Fler Shadow Complex-spel
Microsoft söker för utgivning
Om du vill jobba inom spelbranschen ska du raskt surfa över till Microsofts amerikanska sida för anställningar. Där kan vi bland annat läsa att man vill ha folk till 343 Industries som jobbar med Halo-serien, men även om folk till utgivningsavdelningen för Epic-spel.
Det intressanta med sistnämnda är att det tydligt skrivs ut att man ska jobba med att ge ut spel som Gears of War och Shadow Complex. Att det kommer fler spel i Gears of War-serien lär inte överraska någon, men Shadow Complex har inte varit lika självklart. Räkna med fler delar alltså.
- Format:Xbox 360, XLA
- Genre:Action
- Utvecklare:Chair Entertainment
- Utgivare:Epic
- Antal spelare:1
- Åldersgräns:Från 16 år
- Premiär:19 Augusti 2009
| Ert betyg: | 8/10 |
- 7/10 dukedoom72
Det första som slår en när man startar upp shadow... - 8/10 Leorio
Med ett spelmässigt upplägg inspirerat av 90-tals...
- New Super Mario Bros. Nintendo DS
- Mega Man Powered Up PSP
- Metroid: Zero Mission GBA
- Castlevania: Symphony of the Night PS1/Xbox 360
- Matt Hazard: Blood Bath and Beyond PSN/XLA
- Super Empire Strikes Back Wii
- Castlevania Rebirth Wii/Wiiware
- Earthworm Jim Multi
- Metroid: Other M Wii
- New Super Mario Bros. Wii Wii
- Bionic Commando: Rearmed Multi





























Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Nice med mer Shadow Complex.
Låter bra men jag hoppas mest på att Epic jobbar stenhårt med Gears of War 3!
Hahah, sweet. Jag som ska söka i Teknik linjen "spelutveckling" nu i februari, nu när vi ska söka till gymnasium.
Trevlans!
Shadow Complex är ju ett av de bästa spelen till Xbox Live. Givet att det måste komma uppföljare.
Vem vill egentligen jobba hos en utgivare? Jag vill jobba hos en utvecklare, och faktiskt få skapa spelen, inte bara fylla i massa papper och jox för att ge ut dem.
Nu är det ju bara den ena av dessa två som är utgivaruppdrag, men kan ju vara värt att poängtera att man inte sysslar särskilt mycket med spelen i sig (utom att testa och godkänna dem) som utgivare.
Med tanke på att Shadow Complex är riktigt bra, hoppas jag verkligen på en tvåa!
fan jag är bara 14 men jag ska lungt börja spel design
najs, älskade ettan ^^
Härligt!
Ska väl kanske slutföra min icke påbörjade utbildning inom speldesign först