Musik i Fallout 3
Inon Zur kirrar musiken...
Om det nu var så att någon var rädd för att Fallout 3 inte skulle innehålla musik (dum tanke för övrigt) så kan de rädda nu dra ett efterlängtat andetag. Musiken kommer att komponeras av Inon Zur, som visserligen må låta som ett gammalt bortglömt aztekiskt tempel, men är i själva verket ett ytterst meriterad kompositör som har jobbat med massor av TV-serier och spel genom åren.
På meritlistan finner vi bland annat spel som Crysis, Fallout Tactics, Icewind Dale II, Baldur's Gate 2: Throne of Baal, flera av Warhammer 40000-strategispelen från Relic samt även filmer och TV-serier som Power Rangers, Au Pair (ett och två...) samt Casper: A Spirited Beginning. Den som önskar ta sig ett smakprov från vad vi kan förvänta oss i Fallout 3 när det släpps kan bege sig till den officiella hemsidan och lyssna på ett par exempel. Jag skulle gärna vilja säga att det låter jättebra, men Windows och min nya hårddisk vill inte veta av ljud så ni får helt enkelt lyssna själva. Här nedan bjuder vi på herr Zur själv med en sängkammarblick utan dess like.
- Format:PC, PS3, Xbox 360
- Genre:Rollspel
- Utvecklare:Bethesda
- Utgivare:Ubisoft
- Antal spelare:1
- Åldersgräns:Från 18 år
| Ert betyg: | 9/10 |
- 9/10 jonten122
Ännu ett till spel från Bethesda men inte ur The... - 10/10 AjaxWarrior
Det är ingen hemlighet att Fallout 3 är ett av... - 8/10 Edenhorn
Det finns tre sätt som jag kan börja den här... - 10/10 Fredator
Ett klart mästervärk av Bethesda. "Vad... - 8/10 reakiller94
jag har spendrat ca 40 h på fallout och spelat... - 9/10 Erixonprof
En värld som är kall mörk och inte inbjudande... - 8/10 jonte91n
Recension av Fallout 3 Jag har fattat att det...
- Wolfenstein RPG Iphone
- The Elder Scrolls IV: Oblivion PC/Xbox 360
- Baldur's Gate II: Shadows of Amn
- Lionheart: Legacy of the Crusader
- UFO: Aftermath PC
- Icewind Dale II PC
- Fallout: New Vegas Multi
- Mass Effect 2 PC/Xbox 360
- Risen PC/Xbox 360
- Neverwinter Nights 2: Storm of Zehir PC
- Dragon Age: Origins Multi
- Fallout: Brotherhood of Steel PS2/Xbox





























Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Det är uppenbart att du aldrig spelat Fallout. Jättebra musik, för ett Elder Scrolls-spel, inte för Fallout.

Det är möjligt...
Ja, nu vet jag ju inte hur själva spelet är men Main Theme lät som ett maffigt verk till ett fantasy spel som då Elder Scrolls.
Inte wasteland som Fallout.
Tillagt 2008-05-11 12:31:
Megaton, nej. För lite öde feeling.
Tillagt 2008-05-11 12:36:
och Into the Wasteland hörde jag inte ens fast jag lyssnade, alltså, inget speciellt.
Jag menar inte att tracka ner på spelet, eftersom jag givetvis inte spelat det.
Men är musiken såhär är det bäst att spelkänslan är på topp vilket jag har förhoppningar om.
Det är uppenbart att du aldrig spelat Fallout. Jättebra musik, för ett Elder Scrolls-spel, inte för Fallout.
Av de tre är det bara "Into the Wasteland" som är något att ha, men inte heller den räcker ända fram.

Nej, nej, nej...Main Theme är bäst! Arrangemanget och musiken i Main Theme slår lätt Into the Wasteland.
-RadiuZ-,
.
Jag tycker att musiken i Crysis, hur grundligt genomarbetad den än må vara, är bjäffsig och inte speciellt utvecklande. Det passar iochförsig spelet på något plan; det låter nämligen väldigt amerikanskt
Han använder valthornen flitigt, och ger dem en väldigt liknande melodi som han gav trumpeterna i Fallout Tactics. Om man jämför de två soundtracken, så märker man två tydliga skillnader:
- Crysis musik har en riktig orkester
- Fallout Tactics använder ljudeffekter mer
I mitt tycke är Fallout Tactics musik mycket djärvare, och Crysis mer som en blek kopia över de grepp som Zur tidigare har använt. Crysis blir inget mer än lite halvlam bakgrundsmusik. Frågorna jag ställer mig när jag hör Crysis musik är "Var är slagverket?", "När slutar hornen spela sin infernaliskt tråkiga stämma?".
Jag skulle kunna ranta på i evighet, men jag tror att jag bara skulle ha slagit knut på mig själv. Tror nästan att jag har gjort det redan ändå.
P.S. Trots att jag föredrar Fallout Tactics musik över Crysis så ser jag inte någon av kompositionerna som några direkta mästerverk, snarare tvärtom. Och innan jag sågar Zur helt kan jag lägga en brasklap: Jag har inte hört musiken i bald's Gate och Icewind Dale II. Kan tänkas att de är bättre. D.S.
Wow, han har gjort några av mina favoritkompositioner till spel!
Hoppas verkligen de implementerar en massa skön 50-talsmusik!
Kan inta slutan annat än bra.
Jag hoppas att han åtminstone ger oss musik i samma stuk som originalens.
... och efter att ha lyssnat igenom samtliga tre spår står det klart att så inte blir fallet. Trist. "Main Theme" och "Megaton" är klart sämst, där den senares andra hälft känns ihophafsad och som en enda röra. Jag får känslan av att slakta orcher och rida på häst, inte besöka ödemarkerna.
Av de tre är det bara "Into the Wasteland" som är något att ha, men inte heller den räcker ända fram.
Leve Mark Morgan.
Den första var riktigt bra. Dom andra var också bra. Men ingen musik slår Oblivions eller Bioshocks (Halo har inte heller så dålig musik)
De låter stämningsfulla, helt klart. Lite futuristisk western ?!?!
Trevligt
Spam reklam på GR?

Iaf hoppas det blir några riktigt bra tracks som man minns.
Vill du ha gratis saker? Du kan få gratis psp, xbox 360, digitalkamera och mycket mer! Bli bara medlem här:
http://gratisgrodan.se/page/index.php?referral=2346
Man behöver bara ta ett erbjudande för att få det(tips: ta lovefilm, helt gratis, så får du även film hemskickat)
Så kan du få det! Jag fick ett psp!
Det som fanns att lyssna på lät riktigt bra tycker jag. Låter väldigt passande till temat i spelet...
Musiken i Crysis var av de bästa jag hört på actionspel.
Inon Zur lär göra ingen besviken...
Det var riktigt bra musik i Crysis faktiskt, åtminstone om man kollade på "sound tracks" skivan, sen att låtarna inte spelades upp tillräckligt ofta i spelet var en annan sak. Men den musiken låter iaf som riktig film musik!
Var det musik i Crysis?
Hm ja det blir nog bra men själv hade jag föredragit jeremy soule.
Jesus... Casper: A Spirited Beginning? Power Rangers? Och den killen får göra musik till freaking Fallout 3?
Är det bara jag som ser felet där?
Vad snackar du om Mort Rouge? Crysis musik är riktigt frän och är en av de få verk som gör att man vill prestera bättre ifrån sig. Får se hur bra Inon Zur passar till ett spel som Fallout.
go go power rangers!!!
Vet inte riktigt ifall jag ska godkänna hans musik i Crysis, men Fallout Tactics var okej.
Vilken tur att det blev musik i spelet!