Castle Crashers
Det hett efterlängtade riddarslaktarspelet är här, fyllt med barbarer, jättemonster och tecknat blod... men uppfyller det alla förväntningar?
Tom Fulp och Dan Paladin fick sitt genombrott med flashspelet Alien Hominid, där en gul och genomond varelse slaktade sig fram genom charmigt tecknade världar. Spelet fick sedermera en konsolversion under förra generationen och även om det knappast sålde miljoner så var det en gedigen start. Därför var förväntningarna på Xbox Live Arcade-spelet Castle Crashers, som var ett av de första att utannonseras till tjänsten, otroligt höga. Men vi fick alltså vänta länge, lika länge som många jätteprojekt. Var det värt det?
Castle Crashers handling är lika enkel som dess upplägg. Fyra väna ungmöer blir tillfångatagna av en barbarisk invasionsstyrka och fyra arga (och våldsamma) riddare ger sig iväg för att bli räddare i nöden. Det hela är ett tämligen klassiskt sidscrollande beat'em up enligt konstens alla regler. Gå ett snäpp till höger, spöa allt som vandrar in på skärmen, samla på dig mat och cash, gå ett snäpp till.
The Behemoth vore dock inte The Behemoth om de inte skiftade växlar med jämna mellanrum. För allt förutsägbart hackande finns också en lång rad intensiva sekvenser med vagnjakter, flottfärder och extremt intensiva bosstrider. Det är sällan helt uppenbart hur man ska tackla problemen och det krävs lite försök och felande innan man kommer förbi.
För att fräscha upp det enahanda kämpandet har utvecklarna gjort sitt bästa för att skapa variation. Var och en av de fyra riddarna har ett par olika magiattacker till sitt förfogande, och det finns också en lång rad upplåsningsbara figurer med olika färdigheter. Det går också att gå upp i rang allt eftersom och specialisera sig på närkamp, magi, tålighet eller snabbhet (vilket innefattar projektilattacker). Det här gör snabbt stor skillnad och innebär helt olika spelsätt. Min halvfega blå riddare blev till exempel klen i närstrid men kunde kuta undan och peppra folk med pilar. Problemet kan förstås vara om man stöter på en boss där den valda taktiken inte fungerar. Men spelet är förstås anpassat för fyra spelare och någon borde ju åtminstone kunna tackla problemet.
Där kommer vi dock till en av spelets många brister. Om du inte har tre närvarande kompisar har Castle Crashers förstås onlinestöd där du kan möta upp med tre andra spelare och köra antingen storyläget, arenastrider eller det fullt meningslösa ätartävlingsspelet. I teorin. I praktiken lyckades jag aldrig komma in, trots ett tjugotal försök över ett par dagar. Man borde snarare kalla spelet Console Crashers, för aldrig någonsin har min 360 fått starta om så mycket. Man slängs ut till startmenyn utan möjlighet att gå in på Live igen, spelet låser sig och måste startas om, KONSOLEN låser sig och måste starta om, eller så slutar matcherna helt enkelt att listas.
Inte heller själva spelet är buggfritt, alls. Jag blev nermejad av fiender och fick sedan se dem slå på mig oavbrutet i fem minuter innan jag hoppade ut till kartan och började om. Det buggade så att jag sprang långsamt (som i vatten) till land och tvärtom. Och även om det inte har hänt mig så har många råkat ut för att sparfiler raderas vilket förstås är fullständigt oacceptabelt. Trots en lång utvecklingstid är Castle Crashers alltså inte klart på långa vägar.
Att utvecklarna i mångt och mycket saknar erfarenhet av riktigt tajt speldesign märks också. Vissa banor är grymt enkla medan vissa är toksvåra och har rader av bossar efter varandra, utan sparpunkter. Fienderna är oftast lätta att besegra när de är ensamma, även om de tål onödigt mycket stryk, men när de är flera kan det vara smått omöjligt att ens stå på fötterna, oavsett hur skicklig man är. De skjuter konstant mot en när man ligger ner och risken är ganska stor att man ställer sig upp mitt i en pilsvärm utan möjlighet att hinna blockera. Och det finns ingen begränsning på hur många fiender som kan slå dig exakt samtidigt, ingen "hit stun" då du inte kan träffas, så råkar du hamna mellan fyra-fem fiender som får för sig att slå samtidigt kan du vara död på en grisblink.
Buggarna och det allmänt obalanserade spelsystemet gör Castle Crashers till en frustrerande upplevelse, även om det i grunden är ett riktigt trevligt spel. Precis som Puzzle Quest: Challenge of the Warlords tar det en gammal förlegad arkadgenre (pussel respektive beat'em up) och skapar en beroendeframkallande helhet genom att lägga in rollspelsinslag, och med tanke på hur omfattande spelet är känns inte det högre priset särskilt omotiverat. Det har också skön grafik, utmärkt design (även om det är lite väl mycket bajshumor på en av banorna) och strålande musik.
Men som sagt... fråga dig först hur många extra 360-kontroller du kan offra och hur hållbar din TV är...
| Grafik: | 8 |
| Spelbarhet: | 7 |
| Ljud: | 8 |
| Hållbarhet: | 7 |
| Vårt betyg: | 7/10 |
- Format:Xbox 360, XLA
- Genre:Action
- Utvecklare:The Behemoth
- Utgivare:Microsoft
- Antal spelare:1-4
- Antal spelare online:1-4
- Premiär:27 Augusti 2008
| Ert betyg: | 9/10 |
- 9/10 oblivion-
Castle crashers är ett spel i klassisk... - 8/10 Sckipp
Så var det då dags att haka på Castle... - 8/10 gamefreaker
Dussintals av spelbara karaktärer att utveckla,... - 9/10 Parden
Underbart knapphamrarspel med suveränt tecknade... - 9/10 BIZaGoten
Hur ska man förklara ett så fantastiskt roligt...
- Spikeout: Battle Street Xbox
- TMNT Multi
- Alien Hominid HD Xbox 360
- Fairytale Fights Multi
- BattleBlock Theater XLA/Xbox 360
- South Park Let's Go Tower Defense Play XLA/Xbox 360
- The Dishwasher Dead Samurai XLA/Xbox 360
- Fat Princess PS3








































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









gröna gubben e bäst
Detta tycker jag om Castle Crasher:
Plus:
Variation på bossar och fiender, bra multiplayer, många karaktärer man kan låsa upp, bra musik och härlig grafik.
Minus:
Det kan ta lång tid att hitta personer på multiplayern, kan lagga.
Många klagar på att det finns många bugs. Det är sant ibörjan så var det massa bugs det. Men sen så gjorde (och gör) de uppdateringar som tar bort buggen. Helt klart ett av de bästa arcade spelen. 9/10
bra singleplayer man hitar vapen pets levlar och får stats som man kan läga i magic strenght hp och agility 4 players co-op ganska långt finns upp till20 gubbar att spela som många med egna magier de är bra utmaning för insane mode är svååååårt bra ljud grafik hålbarhet och spelbarhet och har även arena mode där de finns 4 modes en där man ska fightas med magier och slå och bow

ichså en mode där alla bara har en båge destå fler pilar man tar som kommer fram destå snabbare och hårdare skjuter man de finns även en mode där man gräver skater och den som tar fest skatter vinner för när man tar skatter förlorar dom andra hp ochså den sissta moden man ska lyckas äta kycklingar som springer runt och om man lyckas äta en blir man stor i 10 sekunder och kan döda de anndra
finns även en mode där man ska äta mat så fort man kan riktigt kul allt man ska göra är trycka x
X-Y så fort man kan destå snabbare man trycker destå snabbare äter man deta spel får av mig
grafik 9
ljud 10
hålbarhet 9
spelbarhet 9
totalt 9/10
GRYMT SPEL
9 av 10 istället
Kanske det bästa arcade spelet.
Kör med min blixt snubbe som snart är i lvl 50
Började nynna på melodin som spelas när man byter bana, så sjukt nice ljud i spelet! Själv har jag bara spelat det hos min kompis, men kommer definitivt att köpa det på releasen till PS3 (Om det nu kommer)
Världens grymmaste arcade!
spelade det idag hos min kamrat och det är sjukt roligt! tror det verkligen ska upplevas då fler än man själv spelar. Aldrig riktigt upplevt att man blir "stun hittad" ner på marken och aldrig kommer upp! är nu på lvl 16 med min Blixt riddare medans min kompis är Acid.
Riktigt kul demo!

Ska nog köpa det!
Det är värt mer än ett 7/10...
Är det nån mer än jag som inte lyckas få igång onlineCC? det står varje gång "game no longer avaible"
skulle inte köpa seriöst men eftersom jag själv skapar spel i flash så är det inspirerande
Körde precis demot och kom fram till att det här är ett måste
Har aldrig stött på en enda bugg, och spelet regerar.
Utan tvekan 9//10, framförallt om man köra co-op. Förresten är det löjligt hållbart, det finns typ artonhundra olika gubbar, vapen och pets att låsa upp. Rekommenerar starkt detta spel.
JAG VILL HA

Hoppas pappa köper det
Klarade precis spelet hos en kompis, men det finns mycket kvar att låsa upp


Verkligen bra, men beroendeframkallande!
Skulle ge det 9/10 för att det är det klart bästa arcade-spelet ute
Ett klart köp för alla som vill lägga pengar på ett arcade-spel
Tillagt 2008-09-13 23:33:
PS. Har inte stött på en enda bugg i spelet!
finns massa buggar i det här, plus att din sparfil kan försvinna om du har otur.
Hoppas att det fixar de problemen.
fan, alla min pets o vapen försvann, helt sant, men att hitta pets o vapen är inte svårt, mina levlar kvar vilket är bra, men spaden och dom grejerna är borta, bara o fixa. ganska kul också
Har inte stött på fler buggar än t.ex. GTAIV, har hört talas som ett par stycken grova sådana dock.
Jag fastnade inte en enda gång under spelets gång men jag fick ändå kämpa ganska hårt hela vägen, så kan inte heller gnälla på svårighetsgraden.
Skulle klart ge det 9/10 och starkt rekommendera spelet speciellt till regelbundna newgrounds besökare.
Hur som helst kan man inte gnälla på kvalitén på Sundebergs recensioner
ser faktiskt skoj ut
Har som flera andra här inte stött på en enda bugg. Ojämn svårighetsgrad är verkligen sant dock, men jag tycker inte det behöver va nåt negativt. Jag fastnade på en boss (egentligen var det väl mest att min gubbe var för dålig), men det är ju så skönt att spöa en boss som man fastnat på och svurit åt

Spelade igenom det med tjejen och till och med hon tyckte det var jättekul.
8/10 ATLEAST...
Själv skulle jag ha gett det 9/10.
Jääävligt nice spel. Förvånadsvärt långt för ett Live Arcade spel.
Har inte upplevt någon bugg i själva spelet än så länge, dock så försökte jag lira online men man finner aldrig några att spela med, och den gången jag väl gjorde det så låste sig konsolen.
Dock älskar jag det extremt mycket iaf, klarade ut det med brorsan idag och ska nu antagligen ta och fuska med lite XP-exploits så jag kan få upp min karaktär till 99 haha, ser inte hur någon kunnat hamna där genom att orkat nöta om alla banor om och om igen med samma gubbe tbh.
Världens bästa xbox live arcade spel. Behövs inte mer sagt än det
Om man jämför detta med andra arcade spel förtjänar det 10/10 om man bortser från buggarna
Bästa spelet på Xbox Live Arcade någonsin

Om man bortser från typ CSOTN, som i från början inte var ett XLA spel.
Vann det här spelet i en tävling så fick det helt gratis. Vann det sedan återigen och gav koden till en kompis
Det d'r med sparfilerna som försvinner stämmer inte riktigt, det är mer att spelet "glömmer bort" att dom finns. Det är bara att logga in och ut igen så funkar det.