Wii har inte förändrat spelvärlden

Egentligen känns det fel att ge Wiin all cred för att ha förändrat spelvärlden när det faktiskt var Nintendo DS som gjorde det. Och då snackar jag om att den bröt vallarna. Plötsligt fanns det inte längre spelare och ickespelare, utan alla kunde ha kul med Nintendo DS. Det var ett genidrag från Nintendo som idag känns som ett jävulskt väl uttänkt genidrag, men som i själva verket nog nästan var mer av ett sista hopp.

För jag antar att många har glömt hur världen såg ut för bara fem ynka år sedan. PSP ansågs vara ett seriöst hot mot Nintendo, vars Game Boy Advance var hopplöst föråldrad vid en jämförelse. Och Sony hade då uteslutande stora framgångar i bagaget (minus den svindyra lyxversionen PSX som dock bara släpptes i Japan) och inget talade egentligen mot att Sony, som en gång knäckte Nintendo, skulle kunna göra det igen.

Det insåg även Nintendo själva som i all hast slängde ihop Nintendo DS. Exakt vem som bestämde vad, saknas det förteckning på eftersom Nintendo är rysligt hemlighetsfulla, men man hann både utannonsera sin nya burk efter PSP och ändå släppa den före densamma. Här någonstans hade Nintendo nog bestämt sig för att satsa på med casual. Kanske hade de sett hur bra det gick för Sony och ville göra det i ännu större omfattning.

Lösningen blev de så kallade "ickespelen". Spelen som inte var spel. Kanske lösa lite matteproblem i Brain Training, ta hand om en hund i Nintendogs eller matlagningsspel som Cooking Mama. Spel som inte stängde ute den som saknade bra reaktioner, erfarenhet av spel eller som faktiskt inte gillade att peppra rymdvarelser fulla med futuristiskt bly (jodå, det finns sådana människor).

Att dessa spel kom var nog ett resultat av flera orsaker snarare än en nogrant utstuderad strategi. Dels är inte Nintendo DS speciellt kraftfull. Och när den lanserades var det med typiska Nintendo-spel som Super Mario 64 DS, Wario Ware Touched och ett demo på Metroid Prime Hunters. Och kollar man på spelen som man såg fram emot vid lanseringen så hette de Pokémon, Mario Kart och Final Fantasy.

Gamer-spel, de titlar Nintendo-fans alltid vill spela. Nintendo DS var utan tvekan tänkt att bli en ganska vanlig Nintendo-konsol. Faktiskt var det först med Nintendogs, en vidareutveckling av de en gång så sjukligt populära Tamagotchi, som det första ickespelet blev rysligt stort. Runt den här tiden talades det även om något kallat Brain Training som gjorde rent hus på listorna i Japan men som få hade testat.

Det släpptes faktiskt först sommaren 2006 i Europa, bara för drygt två år sedan. Men då small det till. Brain Training blev lika stort här som i Japan och Nintendos ord som ingen tagit på allvar om mindre, billigare spel som sålde under längre tid blev plötsligt påtaglig verklighet. Marknaden fullständigt svämmades över med hästspel, hamsterspel och alla möjliga tyuper av pussel och de sålde alla fantastiskt. En vall var bruten och spelen var för alltid förändrad.

Revolution (som senare blev Wii) visades första gången på E3 2005. Mottagandet var minst sagt svalt och de flesta, inklusiva Nintendo-fansen var djupt besvikna. När sedan Wii-fjärren visades hösten 2005 på Tokyo Game Show avfärdades den helt. Inte minst undertecknad har vid något tillfälle gjort bort sig under hösten 2005 genom att helt enkelt inte se den kommersiella potentialen i det som sedan bytte namn till Wii.

Men tittar vi på Wii rent objektivt är det ganska tydligt att den trots allt är en vidareutveckling av Nintendo DS. Nintendo hade planer på att släppa Wii-fjärren redan till Gamecube, men valde att avstå och istället släppa den till Wii. Ett lyckokast, för som ett tillbehör till Gamecube hade den sanneligen nte blivit någon succé och Nintendos totala comeback hade sannolikt inte hänt.

Nintendo har helt enkelt strävat efter att ta bort friktionen i spelandet. Genom att minimera (eller till och med eliminera) knappanvändandet och ersätta styrspakar med rörelser har man gjort det lättare att spela spel. För lätt för många hardcore-spelare som tycker att Wii ofta inte är annat än viftande utan precision. Precis lagom för den stora massan.

Men nästan alla sådana här idéer implementerades i Nintendo DS först. Det var den som bröt vallen och förändrade spelvärlden. Det är i förlängningen Nintendo DS som är orsaken till att Microsoft just nu anstränger sig som aldrig förr för att nå en ny publik och det är den som gett Wii så mycket av de fräscha idéerna. I Sverige är bärbart spelande en ganska obetydlig företeelse och på forum hörd ofta snacket om hur Wii antingen förnyat allt (Nintendo-fans) eller förstört allt (Microsoft- och Sony-fans). Men jag vill bestämt hävda att allt det förnyande vi se idag, inklusive Wii, kommer från Nintendo DS som otvivelaktigt har förändrat spelvärlden.

Storheten med Nintendos nuvarande produkter är att de verkligen passar alla.

Kommentarer
  • Skrivet av: Petter / GR®
    2009-01-13 14:39

    Hahahahahahahahahaha! Katt!

     
  • Skrivet av: Macot
    2009-01-13 14:43

    Hmm, vad är det för spel som katten spelar?

     
  • Skrivet av: Careface
    2009-01-13 14:50

    Säger som Pedro, jag skrattade högt!

     
  • Skrivet av: ButcherBay
    2009-01-13 15:02

    Nintendogs?

     
  • Skrivet av: Geccod
    2009-01-13 15:10

    Helt rätt, Jonas. Eller jag håller i alla fall med dig helt och hållet och logiskt sett så borde du ha rätt. Coolt för samtidigt som dina bloggar är riktigt intressanta så lär man sig väldigt mycket av dem. Kul att du delar med dig av din spelkunskap!

     
  • Skrivet av: T-man
    2009-01-13 15:14

    Intressant blogg, Jonas. Du har nog rätt, som vanligt.

     
  • Skrivet av: Wot Karden
    2009-01-13 15:17

    Har själv tänkt på det, bra att du tar upp det Jonas .

    Katten är bara bäst .

     
  • Skrivet av: Ridley
    2009-01-13 15:24

    Intressanta reflektioner, jag säger som T-man.

     
  • Skrivet av: RandomHero
    2009-01-13 15:26

    Intressanta tankar Mäki. Resonerar man som du gör känns Wii som NDS 3D typ

     
  • Skrivet av: virre
    2009-01-13 15:34

    Grym blogg som vanligt, Jonas.

    Det katten spelar skulle kunna vara Final Fantasy III...

     
  • Skrivet av: Emil-92
    2009-01-13 15:37

    Spelar katten Advance Wars Dark Conflict, måntro? Ser så ut i alla fall, och då måste jag säga att kattskrället sannerligen har bra smak

     
  • Skrivet av: Wot Karden
    2009-01-13 16:12

    Emil-92 nej katten spelar inte Dark Conflict, den här bilden har funnits på webben långt innan AW DC släpptes eller ens var utannonserat.

     
  • Skrivet av: Silky
    2009-01-13 16:17

    Utbudet är dessutom så mycket bättre till DS.

     
  • Skrivet av: exhorder
    2009-01-13 16:49

    Intressant inlägg, men:

    "Storheten med Nintendos nuvarande produkter är att de verkligen passar alla."

    stämmer inte riktigt... Mii passar mig inte
    Visst finns det en del kul titlar men försvinnande lite bra spel jämfört med dess konkurrenter.
    Och lika ofta som kontrollen fungerar så gör den det inte.
    Min står och dammar... tyvärr.

     
  • Skrivet av: WCAnkan
    2009-01-13 16:51

    Bra blogg!
    Köpte aldrig ett DS, även om jag är väldigt sugen på att skaffa ett bara för The World Ends With You.
    Det var då inte ett litet kliv uppåt heller som Nintendo tog sig denna generation. Roligt för dem, mycket trevligt.. Hur vore det kanske med lite spel nu!?

     
  • Skrivet av: Hönken
    2009-01-13 17:19

    Bra blogg.

     
  • Skrivet av: Dori
    2009-01-13 17:23

    Storheten med Nintendos nuvarande produkter är att de verkligen passar alla.

    Nintedos produkter passar icke-spelare men absolut inte mig (och de flesta hardcore spelare skulle jag tro).

     
  • Skrivet av: intro18
    2009-01-13 18:12

    Tråkigaste bloggen på länge vem bry sig om nintendo.....dom suger!!!

     
  • Skrivet av: Linkjr
    2009-01-13 18:21

    Bra blogg! Alltid lika intressant att läsa dina bloggar Mäki!

     
  • Skrivet av: TheWorldIsSQUARE
    2009-01-13 20:05

    "och de flesta hardcore spelare skulle jag tro"

    Jag hatar verkligen det där utrycket, sen när vart det hardcore att spela Supermario eller Final Fantasy? Vissa har verkligen ett brinnande behov av att kategorisera sig.

    Svammel.

     
  • Skrivet av: ChrizZz
    2009-01-13 20:11

    Helt sjukt... egentligen. DS alltså. Under 2004 och 2005 snackades det om att Sony skulle marchera in och ge Nintendo på nöten. Tror t.o.m att i en undersökning här på hemsidan i slutet av 2004 så fick PSP nästan dubbelt så hög procent än DS på frågan: "Vilken bärbar konsol köper du?". Nu har DS förändrat sättet folk ser på spel, och Nintendo krossar motståndet. Sjukt, som sagt.

     
  • Skrivet av: Chaos Spirit
    2009-01-13 20:33

    Word, TheWorldIsSQUARE.

    Och word, Jonas.

     
  • Skrivet av: butcherMPB
    2009-01-13 21:02

    Nintendo DS är den bästa konsolen nintendo har gjort. Däremot så finns det mycket skitspel men samtidigt finns några riktiga guldklimpar...

     
  • Skrivet av: Bender
    2009-01-13 22:35

    "Storheten med Nintendos nuvarande produkter är att de verkligen passar alla."

    ...inte mig.

     
  • Skrivet av: Sidz
    2009-01-14 10:04

    Carzy cat.

     
  • Skrivet av: immij
    2009-01-14 14:51

    Snälla, kan någon säga namnet på vad för slags slags ras den katten är, glömmer alltid bort det.

    Tillagt 2009-01-14 15:02:
    Och Tog inte försäljningen egentligen fart efter Lite släpptes och den fick sin mac liknande design?

     
  • Skrivet av: ghimp
    2009-01-15 10:22

    Har i Japan finns det verkligen droser med icke-spel, "spel" for att lara sig engelska eller de japanska skrivtecknen, for att halla koll pa hushallskassan och sa vidare.

     
  • Skrivet av: GAMER 24-7
    2009-01-15 11:04

    Visst är det som så att Wii passar alla.

    Själv så tänkte jag att det mest var något för barnen, att sitta där och vifta...
    Men efter att ha prövat några spel så såg jag att det är kul!
    Precis det som spelandet handlar om. Att ha en positiv känslomässig upplevelse.

    Nu väntar jag med spänning på Microsofts bärbara för att se vad de kan tillföra spelandet. (Kommer den att heta Homeboy månntro?)

     
  • Skrivet av: bolleman
    2009-01-15 13:11

    Självklart passar Wii alla... även om man är hardcoregamer, jag tror att problemet är att hardcoregamers inte tycker att Wii är tillräckligt bra rent grafiskt bland annat, och tycker inte att den är bra på grund av detta.

    Men de andra, som knappt spelar alls, för dessa kan Wii passa betydligt bättre, som inte fattar hur det kan vara så roligt att röra på spakar och trycka på knappar, och istället viftar med händerna.

    Wii passar alla, vissa tycker bara inte om den.

     
  • Skrivet av: GTO
    2009-01-15 20:20

    Grym analys. Även om jag inte uppskattar min DS sådär fasligt mycket så har vi den att tacka för mer varierande spel och kanse även delvis för innovationen som spelutvecklarna står för idag.

    Tycker att Bioshock, Orange Box m.m. borde kommit ut till Wii. I alla fall om dom var ungefär lika vrålsnygga som Xbox/PC-versionen av första Chronicles of Riddick...

    DS har redan sitt blandade utbud med många bra och ännu fler usla spel

     
  • Skrivet av: Enigma
    2009-01-19 01:52

    Vad trodde du?
    Det enda Wii har vart nära att förändra är min kompis näsa som jag höll på att plantera nun-chuken i...

     
  • Skrivet av: jackobinen
    2009-01-19 21:31

    Ja, Nintendo förändrade verkligen spelvärlden...till det sämre!

    Annat var det på de gamla goda tiderna...

     
 
Kommentera

För att diskutera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Äldre inlägg
Omröstning Handlar du PSN-, Nintendo- och Microsoft-valuta online?
  • 48% Ja, köper alltid dem online
  • 32% Nej, jag köper dem i butik
  • 20% Varken eller (handlar inte online)
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark