Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

Ultimate Marvel vs Capcom 3

Text: Jonas Mäki

I ett fyrverkeri av effekter och kilometerlånga combos drabbar Capcom och Marvel samman på PS Vita. Jonas har tagit reda på om detta är fightingspelet du ska satsa på vid enhetens premiär...

Det var först förra generationen vi på allvar började få helt perfekta versioner av arkadhallarnas storheter inom fightinggenren. Men i den portabla världen har det tagit ännu längre tid. Till Nintendos enheter har det oftast saknats knappar och prestanda och inte heller PSP hängde med i svängarna alla gånger. Faktum är att även kraftpaketet Nintendo 3DS hade vissa problem med Super Street Fighter IV 3D Edition och Tekken 3D Prime Edition.

Med PS Vita är det dock slut på det här och framför allt Blazblue: Continuum Shift Extend har visat potentialen för genren. Det är även i detta fack vi hittar Ultimate Marvel vs Capcom 3, ett nästan oförskämt snyggt spel där jag måste leta med mina grinigaste falkögon för att eventuellt hitta några skillnader mot Playstation 3-versionen. Det betyder alltså i praktiken 48 väldigt väldesignade kämpar från både Capcom och Marvel som gör upp i strider som stundtals för tankarna mer till shoot 'em ups än fighting.

Ultimate Marvel vs Capcom 3
Strider Hiryu är en gammal Capcom-legend som fanns med i de båda första spelen i serien. Man tog dock bort honom i Marvel vs Capcom 3, men i Ultimate-versionen är han alltså tillbaka igen.

Storheten med fighting ligger som alltid i att spela mot mänskligt motstånd. Det är tack vare långa köer och heliga communitys i arkadhallarna samt fanatiska fans som bra fightingspel aldrig dör. Man blir aldrig fullärd och i takt med att man lär sig nya moves blir spelet bättre och bättre. Med extremt få undantag tröttnar man dock på fightingspel om man inte har någon att spela mot, och då spelar det ingen roll hur bra det är.

Och det är en faktor som är extra viktig på det bärbara formatet där det ju oftast tyvärr saknas folk att spela mot. Ska man spela hemma kan man ju lika gärna gejma på Playstation 3 eller Xbox 360 Ultimate Marvel vs Capcom 3 på sin storbilds-TV istället och då även få tillgång till bättre kontrolldon, allra helst arkadstickor. Och med detta i åtanke måste jag tyvärr meddela att Ultimate Marvel vs Capcom 3 till PS Vita i all sin konverteringsbriljans ändå känns lite som en besvikelse.

Ultimate Marvel vs Capcom 3
Heroes and Heralds släpptes som DLC dag 1 till de stationära versionerna förra året, men i PS Vita-funktionen finns spelläget inkluderat från start.

Förutom lite DLC från de stationära förlagorna finns nämligen ingenting som är tillagt för att göra det roligare att spela ensam. Nu finns egentligen bara Heroes and Heralds med dess samlarkort att sysselsätta sig med, vilket absolut inte är nog. Här hade det varit trevligt med ett träningsläge, kanske något mer uppdragsbaserat koncept, grejer att låsa upp och så vidare. Vad som helst egentligen som gör det mer meningsfullt att spela själv än att bara gå match efter match. Något som är lättare sagt än gjort, men en nöt som bör knäckas om man vill aspirera på hög försäljning av fighting till bärbara format.

Eftersom PS Vita för med sig lite extra möjligheter med den tryckkänsliga baksidan har Capcom valt att lägga in en rad genvägar för diverse attacker. Det fungerar tyvärr slafsigt och är precis den typen av lösningar som gör att man som nybörjare aldrig kommer ha en chans att lära sig förstå folk fascination för serien. Ett snortight hardcore-spel med millimeterprecision förvandlas plötsligt till något som för tankarna till Wii-budgetlir, vilket väl aldrig kan vara meningen. Dessutom går PS Vita att använda som en extra handkontroll till Ultimate Marvel vs Capcom 3 tillsammans med Playstation 3, vilket dock måste avfärdas som en funktion jag tvivlar på att någon kommer använda seriöst.

Ultimate Marvel vs Capcom 3
Japp, den vidriga Galactus-fighten är fortfarande lika vidrig. Ingen vill ha specialbossar i fightingspel, var vänlig förstå det kära utvecklare.

Märkligt nog finns inget bra träningsläge inkluderat, vilket dels hade kunnat lära folk grunderna i denna spelmässigt ändå ganska annorlunda serie, samt även varit ett kul tidsfördriv för den som spelar ensam. Men om man har erfarenheten sedan tidigare eller faktiskt orkar lära sig spelsystemet väntar ett härligt fightingspel under den tjusiga ytan där möjligheterna vid varje givet tillfälle är större än i de flesta spel.

Långa combos, sjuk humor, sanslösa specialattacker och en god portion självdistans från både Capcom och Marvel avlöser varandra under slagsmålen, och att spela med exempelvis nykomlingen Frank från Dead Rising får mig att fnissa till flera gånger. Ta bara en sådan sak som att han slåss med tillhyggen från Willamettes köpcentrum som enorma tändstickor och svingar zombies som tillhyggen, eller det ljuvliga faktum som att han tvingas fly från sin egen segerceremoni efter en vunnen match för att odött patrask invaderar.

Ultimate Marvel vs Capcom 3
Att spela Ultimate Marvel vs Capcom 3 känns precis som de stationära förlagorna, vilket såklart är oerhört imponerande.

Som jag skrev ovan är det grafiska väldigt genomarbetat och Capcom har inte genom någonstans för att erbjuda en fullödig spelupplevelse. Det är verkligen Ultimate Marvel vs Capcom 3 utan kompromisser man bjuds på, och i rättvisans namn ska det inflikas att bara man får tag i nät hör detta till absolut världsklass sett till onlinestöd. Jag har haft laggfria matcher mot både italienare, jänkare och japaner och det här är ett föredöme för alla andra i genren på området.

Det som hindrar Ultimate Marvel vs Capcom 3 från att bli lika bra som sina stationära förlagor är det enkla faktum att det inte är speciellt kul när man spelar ensam, vilket risken är betydligt större för än när man spelar stationärt. Men vet man bara om det och är ett fan av serien, eller rent av bara spelar bärbart, så är Ultimate Marvel vs Capcom 3 absolut köpvärt även om Blazblue: Continuum Shift Extend är vad jag personligen skulle satsa på som fightingsugen vid PS Vita-premiären.

Play movie

Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3
Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3
Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3
Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3
Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3Ultimate Marvel vs Capcom 3
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: stålfabbe24
    2012-02-27 16:30
    Y U NO ON 3DS/PC :yuno:
     
  • Skrivet av: Jakkal
    2012-02-23 16:16
    Två gimmickfunktioner i ett och samma spel. Dels den värdelösa touch-funktionen och sedan funktionen att använda Vitan som handkontroll för att spela MvC3 på PS3. SERIÖST!?

    Bäst av allt är ju att du slipper använda funktionerna om du vill, sen skulle jag nog inte vilja kalla "touch" på Vita för gimmick även om det i sammanhanget inte tycks vara något för de mer inbitna. Kidsen lär säkert gilla det.

    Ska de porta spel (om och om igen) så varför inte lägga in ett eller två stöd för funktioner som finns, helt uteblivet stöd vore väl mer snopet och en billigare väg att gå. Att utvecklarna anammar funktioner är bättre i längden än att frysa ut dem från start.
     
  • Skrivet av: Synbios
    2012-02-23 10:24
    När Frank West tar fram sitt slagträ backar Hulken. Ja tillåmed Galactus.
     
  • Skrivet av: Sentinel
    2012-02-23 10:05
    Men... de flesta fans av serien jag har pratat med älskar Galactus.
     
  • Skrivet av: Katharsis
    2012-02-23 09:13
    Två gimmickfunktioner i ett och samma spel. Dels den värdelösa touch-funktionen och sedan funktionen att använda Vitan som handkontroll för att spela MvC3 på PS3. SERIÖST!?
    Jag kokar av ilska över att spelmakarna stoppar in dessa korkade funktioner som bara finns till för sin egen skull. Inte för att man ska ha nytta av dem.
     
  • Skrivet av: matlen
    2012-02-23 07:02
    Dessutom går PS Vita att använda som en extra handkontroll till Ultimate Marvel vs Capcom 3 tillsammans med Playstation 3, vilket dock måste avfärdas som en funktion jag tvivlar på att någon kommer använda seriöst.

    Låter lovande även om denna kontrollmetod inte funkar så bra med just detta spel. Ser framemot spel med bra touchscreenkontroll, där det går att spela på stor tv via PS3.
     
 
Grafik:8
Spelbarhet:8
Ljud:7
Hållbarhet:6
Vårt betyg:7/10
Plus:
Underbar spelkontroll, väldigt tjusig grafik, snudd på perfekt onlinestöd, djupt spelsystem
Minus:
Man tröttnar snabbt ensam, uselt touch-stöd, saknar träningsläge
Spelinfo
  • Format:
    PS Vita
  • Genre:
    Fighting
  • Utvecklare:
    Capcom
  • Utgivare:
    Capcom
  • Antal spelare:
    1-2
  • Antal spelare online:
    1-2
  • Åldersgräns:
    Från 12 år
  • Premiär:
    18 november 2011
Ultimate Marvel vs Capcom 3
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Watch Dogs - Lead Game Designer Interview
2013-05-21

Gamereactor’s Matti Isotalo was in Paris to talk to Ubisoft Montreal’s Danny Belanger about the hugely anticipated open-world adventure, Watch Dogs.

Jacob Jones and the Bigfoot Mystery - Gameplay
2013-05-21

We filmed the first few minutes of gameplay of this cute Vita game.

GDC: Magicka: Wizard Wars - Interview
2013-05-21

John Hargelid and David Nisshagen from Paradox North, a new development team, talks about their first project - a PvP focused Magicka title called Mag..

Turbo Super Stunt Squad - Global Gamer's Day Interview
2013-05-21

We caught up with Dreamworks' Andrea Frechette and senior producer of the game Brian Etheridge to discuss Turbo Super Stunt Squad - the film and the v..

PAX: Edge of Space - Interview
2013-05-21

We caught up with Handyman Studios' Jack Crane to discuss the upcoming indie title Edge of Space. He talks about influences from various games includi..

Dreamfall Chapters - intervju med Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

Vi har träffat Red Thread Games Dag Scheve (writer) och Martin Bruusgaard (lead designer) för att diskutera det nyligen Kickstartade spelet Dreamfall ..

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - intervju och livedemo
2013-05-17

KnapNok Games Lau and Dajana snackar Spin the Bottle.

GDC: Anomaly 2 - intervju
2013-05-17

Vi har snackat med 11 Bit Studios senior writer Pawel Miechowski om det aktuella Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi har filmat en halvtimme gameplay från tower defence/förstapersonsskjutaren Sanctum 2. Ha så trevligt!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi-intervju
2013-05-16

Vi har satt oss ned med Wargaming.nets VD Victor Kislyi för att diskutera massa saker.

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Omröstning Vad tycker du om Xbox One hittills?
  • 8% Grymt imponerad
  • 3% Känns ganska lovande
  • 29% Hade hoppats på mer
  • 45% En besvikelse
  • 16% Va, har den visats?
Resultat
BETA +