Svenska artister stöder nya IPRED-lagen
Så lyder rubriken på en artikel i Expressens nätupplaga, just nu sitter jag och väntar på att rubriken "Svenska artister vet inte vad nya IPRED-lagen innebär" skall dyka upp.
I samma artikel nämns det att alla artister uppenbarligen "hoppas på debatt". Det enda jag har att säga till artisterna är att denna debatt har pågått sedan ett par månader tillbaka, det är fritt fram att delta i den!
Och en liten lustighet som jag saxar direkt från Nyhetstorken!

- V för Vendetta
- Jag har en tidsmaskin!
- Tre små nyheter från Japan!
- Kvotering, ett steg längre!
- Humor på riktigt höjdarnivå!
- Premiär för nya bondfilmen!
- Skjutdåd i Nordstan på torsdag kl 12:30.
- Gamereactor-omslag för nummer 62!
- Felet med patent...
- Argh! Lätta ankar, piratjägare i sikte!
- Visste du att...
- Kreativitet i kedjor, bakom lås och bom.
- Bekräftelse! DRM-skydd skapar pirater!
- Arresterad för att ha stulit el.
- Jag bloggar! (Men inte här...)




Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600











4a pers, det är ju iaf 200:- han går miste om.
Du missar bara en liten sak Arakani, det ena utesluter inte alltid det andra. Bara för att fyra personer tankar hem Rongedals platta betyder det inte att de:
1. Skulle köpt den om de inte kunnat ladda hem den.
2. Inte kommer köpa den därför att de redan har den nedladdad.
men det är bara seeders och leecher. Skit många program räknar inte det. Och det är bara thepiratebay. Det finns ju sjukt mycket fler sätt att ladda enr på tex: Napster.
Slame, det är inte torrentprogrammen som bestämmer peers, det är trackern som håller koll på det, och jag skulle kunna gå i god för att 99% av alla trackers håller sanningsenliga siffror. Dessutom, efter en snabb sökning på 77 793 trackers på 447 sajter hittar jag inte Rongedals skiva någonstans... den är helt enkelt inte intressant längre, däremot finns deras låt från melodifestivalen uppe.
Jag vet att seedarna och leecharna på bilden bara är aktuella för stunden, men om en skiva inte lyckas hålla sig populär (och inte ens klarar av att hålla sig indexerade), ens på nätet, så verkar den inte gått så bra i piratkretsarna.
Sedan är det klart att det finns andra sätt att tanka musik. Dock så dominerar torrents just nu nedladdningen. Användandet av Kazaa/Shareza och DC har ju minskat. Napster jag väl gått och blivit lagligt för ett antal år sedan om jag inte minns helt fel. Ett utav DCs främsta popularitetsområden är vid stängda evenemang för att vara säkra för antipirater.
Förstår inte vem som laddar ner svensk musik...dåligare får man leta efter.. (Nu menar jag med svenskt tal,inte t.ex Sabaton osv.)
Problem är väl inte det kriminaliseras, utan hur det görs. Brott ska gå via polisen, inte mediemoguler och företagspampar som IPRED-förslaget förespråkar.
Om du har kollat på 447 trackers så är jag imponerad. Jag kollad iaf runt på en privat tracker och där hade den få flera hundrar nedladdningar men hade än då bara 20 seeders och noll leecher. Hur stämmer det?
Rongedal önskar att någon ville ladda ner hans skit.
Men vem fan pallar bry sig om "Rongedal"?
Två bögar som står o försöker skrika ikapp som helt plöstligt kom på att folk kan ladda ner deras musik gratis från nätet!?
I såna fall är man ju lika korkad som dom själva...
Bojkotta alla artister som är för!