Microsoft Xbox 360 Wireless Racing
Redaktionens racongorakel har plågat Microsofts utomordentliga 360-ratt till max. Den överlevde prövningen med flaggan i topp.
Sony tog hjälp av rattkungarna hos Logitech då de utvecklade den officiella Gran Turismo 4-ratten. Microsoft har ett förflutet som kapabla rattmakare och bestämde sig dock för att inte ta hjälp av någon annan utan själva utveckla en Xbox 360-ratt värdig maskinens alla smaskiga racingtitlar.
Det första som slår mig och det som hör till den mest anmärkningsvärda minuspoäng i mitt totala utlåtande är tveklöst det faktum att Xbox 360 Wireless Racing Wheel inte alls är trådlös. Visst, det går att kopplad ur sladden ur själva ratten och enbart använda AA-batterier, men pedalerna måste ändå vara i kopplade med hjälp av en sladd - och force feedback-stödet fungerar inte om man inte har sladden till själva ratten i kopplad. Därför är namnet såklart helt sjukt korkat, och ratten borde såklart istället ha hetat "Xbox 360 Wireless Racing Wheel but not really wireless anyway".
Själva kvaliteten på denna ratt är dock mycket mycket god, och överträffar Joytechs motsvarighet på samtliga punkter. Vissa har kallat Xbox 360 Wireless Racing Wheel för dyr, men det håller jag inte med om. 1 300 kronor är inte dyrt för attså pass välbyggd och gedigen ratt enligt mig. Det är ganska precis vad man får betala för en Logitech Momo Racing Wheel som liksom Xbox 360 Wireless Racing Wheel bjuder på grym funktionalitet och kvalitet.
Designen är väl genomtänkt, greppet perfekt och knapplaceringen föredömlig. Pedalerna är sköna, med lagom mycket motstånd och placerade i helt rätt vinkel. Det går att ha ratten i knät med det resulterar i en nästan omöjligt svår spelupplevelse. Istället rekommenderas att du skaffar en Race Seat eller ett bord dår du kan skruva fast ratten med de fästen som medföljer.
Just nu finns det dessvärre bara tre spel som stödjer Xbox 360 Wireless Racing Wheel och det är Project Gotham Racing 3, Test Drive Unlimited och Need for Speed: Carbon. Att spela Test Drive Unlimited tillsammans med Xbox 360 Wireless Racing Wheel är en härlig upplevelse men samtidigt svårare än att kontrollera sina drömbilar med handkontrollen. Istället ä det Project Gotham Racing 3 som är det bäst optimerade spelet för denna ratt (eller tvärtom).
När jag besökte Microsofts egen spelmässa X06 tidigare i höstas testade jag Forza Motorsport 2 tillsammans med Xbox 360 Wireless Racing Wheel och givetvis var det en mycket god upplevelse. Microsoft har lagt mycket krut på att optimera Forza 2 för att spelas med denna ratt och kanske först då kommer vi att få ta del av rattens fulla potential.
Xbox 360 Wireless Racing Wheel är just nu den tveklöst bästa ratten till Xbox 360 på marknaden och ett givet val för dig som älskar racingspel.
| Kvalitet: | 8 |
| Prisvärdhet: | 8 |
| Utseende: | 9 |
| Funktion: | 9 |
| Vårt betyg: | 9/10 |
- Kategori:Ratt
- Passar till:Xbox 360
- Tillverkare:Microsoft
- Distributör:Microsoft
- Ca. pris:1195 kr
































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Jag förstår mig inte på folk som tycker att den är dyr
Det är lätt den billigaste ratten jag har köpt iaf...
ett bra och roligt att ha om man ska köra mycke bil spel
som min lille bror ja dom kan ha det: inte
säker på störe vill inte ha det är man under 8 så vill man nog ha det 
Potterpower skrev 2008-05-19 21:07
KÖP INTE!!!
Köpte denna för att jag älskar racingspel.
Det är verkligen en jättebra ratt MEN jag vill varna er för att spelen blir föbannat mycket svårare, och man har inte en chans om man vill spela online.
xXxFire:
>Det är inte svårare. Man får ta någon vecka till att träna in det. Jag har haft ratt till varenda konsol som jag har haft och jag har inte haft några större problem.
Ett tips för er som vill lära er snabbt så rekommenderar jag att när ni kör något spel med ratt så sväng åt höger och vänster lite NÄTT och snabba rörelser när ni kommer ut från en sväng eller om ni är i en. Det går att göra så i andra tillfällen om ni får sladd. För att det blir ofta så att när man svänger kraftigt så får man lite sladd på bakändan av bilen, och då gör många så att de svänger KRAFTIGT åt både vänster och höger.
Så ge denna bedårande ratt lite utrymme.
Jag vill ha en 6-vlx manuell låda och koppling. annars får det vara! XD
Hej vart och köpt en Wireless Racing Wheel
som jag inte får att fungera som den ska
finns ingen känsla i den och Colin DIRT går inte att hålla bilen på vägen går det att kalibrera ratten någon stans ??????????
8 i prisvärdhet? den är ju dyr........... dyr!
KÖP INTE!!!
Köpte denna för att jag älskar racingspel.
Det är verkligen en jättebra ratt MEN jag vill varna er för att spelen blir föbannat mycket svårare, och man har inte en chans om man vill spela online.
Finns det någonstans så man kan köpa denna ratt och forza 2 som en bundel?
ska sköpa den snart
Synd att den är så dyr. Även om inte Petter tycker det.
Audi-ratt?
Lik den i såväl RS4 som i R8.
xbox 360
Sweet! En sådan ska inhandlas såsmåningom.
Alltid kul med bra rattar som inte enbart är från Logitech, har hört att en ny Porsche ratt för 350$ kommer släppas till jul.
"Microsoft Xbox 360 Wireless Racing"


Efter att ha läst Petters recension verkar det vara en gedigen ratt. Dock verkar det ju som, enligt recensionen, att ratten inte fungerar med alla Xbox 360 racingspel? Vad är det för skämt?
Klargörande önkas av de som har ratten. Tack på förhand för snabbt svar!
den äger

grymmmmmmmmm ratttttttttttttttt!!!!!!!!!!!
ja spelade forza motorsport i media markt med den här ratten den äger

Riktigt snygg ratt! Man får riktig bil-känsla med ratt även fast reaktionerna blir något segare (det tar ju mindre tid att vicka på en spak än att svänga runt med en riktig ratt men kul e det!)
Tillagt 2007-07-28 12:45:
i och för sig blir det lättare att svänga lite med ratten
onödigt att gå o köpa en ratt för 1195 kr när man har en perfekt fungerande xbox-kontroll.. Personligen är det inte styrkänslan jag är ute efter utan fartkänslan.. ska man montera upp en fläkt på tv:n för att fixa det problemet eller?
haha
det står 'trådlös ratt' och sen så står det 'egentligen inte trådlös'???va menar dom då?? 
Enligt Komplett.se ( http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=326571 ) så står det står det "till PC och Xbox 360" i rubriken, men har inte läst någon annanstans om att den ska passa till de båda. Då det finns lockande spel till båda platformarna vore det såklart en perfekt lösning, så vet någon av er om den fungerar även till PC, precis som den vanliga Xbox 360 kontrollen verkar göra?
Ser bra ut.
Köpte ratten idag! Fantastiskt bra ratt
Fan vad jag vill ha den men har ingenstans att ha den på :/ Sen kostar den ju lite också.