Recension

Metal Slug Anthology

Publicerad 2007-04-19
Text: Mikael Sundberg

Utstuderat komiskt pixelvåld i sju bärbara actionfester till priset av en. Metal Slug Anthology är ännu en retropärla som man inte får missa

Jag gjorde just ett snabbt överslag. För att köpa de sju spelen som finns på den här lilla UMD-skivan i originalformat får du räkna med att betala i runda slängar 40000 kronor (varav ungefär hälften är för det sjukt eftertraktade första spelet), plus gud vet vad ett exemplar av Metal Slug 6 till Atomiswave kostar idag. För att få dem i bärbart format får du betala 450 kronor. Om det inte är ett av spelvärldens bästa erbjudanden så vet jag inte vad.

SNK och deras team på Nazca tog grunderna i Contra och kryddade sedan med sin pixelexpertis och en hel del humor för att skapa en av de mest populära actionserierna någonsin. Metal Slug har funnits i tio år men ändå har serien inte förändrats ett dugg. Hela tiden handlar det om att skjuta, skjuta, skjuta och skjuta lite mer, med fantastiskt läckra handritade animationer som dräller över hela skärmen. Om det inte är hela hus som sprängs och rasar ihop i ett moln av murbruk, tegelstenar och panikslagna fiendesoldater, redan i det första spelet, så är det vansinnigt konstruerade mekaniska slutbossar som har ett totalt säreget utseende, någonstans mellan pansarnitad hyperrealism och sjuk tecknad film. Det har sagts förut och lär sägas igen, men stillbilder gör inte spelet rättvisa, man måste uppleva det.

Hur är då PSP-versionen? Jo, i grunden är det en exakt kopia av de sju spelen (alltså Metal Slug, Metal Slug 2, Metal Slug X, Metal Slug 3, Metal Slug 4, Metal Slug 5 och Metal Slug 6) ihopsmetade på en liten skiva. Den enkla arkadkontrollen med fyra riktningar, en knapp för att hoppa, en för att skjuta och en för att kasta granater, fungerar förstås förträffligt på den svarta bärbara. Det är svårt, ofta toksvårt, ofta så svårt att PSP:n är på väg ut genom fönstret och bara räddas av handledssnöret (vis som jag är av otaliga Wii-sessioner). Det är inte ovanligt att slutskärmen efter att ha klarat respektive spel hånar mig med fyrtio använda continues. Delvis på grund av att kontrollen är och alltid har varit lite seg, så att man nästan måste lära sig banorna utantill och förutse fiendens rörelser för att hinna undan, men delvis också för att jag inte pallar med att hålla koll på allt samtidigt.

Man kan dra ut grafiken efter tycke och smak. I fullt widescreenläge blir proportionerna lite konstiga och särskilt hoppsektioner får en underlig känsla, men det går också att spela med vanligt 4:3-perspektiv eller helt enkelt köra originalets upplösning i ett litet fönster i mitten av skärmen, då med knivskarp grafik.

Mindre positivt är vissa aspekter av konverteringen. Även om spelet, när det väl kommer igång, är närmast arkadperfekt, så får man vänta på det. Länge. Laddningstiderna är SJUKT långa, vi snackar minuter innan man ens har kommit in i menyn och får välja sitt spel. Även inne i spelen blir det ibland halvsekundlånga pauser mellan scenerna när spelet febrilt laddar in nästa sektion. Tyvärr är det begränsningen med ett optiskt lagringsmedium jämfört med stora, tjocka och tokdyra ROM-kassetter, och den stora anledningen varför snorrika spelare fortfarande kan unna sig ett hånflin där de sitter med sin Neo-Geo-samling. Men tack vare maskinens sovfunktion är det ändå smidigt att spela i korta sessioner tills man har nött sig genom hela spelet, plågsam död efter plågsam död.

