Recension

Lost Planet 2

Text: Jonas Mäki

  1. SIDA:
  2. 1
  3. 2

Mechs, enorma vapen och snöpirater som numera opererar i djungeln, välkommen till Lost Planet 2. Gamereactor har hårdtestat Capcoms senaste actionpärla...

Ingen nåd, ingen pardon. Capcom kastar mig rakt ut i hetluften där jag får en enorm mech till mitt förfogande och låter mig tampas med de jättelika insekterna Acrid direkt efter att jag startat Lost Planet 2. Grafiken är klart bättre än i originalet och det mesta talar för en riktig höjdare medan jag tappert skjuter ett monster i samma storlek som Kaknästornet sönder och samman.

Men efter den mäktiga introduktionen händer något. Isvärldarna byts ut mot djungler, Acrid byts ut mot mänskliga fiender och uppdragsvariationen blir aldrig mycket bättre än att springa på en ny bana och aktivera några stolpar. Spelets producent, Jun Takeuchi, har tidigare talat om att Lost Planet 2 i allt väsentligt är ett helt nytt spel, och det tar inte lång tid att inse att han faktiskt menade allvar.

Den enskilt största förändringen är att man inte är själv längre. Där Wayne ensam fick tampas mot både Acrid och snöpirater, får man denna gången tre polare med sig. Och det vare sig man vill det eller inte. Och låt mig säga det direkt: är du en person som helst spelar igenom dina spel ensam så är Lost Planet 2 inget för dig. Du minns kanske hur bedrövlig Sheeva var i Resident Evil 5 och blåste upp all viktig ammunition och knaprade Green Herbs som om det inte fanns någon morgondag.

Well... Hon var ett ess jämfört med de lirare man får med sig i Lost Planet 2. Så länge det bara handlar om att peppra fiender får de definitivt jobbet gjort, men allt annat funerar riktigt dåligt. Uppdrag som går ut på att dela upp gruppen (exempelvis för att aktivera eller försvara informationsstolpar) resulterar i att du själv måste vara överallt samtidigt då de följer dig som en svans och gladeligen lämnar obevakade stolpar åt sitt öde.

Ett annat problem, som Capcom för övrigt ofta har (ni minns väl Dead Rising), är att checkpoints fungerar dåligt. Lost Planet 2 är verkligen ett multiplayer-spel, även när man spelar ensam, och dör du så spawnar du bara vid din närmsta checkpoint. Men bara så länge du har poäng kvar på gruppens gemensamma livmätare som minskar varje gång du dör. Går mätaren i botten så är det god natt. Du kan lätt få spela om svåra passager som tar en hel timme flera gånger om du på grund av usla medhjälpare helt enkelt inte riktigt lyckas med allt du måste företa dig och dänga någon utmanande boss.

För att göra en lång historia kort så handlar Lost Planet 2 alltså om multiplayer. Enbart. För så fort du får med dig dina polare växer spelet till vad det är tänkt att vara. Ett ursnyggt actionspel med hutlöst mycket röj som är riktigt roligt att spela tillsammans. Den gemensamma livmätaren fortsätter visserligen att ställa till problem, men i förlängningen tvingar det verkligen fram ett gott samarbete eftersom ingen vill riskera att behöva spela om en hel lång bana efter att ha dött på en elak boss.

Lost Planet 2 har för övrigt några av de absolut mafffigaste boss-fighterna jag någonsin sett i ett spel när vi snackar storlek (japp, den har betydelse... ibland i alla fall). Det finns bland annat fiender som är så stora att man bokstavligt talat kan hoppa in i deras mun för att slå ut dem inifrån, medan resten av polarna bombar på från utsidan. Originalet hade mer genomtänkta strider, men det tar Lost Planet 2 igen på ren råstyrka med fullständigt enorma bossar att spöa.

  1. SIDA:
  2. 1
  3. 2
Texten fortsätter på nästa sida
Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2
Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2
Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2
Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2
Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2Lost Planet 2
Relaterade länkar:
Spelinfo
  • Format:
    PC, PS3, Xbox 360
  • Genre:
    Action
  • Utvecklare:
    Capcom
  • Utgivare:
    Capcom
  • Antal spelare:
    1-4
  • Antal spelare online:
    1-32
  • Åldersgräns:
    Från 16 år
  • Premiär:
    15 oktober 2010
Lost Planet 2
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Company of Heroes 2 - Game Director-intervju
2012-05-22

Mike Holmes tog sig till game director Quinn Duffy för att snacka om Company of Heroes 2. Och snö!

Diablo III - Svenska lanseringsfesten
2012-05-22

GRTV besökte en av sex officiella Diablo III-lanseringar i Europa i Stockholm, för att käka snittar och lyssna på munkgitarrister.

Minecraft - Intervju
2012-05-18

Vi träffade Mojangs business developer Daniel Kaplan för att få en uppdatering om Minecraft rent generellt, och Minecraft på Xbox 360 i synnerhet.

Diablo III - Ljudintervju
2012-05-18

På Diablo III-eventet i Stockholm träffade vi Keith Landes, senior producer på Blizzards ljudavdelning. Vi snackade om helvetesljud och annat roligt!

Diablo III - lanserings-teaser
2012-05-16

Vi var på ett av releaseeventen för Diablo III, det i Stockholm. Titta när folk blir galna när de räknar ned tills spelet släpps!

Diablo III - Cinematics-intervju
2012-05-16

Vi träffade Noel Wolfman, production director på Cinematics-avdelningen på Blizzard, för att diskutera mellansekvenser och lanseringen av Diablo III.

Ubisoft Massive - Managing Director-intervju
2012-05-16

Vid ett besök hos Ubisoft Massive, som jobbar på multiplayerdelen av Far Cry 3 och ett hemligt projekt, träffade vi managing director David Polfeldt s..

Lollipop Chainsaw-special
2012-05-15

Fick du ingen inbjudan till Lollipop Chainsaw-partyt under GDC? Fear not! Spana in detta klipp med Suda51, James Gunn och Juliet Starling (Jessica Nig..

FIFA 13 - Gameplay Director-intervju
2012-05-15

Vi har träffat Aaron McHardy för att tala om det nya FIFA 13, och vad Aaron kallar "gameplay nuggets".

Max Payne 3 - Sniper Gameplay
2012-05-14

Max Payne springer inte bara omkring med dubbla pistoler, han har även en livsfarlig prickskyttebössa.

Max Payne 3 - New York Gameplay
2012-05-14

I detta gameplay-klipp känner vi igen Max, då han är på välbekant mark. Varning för några små story-spoilers.

Recension: Max Payne 3
2012-05-14

Max Payne är äntligen tillbaka och Rasmus har snackat med Lee om Rockstar gjort snubben rättvisa.

Max Payne 3 - Första 10 minuterna
2012-05-14

Vi har filmat början av Max Payne 3.

GRTV News - 11 maj
2012-05-11

Anastasiya kommer med goda nyheter - Dead Space 3 har utannonserats - och dåliga nyheter - Bioshock Infinite är försenat.

Heta spel i maj
2012-05-10

Maj är en het månad med premiär för bland annat Max Payne 3 och Diablo III, men det finns också andra heta spel att hålla utkik efter.

AR Drone 2.0 - Första intryck
2012-05-10

Thomas Blichfeldt har klättrat bland taken för att testa sin AR Drone.

Far Cry 3 - Multiplayer-intervju
2012-05-10

Vi snackade med Petter Sydow som är multiplayer producer för Far Cry 3 hos Ubisoft Massive, om utvecklingen av spelet och samarbetet med Ubisoft Montr..

Madagascar 3 - Intervju
2012-05-10

Vi träffade Brian Etheridge, senior producer på Madagascar 3: The Video Game, för att lära oss mer om spelet.

Manse Games - Intervju
2012-05-09

Manse Games är ett initiativ som hjälpt Tampere-regionen i Finland bli en av de hetaste områdena vad gäller indie-spel. Vi snackar med Suvi Latva om s..

Dreamtopia - Intervju
2012-05-09

Vi träffade Ngmocos Catherine Silvestri för att lära oss mer om Dreamtopia och vilka drömmar vi kan realisera i det spelet.

Recension: Prototype 2
2012-05-08

Thomas Blichfeldt satte sig ned med Prototype 2-recensenten Lee West för att lära sig mer om uppföljaren, och om den lever upp till förväntningarna.

Anmynor - Intervju
2012-05-08

Vi har intervjuat Derek Asoto, som jobbar med motorn Hero Engine, som ligger under spelet Anmynors huv.

Trailershow - 8 maj 2012
2012-05-08

Osäker på vilka spel som är värda din tid? Anastasiya har lösningen.

A Game of Dwarves - Lead Designer-intervju
2012-05-07

Vi träffade lead designer Sebastian Thorwaldsson för att tala om Zeal Game Studios A Game of Dwarves - ett klassiskt management-spel fullt av korta sn..

Visions of Zosimos - Intervju
2012-05-04

Vi träffade Forever Interactives Eldon Kurth för att lära oss mer om Visions of Zosimos.

Hegemony: Rome - Intervju
2012-05-04

Hegemony Rome-utvecklarna Longbow Games var en av de sista utvecklarna vi träffade på GDC, och de berättar här om sitt strategispel.

Skyfall - Intervju
2012-05-04

Vi fick en pratstund med Tom Hess, producent hos Ngmoco angående nyligen släppta Android-rollspelet Skyfall som också är på väg till Ios inom en snar ..

Starvoid - Intervju
2012-05-03

Zeal Game Studios jobbar på ett realtidsstrategispel kallat Starvoid (tidigare känt som Red Frontier) och vi har snackat med game director Rasmus Davi..

Shadow Puppeteer - Intervju
2012-05-03

Vi träffade Klas Lothe från norska Sarepta Studio för att tala om deras spännande projekt - Shadow Puppeteer.

Download Roundup: May 2012
2012-05-03

Dags för debuten för GRTV:s nya program om nedladdningsbara spel: Download Roundup! De hetaste digitala titlarna denna månad listas och du får reda på..

Codemasters Racenet - Intervju
2012-05-03

Gamereactors egen Arttu Rajala träffade Ian Smith på Codemasters för att snacka om funktionerna i nyligen lanserade tjänsten Racenet.

EA Sports Executive Vice President Andrew Wilson - intervju
2012-05-02

EA Sports VD talar om spel i sociala medier, framtiden för FIFA och mycket mer.

The Repopulation - Intervju
2012-05-01

Co-lead developer Josh Halls talar om planerna för studions gratis-onlinerollspel, Repopulation.

Fractured Soul - Intervju
2012-05-01

Vi tog ett snack med Endgame Studios om deras kommande actionspel till Nintendo 3DS, som mest av allt för tankarna till storheter som Castlevania och ..

N.O.V.A. 3 - Första 10 minuterna
2012-04-30

De första 10 minuterna från N.O.V.A. 3. Crysis möter Halo i tablet-format.

GRTV News - 27 April
2012-04-27

Anastasiya levererar veckans spelnyheter och önskar er trevlig helg.

Disgaea 3: Abscence of Detention - Intervju
2012-04-27

Vi har träffat Jack Niida och Ryan Phillips från NIS America för att diskutera PS Vita-versionen av Disgaea 3.

Soft Kinetic - Intervju
2012-04-27

Vi har träffat Virgile Delporte från Soft Kinetic för att tala om deras teknologi och framtiden för gestbaserad spelkontroll.

Dishonored - Creative Directors-intervju
2012-04-27

Gillen har träffat två creative directors, Harvey Smith och Raphaël Colantonio, och talat om designvalen i det extremt lovande Dishonored.

Line of Defense - Intervju
2012-04-26

"Det är som att slänga med två skorpioner i en burk." 3000AD:s Derek Smart förklar sin vision om spelbalans och annat i det kommande Line of Defense.

Omröstning Vad vore din drömutannonsering på E3?
  • 4% Bungies nya spel
  • 4% Dreamcast 2
  • 25% Half-Life 3
  • 2% Iphone 5
  • 11% Playstation 4
  • 8% Pokémon Online
  • 15% Red Dead Redemption 2
  • 1% Respawn Entertainments nya spel
  • 3% Shenmue 3
  • 6% Warcraft IV
  • 17% Xbox 720
  • 4% Zelda till Wii U
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Bli medlem | Grupper | Översikt | Wallpapers | GRTV | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright | International staff | Terms of use |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600