Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

F1 2011

Text: Jesper Karlsson

Codemasters säger sig ha arbetat om fysiken och hela upplevelsen från förra året, men hur stor är skillnaden egentligen mellan 2010 och 2011 års Formel 1-fest?

Min hjärna håller på att förvandlas till brunsås och tankarna virvlar runt i skallen. Jag har ingen aning hur hårt jag vågar pressa min HRT-bil in genom den nästan legendariska kurva åtta på Istanbul Park i Turkiets GP. En fyrkomponentskurva man normalt tar i ungefär 270 kilometer i timmen och man får utstå upp till 5G i sidokrafter. Men min HRT har aerodynamik som en konsertflygel och jag kan knappt få däcken att fästa ordentligt på raksträckorna. Kurvan kommer läskigt snabbt och jag chansar, styr in hårt och fortsätter gasa. Det var dumt.

Nästan direkt ger denna undermåliga bil upp, bakänden vill fortsätta rakt fram och jag snurrar runt tre varv medan däcken ylar mot asfalten. Det är här jag förstår på riktigt att F1 2011 har finslipats och trimmats ordentligt av Codemasters, det är nästan ett helt nytt spel.

Jag gillade verkligen F1 2010 när det kom förra hösten. Som du säkert vet korade vi Codemasters Formel 1-debut till 2010 års mest efterlängtade spel på förhand. I efterhand, med handen på hjärtat, ska det väl erkännas att det inte blev fullt så bra som jag hade hoppats på. Vi fick visserligen ett spel med god utmaning och schysst bilfysik, men det var det långt ifrån ett realistiskt racingspel som det kallades på förhand. Även om sporten representerades väldigt väl var upplägget helt enkelt för förlåtande för att kunna kallas verklighetstroget.

Jag gillade det vi fick även om jag kunde se var det behövde förbättras. Jag är ingen stenhård simulator-nazist som kräver matematisk återgivning av verkligheten precis så som den är. Det passade mig ganska bra att F1 2010 inte var en simulator, utan ett fräsigt Formel 1-spel med skön och ganska förlåtande körkänsla.

När jag fick Codemasters nya titel i min hand infann sig en pirrande känsla i magen och jag kände att jag helt enkelt var otroligt sugen på att se hur de vidareutvecklat sitt Formel 1-spel. Efter många timmar i F1 2010 har jag blivit stursk. Jag vet hur bilfysiken fungerar, hur däcken samarbetar med asfalten och allt som oftast vet jag hur långt jag kan pressa min bil utan att jag går på utsidan av banan eller runt i en kurva. Medan jag absolut inte är någon stjärna, vet jag hur jag ska bete mig för det mesta.

F1 2011

Man lär sig ju hur man ska kunna hantera materialet man har. Innan jag gav mig in i karriärläget fullt ut valde jag att pröva på ett helt vanligt lopp. Då jag har kört en hel del HRT i F1 2011 tänkte jag att jag vill känna på hur den bilen känns i år. Jag valde en bana lite snabbt och skippade allt utom själva racet. Placerad längst bak i fältet märker jag den första välkomna nyheten, ett tydligare startljus.

I F1 2010 behövde man ha lasersyn för att kunna se startljusen ända framme vid startlinjen. Nu har Codemasters haft den goda smaken att ge oss startljus på skärmen för att underlätta starterna när man står längre bak. Nu slipper man förlita sig på andra bilars rörelse för att veta när man ska starta. Min start är, vämjelig för att använda ett milt uttryck. HRT är ju visserligen kända för att ha en riktigt usel bil.

Hjulen spinner frenetiskt, motorn varvar något djävulskt och det känns som att jag står helt still medan de andra bilarna accelererar ifrån mig. Men på något sätt finner däcken lite grepp i asfalten och jag rör mig sakta framåt. Sedan blir det ganska mycket bättre, ganska snabbt dessutom, innan det raskt blir sämre igen. När jag försöker flytta min bil på banan märker jag redan här att kraften liksom inte vill ned. Kalla däck och usel aerodynamik gör sitt, färden mot den första kurvan är smått skräckfylld. När jag försiktigt försöker bromsa in vill min bil gå åt ett enda håll, rakt fram. All vikt bakifrån trycker på bilen framåt och det blir snudd på omöjligt att styra.

Jag släpper bromsen och jag försöker ta kurvan där apex går, när bilens vänster framhjul går upp på den upphöjda kantmarkeringen infinner sig en enda tanke. Fyfan. Det går illa, världsmästarilla till och med. En snurrning senare och jag vet inte riktigt vad som precis hände. Jag startar om. Starten går mycket bättre, lägre varvtal och bättre grepp. In i första sväng panikbromsar jag och bilen förvandlas till ett badkar av gjutjärn. Jag liksom kanar in kön med bilar som saktat ned inför svängen. Det är ingen vacker syn...

F1 2011

Jag hade inte riktigt räknat med att den nya fordonsfysiken skulle skilja sig så mycket som den gör. Mina gamla takter fungerar inte längre och jag måste tänka om för att hålla mig på banan. I år är det Pirelli som levererar däck till Formel 1 istället för Bridgestone och därmed har Codemasters helt och hållet arbetat om däckfysiken. Precis som i verkligheten är greppet sämre och däcken slits snabbare än tidigare år, därmed har däcken fått en ännu större roll än tidigare. Det ställs större krav på spelaren att nyttja däcken på bästa sätt och det märks tydligt i F1 2011. Men det finns mer nyheter än så, även fjädringen är omarbetad.

Om du placerar dig fel på kantmarkeringen i en kurva påverkas bilen på ett annat sätt än den gjordes i F1 2010. Straffet för att nyttja bilen på fel sätt kommer snart bli uppenbart och det har blivit en avvägning där du verkligen måste veta i vilken vinkel och i vilken fart du kan gå in i en kurva. Förra året höll sig bilen ganska styv när du gick upp på kanterna, vilket egentligen inte ledde till speciellt mycket alls.

Nu är det desto värre med den saken då det inte är speciellt ovanligt att man går för högt och för fort, bara för att upptäcka att bilen snärtar till ordentligt när du får alla fyra hjulen på banan igen. Här gäller det att hålla koll på nervsystemet då eventuella korrigeringar ofta leder till tråkigheter såsom ett fläskigt bredställ eller en piruett.

Utmaningen är på en helt annan nivå än förra året och det är väldigt välkommet enligt mig. Inlärningen är brantare och man kan egentligen glömma allt man lärde sig i F1 2010. Medan det ställs helt andra krav på spelaren i årets upplaga, ger F1 2011 och mycket mycket mer tillbaka. Det tar ett par timmar av misslyckade kurvtagningar och dålig anpassning av hastigheten innan du lär dig hur du ska bete dig. Det krävs högre precision och precis rätt fart, under optimala förhållanden får man ett fantastiskt grepp med underlaget medan en slarvig och ryckig körstil bestraffas konstant. Det krävs ett flyt och finlir ända ut i fingerspetsarna.

F1 2011

Det som verkligen fångar mig är det faktum att när jag sätter mig i en McLaren och beger mig ut på favoritbanan Spa (Belgien) och allt bara stämmer sådär perfekt som det ska göra, då är F1 2011 som en symfoni. Komplett med mastig blåssektion som liksom tutar på för glatta livet. Jag blir engagerad på en helt annan nivå helt enkelt. Jag känner glädje, upphetsning och ett saligt rus.

Allt är en avvägning, vilken bil du sitter i, hur du har ställt in den och i vilket skick däcken är. I de bästa av fall känner man sig mäktig och modig och vågar ta med sig den där extra farten in i kurvorna. Vissa bilar och inställningar gör mig nervös och livrädd på väg in i en kurva medan jag i en McLaren vågar trycka på så våldsamt att jag nästan tappar andan, så fort går det. Detta är en känsla som inte riktigt fanns i det förra spelet och Codemasters har gjort ett lysande jobb med att göra mig mycket mer exalterad.

Det ställs högre krav på spelaren i F1 2011 då du till exempel måste ha bättre koll på var motståndarna befinner sig när det blir trångt i långsamma passager. Även om du blir påkörd i en kurva kan du bli bestraffad om du har såsat och förstört flytet eller blockerat en motståndare. Motståndet är dessutom betydligt svårare den här gången och AI-förarna är betydligt mindre robot-lika i sitt förfarande på banan. Även de andra förarna kommer fel in i kurvorna, de bromsar på sig och ibland är de alldeles för aggressiva för vad som är bra för trivseln. Dessutom gör de betydligt fler förarmisstag än tidigare och borta är den konstgjorda utmaningen från F1 2010.

Grafiken har fått sig en ordentlig uppfräschning jämfört med F1 2010. Att EGO-motorn kan pumpa ut vrålsnygg grafik vet vi, men det såg vi inte så mycket av förra året. Tack vare ett mycket bättre färgarbete och en härlig ljussättning ser F1 2011 riktigt vasst ut, inte bäst i genren men mycket bättre än sist. Tack och lov är det hemska sepia-filtret från det första spelet puts väck och nu får vi uppleva riktigt trevlig grafik som mellan varven nästan sjuder av liv och atmosfär.

Precis som i det förra spelet kan man skräddarsy sin utmaning till bekvämt enkel till otroligt utmanande. I år märker man en betydande skillnad i de snabbinställningar man kan göra med sin bil. Skillnaden mellan greppglad racebil och världens snabbaste karusell är mindre än man kan tro och man måste arbeta sig fram för att finna rätt kombination.

F1 2011

Depåstoppen har förbättrats markant och jag har inte upplevt problemen som fanns förra året då man ibland kunde bli stående i en halvminut för att behöva släppa fram andra bilar och undvika det som kallas "unsafe release". KERS-systemet som inte användes av teamen förra året finns numera med i F1 2011 och det går helt enkelt ut på att du under varje varv laddar upp ett batteri i bilen och när du korsar mållinjen är batteriet fulladdat och du kan utnyttja lite extra hästkrafter med ett knapptryck. Ett system som testades för två år sedan men som inte blev överdrivet populärt. Större förändring står dock det nya DRS-systemet för.

Här går det ut på att på banan finns det en zon där DRS får användas och när du trycker på knappen öppnas bakvingen ett par centimeter och släpper igenom mer luft. För att få använda DRS måste du ligga inom en sekund av bilen framför och det gör en stor skillnad, att ligga i slipstreamingen, öppna upp vingen och sedan kunna gå ut och köra förbi en motståndare på en raka är väldigt trevligt. Om du bromsar, trycker på DRS-knappen eller går ur DRS-zonen stängs vingen igen och du måste plöja lika mycket luft som annars. Kombinerat med KERS har man här ett gyllene tillfälle att käka upp sina motståndare på banan.

För den som gillar att spela med eller mot andra finns det en hel del att hämta. Nytt för i år är att det går att spela online med ett fullt fält med 24 bilar. Dock kan max 16 stycken hanteras av riktiga spelare och de övriga åtta fylls då av datorstyrda förare. Det går att samarbeta med en kompis över en säsong där ni kämpar för att bärga både förartiteln och konstruktörstiteln. Precis som en vanlig säsong förlöper denna med olika krav som ska uppfyllas vid olika tillfällen och den förare som är bäst får ta del av uppgraderingar först. Det går även att spela på delad skärm i årets upplaga, något som torde vara efterlängtat av många fans.

F1 2011

Ett minuskonto finns såklart, jag tycker fortfarande att laddningstiderna är alldeles för långa. Visst är det mycket information som ska läsas in, inte bara grafik och ljud utan även artificiell intelligens för motståndare och annat skoj. Men att få vänta över en minut på att få spela känns ändå som något som utvecklare borde kunna kringgå år 2011. Det finns så mycket nytt och så mycket skoj i F1 2011 att jag skulle kunna spela en dubbelt så lång recension.

Dock är svårt att påstå något annat än att Codemasters denna gång har levererat ett riktigt bra spel som överträffar sin föregångare på samtliga punkter. Jag kan känna att detta är det spel vi borde fått se förra året. Hur som helst är F1 2011 ett briljant racingspel och ingen borde missa denna racingdiamant.

F1 2011F1 2011F1 2011F1 2011
F1 2011F1 2011F1 2011F1 2011
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: Andy77
    2011-10-28 00:06
    Kan inte låta bli och kommentera spelet! äger både Xbox360 och Playstation 3, men spelar mestadels på min Xbox, köpte F1 2011 då jag är ett stor fan av F1 och ska vara helt ärligt så såg jag inte så stor skillnad mellan spelen och besvikelsen blev ännu större när jag plockade ner mitt gamla Formula One Championship Edition spelet som enbart släpptes till Playstation 3 år 2006 och blev häpnad hur underbart grafiken i spelet var. Ändå pratar vi om 5 år gammal spel!
     
