Kane & Lynch 2: Dog Days
Jonas har röjt runt i Shanghai med den danska motsvarigheten till Jönssonligan, Kane och Lynch. Men har IO Interactive lyckats slipa bort originalets alla brister...
Den danska motsvarigheten till Dynamit-Harry och Vanhedern är tillbaka igen, jag tänker såklart på Kane & Lynch som legat lågt sedan det förra spelet. Kane har mest softat och Lynch jobbar som lejd hejduk i Shanghai. Lynch har dock fått nys om ett bra gig som kommer ge duktigt med stålars, men han behöver lite assistans. Och ringer därmed Kane, som definitivt behöver pengarna.
Sagt och gjort, den dynamiska duon återförenas för att sätta hårt-mot-hårt mot glappkäftad triad-snubbe. Utan att avslöja för mycket av storyn (som är väldigt välskriven), går uppdraget självfallet käpprätt åt skogen och duon är snart båda stans mest efterlysta män.
Det finns så mycket IO Interactive gjorde bra redan i det första Kane & Lynch: Dead Men. Dit hör berättandet och den intressanta storyn. Man ville verkligen veta vad som skulle hända härnäst och karaktärerna var brutalhårda på ett sätt som antihjältar i spel väldigt sällan är. Det fanns dock också en hel del problem, vilket i slutändan resulterade i att Gamereactor delade ut ett underkänt betyg.
De största problemen var att spelets kärna, actiondelarna, helt enkelt inte fungerade. Man kunde brassa på med hagelbrakare mitt i fiendens ansikte från nära håll, utan att de reagerade. Från skyddad position kunde fienderna ändå träffa en och kulregnet från terroristerna som dunderduon slogs mot - var ultramagnetiska och drogs till Kanes kala panna. Det fanns kort sagt en hel del för IO att slipa på till Kane & Lynch 2: Dog Days.
Och man har lyckats. I alla fall delvis. Kane & Lynch 2: Dog Days är bättre än sin föregångare. Det har samma typ av välskrivna, vuxna historia om två brutalhemska ruskprickar på fel sida av lagen. Kane och Lynch känns båda trovärdiga och har en intressant historia att berätta. Platsen är denna gång Shanghai, och IO har ansträngt sig för att bygga en skitig och kaotisk atmosfär som bitvis känns fantastisk.
Här finns skitiga gränder, små uteserveringar på bakgator, trånga innegårdar, breda motorvägar och massor av detaljer samt även en befolkning som lever sina vardagliga liv. För att ge Kane & Lynch 2: Dog Days en extra dimension av att vara lite extra skitigt och sjaskigt filmas äventyret dessutom med trendriktig handkamera. Resulatet är att Kane & Lynch 2: Dog Days ser ut som en hårt komprimerad Youtube-video. Ett koncept som är både annorlunda och coolt. Skakningarna är dock så kraftiga att folk kan bli åksjuka, vilket IO löst genom att erbjuda möjligheten att stänga av handkamerafunktionen.
Så långt allt väl, men dessa bitar fungerade som sagt bra även i originalet. Så hur kul är det att spela då? Faktiskt inte sådär övermåttans alls, faktiskt. IO Interactive har lyckats banta en del av de problem som fanns, men absolut inte alla. Fiendens träffytor är fortfarande bedrövligt dåliga. Jag brassar på med både kulsprutor och hagelbrakare, och visst, oftast faller fienden, men alltför ofta springer de bara vidare.
Och inte nog med det. De skiter i mig som just pepprade dem fulla med bly för att istället ge sig på min partner. Inte ens om jag ställer mig bredvid fienden tar de någon notis. Man kan till och med gå på dem utan att de märker mig. Både den artificiella intelligensen och träffytorna är under all kritik.
Problem två, att man blir träffad var man än står finns också kvar. Tjusningen med spel som Gears of War, Uncharted, eller Army of Two är ju att man kan ställa sig i skydd och skjuta på fienden utan att själv dra på sig för mycket av fiendeelden. I Kane & Lynch 2: Dog Days blir jag pepprad på var jag än står. Hur jag än gör. Hela tiden. Fiendekulorna når mig om jag så sitter hopkrupen bakom en betongsugga, givetvis utan att jag någonsin har möjlighet att skjuta tillbaka utan att ställa mig öppet för beskjutning. Det är inte fullt lika illa som i föregångaren, men klart är att det här med cover-mekanik inte är något IO Interactive behärskar speciellt väl.
Om vi bortser från designen, som jag ju gillar, är inte heller det grafiska något att hänga i julgranen rent tekniskt. Vi snackar primitiva texturer och ganska taffliga animationer och effekter. Värst är det i spelets dialoger där de som talar inte är läppsynkade för fem sekunder utan mest påminner om Terry Gilliams animerade foton från Monty Pythons flygande cirkus.
Inte heller blir det några bonuspoäng för att själva kampanjen tog mig knappa fyra timmar att skjuta mig igenom. Och då fick jag ändå bita i gräset några gånger under varje bana. Det är alldeles för kort för ett spel som till så stor del ju faktiskt bygger på just kampanjen. Call of Duty: Modern Warfare 2 är såklart likvärdigt på den biten, men backar upp det med en av de mest välfyllda multiplayer-delarna någonsin.
Lyckligtvis finns det åtskilliga alternativa vägar att skjuta sig fram igenom under äventyret, vilket faktiskt ger ett litet återspelningsvärde. Det är kul att spela med en ny polare och prova att inte göra som man gjorde första gången utan experimentera lite. Kane & Lynch 2: Dog Days är dessutom hutlöst utmanande, jag hade själv roligare på den lättaste svårighetsgraden än på normal, och det kommer från en person som oftast ställer upp nivån till svår i alla spel. Tillsammans med en polare blir det dock lite lättare och gör att det går ännu fortare att klara äventyret, och då kommer högre svårighetsgrader väl till pass.
Förutom den välskrivna storyn och dialogen finns det dock en punkt till där Kane & Lynch 2: Dog Days roar, nämligen multiplayer. Istället för att mata på med trötta och pliktskyldiga dödsmatcher, gäller det att sno fyra miljoner dollar på fyra minuter. Vilket är lättare sagt än gjort i de många olika spellägena.
I underhållande "Undercover Cop" är det en i gänget (slumpvis utvald) som är en förrädare. En snut bland alla gangsters, helt enkelt. Där gäller det att låta brottet begås som planerat, men alla vet ju att en av er är en snut, så alla tar det lugnt, agerar smart och försöker lista ut vem som är svinet av er. Att skjuta den som jobbar under täckmantel ger förstås en fin bonus, men skjuter man fel person blir man istället markerad som förrädare.
Undercover Cop är vanebildande. Roligast är det att inte vara snut själv utan att gå omkring och misstro alla och försöka lista ut vem som inte är att lita på. Ett annorlunda, men fortfarande balanserat spelsätt. Men det finns även andra, som bland annat Cops and Robbers där några ska råna och andra sidan ska förhindra det. Kanske det mest finesslösa spelsättet, men fortfarande roligt.
Även Fragile Alliance är riktigt kul, där gäller det för fyra personer att stjäla åt sig pengarna. Men det spelar ingen roll hur de gör det. Man är alltså vänner och fiender på samma gång. Räkna med att fegt bli dödad av den du just hjälpte om du vänder ryggen till. Händer det, blir man istället respawnad som snut och får den vägen chansen att utkräva hämnd.
Nej, det vill sig inte riktigt för Kane och Lynch den här gången heller. Dog Days är ett bättre spel än det första försöket, men det finns så mycket outnyttjad potential kvar. Själva grunden i spelmekaniken är tyvärr ganska hafsig och vore det inte för den välskrivna storyn skulle jag förmodligen inte ens vilja spela vidare. IO ska däremot ha kudos för det underhållande multiplayer-läget som skänker många extra timmars speltid.
Jesper Karlsson:
Det första Kane & Lynch var en tålamodsprövning av rang, men turligt nog har IO Interactive lyckats slipa bort de värsta bristerna. Kvar finns ett välskrivet actionepos och två djupt osympatiska skitstövlar som råkar riktigt illa ut. Vad finns det inte att gilla? Cover-mekaniken fungerar fortfarande inte helt klockrent och fiendens artificiella intelligens doftar brunsås, men det går relativt frustrationsfritt att skjuta sig fram genom Shanghai. Äventyret är dock bara drygt fyra timmar långt och någon timme till hade inte skadat.
Det som verkligen lyfter Kane & Lynch 2: Dog Days är dock multiplayer. IO Interactive har gnuggat geniknölarna och bryter mot alla konventioner om hur det brukar fungera. Undercover Cop är brutalt skoj och för mig en minst lika stor anledning till att köpa spelet som själva kampanjen. 7/10
Skrivet av: viktorgamer892011-10-08 00:01Det är bra om spelet är våldsamt! Ett actionspel ska vara våldsamt!
Det verkar vara sådär, tråkig singleplayer med alldeles för många brister men enormt rolig multiplayer.
Skrivet av: Gamble12212011-07-31 18:53Bull fucking shit, det här spelet förtjänar inte det här betyget, det förtjänar en 3a eller t.o.m mindre

- Skrivet av: mkdogdays2011-05-19 22:22Tkr faktiskt detta spelet var ritkgit bra.även om de finns en del saker som kan bättras.Men seriöst att spela naken och bli torterad med rakblad.<3
- Skrivet av: Vimmo2010-10-18 14:43Håller med "outcast". Det här spelet är sjukt bra -framför allt om man gillar "vuxenspel" med blytung atmosfär. Kanon på "Hard", ännu bättre på "Extreme". Årets spelupplevelse för mig hittills, skyhögt bättre än Mafia 2 och annat skit...
Skrivet av: Tallica2010-10-13 21:07Det här spelet är så jävla dåligt! Dessutom så är det så brutalt så jag fick dåligt samvete när jag spelade
Skrivet av: Bärke2010-09-08 09:14What.... Ingen psyco Lynch!!??
Han var ju enda skälet till att man spelade det första!!
Alltså... Jaja.. Typiskt....
Skrivet av: shadowerkT2010-09-02 20:42Det här spelet är inte en klassiker!- Skrivet av: Thehotkid2010-08-30 22:28Laddade ner demot idag, var nog det tråkigaste jobbigaste spel jag någonsin spelat...
Var man än stod sköt någon på en och hur man än skjöt träffade man inte.
Och då ska vi inte tala om grafiken, det var riktigt hemskt! ;o
Skrivet av: zeraph912010-08-30 00:31hur kunde det här ens få 6/10?
Skrivet av: outcast2010-08-26 11:13Citerer Aaandy:Designen är horribel. Att de dessutom pixlar de huvuden man skjutit är ju bara löjligt.
När man ser så många (på andra forum också) som anmärker på hur dumt det är att spelet är "censurerat" eller klagar över att det är "streck från lampor" så är det bara att inse att spel branschen fortfarande är en omogen plats för barnsliga iq befriade idioter. Är det så svårt att förstå att det är ett medvetet val att spelet ska simulera en skakig hemmavideo? Är det dålig design för att utvecklarna försöker göra något nytt och inte skapa samma steriotypa karaktärer som vi alltid får i spel? Gå tillbaka och spela era Halo och Gears of War, för det är väl den typen av spel och design vi kommer få stå ut med i fortsättningen också och som ni tycker om.
Angående spelet så tycker jag det är ett stort steg upp från 1:an som jag också tyckte om. Men likt föregångaren så spelar jag inte detta för det spelbarhetens skull. Rent spelmässigt så finns det bättre lir, men i ren känsla och atmosfär så är K&L2 verkligen något helt eget. Det är extremt ovanligt att jag känner mig illa till mods eller äcklad av ett spel, men det händer flera gånger när jag spelar igenom K&L2 (på ett bra sätt alltså).
I spel får man nästan alltid känslan av att krig och brott är något coolt och häftigt, men i K&L2 så sitter man verkligen och är glad att man är så långt ifrån det som händer i spelet. Det absolut bästa med detta spel är dock musiken, om man nu kan kalla det "musik". Det som ligger som en matta i bakgrunden och förstärker upp allting så otroligt mycket. Titta på denna videon tex och spola fram till efter 4:a minuter. Musiken som är som en sjuk blandning av syrener och oljud fångar känslan av obehag och äckel så fruktansvärt bra så det nästan blir otäckt.
http://www.youtube.com/watch?v=1CGTYiiAsXI&feature=related
Mitt största klagomål mot K&L2 är att det är på tok för mycket fiender som väller in hela tiden, vilket förtar känslan av realism och gör att det känns lite väl speligt ibland.
Skrivet av: K-NUKE2010-08-22 14:13Har kört ettan och tvåan tyckte om idén men inget spela att rekomendera. Hade varigt bättre om de tog ett år till utveklade ett kane and lynch gta still det hade varigt as grymt!
. Just nu gäller mafia 2 eftersom det verker mer genom tänkt och att det är ett mycket störe spel rent ut sakt. 
Skrivet av: Battsey2010-08-20 19:03Tycker spelet är aningen repetetivt, men fantastiskt roligt och snyggt. Att folk inte ser det geniala i grafikdesignen är ju riktigt synd, och ett spel som detta gör det absolut ingen rättvisa på stillbild, som AstroCreep också skrev.
Att folk klagar på lågupplösta texturer känns ju också fruktlöst då det är helheten som spelar roll (som alltid). Inte fan går man fram till en tavla och klagar på att en naturbild har slarvigt målade buskar.
Som alltid så väljer folk att ogilla ett spel bara för att det inte fått tillräckligt mycket hype. Det är ett spel som måste testas för actionfans så jag rekommenderar att plocka upp ett begagnat exemplar och byt tillbaks om det inte faller i smaken.
Låt oss hoppas det kommer ett nytt Hitman-spel efter detta.- Skrivet av: pogo2010-08-20 12:04haha, "danska motsvarigheten till jönssonligan". Hört talas om Olsenbandet, som dom Svenska filmerna bygger på??
Skrivet av: M_T_G872010-08-19 19:42tkr däremot de e tråkigt att dem har censurerat de :/
Skrivet av: Pyrrus2010-08-19 15:45Lägg ner det här tramset nu och fortsätt gör Hitman-spel istället. Den serien har åtminstone en egen liten nisch som man borde värna, innan någon annan gör det. Den här typven av medelmåttiga actionspel finns det liksom tusen redan ...
Skrivet av: AstroCreep2010-08-18 22:49Bilderna gör verkligen INTE grafiken rättvis, de ser verkligen mycket bättre ut än så.- Skrivet av: The_gunners2010-08-18 19:19Utifrån demot gillade jag spelet enormt mycket, blir ett köp imorgon!
Tillagt 2010-08-18 20:15:
Bilderna kommer garanterat från konsol, ser ut som spya
Skrivet av: _Snake_2010-08-18 18:29Ska skaffa detta mest pga online läget, demon är helskoj!!
Skrivet av: ThomasEnell2010-08-18 17:40Ni som kommenterar,
'' ÖH, FAN! 6/10 är ju asdåligt! Vad fan Mäkiiii?''
har nog inte insett att det finns en liten sak man kan trycka på vid recension-sidan, där det står om vad alla siffror betyder. Och just 6 av 10, betyder att det är just ett ''okej'' spel. Med andra ord, klart spelvärt.
Skrivet av: henke i2010-08-18 17:05Oj oj oj! Åsikterna om detta spel går i sär på ett riktigt anmärkningsvärt sätt. Få spel har väl delat upp en speljournalistkår som detta.
Betyg från 40-90% hos dessa 13 recensenter som recenserat spelet.
http://www.gamerankings.com/xbox360/979997-kane-and-lynch-2-
dog-days/articles.html?sort=6
Skrivet av: BrankoP852010-08-18 15:17Jag kände verkligen inget sug efter att spela detta spel då den utannonserades. Testade 1an vilket jag tyckte var bedrövligt och 2a är inte så mycket bättre heller. Denna spelserie har allt förutom spelbarhet enligt mig så jag passar. NEXT! ;)
Skrivet av: Tryggen2010-08-18 09:06Kane & Lynch är ett spel man antingen hatar eller älskar
Och de flesta som hatar det har nog inte testat ;)
Skrivet av: TauYippieJoy2010-08-18 07:336/10 för ett spel med så pass bristande spelmekanik? Jonas var snäll minsann!
Skrivet av: Kreaver2010-08-18 03:45Jag gillade demot! (Skjut mig nu!)
Jag gillar tunga psyko-kriminaldraman.
Jag älskar grafiken och spelets design. (Snubbarna ser faktiskt inte ut som Nathan eller Flintskalle 2000).
Jag såg svagheterna i det första spelet, men tyckte fortfarande att det var roligt.
Jag ska ge det här spelet en chans. 6/10 är klart godkänt. Jag kommer dessutom skriva en egen recension, det lovar jag.
Skrivet av: slydotcom2010-08-18 03:08demot till 2an.... får -50 av 10 i betyg.... usch så jäkla tråkigt. Jag lider med Jonas...
| Grafik: | 5 |
| Spelbarhet: | 4 |
| Ljud: | 8 |
| Hållbarhet: | 6 |
| Vårt betyg: | 6/10 |
- Format:PC, PS3, Xbox 360
- Genre:Action
- Utvecklare:IO Interactive
- Utgivare:Square Enix
- Antal spelare:1-2
- Antal spelare online:1-16
- Åldersgräns:Från 18 år
- Premiär:20 augusti 2010
| Ert betyg: | 7/10 |
- 7/10 Bohemen
FÖRORD Jag var förkyld och hade feber när min... - 7/10 Eminemil
Nä, man kanske skulle ta och recensera Kane &... - 7/10 Zoiler
Mycket får man vara med om som TV-spelare, men...
- Mindjack PS3/Xbox 360
- Dollar Dash Multi
- Kane & Lynch: Dead Men Multi
- Kane & Lynch 3
- Payday: The Heist Multi
- Warhammer 40,000: Kill Team Multi
- Transformers: War for Cybertron Multi
- Warhammer 40,000: Space Marine Multi
- Army of Two: The 40th Day Multi
- Resident Evil 5 Multi

Toki Tori 2 - Two Tribes iDÉAME interview

GDC: Godsrule: War of Mortals - Interview

PAX: Call of Juarez: Gunslinger - Interview

Grid 2 - Dubai Endurance Gameplay Trailer


















































