
Playstation 3 handikappas av Xbox 360
Många kommenterade den sköna bilden jag hade i min senaste blogg. Jag hade inte gjort den själv, upphovsmannen är förmodligen okänd men den har cirkulerat på olika spelforum i säkert ett år vid det här laget. Även om den såklart är kraftigt överdriven, visar den ändå på ett dilemma som finns idag, nämligen det faktum att Xbox 360 använder ett lagringsmedium som tillåter maximalt sju gigabyte spel per skiva.
Det går såklart att använda fler skivor. Men kostnaden beräknas till 2-3 extra kronor per skiva. Handlar det som ett spel som säljer är det alltså en merkostnad på 2-3 mijoner, vilket inte är något man vill slänga i sjön om man slipper. Hellre optimerar man spelen och ser till att de passar på en enda DVD-skiva. Och mycket riktigt är väldigt många Xbox 360-spel mellan 6,5-6,8 gigabyte stora, vilket man ser när man installerar dem på sin hårddisk.
Blu-ray är fortfarande dyrare än två DVD-skivor att pressa och få ut och spelarna är generellt sätt ännu lite långsammare än riktigt snabba DVD-spelare. Men det är det format Playstation 3 uteslutande använder och det för med sig en rad lagringsmässiga fördelar. Och med smarta installationer (gärna frivilliga och så små som möjligt med tanke på att de flesta bara har 40 gigabyte) kan man överbygga problemet med laddningstider, vilket lämnar ett format som minus kostnaden bara för med sig fördelar.
Så hur används det då? Tja, inte alls, skulle jag vilja säga.För Xbox 360 är idag ledaren av de båda formaten och det absolut viktigaste är att spelen fungerar bra till det formatet så kan man ta hand om det där andra sedan. Jag, liksom många andra, hade garanterat räknat med att det där skulle ge med sig ganska snabbt. Men det går märkligt segt att dra nytta av en så enkel grej som extra lagringsutrymme.
Istället är ett före detta Playstation 3-exklusiva spel som Assassin's Creed och Devil May Cry 4 båda 6,7 gigabyte stora. Något som även gäller multiformatstitlar som Condemned 2: Bloodshot, Need for Speed Most Wanted och Saints Row 2 som alla tre är 6,8 gigabyte. Ren slump? Har alla utvecklare kommit på att en exakt en maxad Xbox 360-skiva är den optimala storleken för en spel och att de inte skulle vilja ha en ynka byte extra till godo?
Jag svarar nej på dessa två frågor. Jag tror helt enkelt att man anpassat spelen fullständigt efter Xbox 360. Hade det funnits en gigabyte extra eller två så hade man givetvis tagit dessa båda i anspråk. Till Blu-ray finns det med råge, men man vill inte gärna att den viktigaste versionen på något sätt ska vara sämre så konsumenterna ratar det till förmån för ett annat spel och väljer därför att inte göra något extra till Playstation 3.
Hur skulle ni själva välja om ni ägde en Xbox 360, stod och valde mellan två spel och tidigare hade läst i en recension att ett av spelen ni är sugna på är kraftigt försämrat till Xbox 360? Ni skulle sannolikt ta det andra va? Det är nästan en ledande fråga, men så ser verkligheten ut.
Prestandafrågan brukar vara en het potatis när det kommer till konsoler. Jag är inte man nog att gå in i minsta detalj kring det hela. Men varje gång jag gör en resa någonstans och träffar utvecklare brukar det såklart snackas spel och jag gillar att höra utvecklarnas tankar kring de båda konsolerna styrkor och svagheter och hur de bäst tänker dra nytta av dem.
Svaren man får är dock alltid detsamma. Playstation 3 och Xbox 360 är ungefär lika kraftfulla. Playstation 3 har bättre CPU. Xbox 360 har bättre GPU. Något som även syns i hur Sony och Microsoft tidigt valde att presentera sina konsoler, där de medvetet hoppade över siffrorna där den andre var bättre.
För mig känns det därför som att Blu-ray skulle kunna vara den stora skillnaden till förmån för Playstation 3. Där det skulle kunna rymmas fler texturer, mer ljud, mer film och liknande. Där spel skulle kunna vara en lite fylligare upplevelse om man verkligen drog nytta av formatet som Playstation 3-ägare faktiskt betalat dyrt för och som de flesta nog gärna skulle använda till mer än film.
Idag är det en ganska trist situation kring Playstation 3 där den dels inte alls säljer som den förtjänar och dels får märkligt många spel som är knappt sju gigabyte stora på blåstråleskivor som rymmer 25 gigabyte. Vilket säkert bidrar till att göra det svårt att påvisa exakt varför den är värd det ganska rejält mycket högre pris man får betala för den kontra Xbox 360 (det dubbla, för att vara mer exakt).
Man ser ofta hur sned debatten blir varenda gång det ska diskuteras pris mellan fans. Ofta decimeras det till om man är intresserad av Blu-ray-film eller ej. Och än så länge finns det inte ens 1000 utgivna filmer i Europa, filmformatet går mer eller mindre på knäna och i Sverige får man pynta 250-300 spänn för en rulle. Debatten borde istället om man vill ha det extra material som finns i spelen eller ej. Vill man ha snikversionen på 6,8 gigabyte eller den fullständiga på det dubbla.
Filmerna borde vara en bifråga. Blu-ray är det bästa lagringsmediet för spel just nu och även om man kan nå ett likvärdigt resultat med flera DVD-skivor så görs det inte för att man vill nyttja så få DVD-skivor som möjligt. Istället fortsätter Playstation 3-ägare att köpa spel som bara nyttjar en bråkdel av en Blu-ray-skiva, ibland till ett högre pris än vad Xbox 360-ägarna får betala och jag kan inte annat än känna att Xbox 360 handikappar Playstation 3 och hindrar den från att faktiskt visa att den verkligen skulle kunna vara det där lilla extra.

James Bond 007: Quantum of Solace är inte helt otippat 6,8 gigabyte stort. Ville inte utvecklarna använda mer minne än så eller har man begränsat sig för att inte stöta sig med Xbox 360-ägarna?
- Slagsmål över gamla rester
- Vill Microsoft ha Blu-ray?
- Därför säljer Playstation 2 fortfarande
- Denna generation är fantastisk, men...
- Vilka sömnpiller
- Den ekonomiska krisen
- Vill Nintendo ha en dålig höst?
- New Xbox Experience-betyg
- En titt på oktober
- Allianser och konstellationer
- Att känna igen dödar'n...
- Hur starkt är Halo egentligen
- Bortglömda spel #6
- Från frö till ax
- Märkligaste formatet någonsin
- Såhär blir årets julhandel
- "När kommer Saints Row 2 till PC?"
- Ähhh, vafasen, mer floppar...
- Liten stor försening
- Nytt sätt att marknadsföra sig
- Prenumerera på spel
- En ny bock i listan
- Spruckna förväntningar och drömmar
- Slutet för billiga spel?
- Världens sämsta sportspel
- Var har Bungie i kikaren
- En liten bekännelse
- Tempen på Japan
- Välskötta serier
- Konstruerad av grobianer i våt papp
- Inatt smäller det igen
- Uppgraderingshysteri i konsolvärlden?
- Drömmen som blev en mardröm
- Vild jakt på poäng och troféer
- "Nej, vänta ett halvår till"
- Trodde det skulle ta längre tid
- Har Sony också trillat dit?
- Leipzig Games Convention i veckan
- Ombytta roller
- Kopiera eller förlora kriget
- Rare tar det Nintendo gör...
- Rätt sak till rätt pris
- Två strategier och en mittemellan
- Geometry Wars 2 i 1080p
- Har PSP någon framtid?
- Fel spår Nintendo
- Missing in action
- Sen till festen... #2
- ...så vem vann då?
- Trött men lycklig
- Dyraste generationen någonsin?
- Att bygga efter en mall
- Ny hårdvara på E3?
- En rejäl omgång nostalgi
- Virtuella dumheter
- Något att ladda hem
- Skillnaden på ett TV-spel
- Nintendo für Alles
- Gnäll på japansk spelutveckling
- Att leva i ett spel
- Ett angenämnt dilemma
- En otacksam uppgift
- Framme i Tokyo
- Tack för kaffet, Itagaki-san
- Förkyld hemma
- Slutet för plattformsspelen
- Förra generationens finaste #2
- Förra generationens finaste #1
- Riktigt bra spelkäk
- Sulfit står på min monitor
- Gnällig pessimist eller krass realist?
- Nästa generations lagringsmedium
- Vilken blir nästa kioskvältare?
- Ge mig allt på en gång, tack
- Bortglömda spel #5
- Mästerlig handkontroll, men...
- En mycket trist utveckling
- Tempen på rykten då och nu
- Gör Nintendo för bra spel?
- Wii ligger efter Xbox
- Playstation 3 är inte nog kraftfull?