  • Skrivet av: johannes424
    2011-10-18 20:01
    @code1: Du kan kanske skaffa en MadCatz, den kostar 1399kr på cdon, jag har en och jag tycker att den är väldigt bra!
     
  • Skrivet av: code1
    2011-10-07 22:50
    Är det bara jag eller är spelet nästan helt ospelbart med kontroll? Måste skaffa ratt! Något tips på en bra ratt som inte kostar skjortan?
     
  • Skrivet av: knoe1
    2011-10-05 18:58
    Kul spel i grunden, men den usla PS3 konverteringen förstör nästan allting.
     
  • Skrivet av: donmyst
    2011-10-02 16:18
    Så då har man beställt Logitech G27 Racing Wheel + F1 2011. Blir åka av i veckan helt enkelt
     
  • Skrivet av: ackemini
    2011-09-28 21:38
    Min syn på detta spel är följande.. Jag kör för det första på ps3, det är inte så snyggt som de biler som finns, det går inte att ställa in fov, bristfälliga och lite onödigt förenklade inställningsmenyer, det borde finnas fulla inställningar för alla nördar. Autopit är lite synd,man kan köra fullt och sen bromsar den in automatiskt innan man kör förbi linjen. Fore feedback är inte så skön, den har ett mittenläge för att sen falla ut till sidorna när man svänger, det blir lite yvigt i kurvtagninar.
    Vill man ha ett bilspel jovisst det funkar men är man en f1 nörd och vill köra f1 simulator skall man söka sig till andra ställen.. Tex f1-simulator.com, där har vi en modd på rfactor som är grym ! Så vi får vänta in rfactor 2 med spänning..
     
  • Skrivet av: johannes424
    2011-09-26 20:39
    Mathias: Ska kanske göra det tack för tipset, har också upptäckt att jag kanske ställer in bilen fel.
     
  • Skrivet av: MrPigham
    2011-09-26 12:09
    "Verkar som de flesta med ps3 har problem." - Kan inte göra annat än hålla med...
     
  • Skrivet av: JT_fifa12
    2011-09-25 21:50
    Någon som kör PS3 versionen? Grafiken är sämre än Mario Kart. Har letat efter förklaringar men inte lyckats. Verkar som de flesta med ps3 har problem.
     
  • Skrivet av: mathiasb82
    2011-09-25 18:45
    Johannes: Vilken svårighetsgrad kör du på? Jag började köra på hard för att känna på lite av simuleringen, åkte ut på första kurvan och sladdade av den andra för att inte tala växlingen...

    Ställde ned svårighetsgraden till easy vilket innebär autobromsning och hela kitet. Spelet blir löjligt enkelt (att hålla sig på banan) och snabbt tråkigt samt svårt att få bra tider då datorn "kör" lite väl försiktigt med dig när den autobromsar inför kurvor, men upplevde läget som en bra inkörsport i att vänja sig hur man tar kurvor och hur väl bilen bromsar in och hur snäva kurvor man kan ta osv.

    Om spelet är för svårt på blött underlag kan också ha att göra med att du råkat välja fel däck.

    Jag är inte någon expert på bilkörning eller liknande men du kanske tar kurvorna fel med. Lätta på gasen när du går in i en kurva och gasa när du är på väg ut ur den. Om jag har fel i något av ovanstående får ni gärna rätta mig.
     
  • Skrivet av: PsychicWars
    2011-09-25 13:25
    Citerer johannes424:
    Är det bara jag eller är det löjligt svårt att köra när det är blött?

    Det är väl meningen också.
     
  • Skrivet av: johannes424
    2011-09-25 13:13
    Är det bara jag eller är det löjligt svårt att köra när det är blött?
     
  • Skrivet av: mathiasb82
    2011-09-24 14:04
    BrankoP85

    Trodde detta gick att läsas mellan raderna genom att kika på stycke sex / sju och nedåt, men det är klart att recensenten kan göra det tydligare på plus/minus kontot så man inte behöver läsa recensionen.

    Det går att ställa ned svårighetsgraden rätt rejält i spelet så att man i stort bara gasar och svänger vilket reducerar spelet från rätt god simulator till ett spel som styrs med 3 knappar, varav den ena bara behövs hållas inne tills du går i mål..
     
  • Skrivet av: viktorgamer89
    2011-09-24 11:29
    Ser fräscht o fint ut. Dock är jag inte så mycket för Formel 1.
     
  • Skrivet av: tozze
    2011-09-19 13:33
    måste nog köpa en ratt till det här spelet.
     
  • Skrivet av: BrankoP85
    2011-09-19 09:20
    mathiasb82

    Ok, men då kan man åtminstone uppmärksamma det ytterligare i ens recension, och skriva i t.ex. minus avdelningen, att det inte är för alla, dvs. att det är väldigt utmanande och taktiskt tänkande som behövs...

    Plus:Ljuvlig bilfysik, läcker grafik, lysande onlinespel, bra splitscreen-läge, härlig presentation, välgjorda ljudeffekter

    Minus:Väldigt långa laddningstider i konsolversionerna, oförlåtlig, bitvis väldigt utmanande spelsystem
     
  • Skrivet av: mathiasb82
    2011-09-19 00:32
    "För trots allt: Även om man själv (som recesent t.ex.) uppfattar en "sladdrigt", känsligt och/eller oförlåtlig kontrol/spelbarhet i ett spel som nånting bra/positivt, så behöver det inte betyda att alla andra ser det också på det sättet, snarare tvärtom.

    Jag menar visst, man kan tjata om definitionen av "klockren" spelbarhet hur länge som helst, men jag tycker bara att detta spel borde ha fått en 8:a, 9:a HÖGST istället för en "perfekt" 10:a...alla gillar inte oförlåtande racingspel, där man måste tänka till."

    Det är just det som är grejen med recensioner. Recensenten kan skita fullständigt i vad du tycker eftersom en recension enbart baserar sig på vad recensenten anser om det han eller hon recenserar. Mitt tips: Skriv en egen recension.
     
  • Skrivet av: Jägermeister94
    2011-09-18 18:33
    Bästa sättet att få känsla i F1 körning men inte fullt ut som folk skrivit nedan.

    Föredrar att titta på GP:n och inte att köra dem. Längtar tills nästa!

    Gillade 2010, men bör man köpa detta?

    Bra rec!!
     
  • Skrivet av: xnedox
    2011-09-18 14:26
    Det första jag ska göra är att krocka i Vettel och se säkerhetsbilen
     
  • Skrivet av: gurkmeja
    2011-09-18 06:15
    Inte ett ljud om säkerhetsbilen som så många kådies fans tjatat till sig till årets upplaga. Nej, detta är fortfarande ingen seriös kandidat för riktig sim racing. Varför? Inget formationsvarv existerar i år heller... Skandal!
     
  • Skrivet av: BrankoP85
    2011-09-18 04:11
    Wow en 9:a! Har aldrig gillat F1 spel särskilt mycket, men årets upplaga av F1 verkar vara lovande.

    Intressant läsning/recension måste jag säga, dock så fattar jag inte hur man kan ge spelbarheten en 10:a, när det är så pass "sladdrigt" och känsligt rent spelmässigt...eller är spelbarheten verkligen "perfekt"??

    För trots allt: Även om man själv (som recesent t.ex.) uppfattar en "sladdrigt", känsligt och/eller oförlåtlig kontrol/spelbarhet i ett spel som nånting bra/positivt, så behöver det inte betyda att alla andra ser det också på det sättet, snarare tvärtom.

    Jag menar visst, man kan tjata om definitionen av "klockren" spelbarhet hur länge som helst, men jag tycker bara att detta spel borde ha fått en 8:a, 9:a HÖGST istället för en "perfekt" 10:a...alla gillar inte oförlåtande racingspel, där man måste tänka till.

    De flesta vill nog helst sätta sig bakom ratten, och köra, utan att tänka på friktionen, fjädringen, eller balansgången mellan däcken....inte för att jag tycker att det är nånting dåligt. Jag älskar utmanande spel av alla slag..

    Nåja, detta kan bli nåt att hyra ut, och lira över helgen iallafall om inget annat...
     
  • Skrivet av: donmyst
    2011-09-17 12:13
    Inte köpt ett bilspel sen Gran Turismo på Playstation! Trots att man varit små sugen på vissa spel.. Men inget som övertygat.. Men nu börjar sugen efter lite brum brum komma tillbaka
     
  • Skrivet av: esse123
    2011-09-17 11:19
    ... verkligen synd att man inte gillar racingsimulatorer
     
  • Skrivet av: PS34all
    2011-09-17 01:12
    Som tillägg bara:
    Ger man 10/10 i spelbarhet, så bör man ju tolka det som att styrningen och kontrollerna måste vara i särklass både vad gäller handkontroll som ratt, och kan inte bli bättre.. Eller har jag fel?

    I recensionen verkar det nämligen vara extremt känslig kontroll, vore kul om Jesper kunde skriva några rader om det, innan det blir eventuellt köp..

    Tack!
     
  • Skrivet av: kalabalik
    2011-09-16 23:41
    Intressant!
    Jag är en av de som inte alls kunde ta till mig 2010 års upplaga då jag kände det var alltför arkaddoftande, men har de nu ändrat fysiken så pass mycket är jag oerhört mycket mer intresserad!

    Men som PS34all var lite inne på så är ni tyvärr rätt genomgående dåliga på att berätta om hur kontrollerna är och vad ni testar racingspelen med... Har du kört med Fanatecs kringla eller enbart handkontroll? Om du körde med GT2an; hur är force feedbacken, känsligheten och återgivningen av motorvarv, curbs, motstånd i kurvorna och slipstreaming med ratten? För mig är det en högst relevant information att få ta del av om det ska bli ett köp eller inte - och jag är nog inte ensam om att vilja få lite mer information kring detta då det skiljer helt otroligt mycket från spel till spel hur väl det fungerar med olika setups...

    I övrigt en riktigt välskriven och intressant recension som definitivt gör mig sugen på lite F1 igen!
     
  Fler läsarkommentarer>>
Grafik:8
Spelbarhet:10
Ljud:8
Hållbarhet:9
Vårt betyg:9/10
Plus:
Ljuvlig bilfysik, läcker grafik, lysande onlinespel, bra splitscreen-läge, härlig presentation, välgjorda ljudeffekter
Minus:
Väldigt långa laddningstider i konsolversionerna
Spelinfo
Älskvärt spelF1 2011
Din spelsamling
Ert betyg:9/10
  • 9/10 theo91
    Efter att ha spelat F1 2010 sönder och samman var...
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

GDC: Dreamfall Chapters - Interview Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

We caught up with Red Thread Games' Dag Scheve (writer) and Martin Bruusgaard (lead designer) to discuss the recently kickstarted Dreamfall Chapters.

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 - Interview
2013-05-17

We had a chat with 11 Bit Studios' senior writer Pawel Miechowski about the recently released tower offense game Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

We captured just under half an hour of the early action in tower defence/first person shooter Sanctum 2 for your viewing pleasure. Enjoy!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi Interview
2013-05-16

We sat down with Wargaming.net CEO Victor Kislyi in a boardroom of sorts to discuss their global expansion - the additions of new studios Gas Powered ..

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Runescape 3 - eventuppdatering
2013-05-06

Gillen McAllister besökte Peckforton Castle för avtäckningen av Runescape 3. Få en försmak på vad som kommer att läggas upp på GRTV de kommande dagarn..

PAX: Able Gamers-intervju
2013-05-06

Able Gamers är en stiftelse som jobbar för att göra spel mer tillgängliga för funktionshindrade spelare. Vi har träffat Steve Spohn, community outreac..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Gamereactor träffade Artemis Spaceship Bridge Simulator-skaparen Thomas Robertson under PAX East och fick veta mer om detta unika och fänglande spel s..

Call of Duty Championships Special - The Event
2013-05-03

We travelled to Los Angeles for the Call of Duty Championships and met with players, developers, celebrities and MLG representatives. In this first ep..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Breton-intervju
2013-05-03

Vi träffade Ubisofts creative director Erwan Le Breton under PAX East för att lära oss mer om Might & Magic: Heroes VI Shade of Darkness och Might & M..

Omröstning Vilket spel/spelserie har de bästa zombierna?
  • 10% Dead Rising
  • 12% The Walking Dead
  • 1% The Walking Dead: Survival Instinct
  • 11% Plants vs. Zombies
  • 4% Call of Duty: Black Ops
  • 4% DayZ
  • 6% Dead Island
  • 1% House of the Dead
  • 25% Left 4 Dead
  • 2% Lollipop Chainsaw
  • 14% Resident Evil
  • 7% Minecraft
  • 2% Zombi U
Resultat
BETA +