Det är därför Metal Slug-spelen alltid är roliga, och därför Metal Slug Anthology är ett givet köp för alla som gillar pixelvåld. Gång på gång blir jag dödad å det brutalaste, men det är bara att glatt bita ihop och trycka på knappen för att slänga in ännu en virtuell femkrona. Tillsammans med en kompis blir det förstås ännu roligare. Det tar ett gäng timmar att bara nöta sig genom alla de sju spelen och det är intensiva, spektakulära timmar vill jag lova. Och att sedan spela tills man bemästrat allihop och klarar sig genom utan att dö en enda gång (det är möjligt, på något sjukt sätt) kan ge underhållning för en livstid.

Metal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug Anthology
Metal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug Anthology
Metal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug Anthology
Metal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug AnthologyMetal Slug Anthology
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Kommentarer
  • Skrivet av: storjoel
    2009-06-01 22:23

    Köpte det begagnat för 200 spänn!

     
  • Skrivet av: tv-spelare
    2009-03-30 23:08

    Detta var för mig en oerhört prisvärd samling och mycket grymma spel. Har gillat Metal SLug ända sedan jag såg det i arkad-hallarna.

    Nu väntar jag bara på Samurai Shodown Anthology som säkert även den lär vara en grym SNK-samling.

     
  • Skrivet av: Snoopy94
    2009-03-08 20:31

    Btw, långa laddtider? Det tar högst 10 sekunder för mig varje gång det laddar

     
  • Skrivet av: Snoopy94
    2009-02-19 02:15

    Jag köpte det för 200 kr till wii på siba Fucking äg, även fast gamecubekontrollen har otroligt konstiga knappar i menyn (z för att pausa? Shit the f**k)

     
  • Skrivet av: Crassi
    2008-12-27 00:57

    Det är antagligen det snyggaste pixelspelet någonsin, och helt stört najs action. Gillar!

     
  • Skrivet av: bac10
    2008-12-27 00:05

    Jippii, fick detta i julklapp

     
  • Skrivet av: Snoopy94
    2008-11-29 00:03

    Köper nog det här imorgon

     
  • Skrivet av: bac10
    2008-11-09 01:03

    Hade det men tror jag slarvade bort det...

    Ska dock köpa igen, grymt roligt, speciellt med en kompis bredvid!

     
  • Skrivet av: MetalSlugGirl
    2008-09-18 18:09

    Det finns ute i handeln nu för drygt 200kr, jag såg det som senaste förra veckan för 199kr. Om man har en Wii så är det bara att köpa!

     
  • Skrivet av: Sonick
    2008-09-01 22:25

    Hej på er alla vill bara säga att ja köpte det här på EB Games för 260 kr och det er ju grymt som f an alltså (-: Det er så skoj att bara springa runt och bara panga på alla fiender som dyker upp på tv skärmen. Och så er det bra musik och coola slut bossar på banorna som man möter. Det er väldigt detalj rikt spel med många olika roliga saker att titta på. Ett måste för alla som gillar retro spel. Kan jämföra spelet med Mario med ett stort fett vapen och massa arga soldater som kommer emot en (-:


    Ett måste för alla retro Gamer där ute i värden (-:


    Betyg 7/10

     
  • Skrivet av: MadMax92
    2008-08-16 23:42

    har inget wii, men jag har tjatat på min kompis att köpa det här i typ ett år xD

     
  • Skrivet av: klyver76
    2008-03-03 13:58

    kanske blir ett köp

     
  • Skrivet av: ironmanken
    2008-02-04 14:48

    Awwww. Så grymt - att jag saknar en Wii och detta spel. [längtans tårar]

     
  • Skrivet av: Ageofhamsters
    2007-12-16 20:52

    Långa laddnings tider ger resultat.
    Irriterande men nice(snygg pixel grafik)

     
  • Skrivet av: Fauve
    2007-09-09 11:11

    Helt klart urläcker grafik. Pixlar <3

     
  • Skrivet av: Wiista
    2007-09-08 23:19

    Urläcker grafik??
    Inte urläcker precis...


    Urläcker pixel grafik. Sån här pixel grafik är snygg.

     
  • Skrivet av: protoman
    2007-07-25 11:42

    Den svåraste bossen ät hjärnan med en robotkropp från meal slug 6.Jag tycker det

     
  • Skrivet av: CvW
    2007-07-15 21:19

    Komme ihåg att jag lirade det i arkadhallarna på Cypern

     
  • Skrivet av: Chanoir
    2007-07-15 20:57

    Brorsan köpte det, hur kul som helst! Speciellt multiplayer.

    Rekommenderar starkt! Synd att det är liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiite för kort.

     
  • Skrivet av: Zelda_Äger
    2007-07-15 10:54

    är inte det här spelet man ska döda araber? Den finns i Heron City tror jag.

     
  • Skrivet av: pasovic
    2007-07-15 10:53

    Verkar ganska coolt!

     
  • Skrivet av: Wii_Freak
    2007-06-30 17:06

    Urläcker grafik??
    Inte urläcker precis...

     
  • Skrivet av: mtx
    2007-06-29 18:59

    As dålig grafik

     
  • Skrivet av: baby luigi
    2007-06-24 17:54

    Spelet lär äga, ska nog köpa det till Wii i sommar.

     
  • Skrivet av: Mattias
    2007-06-12 18:36

    Åååh! Jag vill ha, jag vill ha, jag vill ha!
    Nu blir jag galen, jag vill ha nästan alla spel, Pangya, Metal slug, Smash Bros, MP3, Galaxy m.m. Allt tilltalar mig. Men jag har inte råd. Imorn får jag väl kolla på begagnat hyllan på game.

     
  Fler läsarkommentarer>>
Grafik:8
Spelbarhet:7
Ljud:7
Hållbarhet:7
Vårt betyg:7/10
Plus:
Urläcker grafik, sju rejäla spel, härligt ljud
Minus:
Bitvis seg kontroll, långa laddningstider
Spelinfo
Metal Slug Anthology
Din spelsamling
Ert betyg:8/10
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

GDC10: TV Superstars
2010-03-20

Use the Playstation Move to put make-up on people and become the ultimate TV superstar!

Preview: Alpha Protocol
2010-03-19

Obsidian Entertainment's Alpha Protocol seems to have been in development for an eternity, but this summer time has finally come to step into the shoe..

GDC10: Mafia II interview
2010-03-19

We met with senior producer Denby Grace to get the latest information on the highly anticipated Mafia II.

GRTV News - 19 March
2010-03-19

Petter is back again, with the biggest gaming-news for you!

GDC 2010: Dragon Age: Origins - Awakening
2010-03-19

We met Bioware to get the latest on the upcoming expansion for Dragon Age.

GDC 2010: Age of Conan: Rise of the Godslayer interview
2010-03-18

GRTV met game director Craig Morrison from Funcom and had a talk about Rise of the Godslayer - the coming expansion for Age of Conan: Hyborian Adventu..

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 2
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 1
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: NeuroSky Mind Controller
2010-03-18

Motion controllers are for old people. The new hype is playing using only the power of your brain! Bengt tried the mind controller NeuroSky at GDC, S..

GDC 2010: Green Day: Rock Band - American Idiot Gameplay
2010-03-18

Off-screen gameplay from GDC, showing American Idiot in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - Boulevard of Broken Dreams Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing Boulevard of Broken Dreams in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - When September Ends Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing When September Ends in action.

GDC 2010: Socom 4 Gameplay
2010-03-17

Gameplay from the showfloor of GDC

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Omröstning Var brukar du köpa dina spel?
  • 42% Dedikerade spelbutiker
  • 13% Elektronikaffärer
  • 2% Stormarknader
  • 40% Beställer online
  • 3% Annat
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark