Umbrella Chronicles
Nyheter från Zombie-land
Är du taggad på det helt nyutvecklade Resident Evil: Umbrella Chronicles till Wii. Då har vi nyheter om upplägget. Det visar sig bli ett ljuspistol-liknande spel, fast med Wii-fjärrkontroll istället för pistol naturligtvis.
Kanske nedslående nyheter för alla som är sugna på ett klassiskt äventyr-skräckspel. Men låt oss inte sura, utan istället spana in vad vi har att vänta!
Det blir ett spel sett ur förstaperson. Spelaren går inte runt självständigt, man rör sig automatiskt och kan bara göra vägval vid korsningar. Spelet utspelar sig på en herrgård och massor av gamla Resident Evil-kändisar får vara med och leka. Chris Redfield och Jill Valentine spelar stora roller men spelaren kan även stöta på Albert Wesker, Rebecca Chambers och Billy Coen.
Så, vad tror ni? Tillhör pistol-spel på räls gårdagen, eller blir det underhållande actionfest?
- Format:Wii
- Genre:Action
- Utvecklare:Capcom
- Utgivare:Capcom
- Antal spelare:1-2
- Åldersgräns:Från 18 år
- Premiär:30 November 2007
| Ert betyg: | 7/10 |
- 7/10 NuYu
Huvudet pendlar fram och tillbaka utan att hitta... - 8/10 mtx
Okej det här nya Resident Evil Umbrealla... - 7/10 ses
Jag visste att det skulle hända förr eller... - 9/10 Albert Wesker
Julen är en tid fylld med mirakel - ett av... - 6/10 Odane
Det finns många skrämmande saker i vår värld,...




























Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Detta spelet kommer vara otroligt bra - det är rätt säkert.
Håller med dig upp till 100 procent. En Wii Zapper skulle göra det väldigt roligt för spelaren om ni förstår vad jag menar.
de såg lovande ut, hoppas man får den inlevelsen bara när man spelar spelet...men enligt Far Cry och Red Steal besvikelsen så verkar den vara likadan (seg i kontrollen). jag HOPPAS att jag har sååå fel!
GR'' nu har ni glömt att posta om Resident evil: The Umbrella Chronicles hemsida där det finns två trailers!
http://www.capcom.co.jp/bio_uc/
äntligen lite klassiskt zombie dödande
Nej vad synd. Jag hade hoppats på att detta var ett spel som skulle bidra med att legitimera ett Wii köp. För jag tror inte riktigt på detta.
För er som vill ha bilder så kan ni dra till en bättre spel sajt kallad spelfeber.se eller gonintendo.com
dessa hänger i alla fall med i utvecklingen!
Nja, räls på gårdagen skulle jag vilja säga... Lär inte köpa detta.
Inga bilder?
Ett RE-FPS finns redan och det heter Dead Aim. Och om jag minns rätt var det helt värdelöst
Hmmm
jag vill ha något i stilen av Resident Evil 4 men ja det kan nog bli ett bra spel eller så väljer Capcom att ändra det till en Reisdnet EVil 4 stil
Underhållande actionfest helt klart!
Jag börjar konstant bli mer och mer tveksam till att införskaffa en Wii...
Men man ska aldrig dömma ut någonting på förhand.
Jag tror inte att det kommer bli specielt bra. Men tycker man om ljuspistol spel så tror jag det kan bli ganska underhållande.
ARKADSPEL!!!!!11 w00t!! w00t!!1
Underbart! Härligt med variation!
Nej tack! Även om actionmomentet är något som var bra blandat med skräcken i RE4 så är ett renodlat pistolspel i RE tappning något jag inte ser fram mot. Men jag väntar på att uttala mig fullt efter att spelet släppts och jag spelat det.
Underbart...det släpps alldeles för få ljuspistolspel...älskade min Guncon2 till ps2...tyvärr är det alldeles för fegt med coola idéer i europa och det kom för lite spel..
Får hoppas de iallafall ger grafiken ett försök i detta spel,för Wii kan det är bara Utvecklarna som inte fattar det..
nej jag har för mig att man inte ser pistolen men att det är som i resident evil 4 att man kan sparka ner fienderna så man ser från tredje person också men det visste väl inte GR - ''Keep up with the time Game Reactor''
Låter fakriskt kul. Så ni menar att man ser det som i Red Steel t.e.x?
Låter som en stor flopp, tyvärr. Synd då detta varit det enda RE-spel som varit lovande på senare år.
Resident Evil ska inte vara på räls. Fan ta Capcom.
hmm låter mycket intresant
skit
Jag och min kompis talade om automatstyrda förstapersonsskjutare för bara några dagar sedan, vi sa att de bara är för 1994 och om det skulle komma ett nytt så borde det inte tas på allvar (Sen skrattade vi
)

Jag tror att RE5 och RE4 Wii kommer att bli mycket, mycket bättre 
Varför Capcom inte låter oss utforska Mansion (Spencer's?) själva kommer nog att bli ett av mtt livs största mysterium?!
Om detta blir ett dåligt spel vet jag inte, men jag tror att det kommer att lukta gammal, svettig strumpa
Hoppas bara att Wii Blaster kommer ut innan