Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

The Darkness II

Text: Daniel Steinholtz

I Digital Extremes seriepastisch till uppföljare får vi fortsätta Jackie Estacados ultravåldsamma kamp i New Yorks undre värld. Daniel har spelat och satt betyg

Är du rädd för mörkret? Jackie var det. När de andra barnen retade honom, trakasserade honom och till slut stängde in honom i den svartaste källaren man kan tänka sig i ett helt dygn, då höll mörkerbägaren på att rinna över.

Jenny blev hans räddande ängel. Jenny spred ljus i mörkret och hon var den han älskade i världen. När mörkret åter igen knackade på Jackies axel menade det dock allvar. I The Darkness-universumet är mörkret nämligen inte bara brist på ljus. Det är ett monster. En diabolisk kraft som valde Jackie på hans 21-årsdag och gav honom oerhörda styrkor. Makt. Men det kom med ett högt pris. I och med mörkrets inträde i Jackies liv, så släktes ljuset. Jenny mördades av fienderna som ingick i dealen.

The Darkness II
Digital Extremes saktar ibland ned tempot i storyn och tillåter ögonblick att andas. Just detta i inledningen av spelet får dock ett abrupt avslut. Och jag som var sugen på efterrätt.

När The Darkness II tar vid sitter Jackie högst upp på maffiatronen. Från en flådig toppvåning i New York sköts affärerna tillsammans med hans närmaste underhuggare Vinnie och Jimmy. Digital Extremes har tagit fasta på det som gjorde den av svenska Starbreeze utvecklade föregångaren unikt: berättandet. I spelindustrin växer storyfokuserade förstapersonsskjutare nämligen inte på träd. Man har själva beskrivit upplevelsen som ett "actiondrama". Ett tecken på att de lyckats är att jag tog mig igenom spelet under en och samma sittning. Jag kunde inte slita mig.

Att dra liknelsen till en bra serietidning är tacksamt. Dels tack vare berättandet, som besvärjer mig till att vända blad på blad med sitt perspektivbollande och fokuset på inte bara den externa, utan även interna, kamp som Jackie måste utkämpa. Ena stunden dekapiterar jag en hel fiendemobb i en mörk gränd. I den andra tror jag mig spela huvudrollen i filmen Gökboet.

The Darkness II
Ett vapen i vardera hand - check. Två monstertentakler som frodas på mörker och ond, bråd död - check. Ett litet sidekicktroll som beter sig allmänt illa - check.

Men också tack vare det visuella. The Darkness II är nämligen stöpt i samma stil som Marc Silvestris serieförlaga. Tjocka konturer och en mörk men ändå kontrastrik färgpalett målar upp en ljuvligt designad spelvärld. En stor uppgradering gentemot föregångaren, som dessutom tar upplevelsen närmare källmaterialet.

Låt oss återgå till mörkerkrafterna och vad det tillåter spelaren att göra. Förutom att man beväpnas med skjutvapen i vardera hand har man två monsteranakondor, som sticker ut som tentakler på vardera sida om spelaren, att använda i brutala närstridsattacker mot ens fiender. Jackie jonglerar med elakingar, spetsar dem och kastar iväg dem som trasdockor. Sliter dem i stycken. Känslan är - aningen skrämmande - berusande.

The Darkness II
Den lätt oroade blicken hos denna man är befogad. Han ska nämligen få smaka på en av de avrättningar som både är extremt brutala och ger Jackie vissa nyttiga bonusar.

Darklings är små mörkervarelser som hjälper Jackie att utföra dessa illdåd. I föregångaren var Darklings ett sorts "slit-och-släng"-verktyg som kom i plural. I The Darkness II har man valt att koncentrera sig på en, enda Darkling och att involvera denna i storyn mer. Den eggar på, pissar och fjärtar så det blir gröna stinkmoln. Dessutom har den ett slitet Union Jack-linne på överkroppen och en flådd katt som huvudbonad. Bedårande.

Det dröjer inte länge förrän man öppnar upp mer och mer av Jackies register av mörkerkrafter. Det finns ett antal förgreningar med olika nivåer att beta sig igenom. En av de första jag låser upp är förmågan att kunna plocka upp tidigare nämnda Darkling (som kryper ihop i fosterställning och gnäller lite missnöjt) och använda den som kastvapen mot fiender. Vissa objekt i miljöerna kan också plockas upp. En bildörr blir plötsligt en sköld, ett järnrör ett spjut och en industrifläkt en jättelik kaststjärna.

The Darkness II
Att använda objekt i miljöerna till sin fördel är både kul och viktigt för Jackies överlevnad.

Allt detta resulterar i strider som är kraftigt förbättrade sedan föregångaren. Det finns ett otroligt skönt flyt i vad som Digital Extremes kallar för "quad wielding", Jackies förmåga att simultant kunna hantera både dubbla skjutvapen och två tentakelmonster. Tentaklerna kontrolleras med bumperknapparna tillsammans med ena styrspaken, med vilken spelaren kan välja att "piska" tentaklerna antingen horisontellt eller vertikalt, beroende på hur man vill slajsa upp sina fiender.

Minderåriga eller lättanstötliga gör sig alltså icke besvär då avslitna lemmar och forsande blod kombineras med luggslitna miljöer som nedgångna bordeller och kyrkogårdar. The Darkness-universumet är mörkt, våldsamt, vuxet och domineras av hedonistiska avskum med skev moral.

Det finns dock en hake: mörker gillar inte ljus. Ljusa områden bör därför undvikas då det lämnar Jackie exponerad, kraftlös och sårbar. Något som spelets fiender inte är sena med att utnyttja genom att komma beväpnade med spotlights och ljusgranater. Upplägget är lika unikt som det låter. Historieberättandet, den tungt stiliserade grafiken och Jackies superkrafter är den oheliga treenigheten i The Darkness II.

Men det är inte utan att det finns saker att anmärka på. Jag tycker att man kunde gjort något mer spännande av miljöerna. Visst är de supersnygga och väldesignade i all sin serietidningspastisch, men aldrig särskilt banbrytande i upplägg. När Digital Extremes ändå vågar låta sin berättelse varva ned i tempo emellanåt, kunde man lika gärna även implementerat några smarta pussel, lite djupare interaktivitet med karaktärerna och större valfrihet i utforskningen av nivåerna.

The Darkness II
Sicken ouppfostrad Darkling!

Den största invändningen är ändå att Jackies våldsresa nådde sin vägs ände aningen abrupt. 6-7 timmar är i kortaste laget. Lyckligtvis låser man upp "New Game +" efter första genomspelningen, vilket tillåter en att spela en ny omgång med alla upplåsta krafter tillgängliga redan från början. För att inte nämna Vendettas-läget, som är en separat kampanj för upp till fyra spelare sett från Jackies underhuggares perspektiv. Fränt nog är denna co-op-kampanj, som även kan spelas solo, ovanligt snyggt anknuten till huvudstoryn.

Här kan man välja att spela som en av fyra mer eller mindre galna karaktärer. Var och en har en särskild anknytning till spelvärlden, sin egen bakgrundshistoria och unika mörkerförmågor. Vi har till exempel en semi-psykotisk japan med ett katanasvärd som måste dräpa minst en "ogudaktig själ" om dagen för att hans eget liv inte ska förkortas med ett år för varje missad dag. Tanken är att Vendettas-läget ska ses som ett lättsammare komplement till huvudstoryns fokus på att vara ett "actiondrama". Något man alltså lyckas bra med.

Så, vad väntar du på? Jackie är inte längre rädd för mörkret. Det borde inte du heller vara. Låt det omfamna dig.

The Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness II
The Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness II
The Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness II
The Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness II
The Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness IIThe Darkness II
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: viillee
    2012-07-13 21:35
    Sjukt bra spel.
     
  • Skrivet av: themaker1231
    2012-04-11 14:44
    Laddade ned demot fy sjutton va bra
     
  • Skrivet av: left4lover
    2012-03-17 20:36
    bästa spelet
     
  • Skrivet av: THE FURYAN JAK
    2012-02-15 01:55
    Jack of all trades: Jo jag har spelat de innan! Men när det gäller denna serie så är min support 200% stark.

    Anser att alla med en PS3 bör skaffa denna sköna HD-samling.
     
  • Skrivet av: Jack of all trades
    2012-02-09 11:42
    Såg denna video precis, FOV är något som jag anser ska gå att ställa in i alla spel och det verkar som det kan komma en patch för detta (iaf till pc) tack vare Total Halibuts och andras kritik kring detta. http://www.youtube.com/watch?v=DPDq_qvsKUA&list=UUy1Ms_5q
    BTawC-k7PVjHXKQ&index=1&feature=plpp_video
     
  • Skrivet av: Jack of all trades
    2012-02-08 13:21
    Första spelet var bra (trots den ganska sega inledningen) och detta ser ut att bli minst lika bra även om det inte längre är Starbreze som utvecklat det (grafiken verkar dock vara mer i stil med serietidningarna som spelet baseras på).

    Kommer nog skaffa detta på pc men det blir nog först fram till sommaren och förhoppningsvis kommer spelet att ingå i Steams årliga sommarrea.

    Tillagt 2012-02-08 13:29:
    Citerer THE FURYAN JAK:
    Blir att skaffa lite senare. Jak and Daxter HD Trilogy är så mycket viktigare.


    Sett till valuta för pengarna så får man helt klart mer av den varan om man köper Jak & Daxter samlingen. Om du inte spelat spelen innan väntar dig många timmars nöje, hade också tveklöst satsat på den samlingen framför det här spelet om jag aldrig tidigare spelat dom. Fast jag antar att du redan äger dessa spel, din avatar tyder ju en hel del på det=).

    Tillagt 2012-02-08 13:35:
    Citerer Jakkal:
    Borde dessutom ta tag i The Darkness (första spelet), köpte begagnat för $2 på ett Gamestop i New York för några år sedan.


    Tycker jag absolut att du borde, var dock beredd på att spelet är ganska långtråkigt i början, det är först en bit in i det som det börjar bli riktigt roligt (tyckte dock slutet var lite för segt på sina håll) men överlag är det utan tvekan ett spel värt att spela.
     
  • Skrivet av: DxAWESOMExD
    2012-02-08 07:41
    via mobil Har alltid tyckt om originalet, det
     
  • Skrivet av: Sacred_Games
    2012-02-08 01:43
    Ena stunden dekapiterar jag en hel fiendemobb i en mörk gränd. I den andra tror jag mig spela huvudrollen i filmen Gökboet.
    Underbart formulerat, både målande och humoristiskt men samtidigt också väldigt passande
    Blir nog att köpa detta, men om det blir release eller om jag väntar 2-3månader återstår att se. Får kolla vad zavvi tar, ska ju ha råd med syndicate också
     
  • Skrivet av: gabrillo17
    2012-02-07 22:07
    Undra om det är värt 600kr
     
  • Skrivet av: Jakkal
    2012-02-07 21:59
    Gillade demot så det blir absolut ett köp.

    Borde dessutom ta tag i The Darkness (första spelet), köpte begagnat för $2 på ett Gamestop i New York för några år sedan.
     
  • Skrivet av: properskillz
    2012-02-07 20:08
    hållbarheten i ett spel har ju ingenting med längden att göra.

    ett spel kan ju ha en kort och rolig kampanj, men ändå vara otroligt hållbart.

    kort behöver ju inte vara dåligt, men det är ändå lite frustrerande när man gillar något och inte kan få mer av det.

    hände senast med portal 2 för mig. man varvar det på en sittning, älskar gameplayet - men där finns liksom inget som helst reprisvärde när man redan kan alla lösningar. (alltså, dålig hållbarhet)

    jag tyckte att portal 2 var nåt av det bästa som kom ut förra året - men var det värt mina pengar?
    absolut inte. fullpris för en enda sittning, sen dess har det samlat damm

    ett spel med en låååång och tråkig kampanj är dessutom inte alls ett hållbart spel. spelet håller ju inte ens kampanjen ut

    on topic: darkness 2 är nog inget för mig
     
  • Skrivet av: Tecrom
    2012-02-07 19:02
    Bara en 8:a?

    Bara? 8/10 är ett jättebra betyg.
     
  • Skrivet av: Zior
    2012-02-07 18:28
    Att man kan spela coop delen solo är fa* underbart!
     
  • Skrivet av: slydotcom
    2012-02-07 18:27
    extremt förvånad.. jag menar det ser ju bara så tråkigt ut när man ser trailers och screenshots...
     
  • Skrivet av: The Patriot
    2012-02-07 17:22
    Fan gör något åt bilderna så man slipper scrolla ner en halv sida för varje bild man vill se!
     
  • Skrivet av: THE FURYAN JAK
    2012-02-07 16:47
    Brukar inte bry mig om betyg men när det gäller "Digital Extremes" spel så är jag väldigt skeptiskt, de gjorde skiten "Dark Sector"

    Älskade "The Darkness" och att detta fick en åtta blev jag grymt överaskad av. Trodde faktiskt att det skulle vara en 6 eller en 7:a.

    Blir att skaffa lite senare. Jak and Daxter HD Trilogy är så mycket viktigare.
     
  • Skrivet av: Rockstar1
    2012-02-07 16:44
    Bara en 8:a?
     
  • Skrivet av: Baxter
    2012-02-07 16:38
    Spelade demot och älskade det.- Denna recension fick mig att bestämma mig för att köpa det.

    Att det är kort gör inget, bara det är bra!
     
  • Skrivet av: Mathemoto
    2012-02-07 16:36
    @Vamp Sweden I The Darkness 2 fall är det dock svårt att hitta bra priser, och det gäller generellt på mindre stora spel. The Darkness 2 ser ut att ligga lite högre i pris ett tag för att sedan troligtvis sjunka snabbt.

    Kan rekommendera zavvi.com som har spelet ca 230 kr billigare än övriga svenska butiker. Konsolversionen då. Annars så pratar vi över 500-lappen.
     
  • Skrivet av: Captain_Dracula
    2012-02-07 16:16
    Bra skrivet där Vamp Sweden!
    Blir lätt ett köp när jag avklarat alla spel jag håller på med nu.
     
  • Skrivet av: Aaandy
    2012-02-07 15:45
    Jag vill gärna ställa mig bland skaran som inte tycker korta spel behöver vara något negativt. Som ChrizZz säger, hellre korta bra spel, än långa tråkiga spel...
     
  • Skrivet av: mamz
    2012-02-07 15:31
    Abrupt avslut indeed...

    Grym recension!
     
  • Skrivet av: zodihax
    2012-02-07 15:17
    fottbol: hahahah, vafan läste jag nyss?

    Bra recension f.ö. Detta kommer inhandlas snarast då demot var överdjävulskt überkul.
     
  • Skrivet av: Vamp Sweden
    2012-02-07 15:12
    "Mycket bra spel men pallar inte peja 600 kr för ett spel väntar nog tills priset sjönker"

    Alltså va?! Det här läser man till och från. Vem fan köper spel för 600kr i dag? Möjligtvis de som går in på Game och handlar till sina barnbarn. Tror inte jag betalat mer än 450kr för ett release-spel på säkert två år. Oftast 399 isch..

    VG+, Amazon.uk, Elgiganten/Mediamarkts priskrig vid release samt andra diverse kampanjer och förbokningserbjudanden. Har folk ingen koll längre? I dag är det ju lättare än någonsin att på eget initiativ vara en prispressare.
     
  • Skrivet av: killermm
    2012-02-07 15:10
    Oväntat betyg.
     
  Fler läsarkommentarer>>
Grafik:8
Spelbarhet:8
Ljud:8
Hållbarhet:6
Vårt betyg:8/10
Plus:
Ursnygg design, läckert berättad story, härliga ljudeffekter, grymma superkrafter, trevligt samarbetsläge
Minus:
Kort, lite väl fantasilös uppdragsdesign
Spelinfo
The Darkness II
Din spelsamling
Ert betyg:9/10
  • 8/10 zwqase
    En sak kan konstateras direkt, och det är är att...
  • 10/10 left4lover
    När jag spelade Starbreeze's The darkness så vart...
  • 10/10 felixen
    Det började med starbreeze som utvecklade första...
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Dreamfall Chapters - intervju med Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

Vi har träffat Red Thread Games Dag Scheve (writer) och Martin Bruusgaard (lead designer) för att diskutera det nyligen Kickstartade spelet Dreamfall ..

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - intervju och livedemo
2013-05-17

KnapNok Games Lau and Dajana snackar Spin the Bottle.

GDC: Anomaly 2 - intervju
2013-05-17

Vi har snackat med 11 Bit Studios senior writer Pawel Miechowski om det aktuella Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi har filmat en halvtimme gameplay från tower defence/förstapersonsskjutaren Sanctum 2. Ha så trevligt!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi-intervju
2013-05-16

Vi har satt oss ned med Wargaming.nets VD Victor Kislyi för att diskutera massa saker.

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Runescape 3 - eventuppdatering
2013-05-06

Gillen McAllister besökte Peckforton Castle för avtäckningen av Runescape 3. Få en försmak på vad som kommer att läggas upp på GRTV de kommande dagarn..

PAX: Able Gamers-intervju
2013-05-06

Able Gamers är en stiftelse som jobbar för att göra spel mer tillgängliga för funktionshindrade spelare. Vi har träffat Steve Spohn, community outreac..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Gamereactor träffade Artemis Spaceship Bridge Simulator-skaparen Thomas Robertson under PAX East och fick veta mer om detta unika och fänglande spel s..

Call of Duty Championships Special - The Event
2013-05-03

We travelled to Los Angeles for the Call of Duty Championships and met with players, developers, celebrities and MLG representatives. In this first ep..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Breton-intervju
2013-05-03

Vi träffade Ubisofts creative director Erwan Le Breton under PAX East för att lära oss mer om Might & Magic: Heroes VI Shade of Darkness och Might & M..

Omröstning Vilket är viktigast för dig i spel?
  • 12% Multiplayer
  • 88% Singleplayer
Resultat
BETA +