Logitech G7 Laser Cordless Mouse

Publicerad 2007-04-11
Text: Martin Forsslund

Logitechs mycket omtyckta G5-mus har även en trådlös kompis som levereras med dubbla batteripaket för oavbrutet spelande

Trådlösa möss har tidigare inte riktigt accepterats bland de riktigt hårdkokta spelarna. De väger ofta mer än vanliga möss samt att de tidigare dragits med en tendens att inte vara så följsamma och lagga när det riktigt bränner till.

I det hänseendet så kan man kalla Logitechs G7-mus lite av andra, eller till och med tredje generationens trådlösa möss. Den arbetar på 2,4 GHz-bandet (samma som Bluetooth) och har i övrigt prestanda som vilken fullfjädrad spelmus som helst. Råttan har en lasersensor med en upplösning på 2000 Dpi. Tillsammans med en rapporteringsfrekvens på 500 Hz över USB så skäms den inte alls brevid Logitechs toppmus - G5. Specifikationerna är identiska. Så är även vikten. Även om G5:an har justerbara vikter och G7 väger ungefär som en G5-råtta fulladdad med vikter så är känslan stabilt bra och inte alls plastigt fladdrig. Det är en smaksak, men till skillnad från många andra radiomöss så väger den här inte bly. Har du problem med tyngre möss så är det kanske ändå inte en trådlös du ska intressera dig för.

G7:an har på Logitech-vis justerbar känslighet på lasersensorn. Den justeras med två knappar strax bakom mushjulet. Det här fungerar förnämligt och utan att du behöver installera några som helst drivrutiner för att det ska fungera. Själv kan jag känna att även om det inte ska vara för många inställningslägen att klicka sig igenom när man är i ett snabbt Battlefield-läge så är de tre grundlägena något grova och jag har svårt att hitta ett som sitter som gjutet när jag sedan kör Windows. Vill du ha ytterliggare inställningsmöjligheter så får du snällt installera den medföljande programvaran. Då kan du justera känsligheten mer detaljerat, även separat för x- och Y-axeln, programmera musknapparna mot makron och mycket mer. Den snygga indikatorn för vilket känslighetsläge du valt fungerar också som batteriindikator och talar tydligt om när det är dags att byta batteripaket. Via den medföljande programvaran kan man även ställa in när du ska varnas för lågt batteri.

Förutom höger och vänster musknapp har G7:an även en tumknapp, mushjul med tiltfunktion och de redan nämnda knapparna för att justera känsligheten. Det är några knappar för lite för att spela i det översta toppskiktet, men fullt tillräckligt för de flesta.

Många av Logitechs möss har en speciell, lutande form. Själv tycker jag att de känns lite små och jag har svårt att få en naturlig hållning på handen här jag lägger den helt på musen. Det här är ju en smaksak och tusentals nöjda användare bevisar att många gillar den här formen.

Till skillnad från många andra trådlösa möss så ställer man inte musen i en laddare eller kör med vanliga batterier från Konsum. Nej, här följer det med två stycken batteripaket av samma typ som till en digitalkamera eller en mobiltelefon. Laddaren kopplas in på datorns USB-port och har även en egen USB-port för den trådlösa mottagaren. Det här med två batteripaket är riktigt bra och visar att Logitech verkligen tänkt till.

För den granithårde spelaren finns vassare och trådbundna alternativ. För dig som inte klarar av kabeltrassel och fortfarande vill ha topprestanda är G7 ett bra alternativ.

Logitech G7 Laser Cordless Mouse

Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Kommentarer
  • Skrivet av: Toy of Joy
    2010-02-06 12:51

    Formen är ju skitskön fast smaken är ju som baken. Passar ju som en handske.

     
  • Skrivet av: n00bhunter
    2009-08-16 13:38

    Är så himla lycklig med min G5 II

     
  • Skrivet av: Zatzumaz
    2009-01-04 15:20

    synd att den bara har 4 knappar.
    har en Mx518 med liknande form jag tycker den är råskön!

     
  • Skrivet av: Spel token
    2008-06-03 07:08

    Har en liknande sånhär. Fast den är svart och grå och har 5 knappar...

     
  • Skrivet av: Dagon
    2008-02-01 00:37

    Har G3 och funderar på att byta upp mig, men struntar nog i den här, blir nog G5 eller Deathadder (G9 känns lite för liten, annars skulle det lätt bli den).

     
  • Skrivet av: Tonsana
    2007-07-15 16:09

    Har G5 och den går som en dans på rosor!

     
  • Skrivet av: Keyboard
    2007-05-11 18:25

    fy fan va ful...

     
  • Skrivet av: IngeNalls
    2007-04-16 18:18

    Nah, Razer DeathAdder is teh shit

     
  • Skrivet av: YzTobb
    2007-04-14 18:52

    G7:an har BRA räckvidd! Jag har suttit å lirat på TVen och haft musen på bordet utan några problem Hur långt ifrån man kan vara motagare vet jag inte riktigt men det längsta jag har testat är 6 meter ifrån sen tog hallen slut och den går säkert längre

     
  • Skrivet av: JoCCe
    2007-04-11 21:00

    Finns de ingen som har något att säga om hur lång räckvidd den har?
    funderar på att köpa en extra mus, en trådlös jag kan ha på vardagrumsbordet när jag lirar framför tv:n..
    hur långt räcker mottagaren om de inte finns annat än fri luft i mellan?
    Skulle va extremt uppskattat med ett bra svar, jag har G5:an men vill ha något liknande till sofflirande.

     
  • Skrivet av: 348
    2007-04-11 19:16

    Jag har G5 och den är skitbra, ser ingen anledning till att byta.

     
  • Skrivet av: Jowy of Highland
    2007-04-11 16:18

    Jag har den, och trots dess ofantliga pris så är det en utmärkt mus.
    Det enda problemet är att den glatta ytan lätt gör den halkig, men det beror nog på att jag får sjukt mycket handsvett när jag spelar snabba spel.

    Prestandan är utmärkt, eftersläpningar finns det inte en antydan om, och batterisystemet är smått genialiskt. Tummknappen har jag dock aldrig fått att fungera tillfredställande, och den sitter även lite otympligt placerad.

    Överlag är det en fantastisk mus, som varmt kan rekommenderas åt folk som avskyr sladdtrassel, och även kan tänka sig att spendera en summa.

     
  • Skrivet av: arvid_l_05
    2007-04-11 16:13

    http://www.gamereactor.se/lay/smil/idea.gif

    Tillagt 2007-04-11 16:14:
    Meddelande:

     
  • Skrivet av: Strife
    2007-04-11 15:43

    G5:an är bättre.

     
  • Skrivet av: YzTobb
    2007-04-11 12:27

    Jag har G7:an och det är den BÄSTA mus jag haft Bra att spela med och väger ingenting. Den är lätt värd pengarna!

     
  • Skrivet av: master_360
    2007-04-11 11:43

    Den är som en kvinnokropp..
    Jag är bara lite skeptisk när det gäller trådlösa möss..

     
  • Skrivet av: ContraKarlsson
    2007-04-11 11:38

    Riktigt jävla snygg är den

     
  • Skrivet av: Black hell spawn
    2007-04-11 10:56

    trevligt

     
 
Kvalitet:8
Prisvärdhet:7
Utseende:7
Funktion:8
Vårt betyg:7/10
Plus:
Dubbla batterier, smidig precisionsinställning
Minus:
Formen
Info
  • Kategori:
    Mus
  • Passar till:
    PC
  • Tillverkare:
    Logitech
  • Distributör:
    Logitech Scandinavia
  • Tekniska specifikationer:
    Sensorupplösning: 2000Dpi
    Rapporteringsfrekvens: 500 Hz
    Dubbla batterier
  • Ca. pris:
    795 kr
Liknande prylar

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Trailershow week 12
2010-03-22

Andreas has gathered up all the hottest trailers from last week. Enjoy!

GDC10: Star Wars: The Old Republic
2010-03-22

Bengt visited GDC '10 and had a talk with Jake Neri about the upcoming Star Wars: The Old Republic

GDC 10: ModNation Racers - Gameplay
2010-03-22

We try out the level editor and take a spin with ModNation Racers at the God of War III party at Game Developer's Conference.

GDC10: TV Superstars
2010-03-20

Use the Playstation Move to put make-up on people and become the ultimate TV superstar!

Preview: Alpha Protocol
2010-03-19

Obsidian Entertainment's Alpha Protocol seems to have been in development for an eternity, but this summer time has finally come to step into the shoe..

GDC10: Mafia II interview
2010-03-19

We met with senior producer Denby Grace to get the latest information on the highly anticipated Mafia II.

GRTV News - 19 March
2010-03-19

Petter is back again, with the biggest gaming-news for you!

GDC 2010: Dragon Age: Origins - Awakening
2010-03-19

We met Bioware to get the latest on the upcoming expansion for Dragon Age.

GDC 2010: Age of Conan: Rise of the Godslayer interview
2010-03-18

GRTV met game director Craig Morrison from Funcom and had a talk about Rise of the Godslayer - the coming expansion for Age of Conan: Hyborian Adventu..

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 2
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 1
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: NeuroSky Mind Controller
2010-03-18

Motion controllers are for old people. The new hype is playing using only the power of your brain! Bengt tried the mind controller NeuroSky at GDC, S..

GDC 2010: Green Day: Rock Band - American Idiot Gameplay
2010-03-18

Off-screen gameplay from GDC, showing American Idiot in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - Boulevard of Broken Dreams Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing Boulevard of Broken Dreams in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - When September Ends Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing When September Ends in action.

GDC 2010: Socom 4 Gameplay
2010-03-17

Gameplay from the showfloor of GDC

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Omröstning Var brukar du köpa dina spel?
  • 42% Dedikerade spelbutiker
  • 13% Elektronikaffärer
  • 2% Stormarknader
  • 40% Beställer online
  • 3% Annat
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark