Toy Soldiers
Tro det eller ej men för några svunna generationer sedan så fanns det faktiskt inga tv-spel. Det fanns tennsoldater. I Toy Soldiers möts de båda. Det här är ingen lek. Det här är krig
Till uppbyggnaden är Toy Soldiers egentligen ganska simpelt. Det är en väldigt polerad och polygonrik upplaga på den klassiska Tower Defense-genren. En subgenre inom strategispelen som sedan lång tid förpassats till internets flash-spel och hemsnickrade moddar.
Det går alltså ut på att du ska försvara ett "tower", i fallet Toy Soldiers så utgörs det av en leksakslåda, från att intas av fiendens trupper. När för många fiender tagit sig in i lådan är det således över. För att förhindra ondsinta makter från att erövrar din leksakslåda så bygger du upp ditt försvar genom att sätta ut torn, kanoner, gatling guns, mortarer, gastrupper, haubitzbatterier med mera. Det finns ett begränsat antal strategiska platser att sätta ut dem på och vid senare banor har även fienden intagit egna.
Allt krigsmaterial du bygger kostar sedan pengar och du får in nya genom kretsloppseffekten av att döda anfallande fiender, gärna i combo. Allt eftersom fienden sedan byter taktik och striden skiftar så kommer du behöva hushålla och riva gamla försvar för att byta ut mot nya anpassade mot det nya hotet. Luftvärn mot flygplan, gas mot soldater, granater för tanks och så vidare.
Toy Soldiers sätter sedan en extra twist på spelsystemet genom att du kan ta direkt kontroll över samtliga trupper så när som på de kortlivade små infanteristerna som istället får utgöra kanonmat. Förutom de stationära försvarsverken så som eldkastare och miniguns som styrs i tredje person så finns även en bra portionerad mängd av fordon i form av olika tanks och flygplan att jämna ut oddsen med. Matcherna blir därför en intensiv blandning av allt detta, där du snabbt zoomar över kartan i översiktsläget, rustar upp försvaret och sedan snabbdyker in i krigsmaskiner på de fronter där A.In inte räcker till.
Spelet skildrar som sagt det första världskriget ur ett perspektiv från lek- och tennsoldater. Blod finns här inget, men gott om brutal krigsaction med sönderslitet infanteri, skyttegravar, taggtråd och lervälling. Soldaterna slits i blockbitar och regnar i våldskonstnärligt majestät över slagfältet, uppskruvade tanks slipas ner till kugghjulen och slagfälten av skogar och städer jämnas med marken av kriget och den snyggt balanserade fysikmotorn. Allt tonsatt till charmig men tjatig music hall och hurtiga blecktrummor.
Krigsskildringen har så pass mycket skit under naglarna att när man blickar mot horisonten och ser utanför tittskåpet (med ett finare ord, dioramat) där allt utspelar sig och upptäcker nallebjörnar och skrivbordslampor i ett barns rum så blir man lätt chockad, för att inte säga existentiell. När allt det brutala som sker på skärmen är resultatet av ett våldsälskande barn. Ett barn som är du.
Det är en fascinerande meta-aspekt och brytning av den fjärde väggen som utvecklarna Signal Studios lyckats med. Att leka att man leker att man leker krig. Det höjer medvetet som omedvetet många intressanta frågeställningar kring krigsskildringar i spel och folk som spelar dem. Det är det som gör Toy Soldiers till ett stort spel, trots att det handlar om små soldater.
| Grafik: | 8 |
| Spelbarhet: | 9 |
| Ljud: | 6 |
| Hållbarhet: | 9 |
| Vårt betyg: | 8/10 |
- Format:Xbox 360, XLA
- Genre:Action, Strategi
- Utvecklare:Signal Studios
- Utgivare:Microsoft
- Antal spelare:1-2
- Antal spelare online:1-2
- Premiär:03 Mars 2010
- Ninja Town Nintendo DS
- Battlefield 1943 Multi
- Defense Grid: The Awakening Multi
- South Park Let's Go Tower Defense Play XLA/Xbox 360




































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Grafiken suger så hårt

Spelet ser iallafall kul ut
Wow, trodde ingen annan här i Sverige hade spelat The Ship xD
Har inget med detta spel o göra, men bara för att thrall nämde det 
Sjukt kul spel, men inget jag vill betala för att spela
Whaow!! (som sursockrade bilar-påsen säger)
Finfin grafik. Man vill inte kallas grafikkåt men ibland är det fan svårt att inte vara det. :>
Det kostar 1200 microsoft points! Det gör även Scrap metal, som är grymt kul
Ni borde skriva vad det kostar...
Jobbig musik?
Detta och The Ship har båda otroligt skön musik från 1910-1920 talet. Helt underbar tycker jag, förstår inte hur man kan ogilla den!
Allvarligt alltså! Det är en varierad lättnad från all annan musik man hör i spelen idag.
Men jag kan inte säga att du har fel, för det finns inga åsikter som är fel.
Bra skriven recession för den delen, grubblar om jag ska köpa detta spel eller inte. Alltför många arcade spel har lockat en med sin trial, och sedan efter man köpt den ligger den ospelad efter bara en vecka.
ser nice ut
Riktigt snyggt.
Bara jag som vill ha det här till PS3?

@Mygga:
nån annan som har problem med disconnects och lagg i multiplayer?
Plastigt.
Ohhh, det är ju som ett diarama som kommit till liv
Kostar 1200 mp
Riktigt roligt, har kört trialen med kompisar i ett par timmar idag. Funderar på ett köp.
Hoppas det blir billigt, för isåfall köper jag det direkt. Verkar som det blir ett lätt strategilir när man inte orkar sätta sig in i de större titlarna.
Jag har för mig att det var 1200 Microsoft Points.
Ja, kul.. men vad kostar skitet då?