Svenskt Bionic Commando!
Capcoms klassiker görs om
Den svenska spelutvecklaren Grin, som skapat PC-versionerna av Ghost Recon Advanced Warfighter (såväl ettan som tvåan), har fått i uppdrag av Capcom att återuppliva klassikerna Bionic Commando. Capcom låter också avslöja att spelet kommer att ha en hel del input från andra håll också med en amerikansk producent (bosatt i Japan) och en japansk "creative advisor".
Det har länge ryktats om ett nytt Bionic Commando, det första spelet släpptes till NES redan 1988, och nu är det alltså dags för en comeback till PC, Playstation 3 och Xbox 360.
Här kommer ett utdrag ur bakgrundsstoryn:
"...Nathan Spencer (röst av Faith No More-sångaren Mike Patton), en statlig agent som representerar den ultimata fusionen av man och maskin. Efter att ha utmärkt sig i en svår konflikt mot "the Imperials" blir Spencer förrådd och felaktigt fängslad av människorna som han svurit sin trohet till.
Tre år senare, på dagen då han skall avrättas för sitt påstådda brott detonerar ett experimentellt vapen i Ascension City och skakar staden med jordbävning och en tryckvåg av strålning som lämnar staden i ruiner och utplånar dess befolkning. Underrättelsetjänsten indikerar att en stor terrorgrupp har flyttat in och tagit över Ascension City, men man är osäkra över deras motiv. Med terrängen i ruiner och Ascension Citys luftrum i terroristernas händer så lämnar det FSA endast en utväg kvar - Nathan Spencer."
Vi ser naturligtvis fram emot att höra mer om detta spännande projekt och Gamereactor finns på plats för att prata med Grin när spelet visas upp för första gången för pressen imorgon.
- Format:PC, PS3, Xbox 360
- Genre:Action
- Utvecklare:GRIN
- Utgivare:Capcom
- Antal spelare:1
- Antal spelare online:1-8
- Åldersgräns:Från 18 år
- Premiär:17 Juli 2009
| Ert betyg: | 7/10 |
- 6/10 Thomas
Så här i efterhand är det enkelt att lista ut... - 8/10 maxim65
Det här spelet var väldigt roligt tills man...
- Lost Planet: Extreme Condition PC/Xbox 360
- Lost Planet 2 Multi
- Bionic Commando: Rearmed Multi





























Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









"Varför har han klätt sin arm i varmkorv på bild 4?"

ja jävlar...många varmkorvar blir det
Mike Patton, samma snubbe som gjorde rösten till The Darkness alltså?
Varför har han klätt sin arm i varmkorv på bild 4?
Capcom är bra
WTG Swedland!
Jag är inget rabiat Nintendo-fan, mer än att jag tycker om Nintendos vision om spelande, dock tycker jag att Capcom bör göra en version till Wii. Skulle vara högst intressant.
Och angående hög prestanda, Wii klarar inte hög upplösning och alla effekter som PS3 och 360, men det kan då göras snygga spel på Wii. Allt är upp till utvecklarna att göra det bästa av varje enskild konsolls inre. Ett spel blir inte per definition snyggare pga högre upplösning eller mer effekter. Såklart är PS3 och 360-is prestanda viktigt i att kunna ha många 3D-objekt i omgivningen, fysik med mera.
äh hellre ett nytt ghosts and goblins till next gen...
Hmm ser bra ut.
Wii92: jo men Wii är ju främst en partykonsol för prestandaenkla spel. Tunga spel som dett kommer du nog inte ofta få se till Wii.
och som vanligt mobbar dom Nintendo
Låter intressant!
lär bli bra eftersom det är capcom
Märkligt, men jag har aldrig hört talas om Grin tidigare...
låt faktiskt lovande!
Sashhhh: Hehe, du kanske hade rätt....
nic
Tillagt 2007-10-16 17:15:
nice*
Varför kan inte karaktärer ha sköna namn längre, som orginalets Super Joe?
Originalet till NES äger
, detta är jag inte så säker på :/ Och varför inte till Wii? Skulle ju passa perfekt där ju. 
Burra: farkosten ser mer ut som eResistance Fall of Man´s
http://www.gamereactor.se/media/big/billederfraresistance_99978.
jpg
Bäst att dom behåller musiken from NES spelet (omgjord självklart
)
Yes, Mike Patton!
detta kan bli hur bra som helst!
Skeppet på andra bilden såg lite taget ut från Halo serien men annars grymt!
hett! fan, hade nästan glömt bort BC...
Haha! Blir alldeles glad inombords!
Hoppas detta blir lite mer förlåtande än föregångaren.