- Barnsliga och vuxna spel
- Riktigt underhållande bilar
- Wii är ingen konkurrent?
- Dags för sänkta spelpriser
- Korsa inte strålarna
- Paus från Smash Bros-bossar
- Mikrotransaktioner är bra
- Mobilsmakråd från Jesper
- Väntan på ett mirakel
- Slut på maskotmisshandeln?
- Fuskande skitbossar
- Tankar om Grand Theft Auto IV
- Jag gillar Sega-fruktsallad
- Guitar Hero till... Commodore 64?
- Priskrig under viktiga 2008
- Dyrare spel i framtiden
- Jag satsar på en annan häst
- Don't mess with Texas!
- Gammal spelmagi rostar aldrig
- Stor blir ännu större
- Installationer och Lost Planet
- Sen till festen...
- Inget slår mässor
- På onsdag startar GDC
- Hatar Konami pengar?
- Händer det ikväll?
- En rejäl överraskning i år?
- Hatade/älskade förstaperson
- Vad händer med Halo?
- En framflyttad gräns
- Vad händer i vår?
- D-padens död
- En apa på dekis
- Shikaakwa i Illinois
- Rätt väg att gå
- Topp 5 till Virtual Console
- Nintendo agerar ostört
- Att använda extralivet
- Damma, putsa och polera mera
- Topp 5 till Live Arcade
- Det våras för fighting
- GPS i PSP
- Sälja mest eller tjäna mest
- Bortglömda spel #4
- Livet är orättvist
- Spelföretagens nyårslöften
- Mina floppar 2008
- En riktigt grön jul
- Nintendo äger mig
- Rare suktar oss
- Det perfekta spelet
- Vad hände med succéflopparna?
- Hemma igen med intrycken
- Jag drar till Frankrike
- Så när händer något nytt?
- Våra kära fanboys
- Spektakulära uppköp på gång?
- Fem grymma stressterapier
- Bakåtkompatibilitet är överskattat
- Hur mycket är lagom?
- Capcom visar vägen
- Ny taktik från nästan alla
- Färdiga ofärdiga spel
- Matchmaking är livet
- Jag står över Altaïr
- Gears of War var för snyggt
- Den nya Xbox 360-funktionen
- Skämta inte om spel
- Överraskningarnas lista
- More than meets the eye...
- Är smärtgränsen nådd?
- Frivilligt höjda spelpriser
- Dyra, dyra november
- Nintendo lyssnar inte på fansen
- Spel som inte åldras
- Klar med Call of Duty 4
- Hur fan tänkte Microsoft
- Vad gör Cool Spot idag?
- Taxi eller tunnelbana?
- Bättre Achievements på gång?
- ...så vad händer nu Microsoft?
- Framtiden för Elder Scrolls
- Resident Evil 5 till Wii
- Kommer ni ihåg Virtual Boy?
- Bungie på egna ben
- Mitt recept på framgång #2
- Väntat oväntad lista
- Mina bästa co-op-spel
- Bortglömda spel #3
- Smått och gott om Halo 3
- Vad sysslar ni med Nintendo?
- Glad för det lilla
- Jag älskar delad skärm
- Xbox är Halo
- En sjua, varken mer eller mindre!
- Mitt recept på framgång
- Senaste amerikanska försäljningen
- Grym Tokyo Game Show
- Nu får det faktiskt vara nog!
- Helt fel krig
- Wii till Playstation 2?
- Avstämning i den nya generationen
- Krigets verkliga vinnare
- Om Microsoft och Sony samarbetade
- Mindre än en månad kvar
- Jag och Pachter hade fel
- Jag avskyr honom verkligen...
- Allt råare spelvåld?
- Beredda på hårda diskussioner?
- Jag är fast i USA
- Ett hårt liv
- Uttråkade betraktelser
- Amerikanska talk shows
- Handkontrollsbödeln slår till
- Allt om Team Ninja
- Jag tror på Uncharted
- Ett fuktat finger i luften
- Läs- och köpvärt
- Döda mig inte Petter
- Nu startar priskriget :)
- Bortglömda spel #2
- ...så när kommer nästa generation
- Vilken är lead version?
- Alla spelare förlorar
- Mer om höstens succéfloppar
- Succéflopparnas höst?
- Jag älskar Mario Party
- En fantastisk tjänst
- En krattad manege
- Fem riktiga vattendelare
- Jag kan inte sluta spela
- En snabbare spelupplevelse
- Abstinensen slår till
- Amerikanska iaktagelser
- En välförtjänt (?) semester
- Billigare spelkonsoler
- Achievement Unlocked
- Shinji Mikami är död?
- House of the Dead 4
- Halo 3 med några läsare
- Naruto, en västerländsk japan
- Bekvämt att vara tysk
- Dags för Playstation 2,5?
- Gamecube vann igen
- Square Enix spelar högt
- Ken Kutaragi hade nog rätt
- Småspel blir storspel
- Njuta av en medelmåtta
- Japan är förlorat
- Ett riktigt bra demo
- Xbox Live Arcade topp 5
- Vad du ska köpa till Wii
- Vad är ett rollspel?
- En bloggares comeback
- Tankar om Xbox 360
- Tankar om Wii
- Tankar om Playstation 3
- En riktigt ljus framtid
- Mina favorittillbehör
- Shenmue - En riktig favorit
- Gamereactors härliga läsare
- Räkna med Keiji Inafune
- Bortglömda spel #1
- Det verkliga priset
- Prestandakriget är över?
- Min favoritkonsol
- En skadad tjänst
- Nintendo kan allt
- När helvetet frös till is
- Två helt olika genrer
- Nintendos bärbara hot
- Digitala brädspel regerar
- Åtta är ett bra betyg
- En kulturkatastrof
- Att lura sig själv
- Därför misslyckades Gamecube
- Mina egna fördomar
- Övertro på namnet Playstation
- Varför inte mer reklam?
- Nintendo tar betalt
- Handkontroll eller mus?
- Grafiskt snyggaste genren
- Rykten, rykten och rykten
- Fort, tryck på A-knappen
- Min Virtual Console-debut
- Så när kommer Playstation 3?
- Länge leve Sonic
- En oerhörd utmaning
- Digitala slagsmål regerar
- Glöm aldrig Dreamcast
- Skandal Microsoft!
- Sony tappar exklusiviteter
- Final Fantasy och jag
- Nintendo DS säljer för bra
- Transformers, robots in disguise
- PSP bättre än någonsin
- Världens bästa partyspel
- Den märkliga försäljningen (1)
- Den märkliga försäljningen (2)
- Åldras som fint vin
- Jag älskar fribrottning
- Nintendos comeback
- Vill du ha ett helt eller halvt spel?
- "Vilken konsol ska jag köpa?"
- Massor av bra spelmusik
- Tro inga siffertrollkarlar
- En riktig jultradition
- Drömma går ju
- Gammal kärlek rostar aldrig
- Världens bästa premiär
- Lika delar vemod och glädje
- Ändrade planer - igen
- Att ta sig fram på E3
- På väg mot Playstation 3
- Gears of War provspelat
- Laddad för dag två
- Prylmani på E3
- Jag har spelat allt...
- Nu är uppvärmningen över
- Första mässbesöket avklarat
- E3-veckan har börjat
- Någonstans ovanför Kanada...




Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Det där har jag aldrig tänkt på förut. Tack för att du berättade om det i en väldigt bra blogg!
Bra blogg jonas!
Jag kan bara hålla med dig.
Men alla Playstation 3 exlusiva spel, hur ligger det till med dom (om man nu bortser från Metal Gear Solid 4 som jag vet tar upp mer än 7 gigabyte) tar alla dom upp mer än 7 gigabyte?
Bra blogg!
trevlig läsning nu precis innan man ska lägga sig^^ Men då är frågan kan verkligen ps3 ta sig ifatt 360 innan generationen går emot sitt slut då Microsoft bara ökar sin försäljning nu av konsoler och börjar få tag på mainstream massan?
Hur är det med PS3-exklusiva titlar som Uncharted, Ratchet and Clank och Motorstorm? Anväder de det extra utrymmet som blu-ray erbjuder eller håller de sig också på 6-7GB?
bra blogg har tänkt på detta problem ofta jag med.... men vad ska man göra det var sony som var så självsäkra med sig själva att de skulle kunna göra om samma sak som de har med playstation och ps2... alltså att vinna hem de flesta spelare. Precis som med hur nintendo gick från 1 till en delad 2 plats (sj tycker jag att de blev sämst) med sin nintendo 64 o gamecube. Är man arrogant så brukar man förlora allt. Vad tänkte de med att försöka få folk att pröjsa 6000-7000 för en konsol som dessutom behöver en platt-tv som kostade då 7000-10 000 för att kunna få hela upplevelsen. Xbox 360 kom de såg och de segrade. All byte till vinnaren.
Jag tror du är helt rätt ute, Jonas!
I dagsläget känns det inte som att man bjuds något uppenbart spelmässigt mervärde med Blu-ray, trots klara fördelar och stor potential, vilket naturligtvis grymt tråkigt.
I vanlig ordning en majestätisk, förklarande blogg!
Fan, jag trodde inte jag skulle orka läsa hela texten. Den var ju väldigt lång. Men det här var riktigt intressant och jag tycker du har helt rätt!
Riktigt bra blogg, håller med dig helt. Idag känns det ju som att vi 360-ägare inte förlorar något på att inte ha Blu-Ray, när det gäller spel.
Intressant, som vanligt.
Men om man nu kommer installera spel i framtiden så behöver man ju kanske inte lika mycket plats på en skiva . Vissa spel till PC är ju 6gig men efter att dom har installerats så tar dom mer plats
@Jacob_2
Men nu har inte 360 någon funktion för installation, och det lär inte komma heller. Endast ren skivkopiering är vad man kan göra.
Men jag mena för nästa generations konsoler
Jonas har garanterat helt rätt att 360n är en begränsande faktor för PS3-spel. Dock tror jag det i princip skulle krävas installation för att PS3an skulle kunna dra någon större nytta av Blu-Rays lagringsutrymme (i valfritt multiplattformsspel) med tanke på att 360 streamar snabbare än vad PS3 gör (en anledning till att vissa multiplattformsspel kräver installation på PS3 idag) och bättre ljud och mer högupplösta texturer mm innebär mer data att streama.
Det är alltså inte uteslutande 360ns fel att spel till PS3 inte är större. Fast det exkluderar såklart bonusmaterial som PS3an skulle kunna ha mycket mer av (vilket vi fick se exempel på i The Darkness inte minst).
Poäng till Microsoft då, allt företagen gör gynnar ju inte alltid oss spelare.
Bra blogg! Ratchet & Clank borde använda mer än 6-7gb eftersom spelet har så många olika språk man kan välja mellan. (Bara en gissning, har bara spelat demot)
Intressant blogg. Har aldrig tänkt tanken eller reflekterat över det här, men Bluray är minst sagt outnyttjad i multiplatformsspel. den saken är säker...
Fan vad Microsoft måste hånle när de inser att deras format gör så att spel till Sony oftast inte använder sig av Blu-Ray's fulla kapacitet.

Det känns rakt av ondskefullt att MS påverkar så mycket i andra format.
Hursomhelst, bra blogg!
Intressant och välskriven blogg.
Jag kom att tänka på ett Xbox360 spel som är större än 6-7gb, nämligen Blue Dragon ... då har man helt enkelt löst det med att lägga det på 3 DVD skivor. Hade varit smidigt med en Blueray-skiva där. Kanske blir så om spelet släpps till PS3?
I Oblivion GOTY-edition så ligger Shivering Isles och Knights of The Nine direkt på skivan på PS3, medans man på 360 tvingas ladda hem det extra innehållet från marketplace (runt 3 Gb) då det inte fick plats på 360-skivan. Sen brukar vssa PS3-spel ha dts-ljud (som PS3-versionen av Burnout Paradise). Och spel som MGS4 har ett otroligt grymt ljud tack vare att man slipper komprimera, gissar att även Killzone 2 använder sig av sådant.

Men det hela handlar ju om vilken som blir lead-platform, om PS3 börjar sälja bättre framöver blir det istället 360 som får en handikappad version. Och extra utrymme är bara något possitivt, hellre för mycket än för lite
"Där det skulle kunna rymmas fler texturer, mer ljud, mer film och liknande."
Men det används väl redan idag? Exempelvis både Burnout Paradise och Mirror's Edge hade PS3 som lead plattform och har också lite bättre texturer än 360-diton, vet dock inte hur eller om det tar så mycket extra utrymme.
Bra blogg, Jonas, jag tänker likadant kring det.
Det känns klart som korvspad att utvecklarna arbetar allra mest utefter den som "leder" i konsollkriget.
I förra generationen var Playstation 2 den ledande konsollen och därför den plattform som utvecklarna använde som bas. Detta gjorde att Xboxen som på pappret var kraftfullare än sin konkurrent dock fick samma spel även fast de hade kunnat vara mer tekniskt avancerade och Xboxen hämmades därför av Playstation 2.
I denna generation är det tvärt om och Playstation 3 hämmas precis som du skrivit i din blogg av att inte vara det största formatet.
Jag tror även att i nästa konsollgeneration så kommer spelutvecklarna att ha en konsoll som bas och utveckla efter den om det finns en tydlig "ledare" även i det konsollkriget.
Bra blogg.
Daz har helt rätt i det han skriver. Tråkigt att se folk som anklagar Ms för något, precis som att det handlar om att vara "snäll" eller inte.
Jag tror att Playstation 3 kommer hålla i längden. Xboxens storhets tid är just nu. Sony's tid kommer igen!
Håller med dig Jonas, det är synd att PS3:an fulla potential går till spillo, helst nu när typ alla spel går multiformat.
Det är bara synd när det endast ä exklusiva titlar som utnyttjar blåstråle skivorna till fullo.
Hmm dels ska väll ps3 verren klara å hantera dessa högre upplösta texturer, ljudet är nog inge problem kostar ju inte så mycket kraft..

Vidare så kan man väll påstå att 360n hämmar sig själv genom också då inte ha spelen på fler skivor och ha högre upplöst ljud samt texturer..
Berättar filmsnuttar orkar ja inte ens tänka på, har man så dålig spelmotor att man måste förrendera dom å spara sosm film i stället för å realtidsrendera så får man skylla sig själv
Ska dock bli kul å se när spel som Final Fantasy portas åt andra hållet och kanske även Metal Gear Solid...
Mäki, dina bloggar är sjukt långa.
Ditt finns många punkter jag håller med dig om, dock inte priserna generellt på Blue-ray-filmer.
Köpte senast igår den relativt nyutgivna filmen The Mist för 130 spänn och det finns en hel del fler i den prisklassen.
När priset på spelare och film går ner kommer försäljningen öka drastiskt tror jag.
Sen en annan aspekt: Vad händer när PS3-försäljningen sätter fart under 2009 (beräknad prissänkning) och marknadsandelen närmar sig 360. Jag tror då att många multiplattformsutvecklare kommer att se vinsten i att använda okomprimerade "megatextures" som tar massor av utrymme samt ökar både prestandan och kvalitén.
Hur tacklar man detta hos MS?
Man kan säkert trycka upp lite i texturupplösningen på PS3, men det är ju ändå så att man har bussbandbredd och minnesbristproblematik att ta hänsyn till. Och då blu-ray är ganska långsamt kan man inte streama allting hur som helst ändå. Så den där jätteskillnaden tror jag inte heller riktigt på.
Det är ju inte så att texturupplösningen i PS3-exklusiva titlar är sådär fantastiskt mycket bättre.
Bra blogg.
Lite konstigt att spelutvecklarna prioriterar att göra 360-versionen först sedan konvertera det till PS3 då vad jag har hört så är det både lättare samt mindre riskfyllt (att kvalitén blir olika) om man gör det först till PS3 sedan konverterar den versionen till 360.
Aja, kul att vi har Guerrilla, Naughty Dog och Infinity Ward som står ut i mängden utan att ta en massa onödig plats.
ljudet är nog inge problem kostar ju inte så mycket kraft..
Stämmer inte. Ljudet i MGS4 tar upp nästan 20 gig. Men så krossar det ju i princip alla andra spel just nu, ljudmässigt. Bara ljudet i MGS4 skulle alltså kräva 3 DVD skivor.
Är helt klart trist att PS3an hålls tillbaka av det begränsade utrymmet i Xbox360:s lagringsmedium denna generation. Man önskar att fler faktiskt utnyttjade Blu-ray skivorna till sådana trevligheter som Mäki nämner.
ChrizZz - menar att ljudet inte kostar så mycket i processorkraft..
De exklusiva förstaparts spelen till PS3 kan istället bli desto bättre, tänk hur mycket godis de kan stoppa in i Gran Turismo 5 och hur otroligt detaljerat och välljudande God of War 3 kan bli. Gissar även på att Killzone ligger över 10 GB.
Blu-ray står numera för 50% av filmförsäljningen i Japan och det säljs nu fler bd-spelare än dvd där borta. Går bara allt bättre i väst med, och lär väl ta fart på allvar nu när spelarna för under $200 släpps.
Redan förra året klagade spelutvecklarna som gjorde PGR4 till Xbox 360 över det begränsade utrymmet.
"Och då blu-ray är ganska långsamt kan man inte streama allting hur som helst ändå"
Det där är väl mer en myt, är utvecklarna duktiga kan de få till lika bra resultat på båda konsolerna vad gäller laddtider. Många utvecklare har varit lite lata på PS3 och spel har därför krävt installationer, på 360 fanns inte denna funktion tidigare och de fick optimera mer för att få snabba laddtider. Men se t ex på CoD4 som laddar en bana exakt lika snabbt på båda versionerna, ca 10 sec, och ingen installation krävs.
EDIT: Sen undrar jag varför Jonas ska ta varje tillfälle att klaga på blu-ray som filmformat?
Det här är bara ytterligare ett bevis på att marknaden bara har plats för högst två konsoler som på den gamla goda tiden. Varken Xbox eller PS3 drar idag in några större vinster var för sig...
Det skulle vara bra om man satte en hel studio, tex. Activision eller THQ på att bara göra Playstation 3 spel, medan andra studios bara fokuserar på Xbox 360.
Då utnytjar man konsolernas fulla kapacitet men det kommer att bli skillnader, ja, men det kanske blir bättre spel till respektive konsol.
>matlen - Jag är fullständigt övertygad om att Xbox 360 kommer öka sina marknadsandelar gentemot Playstation 3 under 2009 och inte tvärtom. Det är inte rättvist, men förmodligen absolut sant. 2010 är för avlägset för att ens spekulera i, men redan 2011 tror jag konsolerna kommer börja ersättas. Innan dess tvivlar jag på att Playstation 3 har kommit ikapp. Glappet är för stort, och det ökar. Därför känns ditt scenario inte som något som kommer inträffa.
>burken - Nja, jag tar inte varje tillfälle att klaga på Blu-ray. Tvärtom är jag en rätt flitig köpare. Men dina siffror är uppåt väggarna. DVD säljer ohyggliga mängder bättre än Blu-ray så jag körde en hederlig Google och lyckades hitta denna artikel: http://www.cdrinfo.com/Sections/News/Details.aspx?NewsId=2449
4
Det handlar alltså om inspelningsbara Blu-ray som stigit över 50% i Japan. En pytteliten nischmarknad, helt enkelt.
>dmfan - Fast marknaden har växt kraftigt sedan gamla goda tiden. Och Wii går med ohygglovinst, Xbox 360 har gett bra avkastning i över ett år och bara Playstation 3 blöder kraftigt. Och då tror jag ändå att den hade kunnat generera vinst busenkelt om den inte varit så dyr att bygga. För det är inte så att folk inte vill ha Playstation, mer att folk inte vill betala så mycket pengar. Det handlar mer om hur den är byggd än att det inte finns plats för den, i mina ögon.
faktan att xbox kör med dvd borde väll vara skadligt även för xbox, och inte bara ps3, om dem hade haft blueray dem också (eller motsvarande hddvd lol) hade dem kunnat (antagligen) förbättrat texturer, ljud och filmsekvenser också.
En punkt måste vi dock vara klara på.
Är det något MS är glada för är det att de INTE slängde in en superdyr Blu Ray (eller liknande) läsare i sin konsol.
Det handlar inte (som exempelvis Narien vill antyda) om att få bäst grafik till sin konsol utan att tjäna mest.
Om Microsoft fixar till sig en ny HDD, bortsett från 60GIG versionen, och gör en med ungefär 80 GIG kommer ju kosta kunderna mycket, ifall de fortfarande säljer 120 GIG HDD för över 1000:-
Helt sjukt pris... Pappa köpte en extern HDD på 500GIG för halva priset av 120 GIG! Lite skillnad...
därför vi har exklusiva spel.
Har alltid tyckt att Bluray är mer en nackdel än en fördel för PS3. Det är en stor anledning till att den är dubbelt så dyr som Xbox 360 och det är få spel som använder mer utrymme än DVD.
Microsoft gjorde helt rätt val när de satsade på DVD till Xbox 360.
@White Angel
, men då vill jag *** inte lira singstar osv, nej, ge mig en kraftig maskin, gärna med blu ray så jag kan se hd-film).
för dem ja, men nu talade jag för mig, eller för konsumenterna så att säja. och skulle då snarare vilja säja att det handlar om att få det mesta för pengarna, och att sitta och snåla med enkronor är löjligt! för att istället för bluray kunde dem börja släppa spelen på två dvd istället!
Däremed få en rejäl ökning i kvalitet - antar jag.
Om dem nu är försnåla för att förlora 2-3 kr / spel kunde man ju faktiskt ta ut den extra kostnaden på spelet, för ärligt talat, 2-3 kr extra är ingenting!
Jag tycker sony gjorde rätt som vågade, och hoppas att dem iaf går + ur denna generationen (vet inte om dem går minus riktigt när dem talar om att det går dåligt, eller om det bara inte går "bra"). Med detta sagt tycker jag den är bra mycke fördyr, och äger ingen själv...(ingen xbox heller, pc for life, lr iaf till nästa generation
HeinzHarald: Har du någon länk till siffror på att X360s DVD har bättre throughput än PS3:ans BD?? Är intresserad...
Citerar Malmer: Man kan säkert trycka upp lite i texturupplösningen på PS3, men det är ju ändå så att man har bussbandbredd och minnesbristproblematik att ta hänsyn till. Och då blu-ray är ganska långsamt kan man inte streama allting hur som helst ändå. Så den där jätteskillnaden tror jag inte heller riktigt på.

Det är ju inte så att texturupplösningen i PS3-exklusiva titlar är sådär fantastiskt mycket bättre.
Som jag har förstått det så sparar man bandbredd och minne genom att använda megatextures. Sen så spelar det inte så stor roll att den läser "långsamt då den streamar mer sällan än innan.
Nu är jag långtifrån specialist på detta område, men det verkar som så är fallet även med dig, så vi får lämna den diskussionen helt enkelt
Om du vill läsa på kring "megatexture-tekniken" får du söka information kring den nya ID-software-motorn (RAGE).
"För det är inte så att folk inte vill ha Playstation, mer att folk inte vill betala så mycket pengar."
Jag tror också att PS3 är för dyr och att den sålt långt bättre om priset var rätt från början. Men vems kunder hade den då stulit? Knappast så värst många från Nintendo. Kanske en del från Microsoft...
dmfan:
Jag skulle tippa på att Sony skulle sno en stor del Xbox 360 ägare, då en "rätt" prissättning skulle ligga närmare Xboxens pris. Troligtvis skulle den inte vara billigare.
En av Wiis största fördelar är just priset, och därför har många "casual-gamers" valt Nintendos konsol istället för Xboxen som låg näst efter i pris.
Efter dem kommer de som är lite mer hardcore, och med rätt prissättning på Sonys konsol skulle valet mellan Xbox 360 och PS3 vara desto svårare.
Så ja, de hade snott mer kunder från Microsoft om priset bara hade varit rätt. Det finns nog få som står och väger mellan Wii och Xbox 360 eller PS3. Då köper man två av konsolerna istället.
Hela denna generation hade nog sett annorlunda ut med en bättre prissättning på PS3 från början. Fler hade köpt konsolen, racet mellan Sony och Microsoft hade varit jämnare, fler utvecklare hade valt PS3 som enda eller i alla fall primära format, vilket resulterat i ett bättre och större spelutbud, vilket i sin tur resulterar i fler sålda konsoler o.s.v.
7 GB? Är jag helt obildad när jag påstår att SL DVD rymmer 4,7 GB och DL det dubbla, alltså runt 9 GB?
Vad lever du i för bubbla? BluRayfilmer har sjunkit i pris och kan numera hittas för under 200 om man köper dem där de är billiga.
Det här med lagringsutrymmet...Konsumenterna kommer ju inte att bry sig om BluRayskivorna kan lagra mer data om det inte gör någon märkbar skillnad i spelen. Titta på de playstationexklusiva spelen som har hela utrymmet att leka med, jämför med Xbox 360s exklusiva spel och avgör själv om det är någon rejäl skillnad.
Ditt uttalande om att det är en förenklad jämförelse att Playstation3 faktiskt inte bara handlar om att betala det dubbla för en blurayspelare stämmer. Men det har inte mycket att göra med spelens kvalitet och extralmaterial. Det handlar om andra mervärden, som större hårddisk, gratis onlinespel, Home, Trådlöst nätverk och bakåtkompabilitet med PlayStation 1.
väldigt bra blogg jonas
Go for it Mäki!
Har tänkt i samma banor, Mäki!
Intressant artikel Jonas
Mycket trevlig och intressant läsning.

Eller ja... så värst trevlig kanske den inte var egentligen.
Oo! Mycket bra blogg.
Tycker det är fel att PS3 inte får lov att utnyttja sin fulla kraft bara för att 360 inte kan hänga med i svängarna. Visst, hade jag en 360 istället för en PS3 så hade min åsikt varit en annan.
Men nu så äger jag inte en 360 utan en PS3 och då är det fel. Hoppas att det blir bättre nästan generation. Oavsett vem som har den kraftfullaste.
I övrigt, mycket bra blogg!