Recension

Tekken 6

Publicerad 2009-12-21
Text: Jesper Karlsson

Tekken 6 i bärbart format, kan det verkligen bli bra det? Det var frågan jag ställde mig och efter att ha smiskat fultrut i massor är svaret helt klart: jajjebox!

Har du någonsin haft suget att klappa någon på käften när du upplever hiskeliga förseningar i ditt kollektiva resande? Eller önskat våld mot människor när du sitter i en tågkupé i juletider och osnuta ungar springer runt och skriker i högan sky. Medan en tjock tysk snubbe med andedräkt bestående av sur korv och gammal ost långsamt dreglar ner på din jacka medan hans huvud lutar mot din axel? Det är fullt normalt att vilja dra på någon en fet smäll i dessa situationer, dock ska du låta bli, då det tenderar att bli väldigt dålig stämning och du kan finna dig inför rätta. Det är dumt att slåss i verkligheten, men det finns som tur är medel mot detta.

Men om du kånkar på dig en PSP och ett exemplar av Tekken 6 kan dina drömmar gå i uppfyllelse, du får spöa så mycket trut att du baxnar helt enkelt. Det mesta är sig likt från den stationära versionen och här finner man ett komplett prygelspel fullproppat med härligt bråk. Rent och enkelt arkad-läge bjuder på en rad fighter och sedan är det över, inget mer. Storyläget börjar med en kort snutt handling i början och avslutas med en klassisk filmsnutt när man har sparkat tillräckligt mycket stjärt.

Sedan kan man såklart utföra träningsfighter, spela survival eller något av de nyare spelsätten gold rush eller ghost battle. I nästan varje spelsätt ackumulerar man som spelare valuta som används för att tramsa upp sin karaktär i allehanda jättefåniga utstyrslar. Vill du få någon att se ut som en hormonstinn transa? Mer eller mindre inga problem, möjligheterna är många och resultaten kan variera. Humoristiskt och roligt, men inget som egentligen bidrar med något konkret till upplevelsen om man ska vara ärlig.

Kampanjläget från den stationära versionen återfinner vi inte på PSP, något som inte är någon som helst nackdel då denna del var helt hopplöst urbota tvärusel på Playstation 3 och Xbox 360. Att vi slipper detta hopplösa sorgebarn är faktiskt en stor fördel och ger oss ett mer fokuserat spel. I övrigt är det mesta sig likt. Vi finner samtliga 40 karaktärer från det stationära Tekken 6 i den bärbara versionen och förutom en logisk nedskalning av grafiken är allt sig likt.

Visuellt må det se mindre pråligt ut, men aldrig fult eller dåligt trots bitvis svagt texturarbete. Karaktärsmodellerna är snyggt återskapade på den lilla skärmen och animationerna är både bra gjorta och hänger med utmärkt i tempot. När ett spel portas till bärbart format brukar man alltid mista en del i kvalitet, något jag dock aldrig märker av. Självklart sätter kraften i PSP kontra den i Playstation 3 och Xbox 360 sina begränsningar, men man känner aldrig att man får en sämre version när man spelar på PSP. Banor finns det självklart gott om, mer eller mindre samma uppsättning som från Tekken 6 i fullformat, denna gång är det dock bra mycket mindre effekter i omgivningen. Bilderna nedan må inte ge ett speciellt trevligt intryck, men tro mig, det ser bra mycket bättre ut i rörelse.

Något som har överförts med bravur från Playstation 3 och Xbox 360 till PSP, är de långa laddningstiderna. En mindre smickrande detalj visserligen. Dock är det inget som ödelägger upplevelsen men jag hade gärna sett att laddningstiderna blir kortare, vilket de visserligen blir en smula om man installerar Tekken 6 på sitt minneskort. När jag spelar fighting-spel gillar jag inte att vänta allt för länge, något som dock samtliga Tekken 6-versioner lider av, speciellt om man jämför med det snyggare och äldre Soul Calibur IV.

Mina förhoppningar på Tekken 6 på PSP var inte allt för höga, men personligen blev jag ordentligt överraskad och faktum är att Tekken 6 i bärbart format är nästan lika bra som på stationär maskin. Det enda jag saknar är ordentligt onlinestöd, för den med kompisar med PSP och Tekken 6 kan man säkert ha mycket skoj via ad hoc-läget, men jag tillhör inte den lyckligt lottade skaran och finner mig helt enkelt utan njutbar onlineupplevelse.

Tekken 6 är snyggt, smidigt och underhållande, tekniskt sett står det sig väldigt bra och jag är faktiskt lite imponerad över hur mycket som utvecklingsteamet har lyckats få med i den bärbara versionen. För dig som vill ha en kompetent light-version av Tekken 6 är detta ett mer än godkänt alternativ till den stationära versionen. Eller om du helt enkelt vill finslipa dina prygelskills när du ska spöa polaren som jämt fegar som en räv med sin äcklige Kazuya.

Tekken 6Tekken 6Tekken 6Tekken 6
Tekken 6Tekken 6Tekken 6Tekken 6
Tekken 6Tekken 6Tekken 6Tekken 6
Tekken 6Tekken 6Tekken 6Tekken 6
Tekken 6Tekken 6Tekken 6Tekken 6
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Kommentarer
  • Skrivet av: just
    2010-02-12 23:02

    Helt klart värt 400 på PSN !!

     
  • Skrivet av: halo3nerdnr1
    2010-01-01 12:58

    via mobil psp versionen är bättre än PS3 v.

     
  • Skrivet av: booooooooom
    2009-12-31 20:18

    Tekken 6 äger,har den på min PSP.
    Den perfekta bärbara consolen

     
  • Skrivet av: roobie
    2009-12-27 00:59

    Håller med Shador. plus att det segar upp spelandet man blir inte lika taggad, Skit bra spel för övrigt

     
  • Skrivet av: Sidz
    2009-12-23 22:17

    Alltså grafiken kunde ha sett bättre ut. Med tanke med att Tekken 5 på PSP såg mycket snyggare än Tekken 6 på PSP

     
  • Skrivet av: timlim123
    2009-12-23 00:39

    Riktigt snyggt med tanke på att på PS3 ser det ut som bajs

     
  • Skrivet av: Kingz
    2009-12-22 16:08

    @folixan

    Kanske för att Kampanjläget på Konsollversionerna sög?

     
  • Skrivet av: skogis_psp
    2009-12-22 12:14

    Eller om du helt enkelt vill finslipa dina prygelskills när du ska spöa polaren som jämt fegar som en räv med sin äcklige Kazuya.

    Attack mot Petter eller vad

     
  • Skrivet av: PumpkinEater
    2009-12-22 11:59

    @Shador: För mig tar det nog ca 5 sekunder mellan striderna med spelet installerat på PS3. Din hårddisk måste vara sönder eller något om det tar en halv minut för dig.

    Men visst, även 5 sekunder är för länge. Därför föredrar jag Tekken 5: DR Online på PS3 där det är ca en sekunds väntan.

     
  • Skrivet av: folixan
    2009-12-22 11:18

    Varför är "Inget kampanjläge" ett plus?

     
  • Skrivet av: Shador
    2009-12-22 08:51

    Laddnigstiderna (på PS3 versionen som jag har spelat) är helt oacceptable. Speciellt för ett fightingspel. Inte ska man behöva vänta en halvminut(!) även när spelet är installerat mellan varena fight. Om något tvingar det en att hela tiden köra med samma karaktär då man inte orkar välja nya gubbar och möta den hemska laddskärmen.

    Såg en recension på gametrailers utav PSP versionen och där sa dem att laddnigstiderna var så gott som noll. Antar att dem drog nånting ur hatten bara eller?

     
  • Skrivet av: Adarian2
    2009-12-22 08:24

    Verkar kul! Jag har redan dark resurrection på psp och det är ett av de bästa psp spelen jag har!

     
  • Skrivet av: nardur92
    2009-12-21 23:52

    Lika bra att inte Tekken 6's Kampanjläge kom med på PSP versionen, för den kampanjen var skitdålig, men fightingen är riktigt bra!

     
  • Skrivet av: Hannikun
    2009-12-21 22:45

    "Plus: inget kampanjläge" xD

     
  • Skrivet av: grodahn
    2009-12-21 22:14

    Tekken gör sig bättre såhär, lite nostalgiskt med flashbacks till tekken 3 på ps1an

     
 
Grafik:7
Spelbarhet:9
Ljud:7
Hållbarhet:8
Vårt betyg:8/10
Plus:
Snyggt, smidigt, massor av innehåll, utmärkt konvertering, inget kampanjläge
Minus:
Inget onlinespel, långa laddningstider
Spelinfo
  • Format:
    PSP
  • Genre:
    Fighting
  • Utvecklare:
    Namco Bandai
  • Utgivare:
    Namco Bandai
  • Antal spelare:
    1-2
  • Antal spelare online:
    1-2
  • Åldersgräns:
    Från 16 år
  • Premiär:
    30 Oktober 2009
Tekken 6
Din spelsamling
Ert betyg:9/10
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Age of Conan: Rise of the Godslayer interview
2010-03-18

GRTV met game director Craig Morrison from Funcom and had a talk about Rise of the Godslayer - the coming expansion for Age of Conan: Hyborian Adventu..

GDC10: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 2
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC10: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 1
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC10: NeuroSky Mind Controller
2010-03-18

Motion controllers are for old people. The new hype is playing using only the power of your brain! Bengt tried the mind controller NeuroSky at GDC, S..

GDC10: Green Day: Rock Band - American Idiot Gameplay
2010-03-18

Off-screen gameplay from GDC, showing American Idiot in action.

GDC10: Green Day: Rock Band - Boulevard of Broken Dreams Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing Boulevard of Broken Dreams in action.

GDC10: Green Day: Rock Band - When September Ends Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing When September Ends in action.

GDC10: Socom 4 Gameplay
2010-03-17

Gameplay from the showfloor of GDC

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

Omröstning Var brukar du köpa dina spel?
  • 41% Dedikerade spelbutiker
  • 14% Elektronikaffärer
  • 2% Stormarknader
  • 40% Beställer online
  • 3% Annat
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark