Buzz!: Brain Bender
Buzz lämnar traditionell frågesport bakom sig och riktar fokus mot IQ-testernas värld. Övningar i matematik, logik och formigenkännig står på schemat och Elfving har satt sin begåvning på prov...
Brain Training: How Old is Your Brain?, Hot Brain, Brain Challenge, Zendoku, Professor Layton and the Curious Village... Jesus, Maria och Josef Fares, vad smart jag måste vara vid det här laget. Det finns ett enormt utbud av hjärngympemjukvara idag och uppenbarligen är efterfrågan också stor. "En sund själ i en sund kropp" tycks vara det rådande mantrat i spelvärlden med alla fitness- och pusselspel som trängs bland spelhyllorna. Nu har även Buzz lämnat allmänbildning och frågesport och hoppat på IQ-testtåget. Självklart finns ett "brain" med i den nya titeln. Välkommen till Buzz!: Brain Bender.
I huvudmenyn hittar jag fyra olika spellägen; träning, test, utmaning och hjärnkamp. I träning kan du välja fritt vilket spel du vill öva på och i test möts du av ett IQ-testmedley som ska fungera som någon slags daglig workout för hjärnan, där du i grafer kan beskåda dina framsteg. Väljer du utmaning kan du välja olika utmaningar (jäpp), till exempel ett minnestest där varje fråga ger dig mer tid till en klocka som ständigt tickar ned mot noll. Till sist har vi flerspelarläget hjärnkamp, där du och fem kamrater kan skicka PSP:n mellan er och en gång för alla avgöra vem som faktiskt är klyftigast.
Hjärnövningarna är uppdelade i kategorierna minne, uträkning, observation och analys och dessa har i sig fyra underkategorier med olika spelmoment. Enkel matematik (vilket spelet har tränat mig i) säger alltså att här finns totalt 16 olika minispel. Dessa kan spelas i tre svårighetsgrader och det går att få brons-, silver- och guldstjärna på samtliga.
Så vad får vi då göra? Börjar vi med minne så går det bland annat ut på att memorera olika ljud som spelas upp, till exempel ett nöffande och ett motorcykelbrum, och sedan trycka in vad man hört. I analys-avdelningens "kraftkamp" ser vi några par ihopbundna bilar som drar i varandra och det gäller att med slutledningsförmåga räkna ut vilken som är starkast.
Det jag gillar mest är tempot. Allt går i rasande fart (åtminstone om du svarar snabbt) och här finns knappt några jobbiga laddningstider alls. Utmaningen är också bra; för att få till de bästa resultaten gäller att du är helskärpt. Ibland jag dock känna att man kommer längst genom att vara snabb i stället för smart, och skulle vilja se några IQ-test som skulle få en Mensa-medlem att svettas. Men att tänka snabbt är en livsviktig egenskap och Buzz!: Brain Bender är en perfekt övning i det.
Allt är snyggt, tydligt och inbjudande designat. Små filmsekvenser inför utmaningarna är såväl skarpa som skippbara, små ikoner av alltifrån getabockar till lufttrycksborrar är charmiga och allt har en alltmänt lättsam men samtidigt proffsig inramning. Även ljudeffekterna är klockrena; man har accentuerat saker som tidspress och framgång väl, genom till exempel tickande klockor och snygga fanfarer. Felix Herngren gör som vanligt den svenska Buzz-rösten, och även om jag aldrig tyckt att han har den pondus som behövs för en frågesports-ledare, så är replikerna snärtiga och hyfsat varierade.
Buzz delar också ut diverse medaljer när du lyckas med särskilda prestationer. Som exempel går Stora Medgångspriset till den som svarar rätt på tjugo pussel i rad, Perfektionistpriset går till den som kirrar alla frågor i en utmaning och Vakenhetspriset erhålls om man trycker in alla sina rätta svar under tre sekunder. Dessa morötter är en sporrande detalj och är ett bra exempel på hur man piffar till något som i grunden bara är en hög av likartade spelmoment. Jag noterade dock en liten miss där två medaljer har exakt samma kriterier, åtminstone i mitt recensionsex, men i övrigt är medaljsystemet som sagt något som ger mervärde.
Buzz!: Brain Bender är ett utmärkt litet spel som står sig väl i konkurrensen bland de andra hjärntränarspelen. Förvänta dig ingen storstilad berättelse och mysig utforskning som i bärbara pussel-redaktionsfavoriten Professor Layton and the Curious Village, men däremot ett trevligt, direkt familjespel som passar utmärkt för ett bärbart format. Sjuan till den tagghåriga muppen är stark.
| Grafik: | 8 |
| Spelbarhet: | 7 |
| Ljud: | 8 |
| Hållbarhet: | 7 |
| Vårt betyg: | 7/10 |
- Professor Layton and the Curious Village Nintendo DS
- Brain Training: How Old is Your Brain? Nintendo DS
- Buzz: Svenska Genier PSP
- Encleverment Experiment XBLA/Xbox 360
- Brain Challenge XBLA/Xbox 360
- Professor Layton and the Mask of Miracle Nintendo 3DS








































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Jag älskar buzz och att en recension från GR skulle släppas på ett buzz spel just den dagen då jag fyllde år är lite kul.
Ytterligare lite mer 'brain traning'?
Så ooriginellt att man får mardrömmar, vad har hänt med buzz egentligen?
Verkar inte vara så intressant. Jag tycker att matte är tråkigt.
ingen som vill spela ändå!
Trevligt! Jag tror inte att någon kommer våga möta mig, för jag kommer buzza dem alla