Blu-ray: Flickvänner från förr

Publicerad 2009-09-30
Text: Erik Nilsson Ranta

Matthew McConaughey behåller tröjan på genom hela filmen och Erik har njutit av en överraskande bra romantisk komedi

Filmen:
15 sekunder har gått. Matthew McConaughey har fortfarande inte tagit av sig sin tröja. 5 minuter har gått. Matthew McConaughey har fortfarande inte tagit av sig sin tröja. 50 minuter har gått. Matthew McConaughey har fortfarande inte tagit av sig sin tröja. 1 timme och 40 minuter har gått. Eftertexterna rullar. Matthew McConaughey har fortfarande inte tagit av sig sin tröja. Man gnuggar sina ögon.

Wow.

Man skulle kunna kalla Flickvänner från förr för en ytterst välkommen vändpunkt i Matthew McConaugheys karriär som hittills i princip enbart bestått av roller där han gått omkring barbröstad så ofta och mycket som möjligt ("Middag? Gärna, jag ska bara ta av mig tröjan först", "Bowling? Javisst, låt mig bara ta av mig tröjan först", "Gå till kyrkan? Appselut, tröjan ska bara av, sen är jag good to go!"), men det vore kanske att överdriva en aning efter bara en film som bevisat att han faktiskt kan göra roller med tröjan på. Det hindrar dock inte Flickvänner från förr från att vara en helmysig romantisk komedi med en McConaughey i huvudrollen som lyckas vara både charmig och ganska rolig för en gångs skull - trots att materialet är fylld till bredden av klyschor.

McConaughey spelar Connor Mead, en självupptagen player som har förbjudit själv att förbinda sig med någon och istället lever efter mottot "doppa en gång, möjligtvis två förutsatt att det sker vid samma tillfälle, spring sedan därifrån fort utav bara h-vete", men när han åker hem till sina gamla hemtrakter för att närvara på hans lillebrors bröllop förändras tillvaron. Där stöter han ihop med ett spöke i form av Michael Douglas som gestaltar hans avlidna farbror (som lärde honom grunderna i den ädla konsten att förföra kvinnor) och som berättar att tre spöken kommer att besöka honom under natten för att visa honom vad som gick fel med hans kärleksliv. I synnerhet vad som gjorde att han glömde bort vad kärlek var och förstörde sina chanser hos sitt livs kärlek spelad av Jennifer Garner.

Det är som en romkomedisierad version av En julsaga där gamla gubbar som är elaka mot fattiga människor har bytts ut mot kärlekstörstande kvinnotjusare som försöker förändra sin livsstil och där dem klyschiga inslagen är betydligt fler än vad Charles Dickens hade med i sin originalberättelse. Han skulle tillexempel aldrig ha fått för sig att en plågsamt neurotisk brud, en kaxig indisk assistent och tre synnerligen slampiga tjejkompisar till den blivande bruden skulle vara underhållande på något vis. Inte heller skulle han få för sig att öppna upp filmen med en pinsamt dålig scen där Matthew McConaughey visar vilken player han är genom att göra slut med 3 kvinnor som han videochattar med samtidigt som han har en ny tjej i soffan bakom sig. Jon Lucas och Scott Moore är inte Dickens och därför finns dessa inslag med här som en bubblande varböld till helhetsintrycket.

Men lyckligtvis överglänser de positiva inslagen dem negativa. Det är svårt att värja sig för McConaugheys nyfunna charm som han visar upp i Flickvänner från förr och det är närmast omöjligt att inte känna sig varm inombords när man får se på några fantastiska tillbakablickar från hans ungdom där 80-talet med allt vad det innebar fyller upp skärmen. Att höra Cindy Laupers låt Time After Time medan den unga versionen av McConaughey gör mysiga saker tillsammans med Jennifer Garner är ett av de finaste ögonblicken i fråga om romantisk komedi på hela 2000-talet. Så enkelt, så klyschigt och så djävulskt bra - speciellt på regifronten där man fångar upp 80-talskänslan helt briljant.

Jag gillar också den lättsamma humorn (som ibland tenderar att bli något för simpel), den fina kemin mellan Garner och McConaughey och inte minst de sköna birollerna med Douglas och Robert Forster som spelar krigsveteran/brudens far. Forster har en underbar replik där han berättar om hur Koreakriget aldrig fått sig något erkännande eller ens någon filmatisering värd namnet till skillnad från Andra världskriget och hur det enda man fått är en TV-serie (M*A*S*H) där Alan Alda skojar till det om kriget, vilket tydligen inte är "något att skratta åt då man haft döende kamrater i sin famn".

Flickvänner från förr är långt ifrån något mästerverk, men det är en lättsamt underhållande romantisk komedi som trots några klyschor för mycket, trots några påfrestande karaktärer och trots några riktigt lama ögonblick lyckas hålla ens intresse uppe ända till eftertexterna.

Framförallt är det en glad överraskning för en (läs; Erik Nilsson Ranta) som i vanliga skyr Matthew McConaughey som pesten.

Bilden:
Flickvänner från förr både blandar och ger på BD-fronten. Det sämsta är hudtonerna som under filmens gång varierar kraftigt i kvalité. En del ansikten ser ut som bronsmålade statyer, vissa ser alldeles för bleka ut och några stycken ser rentav acceptabla ut, men det blir aldrig särskilt imponerande eller naturligt. Synd.

För i övrigt är bilden riktigt med bra skärpa, fantastisk detaljrikedom, ett härligt djup (scenerna ute i den gnistrande snön känns verkligen levande), fina färger där röda tonerna ser allra läckrast ut och en svärta som mer än väl fyller sin funktion med smaskiga detaljer som kan urskiljas även i mörkret. Läckert.

Bilden är kodad i VC-1 och har formatet 2.35:1.

Ljudet:
Jodå, även på ljudfronten levererar Flickvänner från förr en kvalitativ upplevelse, men det är absolut inget ramla-av-stolen-imponerande ljudspår det bjuds på. Här finns ett Dolby TrueHD 5.1-spår som fångar upp dialogerna och bakgrundsljuden (ljudbilden är ju ganska begränsad då den i princip bara utspelar sig i folkmängder där tjatter hörs) på ett lysande sätt med en fin dynamik. Kanske att ljudmattan är något framtung i sina detaljer, men det är också det enda riktigt negativa man kan säga om ljudspåret i Flickvänner från förr.

Extramaterialet:
Älskar du att lyssna på människor som berömmer varandra så mycket att det blir påfrestande? Grattis, du kommer att älska extramaterialet i Flickvänner från förr. Här bjuds vi på den ena ryggdunkande featuretten efter den andra. Det diskuteras om skapandet av filmen, om hur Matthew McConaughey skiljer sig från sin karaktär i filmen och så några tips från kvinnotjusaren farbror Wayne (Michael Douglas). Smöriga och föga intressanta minidokumentärer. Här finns också några bortklippta scener för den som är intresserad.

Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Kommentarer
  • Skrivet av: herrkilman
    2009-10-17 22:44

    Vadan? Första och enda välvilliga recensionen jag läst av den här stinkande dynghögen till film. Komedi, har jag hört den kallas. Det urholkar sannerligen begreppet komik.

     
  • Skrivet av: Erik / GR®
    2009-10-07 00:18

    AstroCreep: Nej, det gör han inte alls - han öppnar upp skjortan en aning när han ska förföra en tjej i början, men den åker aldrig helt av. Så det så.

     
  • Skrivet av: AstroCreep
    2009-10-06 22:20

    Verkar inte som du sett filmen men han tar visst av sig tröjan i filmen.

     
  • Skrivet av: PatrYk
    2009-10-03 12:07

    Fan, har inte han kläderna på i Juryn heller?

    Tropic Thunder också?

     
  • Skrivet av: Erik / GR®
    2009-10-02 20:00

    Nej, han varierar sig faktiskt mellan olika skjortor och t-shirtar, men still - nästan världsrekord, skulle jag tro.

     
  • Skrivet av: Darthinator
    2009-10-02 18:24

    Har han på sig samma tröja under hela filmen? Detta borde ju bli ett Guiness rekord!

     
  • Skrivet av: nilazz
    2009-10-02 14:29

    Lovar att det kommer komma en Director's Cut där våran kära Matthew där av sig sin tröja i någon scen

     
  • Skrivet av: Hlaalu
    2009-09-30 07:45

    Jag kan inte hålla med om att McConnagay är dålig, har ni inte sett hans fantastiska rollprestation i Family Guy? Ni vet, där han blev skjuten av Stewie som skrek åt Chris att ta honom vid fötterna. Åh, han borde ha fått en Oscar för den rollen, en postum Oscar alltså.

     
 
Filmen:7
Bilden:8
Ljudet:8
Extramaterialet:5
Vårt betyg:7/10
Summan:
Mysig och överraskande rolig romkom med bra bild och ljudkvalité.
Info
  • Filmbolag:
    SF
  • Genre:
    Komedi
  • Regissör:
    Mark Waters
  • Skådespelare:
    Matthew McConaughey
    Jennifer Garner
    Michael Douglas
  • Premiär:
    30 September 2009
Flickvänner från förr

De 20 senaste filmtrailerna:

Predators - Trailer
2010-03-15

Predators trailer

Touching Home - Trailer
2010-03-15

Touching Home trailer

The Twilight Saga: Eclipse - Trailere
2010-03-15

The Twilight Saga: Eclipse trailere

Tron Legacy - Trailer
2010-03-10

Tron Legeacy Trailer

Iron Man 2 - Trailer
2010-03-09

Iron Man 2 trailer

The Crazies - Trailer
2010-03-02

The Crazies Trailer

Breath Made Visible - Trailer
2010-03-02

Breath Made Visible Trailer

The Ghost Writer - Trailer
2010-03-02

The Ghost Writer Trailer

Diary of a Wimpy Kid Movie - Trailer
2010-02-19

Diary of a Wimpy Kid Movie Trailer

Wall Street: Money Never Sleeps - Trailer
2010-02-19

Wall Street: Money Never Sleeps Trailer

Blood Done Sign My Name - Trailer
2010-02-19

Blood Done Sign My Name Trailer

The Eclipse - Trailer
2010-02-19

The Eclipse Trailer

Chloe - Trailer
2010-02-19

Chloe Trailer

Toy Story 3 - Trailer #2
2010-02-16

Toy Story 3 Trailer #2

Leaves of Grass - Trailer
2010-02-16

Leaves of Grass Trailer

Get Him To The Greek - Trailer
2010-02-16

Get Him To The Greek Trailer

Hot Tub Time Machine - Trailer
2010-02-16

Hot Tub Time Machine Trailer

Falling Awake - Trailer
2010-02-09

Falling Awake Trailer

Tyler Perry's Why Did I Get Married Too - Trailer
2010-02-09

Tyler Perry's Why Did I Get Married Too Trailer

Shinjuku Incident - Trailer
2010-02-09

Shinjuku Incident Trailer

Omröstning Var brukar du köpa dina spel?
  • 42% Dedikerade spelbutiker
  • 13% Elektronikaffärer
  • 2% Stormarknader
  • 39% Beställer online
  • 3% Annat
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark