När Wii krånglar till det

Jag skulle inte klara mig utan min Wii. Så snart det kommer mycket folk på besök, speciellt om det är många som normalt inte spelar spel, så är Wii det givna alternativet om det ska liras lite. Rayman Raving Rabbids och Wario Ware: Smooth Moves är alltid helt givna och Mario Party 8 har spelats så många gånger att det sannolikt är någon form av världsrekord.

Men även Virtual Console brukar fungera. Min mellersta bror är ytterst konservativ i sin spelsmak, men gamla nostalgitrippar säger han aldrig nej till, så det har blivit otaliga rundor Super Probotector, Mario Kart 64 och liknande. Precis just det här är när Wii är som absolut allra bäst, men det finns en annan sida av myntet, nämligen när Wii bara krånglar till allting.

Tanken med Wii formulerades så snyggt under E3 2006. Reggie, Iwata och Shigeru gick var och en upp på scen för att förklara hur lätt det var att spela Wii. Inga fler handkontroller nedlusade med knappar och spakar, inga fler krångliga spel som hade lång inlärningskurva innan man kunde börja ha kul och innovativa roliga idéer istället för dyrare och mer högupplöst.

Grejer jag säger ja och amen till utan att blinka, bra idéer rakt igenom. Och Nintendo har levt upp till det här. Oavsett om jag ska spela Mario Kart Wii, Smash Bros Brawl eller Wii Fit är det några krångligheter. Och Wii Sports eller Super Mario Galaxy ska vi bara inte tala om. Klockrena grejer rakt igenom som spelar sig själv utan någon tanke alls.

Men så är det ju alla andra. Alla som inte heter Nintendo. Jag har just suttit med ett hyfsat efterlängtat tredjepertsspel till Wii och svurit i timmar. Det är bara i beta-stadie ännnu, så mycket kan hända men jag tänker inte måla ut det som dåligt riktigt ännu. Precis allt som normalt går riktigt enkelt är här en mardröm. Inte ens den enklaste grejen går att utföra för mig som ändå jobbar med spel.

Så fort jag vill att något ska hända, sker något helt annat istället. Det är manövrer som ligger alldeles för nära varandra och där en trixig rörelse liknar flera andra så det blir slump mer än skicklighet som avgör vad som händer på skärmen. Och så ska man alltså försöka spela seriöst. Det urartar naturligtvis blixtsnabbt i det som Wii-kritiker brukar avfärda som meningslöst viftande.

Vilket också är exakt vad det är. Man har helt missat Nintendos budskap om enkelhet och istället ersatt exempelvis en A-knapp med något som tar mycket längre tid och känns mindre intuitivt. Jag gillar uttalandet en programmerare på Red Fly Studio (Wii-versionen av Ghostbusters) sade när jag var i Dallas och provspelade: "Vi har försökt att inte tillföra några onaturliga rörelser utan hålla det till ett minimum och bara använda rörelsekänsligheten där det faktiskt tillfär något."

Underbart. Exakt så. Ett citat varje Wii-utvecklare som inte heter Nintendo borde ha på väggen. Det ska inte vara rörelsekänsligt för dess egen skull. Det finns bara så många grejer som man hända om man flyttar nunchuken till vänster. Man kan inte lägga till olika hastigheter till vänster, olika vinklar och kanske även olika knappar. Det kommer bli fel, speciellt i pressade situationer.

Det här stör mig och än idag är det nästan pinsam övervikt för Wii-spel utvecklade av Nintendo i min spelhylla. De är helt enkelt överlägset bäst. Några Sega-titlar trängs också där, vilka för det mesta regerar de med. Problemet är inte att dåliga spel kommer till Wii, för de kommer till alla format, problemet är snarare att dåliga spel till Wii överhuvudtaget inte går att kontrollera.

Jag minns med fasa när jag skulle recensera Star Wars: The Clone Wars - Lightsaber Duels i höstas. Lasersvärd och Wii. Skulle kunna bli grymt skoj. Det blev det inte.Istället fick jag ett fightingspel som hade den sämsta precisionen jag sett sedan Rise of the Robots. Samma sak med Big Beach Sports som ska försöka låtsas vara ett lättsamt och underhållande Nintendo-spel och återigen samma sak med Celebrity Sports Showdown.

Allt är felkonstruerat, direkt vidrigt dåligt och ger en grymt bra konsol dåligt rykte. Nu säljs det beviserligen färre tredjepartsspel per Wii än till både Playstation 3 och Xbox 360 (källa: LÄNK!) och jag tycker inte det är så förbaskat märkligt. De är alltför ofta undermåliga och har man blivit bränd för många gånger drar man nog sig för att köpa annat än Nintendos egna godsaker.

Nu ska både Activision och EA storsatsa på Wii, eftersom de sent omsider insett att konsolen regerar och är här för att stanna. Förhoppningsvis tar de med sig lite kvalitetstänkande och nyttjar Wii till det den är bra på och verkligen drar nytta av konsolen. Och det är en hel del, för alla de mest nytänkande spelen jag avnjutit denna generation har kommit till just Wii. Men inte är det tredjepartsutvecklarnas förtjänst inte. De bara krånglar till det.

Ett annat Wii-spel vi fått till redaktionen är Mad World (så ni inte tror att det är det jag syftar på i texten). Jag har inte hunnit lira så länge ännu, men av det jag spelat hittills är det tummen upp.

Kommentarer
  • Skrivet av: Macot
    2009-02-10 20:01

    Sant. Jag hoppas att det kommer fler och bättre tredjeparts spel till Wiin. Det behövs.

     
  • Skrivet av: marcel
    2009-02-10 20:12

    Min wii står mest och dammar, det kommer så få VILL HA-spel till den. Men raving rabbids på fester är givet, annars är det ju ingen fest...

     
  • Skrivet av: Linkjr
    2009-02-10 20:17

    Ett riktigt bra tredjepartspel till Wii är Rock Band 2. Det regerar fullständigt och är lätt det bästa tredjepartsspelet på Wii.
    Men visst, det utnyttjar ju inte ens den unika Wii kontrollen.

    Men nog kommer Wii motionplus att hjälpa en hel del. Spel som tidigare kändes ospelbara (t.ex. det senaste star wars spelet) kommer nu bli helt klart spelbara. Sen att grafiken är dålig är en annan sak. Tur i alla fall att High Voltage Studio kommer med grym grafik även till Wii.

     
  • Skrivet av: Silky
    2009-02-10 20:17

    Tänkte faktiskt på Mad World. Vilken lättnad.

     
  • Skrivet av: Rösti
    2009-02-10 20:18

    Hur många kvalitativa PAL-spel uppskattar du att det finns till Wii, Jonas?

     
  • Skrivet av: zuperjokke
    2009-02-10 20:21

    ibland tror jag att wii har sämre grafik en ps2. sen har jag bara spelat nitendo spel till wii, tror jag alla andra är ju kassa (några bra sega titlar)

     
  • Skrivet av: Danne92e
    2009-02-10 20:24

    Riktigt bra blogg!
    Vad tyckte du om Zack & Wiki, Jonas? Jag tycker kontrollen i det spelet är underbar!

     
  • Skrivet av: Twisp
    2009-02-10 20:27

    Har endast spelat spel från Nintendo då min kompis bara köper spel gjorda av dem och de fungerar ju klockrent. Jag kanske skulle gnälla på han tills han köper något förfärligt dåligt så jag får se hur oprecis kontrollen är?

    "Tur i alla fall att High Voltage Studio kommer med grym grafik även till Wii."

    Du menar såklart grym grafik om man ser till Wiis standard hoppas jag? För annars ser det riktigt uselt ut.

     
  • Skrivet av: ChrizZz
    2009-02-10 20:29

    "Tur i alla fall att High Voltage Studio kommer med grym grafik även till Wii."

    Mitt tips är att det är just deras spel som Jonas spelat och inte tycker fungerar alls.

     
  • Skrivet av: tennissko
    2009-02-10 20:31

    Även jag tänkte på Mad World till en början, tur att det inte var det...

     
  • Skrivet av: marcel
    2009-02-10 20:33

    Linkjr: High Voltage gör väl inga snygga spel? Kollade deras hemsida och det mesta såg ju ut som crap, oavsett plattform.

     
  • Skrivet av: Fredag
    2009-02-10 20:33

    När jag läste rubriken och inledningen trodde jag att du skulle ta upp alla herrans kontroller som Wii berikats med. För maximal spelupplevelse har jag fått införskaffa en Gamecube-kontroll (för GC-spel och skojfajting), en classic controller (för VC och fajting) samt ytterligare en svindyr Wiimote (för spelare nr 2, javisst). Och det stoppar nog inte där, ty en Wiimote utan en nunchuk är tämligen ofullkomlig.

    Så Nintendos snack om ett enda universalstyrdon tar åtminstone jag med en nypa salt. Däremot funkar wiimote + nunchuk perfekt i de rena Nintendo-titlar jag testat. Gött mos.

    Förresten, får man se dig kommentera på Tatsunoko vs Capcom snart? Jag har haft det ett tag nu men problem med att få spelet att köras (till slut gick det ju med Twilight hack -- 1000 kr på chippning i onödan) samt issues med spelkontrollen (öh, vad har ni gjort, Capcom?) har för tillfället fått mig att lägga't på hyllan. Jag behöver någon som säger åt mig att ge det en chans!

     
  • Skrivet av: Grattan
    2009-02-10 20:33

    Jag hoppas på mer cellshadade spel till Wii. Det passar perfekt. Själv har jag inte köpt fler spel än Mario Galaxy till min och den har stått avstängd ett tag nu. Hoppas på Mad World

     
  • Skrivet av: Livlig
    2009-02-10 20:35

    The Conduit förstår jag ärligt talat inte hur någon annan än den mest inbitna Nintendofantasten ens kan försöka gilla. Ett generiskt FPS med gräslig design och inga riktiga kvalitéer på förhand är ingenting jag brukar hoppa upp och ner för.

     
  • Skrivet av: Radeon
    2009-02-10 20:40

    Man kan ju alltid hoppas att dessa problem är som bortblåsta när nästa Nintendokonsol kommer.

     
  • Skrivet av: Linkjr
    2009-02-10 20:59

    Mitt tips är att det är just deras spel som Jonas spelat och inte tycker fungerar alls.

    ChrizZz: Jag kan med 100% säkerhet garantera dig att det inte var det spelet Jonas spelade. För det första så har inte GR fått spelet. För det andra så är kontrollen enligt alla som testat det väldigt grym och precis.

    High Voltage gör väl inga snygga spel? Kollade deras hemsida och det mesta såg ju ut som crap, oavsett plattform

    Marcel: Det är ett nystartat företag, vad förväntar du dig? Deras första storspel blir The Conduit. Och det ser ut att bli väldigt bra.

     
  • Skrivet av: Dragonball_fan
    2009-02-10 21:14

    Silky: Puh. Läste texten och tänkte att Mad World nog var en möjlighet, och när jag sedan såg bilden... Enorm besvikelse. Kort följt av lättnad när jag hade läst bildtexten.

     
  • Skrivet av: _Pelle94_
    2009-02-10 21:29

    Tyvärr så syftar han
    troligen på The Conduit som just är ett ett spel som nu borde ligga i ett beta stadie och vara hyfsat förväntansfullt...

     
  • Skrivet av: Helikoptermamma
    2009-02-10 21:51

     
  • Skrivet av: Dragonball_fan
    2009-02-10 22:04

    Tänkte också på The Conduit... Men med tanke på vad folk har haft för intryck av spelets spelkontroll i stort sett överallt så är ''hyfsat förväntansfullt'' det enda som egentligen pekar mot det. Vi får väl se.

     
  • Skrivet av: ChrizZz
    2009-02-10 22:17

    Linkjr - Ah, okej. My bad.

     
  • Skrivet av: Siegfried
    2009-02-10 22:46

    När jag ser The Counduit så tänker jag på red steel = värdelöst.

     
  • Skrivet av: marcel
    2009-02-10 23:21

    "Marcel: Det är ett nystartat företag, vad förväntar du dig? Deras första storspel blir The Conduit. Och det ser ut att bli väldigt bra."

    Nja, det ser mer ut att bli skit om du frågar mig. Håller med om att grafiken såg helt ok ut, men grafik är ju som alla vet inte allt. Allt annat i den videon de hade på sin hemsida såg ju ut som ett spel från 1900-talet. Det var ju faktiskt fulare än Half-Life (1 alltså) tex. Såg extremt linjärt ut. Fienderna såg ut att vara designade av någon helt utan fantasi och vapnen likaså. Skräp helt enkelt.

    Wii ska ju enligt ryktena vara kraftfulare än xbox tex. men ge oss då för fan en lätt upphottad version av Riddick, sen kan vi snacka om snygga spel till wii.

     
  • Skrivet av: WCAnkan
    2009-02-10 23:21

    Grym blogg!
    Håller med, det är många utvecklare som strular till det med kontrollerna på spelen. Alla som spelat spel som Fragile klagar över kontrollen. Det räcker egentligen att se en gameplay-video och man ser hur de ställt till det.

    Tacka vet jag No More Heroes. Vråltryck på A (istället för att vifta) tills det ploppar upp en pil och vifta wii-moten en enda gång åt det hållet och förvandla fienden till ketchup.

    Hoppas att det inte är The Conduit som det handlar om i texten. Kontrollen i ett FPS-spel som styrs på samma sätt som Metroid Prime 3 och Medal of Honor: Heroes 2 kan ju bara inte gå fel.

     
  • Skrivet av: Opivy
    2009-02-11 06:36

    Jag tänker på Wii-versionen av Dead Rising.

    The Conduit kan man ändra kontrollerna på själv. De har till och med låtit fansen välja ut de bästa kontrollmetoderna.

     
  • Skrivet av: Danne92e
    2009-02-11 10:10

    WCAnkan: Hoppas det inte är sant det dom du säger, att Fragil har dålig kontroll! Håller med dig om kontrollen i No More Heroes, den är jättebra!

     
  • Skrivet av: Saigon
    2009-02-11 12:00

    Bara jag som tror att spelet Jonas testar just nu är The Conduit?

     
  • Skrivet av: Samwise92
    2009-02-11 20:54

    Re: Opivy

    Dead Rising har de recenserat i den senaste tidningen, fick 7/10.

    Re: Livlig

    Du menar som alla FPS, eller?

     
  • Skrivet av: crullet
    2009-02-11 22:44

    Riktigt duktigt skrivit. Håller verkligen med, men jag är fullkomligt säker på att det perfekta tredje personspelet kommer att komma.

     
  • Skrivet av: Sacramentho
    2009-02-12 19:17

    Blev så jävla rädd att det var Mad World, tack för att du sa att det inte var det du syftade på. Men snälla låt det inte vara The Conduit heller.

     
  • Skrivet av: T-man
    2009-02-12 21:57

    Mad World ser sjukt grymt ut. En av de få titlar jag verkligen längtar efter.

     
  • Skrivet av: Nicklas89
    2009-02-17 21:20

    Jag tycker inte att Nintendos egna spel är särskilt okrångliga heller... Framför allt är det alltid ofantligt tjorvigt att få med fler än en kontroll i spelet, något jag får hjälpa morsfarsan med varje gång det vankas spelkväll. På 360:n däremot är det ju bara att trycka på en knapp, och vips så är det bara att börja.

     
  • Skrivet av: ronaldmcd
    2009-02-18 15:20

    madworld är nog det enda wiispelet jag köper i år men kanske även the condouit för onlineläget.

     
 
Kommentera

För att diskutera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Äldre inlägg
Omröstning Var brukar du köpa dina spel?
  • 41% Dedikerade spelbutiker
  • 13% Elektronikaffärer
  • 2% Stormarknader
  • 41% Beställer online
  • 3% Annat
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark