Filmrecension

Inglourious Basterds

Publicerad 2009-12-19
Text: Anna Eklund

Supermaffig nazislakt av Tarantino som ändrar världshistorien med en axelryckning.

När jag var på pressvisningen för Inglourious Basterds för ett halvår sedan fick jag ett plötsligt migränanfall av elakartat slag. Jag satt alltså där i salongen medan synen långsamt blev suddig och huvudet höll på att sprängas i molekyler. Enda räddningen var att snabbt få i mig receptbelagda tabletter som jag hade med mig i väskan. Dessvärre hade jag inte något att skölja ner dem med och ville inte gärna lämna salongen. Så det blev att skölja ner två gigantiska (i mitt tycke...) tabletter utan någon vätska.

Medan jag satt där och höll på att kräkas och samtidigt försökte producera saliv för att få ner tabletterna så var det enda jag hörde dialogerna. Och även om jag visste det innan så blev det tydligare än någonsin; Tarantino håller absolut världsklass när det kommer till dialogerna. Han är sin egen värsta fiende och överarbetar lätt allt tugg men när det väl funkar så funkar det klockrent. Tack vara migränen så upplevde jag filmen utan bild men med ljud och dialogerna (och monologerna också för den delen) ensamma vägde upp filmen. Det visade sig bli ett av årets bästa biobesök, trots migränen.

Vi kommer in mitt i Tysklands ockupation av Frankrike. Nazistöversten Hans Landa letar efter judar och judesympatisörer. Efter lite Tarantiniskt förspel slutar just den här dagen med att en hel familj avrättas som djur. Eller nästan en hel familj, för dottern Shosanna lyckas fly. Samtidigt så har löjtnant Aldo Raine fått i uppdrag att tillsammans med ett elitförband av judiska amerikaner slakta så många nazister som det bara går. På de mest brutala sätt som det bara går. De kallar sig för "The Basterds" och ingjuter skräck även bland de mest hårdföra nazister. Ödet gör att The Basterds planer strålar samman med Shosannas, som har lyckats skaffa sig en ny identitet i Paris där hon driver en liten oansenlig kulturbiograf, hämndplaner. Nazislakten kan börja!

Tarantino har alltid gått sin egen väg och vågat förlita sig på sin kärlek till filmen. Och man måste ha självförtroende för att med en nonchalant axelryckning våga ändra på världshistorien såsom han gör här i Inglourious Basterds. Jag brukar försöka undvika ordet "coolt" i recensioner eftersom det inte säger speciellt mycket om kvaliteterna men det här är tamejfan en cool film med stort C. Scenerna är oerhört skickligt uppbyggda och med små indikationer, kameravinklar och filmmusik lyckas man dra ut maximalt ur varje scen och skapa anspänning.

Sedan är Brad Pitt ytterst underhållande som Aldo Raine. Och Christoph Waltz som Hans Landa är en naturbegåvning. Mélanie Laurent och Diane Kruger håller skyhög kvalitet. Med andra ord har Tarantino precis som vanligt lyckats dra ut topprestationer ur sina skådisar och hitta lite oprövade kort som till exempel Christoph Waltz som man nästan misstänker måste vara nazianhängare på riktigt.

Det här är en ruskigt underhållande och välgjord hämndhistoria som varvar humor med obehag på ett sätt som man inte får nog av i första, andra eller tredje taget. Inglourious Basterds exemplifierar Tarantinos förmåga att ta film på allvar på ett lättsamt sätt. Gud välsigne karl´n!

Inglourious BasterdsInglourious BasterdsInglourious Basterds
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Kommentarer
  • Skrivet av: HighlanderSWE1
    2010-06-22 11:42

    Sämsta filmen jag sett på mycket länge tyckte den var tråkig dålig usel och bara HEMSK.gillar inte när man ändrar historien.så nej tack brad pitt inte den här gången

     
  • Skrivet av: Phip
    2010-06-19 00:34

    Riktigt grym!

     
  • Skrivet av: LOLO KELP
    2010-06-11 22:31

    8/10

     
  • Skrivet av: OtakuPraetorius
    2010-04-12 17:00

    En riktigt bra film, om än aningen långsam ... Letar du efter en splatterfilm med tusentals dödsoffer, så LETA VIDARE! Det här är ingen sån film!

     
  • Skrivet av: Alexis
    2010-04-02 00:22

    Den är ju riktigt bra.

     
  • Skrivet av: jag gillar svamp
    2010-04-02 00:21

    ett sömnpiller...

     
  • Skrivet av: adrianito
    2010-02-04 15:25

    den var ganska najs faktiskt

     
  • Skrivet av: Teroon
    2010-02-04 09:07

    Skittråkig, platt och Brad Pitt suger på sin gestaltning. Finns bra inslag.

     
  • Skrivet av: RusE
    2010-02-03 00:32

    Helkass..

     
  • Skrivet av: Gamerman1
    2010-02-01 20:31

    Grymt bra film.

     
  • Skrivet av: Bojan94
    2010-01-23 23:30

    Den är suverän

     
  • Skrivet av: Jkd
    2010-01-18 21:46

    Jag måste se den !!!

     
  • Skrivet av: AHN_TaWN
    2010-01-15 23:47

    Den är så grymm!

     
  • Skrivet av: yoodonvito
    2010-01-10 12:52

    älska denna film!

     
  • Skrivet av: bac10
    2010-01-04 00:09

    "And for the mademoiselle...a glass of milk!"

    Åh, ironin...

    Tarantino är alla filmers gud! Bästa scenen är när Landa frågar efter "italienarnas" namn. MAA-RGERIII-TIII

     
  • Skrivet av: ShadowFierce
    2009-12-31 12:40

    Tarantino är kung =)

     
  • Skrivet av: Daniel007
    2009-12-30 02:55

    Citerer Rasmus Foltmar:
    Fick den på BD i julklapp. Mycket bra bild samt ljud.

    Vad tycker du om själva filmen då?

     
  • Skrivet av: Rasmus Foltmar
    2009-12-30 02:45

    Fick den på BD i julklapp. Mycket bra bild samt ljud.

     
  • Skrivet av: Spel token
    2009-12-29 11:18

    Såg den i går, asbra!

     
  • Skrivet av: SputniQ94
    2009-12-29 11:01

    Såg den på Blu-Ray igår. Tycker den är riktigt bra, men vissa dialoger tycker jag blir lite utdragna. Hans Landa är dock kunglig. Så genuint ond. Han känner till alla sakeer innän han börjar fråga om dom, han bara leker sig till svaren. Underbart!

     
  • Skrivet av: Samba
    2009-12-29 10:55

    Såg den igår på Blu-Ray. Och jag gillade den. Riktigt bra.

     
  • Skrivet av: NinjaFredde
    2009-12-27 01:02

    underhållande

     
  • Skrivet av: Ryprus
    2009-12-25 00:43

    Överskattad rutten rulle.

    Helt OK i början men sen... Usch!

     
  • Skrivet av: Andy
    2009-12-24 11:36

    @Echo lake: Håller med, fullständigt överskattad. Nästintill ett sömnpiller i mitten av filmen.

     
  • Skrivet av: Hlaalu
    2009-12-23 20:31

    Bästa film hag sett på länge

     
  Fler läsarkommentarer>>
Vårt betyg:9/10
Info
  • Filmbolag:
    Universal
  • Genre:
    Action, Thriller
  • Regissör:
    Quentin Tarantino
  • Skådespelare:
    Brad Pitt
    Diane Kruger
    Michael Fassbender
    Mélanie Laurent
    Eli Roth
    Christoph Waltz

De 20 senaste filmtrailerna:

The Final - Trailer
2010-07-19

The Final Trailer

Animals - Trailer
2010-07-19

Animals Trailer

The American - Trailer 1
2010-07-19

The American Trailer 1

Mega Piranha - Trailer
2010-07-19

Mega Piranha Trailer

Frontier Blues - Trailer
2010-07-19

Frontier Blues Trailer

7 Days - Trailer
2010-07-19

7 Days Trailer

Made in Dagenham - Trailer
2010-07-19

Made in Dagenham Trailer

Don't Look Down - Trailer
2010-07-19

Don't Look Down Trailer

The American - Trailer 2
2010-07-19

The American Trailer 2

Rapt - Trailer
2010-07-19

Rapt Trailer

The Switch - Trailer
2010-07-19

The Switch Trailer

Buried - Trailer
2010-06-22

Buried trailer

Gainsbourg - Trailer
2010-06-22

Gainsbourg trailer

Tetro - Trailer
2010-06-22

Tetro trailer

The Life and Death of Charlie St. Cloud - Trailer
2010-06-22

The Life and Death of Charlie St. Cloud trailer

South of the Border - Trailer
2010-06-22

South of the Border trailer

Megamind - Trailer
2010-06-22

Megamind trailer

Scott Pilgrim vs. The World - Trailer
2010-06-02

Scott Pilgrim vs. The World Trailer

Knight and Day - Trailer
2010-06-02

Knight and Day Trailer

Solitary Man - Trailer
2010-06-02

Solitary Man - Trailer

Omröstning Läser du ett spels instruktionsbok innan du börjar spela?
  • 15% Ja, nästan alltid
  • 62% Nej, nästan aldrig
  • 24% Ibland
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark