Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

Brink

Text: Jonas Elfving

The Ark ligger risigt till. Den Waterworld-liknande världen hotas nämligen av inbördeskrig av två lika bittert stridande falanger. Välj sida, välj figur, välj vapen. Och strid för livet...

Det börjar med ett val. Save or escape? Rädda The Ark eller fly från den? Till slut bestämmer jag mig för att lägga benen på ryggen, kanske mest för att jag vill spela som de ruffiga medlemmarna av motståndsrörelsen. De med skenbart hemmagjorda vapen och inte-så-uniforma uniformer. Storyn rullar igång, jag får se ett filmklipp med Brother Chen, som puffar på sin cigarr innan han ger ett brandtal till sina anhängare. Vi måste fly, säger han.

Jag kavlar upp ärmarna, greppar handkontrollen och kränger på mig hörlurarna - dags att låta avtryckarfingret gå varmt i Splash Damages actionspel. Förväntningarna har för min del varit höga och efter en release som till en början skulle ske för ett år sedan har en viss otålighet smygit sig på. Innan den första kulan viner fastnar jag dock i en ganska trevlig syssla - karaktärseditorn. Detta är en ambitiös del av förstapersonsskjutaren, där jag får skapa min krigare in i minsta detalj (om jag inte vill göra en kvinnofigur, vilket av nån outgrundlig anledning är omöjligt).

Brink
Karaktärseditorn, där du bestämmer allt från näsform till vilken grön nyans dina armébrallor ska ha. Här finns, på fullaste allvar, totalt 102 kvadriljoner(!) olika karaktärskombinationer. Men du kan inte spela som kvinna.

Jag väljer en med ungt utseende och acne-ärr - även om det är svårt att motstå "Glasgow Smile"-looken, något som med sina uppsprättade läppar bäst liknas med Jokern från Batman. Här får jag även välja en av tre kroppstyper (tänk tripp-trapp-trull-uplägget i NES-klassikern Ice Hockey), men då jag har exakt noll erfarenhetspoäng är det bara medium som finns tillgängligt. Efter några timmars spel kan jag även välja de övriga två - bra på att bära tunga vapen respektive skutta runt som gräshoppor.

Det är lätt att fastna i karaktärseditorer men nu är vi ju faktiskt här för att kriga. Skådeplatsen är alltså The Ark, en Waterworld-liknande värld där brist på resurser har lett till inbördes konflikter och allmän oro. Storyn verkar till en början riktigt ambitiös och de två fraktionerna är trovärdiga. Väl inne i spelet är det dock mest pang-pang och teamwork som gäller.

Brink
Deluppdragen du kan springa till baseras på var du befinner dig, hur skillad du är och hur långt du tagit dig i huvuduppdraget. Att hitta något att göra är aldrig något problem.

"Brink can be complex", varnas jag för i den första laddningsskärmen. Gradvis inlärning och ett uppdrag i taget är vad som gäller för att förstå upplägget, tydligen. Trots varningen upplever jag det mesta som smidigt ihopsnickrat; här länkas single- och multiplayer ihop sömlöst, och färden mot att levla din karaktär är rolig och lätt att förstå sig på. Det man möjligen kan bli överväldigad av under sina första uppdrag är folkvimlet, hur bataljerna består av flera sidouppdrag och egenskaperna hos Brinks olika klasser.

Du kan spela som soldier, medic, engineer och operative; ganska stereotypa karaktärstyper som torde vara bekanta för de som rört Battlefield eller för den delen World of Warcraft någon gång i sitt liv. Soldaten har alltid gott om ammunition, fältskären kan hela sig själv och andra, ingenjören kan "buffa" sina kamraters vapen och den smygiga Operative kan klä ut sig till fienden och göra lömska överrumplingar. Alla behöver varandra och det lag som sammanställer sina klasser bäst lär ta hem matcherna.

Brink
Mellansekvenserna är välspelade men berättar en ganska kort, lösryckt story om Brinks respektive falanger. Efter att ha kastats ut i striderna är det lätt att glömma varför man slåss.

Väl ute på slagfälten ska du ta itu med huvud- och sidouppdrag som förändras under matchens gång. I en nivå baserad på en nedgången hamn, kantad av övergivna skepp och rostiga containers, ska den ena falangen till exempel först spränga en barrikad och sedan ta kontrollen över en lyftkran. Därefter ska en missilplats övervakas, i syfte att förhindra motståndarna att avfyra några ytterst effektiva superraketer. Det sätter ordentliga krav på samarbetet; soldaterna måste röja området för ingenjörerna som ska aktivera kranen, samtidigt som alla medics ser till att hålla alla vid liv.

I skrivande stund märker jag att Operative-klassen inte fick plats i föregående stycke. Det finns en anledning. Visst, olika banor kräver olika laguppsättningar, men klassen ifråga känns rätt anonym och har varit den minst populära under mina onlinestunder. När jag testade Brink på ett Bethesda-event för en tid sedan valde ytterst få av den 30 man starka journalistkåren Operative - något som eventuellt kan vara en fingervisning över hur Brink online kommer att se ut efter release. "None of you are playing Operative!", sa en av Bethesdas representanter efter en överblick av spelsalen. Nej, kanske för att vi alla vill göra något nyttigt!

Brink
Du kommer att dö ofta i Brink. Valet då är att invänta en medic med superspruta, eller att ansluta sig till "reserverna" vilket innebär en respawn. Övning ger dock färdighet, så när du hittat rätt figur och vapen lär du vara den som delar ut, och inte tar emot, död.

Hursomhelst, Brink är som bäst när allt stämmer i laget, när alla använder sina specialiteter och får vara en kugge i maskineriet. Att som Medic springa omkring och slänga ut healing-sprutor till stupade lagkamrater är lika tillfredställande som att avfyra galenskapsrundor från en minigun med en tjock, skäggig Soldier. Med tanke på Splash Damages online-CV är det inte konstigt att multiplayer med mänskligt motstånd är Brinks främsta sida.

Med det sagt har engagemanget från både mig och mina medspelare varit svalare i Brinks multiplayer än i andra LAN-rundor, i andra spel. De där ögonblicken när folk tjoar eller svär åt framgångar respektive komiska fails var ganska få, och jag tror dessutom att en bra måttstock för spel som dessa är hur sugen man är på att fortsätta kriga när man dött. För mig har det varit 50-50 om jag rusat tillbaka till händelsernas centrum med glädje eller en liten suck.

Det krigiska kaoset skildras heller inte så effektivt i singleplayer (även om spellägena hör ihop). Att springa omkring som enda mänskliga soldat själv är helt enkelt inte roligt, och den största boven är rörigheten. Dina A.I.-medspelare springer runt som yra höns och när de väl dör ligger de som armförsedda kebaber på marken, vilket gör dem svåra att utskilja från allt annat kött på banan. All nerv försvinner när motståndare är robotar, och uppdragen blir dessutom väldigt lätta att klara (åtminstone på den rekommenderade svårighetsgraden). Brink är helt enkelt gjort för att spelas med kamrater, och helst då femton stycken.

Brink
Grafiskt är Brink en blandad upplevelse: designen är relativt unik och ingen figur är den andra lik. Rent tekniskt står det sig slätt mot konkurrenterna, dock.

Här finns några andra singleplayerutmaningar dock, om du vill låta erfarenhetspoängen rassla in. I ett läge som kallas Challenges finns olika ensamutmaningar, som till exempel "Parkour This", en ytterst Mirror's Edge-liknande sekvens där du ska skutta mellan och klättra på lådor, för att nå olika checkpoints under en begränsad tid. I "Tower Defence" ska du försvara en command post mot vågor av fiender. Bonuspoäng för headshots, så sikta väl. Alla dessa Challenges ger dig extra erfarenhetspoäng, Brinks hårdvaluta, och du når ännu fler vapen och utsmyckningar för din eventuellt acneärrade karaktär.

Jag hade höga förhoppningar på Brink. Jag gillade tanken på en hybrid mellan Battlefield, Borderlands och Mirror's Edge. The Ark verkade vara en häftig skådeplats och den smått punkiga designen verkade unik. Och visst: flera av förväntningarna infriades och Brink levererar definitivt på flera punkter. Men den viktigaste av dem alla - kämparviljan under den där kritiska punkten precis innan man spawnar - är större hos många av genrekonkurrenterna.

En andra åsikt

Petter Hegevall: Brink gör verkligen inget gott första intryck. Visuellt är det en röra, med utsmetad grafik, blå skuggor och en långt från subtil HUD. Det är verkligen ingen inbjudande värld, vilket är raka motsatsen till mina förväntningar efter att ha sett tjusig artwork och lovande designval. När jag väl sätter igång en match möts jag av genomgående trista uppdrag, oavsett vilken klass jag spelar som. Det spelar liksom ingen roll (alls) hur jag angriper kartorna, allt blir en rusch mot platsen där de flesta stridspittarna befinner sig. Vapenfloran och ljudet krutpåkarna ger från sig är bra, men känslan av att använda dem känns mer som löpande band-göra än bra action. I multiplayer är Brink okej, men inte mycket mer. 6/10

BrinkBrinkBrinkBrink
BrinkBrinkBrinkBrink
BrinkBrinkBrinkBrink
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: paul78
    2013-01-16 11:40
    Jag köpte den också på cdon för 2 kr, för det priset är det helt klart värt ett köp, hehe
     
  • Skrivet av: GoWmaster 360
    2012-12-21 16:55
    Fick det för två kronor på CDON... så det gör inte så mycket om det inte lever upp till mina (små) förväntningar.
     
  • Skrivet av: special ops
    2012-09-26 20:53
    Jag tycker att Petter har rätt när det kommer till betyget.
     
  • Skrivet av: FetusSlayer
    2011-08-24 16:29
    Spelar mest fps spel och Brink är verkligen en frisk fläkt i dagens militär shooter era. Riktigt kul och rekomenderar det till alla som vill ha något som inte är cod eller bf.
     
  • Skrivet av: viktorgamer89
    2011-07-15 13:53
    Ja, skalzet, detta är definitivt något att köpa! Brink är väldigt annorlunda, det liknar inte något annat FPS-spel. Dessutom är samarbetet, vapenvariationen och -utbudet stort, välbalanserade klasser och mycket humor.

    Karaktärseditorn är extremt rolig och fyndig. Det här är ett spel alla borde testa. Dock laggar det av och till, men det kan man dock leva med...
     
  • Skrivet av: skalzet
    2011-06-20 10:48
    ser kul ut, har dock aldrig riktigt gillat first person shooter. och jag hatar Cod
    Gillar dock stilen på karaktärerna och miljön, men lite synd att köra first person och göra sin egen karaktär, då kan man ju inte se sin vackra skapelse är detta något att köpa?
     
  • Skrivet av: viktorgamer89
    2011-06-08 19:54
    Brink är till skillnad från vad många andra påstår oerhört roligt och varierat. Spelar mest multiplayer, har inte spelat så mkt av singleplayer läget.

    Jag gillar vapnen, både ljudet och urvalet. Jag gillar klassystemet. Klasserna är välbalanserade och varje klass har sin speciella förmåga. Ljudet och grafiken är också bra. Samarbetet rockar!

    Det enda negativa är buggarna. Spelet laggar av och till. Annars är det briljant.
     
  • Skrivet av: Simon Eriksson / GR®
    2011-06-02 20:25
    Det såg skit ut på förhand. Ändå blev jag lite intresserad när nu spelet släpptes. Idag bytte jag två spel som jag för övrigt aldrig skulle röra mer i hela mitt liv mot ett fräscht exemplar av Brink som en polare spelat i en vecka, och sedan tröttnat på. Helt.

    Och... ja. Har nu spelat i någon timme och detta känns verkligen som ett otroligt hafsigt och allmänt icke-underhållande spel. Multiplayerläget lider av kraftigt lagg, trots bra uppkoppling och texturerna poppar alltid upp flera sekunder för sent. Själva spelmekaniken känns inte heller helt rolig.

    Hoppas bara nu att Splash Damage fixar till de mest uppenbara bristerna.
     
  • Skrivet av: Subita
    2011-06-01 11:53
    Intressant koncept, dåligt utfört. Kunde ha blivit så bra.
     
  • Skrivet av: Kpist
    2011-05-31 12:32
    Visste det, fattar inte att alla köpte hypen så hårt
     
  • Skrivet av: BrutalNinja
    2011-05-29 21:36
    Åh gud, vill verkligen ha, älskar att sparka bot-rumpa!

    Får väl be far min om lite slantar, 499 kr kan han väl punga upp n__n
     
  • Skrivet av: sammiboii
    2011-05-26 16:11
    Lånade spelet av en polare och ahr spelat det ett tag nu och fyfasen vad tråkigt det var att spela!

    Jag hade verkligen megastor hype på detta
     
  • Skrivet av: killerjack
    2011-05-24 20:02
    Well... Jag inskaffa detta och jag är inte ett dugg missnöjd över det!

    Riktigt bra o roligt spel!
    Hoppas det kommer massa DLC´s (helst gratis)
     
  • Skrivet av: alien29swe
    2011-05-18 16:46
    Tycker helt klart att det funkar, inte alls så dåligt som många tycks tycka, men smaken är ju som sagt delad
    Men gillar du TF2 så är det ett givet köp!
     
  • Skrivet av: mkdogdays
    2011-05-17 07:26
    EUW det var sannerligen ett överdrivet betyg till årets största flopp soppa.
     
  • Skrivet av: SkynetRules
    2011-05-16 19:51
    Kontrollerna är riktigt bra
     
  • Skrivet av: gangar
    2011-05-16 16:25
    Oväntant
     
  • Skrivet av: Mordreid
    2011-05-16 14:33
    Tycker faktiskt det fått oförtjänt mycket stryk det här spelet. SMART är riktigt roligt, även om det tar en stund att vänja sig. Kontrollerna är knepiga, de är inte som en std arkad shooter där du äger allt med en std mappning av din handkontroll där du med spring samt akimbo shotguns äger allt på banan du är på. Nej tack, sånt är bara skit enligt mig.

    Jag har fått något att bita i, det här är inte bara att springa in och skjuta för allt vad tygeln håller. Då går det åt pipan.

    Jag tycker det är väl värt sin chans, men som oftast så är väl spelarna i regel för lata att gå från ett väl invant mönster som tex COD eller andra generic shooters. Hoppas bara att mer förstår tanken och ger det en chans. Mer folk online så blir det här riktigt bra.

    Recensensioner skall användas som ett riktmärke, de är ändå subjektivt skrivna efter rescensentens tycke och inte ditt eget. Som många säger, prova det innan du dömmer ut det.
     
  • Skrivet av: Casey Jones
    2011-05-16 00:26
    Väntat länge på detta spel, nu sitter man med det och är inget annat en besviken.
     
  • Skrivet av: Elesir
    2011-05-15 21:49
    @Raul_Anakin
    mm, Aftonbladet brukar ju ha bra koll(Y)
    Men att bara ge spelet ett plus är att visa att man inte har någon som helst koll på spel. Brink är inte dåligt! Det är inte på långa vägar i samma klass som robocop!
     
  • Skrivet av: Baddarn
    2011-05-15 16:06
    @Raul_Anakin

    Man läser bara recensioner från Aftonbladet för att få sig ett gott skratt ;)
     
  • Skrivet av: Raul_Anakin
    2011-05-15 14:08
    Brink fick ett (1) plus i Aftonbladet och kallar det en katastrof.
     
  • Skrivet av: Call1berg
    2011-05-15 13:45
    Jag trodde att detta spel skulle slå ut COD.BTF och bli det bästa FPS evar! Men jag hade fel detta spel var en stor besvikelse för mig
    och hur kunde det ta så långtid att göra detta skit spel
     
  • Skrivet av: lighthead
    2011-05-15 11:47
    @FrozZog

    Om du har spelat i 8 timmar borde du veta att de två "lagen" heter Resistance och Security!
     
  • Skrivet av: Ree
    2011-05-14 23:57
    Citerer Elesir:
    Jag förstår inte varför

    Alltså, konceptet var bra, men utförandet åt skogen. Online laggar ordentligt och jag kunde inte ens spela idag efter 10 försök. Att man kan ändra utseendet på ens karaktär kanske hade varit roligt i ett spel som många spelar.. i det här så finns det max 8 spelare online, varav den andra hälften är bots. Vem -gör- sånt?

    Animationerna är från PS2-eran. Ser ut att höra hemma i Timesplitters 2. Inget skriker kvalité, utan det känns som ett spel som behövt 1 år extra utvecklingstid för att vara det man ville det skulle vara. Att det enbart finns "objective"-uppdrag och 8 kartor, där alla uppdrag liknar varandra Gör spelet repetitivt!

    Det känns som om man inte brytt sig särskilt mycket helt enkelt.
     
  Fler läsarkommentarer>>
Grafik:6
Spelbarhet:7
Ljud:8
Hållbarhet:7
Vårt betyg:7/10
Plus:
Oftast rolig och varierad multiplayer, omfattande karaktärseditor, många vapen, bra ljud
Minus:
Menlös singleplayer, repetitiva uppdrag, blaskig grafik
Spelinfo
Brink
Din spelsamling
Ert betyg:6/10
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Dreamfall Chapters - intervju med Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

Vi har träffat Red Thread Games Dag Scheve (writer) och Martin Bruusgaard (lead designer) för att diskutera det nyligen Kickstartade spelet Dreamfall ..

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - intervju och livedemo
2013-05-17

KnapNok Games Lau and Dajana snackar Spin the Bottle.

GDC: Anomaly 2 - intervju
2013-05-17

Vi har snackat med 11 Bit Studios senior writer Pawel Miechowski om det aktuella Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi har filmat en halvtimme gameplay från tower defence/förstapersonsskjutaren Sanctum 2. Ha så trevligt!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi-intervju
2013-05-16

Vi har satt oss ned med Wargaming.nets VD Victor Kislyi för att diskutera massa saker.

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Runescape 3 - eventuppdatering
2013-05-06

Gillen McAllister besökte Peckforton Castle för avtäckningen av Runescape 3. Få en försmak på vad som kommer att läggas upp på GRTV de kommande dagarn..

PAX: Able Gamers-intervju
2013-05-06

Able Gamers är en stiftelse som jobbar för att göra spel mer tillgängliga för funktionshindrade spelare. Vi har träffat Steve Spohn, community outreac..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Gamereactor träffade Artemis Spaceship Bridge Simulator-skaparen Thomas Robertson under PAX East och fick veta mer om detta unika och fänglande spel s..

Call of Duty Championships Special - The Event
2013-05-03

We travelled to Los Angeles for the Call of Duty Championships and met with players, developers, celebrities and MLG representatives. In this first ep..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Breton-intervju
2013-05-03

Vi träffade Ubisofts creative director Erwan Le Breton under PAX East för att lära oss mer om Might & Magic: Heroes VI Shade of Darkness och Might & M..

Omröstning Vilket är viktigast för dig i spel?
  • 14% Multiplayer
  • 86% Singleplayer
Resultat
BETA +