Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

Motoheroz HD

Text: Jesper Karlsson

Gänget bakom Trials-spelen satsar på hårdkokt racing och klurig fordonsfysik, frågan är om konceptet verkligen håller hela vägen?

Finska spelutvecklaren Redlynx har gjort sig ett namn genom att sälja massor av sina Trials-spel under åren. Här har kärnan varit fordonsbaserade fysiklekar där det mesta kan hända och spelarens tålamod är något som konstant testas till bristningsgränsen. Eller om sanningen ska fram, mitt tålamod testas konstant när jag spelar Trials HD. Som du kära läsare säkert vet, är tålamod inte min starka sida och hur mycket jag än gillar Trials-spelen, kan jag ibland känna att de är lite dåligt balanserade.

Nu släpper Redlynx ett Ios-spel vid namn Motoheroz HD som i sin tur är en anpassning av Motoheroz som släpptes på Nintendos onlinetjänst Wiiware förra året. Här blandar Redlynx sitt beprövade Trials-upplägg med lite hederlig racing. Välj bana och du ställs mot två motståndare, en blå och en röd. Den blå representerar den tid du måste slå för att få en stjärna (eller en till om du redan har en eller flera) och den röda representerar en spelare som satt en tid och laddat upp den online. Ditt egentliga motstånd är den blå bilen, då den röda inte har något direkt att göra med spelets mål.

Motoheroz HD
Det är den blå spökbilen du ska fokusera mest på under ett race, det är den som avgör om du tjänar en stjärna eller inte, och om du därmed kan uppdatera ditt vrålåk.

Du ska i varje race samla upp till tre stjärnor och varje gång du tjänar in en stjärna, får du en hyfsad dos med pengar. Dessa pengar ska du sedan använda för att uppgradera ditt fordon för att få bättre egenskaper. Under loppen kommer du dessutom få tillgång till allehanda föremål som ibland är valfria att använda, ibland ett måste för att komma vidare. Essensen i Motoheroz HD är tid, i grund och botten har Redlynx mixat bort lite av den tekniska aspekten och istället lagt till ett race-element. Även om du inte direkt tävlar mot andra motståndare är Motoheroz HD mer ett racingspel än till exempel Trials HD.

Dock inte sagt att det saknar det fysikbaserade tråcklandet, det är av yttersta vikt att du hela tiden har full kontroll över ditt fordon och det går inte bara att bränna på för fulla muggar och tro att man ska komma först i mål. Istället handlar det om att hela tiden anpassa farten efter de hinder som sätts upp på banan, om du kör för fort kommer du braka in i väggar, hinder och annat som är utströsslat på banorna. En bana avverkas ganska fort och det är inte ovanligt att allt är över på under halvminuten.

Motoheroz HD
Att uppgradera fordonet är det viktigaste man kan göra, om du inte vill slita hårt för varje uppgradering kan du istället köpa en färdiguppdaterad bil för 28:-.

Spelkontrollen är tämligen enkel så du har två knappar som styr år vilket håll du gasar, framåt eller bakåt. Du har även två som dikterar rotation på ditt fordon när du befinner dig i luften. Att bemästra kombinationen av rotation och fart blir väldigt snart väldigt viktigt. Då tycker jag det är lite trist att spelkontrollen inte alltid känns sådär jättestabil alla gånger. Jag tycker dessutom att de fordon man kontrollerar väldigt ofta får slagsida och därmed måste man börja om. I detta finner jag kanske det största irritationsmomentet. Man får starta om loppen stup i kvarten och fel uppstår till synes hela tiden. Vissa är utan tvekan mitt fel, medan andra saker inte alls känns som att jag påverka.

Fysiken spelar mig spratt då jag kan känna att fordonen man styr är alldeles för lätta och därmed inte riktigt håller sig på rätt köl så enkelt som jag skulle vilja. Detta spelmoment där man upprepade gånger ska försöka sig på ett och samma spelmoment brukar inte fungera speciellt väl för mig. Jag gillar Trials HD, men samtidigt är det ett spel som frustrerar mig. Här känner jag samma sak, fast ännu starkare och utan att få speciellt mycket nöje på köpet. Motoheroz HD är för mig ett spel som faller ganska platt tyvärr.

Motoheroz HD
Fysiken är ett av de största problemen i Motoheroz HD, fordonet känns allt för ofta allt för lätt och rekvisita på banorna ställer ofta till det för spelaren.

Variationen hade kunnat vara betydligt bättre och även om loppen inte bara erbjuder racing från en punkt till en annan, känns det som att Motoheroz HD hade kunnat erbjuda mycket mer. Att det inte går att spela mot sina kompisar direkt är något som hade kunnat lyfta detta spel en hel del, men när man bara kan ta sig an spökrepriser från internet är det lite tunnt kan jag känna. Trots att det finns ett flertal olika miljöer med god variation på bandesign, känner jag att Motoheroz HD trots detta inte engagerar mig.

Grafiskt är det läckert och färgglatt med en stil som säkerligen kommer att locka många barn, men även svinarga gubbar som mig. Stundtals kan det se lite otydligt ut vad man ska göra på banorna, men efter ett par försök lär man sig. Trots detta är Motoheroz HD ett spel som tilltalar mig. Det gör mig mer och mer frustrerad, kontrollen över ens fordon är inte alltid tillfredställande och jag har ofta inte alls speciellt roligt när jag spelar. Det är inte ett dåligt spel på något sätt, det är helt enkelt hyfsat och lär roa många som inte vill ha den tekniska utmaningen som till exempel Trials HD bjuder på. För mig är dock Motoheroz HD ett medelmåttigt spel som inte inspirerar mig till att försöka om och om igen.

Motoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HD
Motoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HD
Motoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HD
Motoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HDMotoheroz HD
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Grafik:7
Spelbarhet:5
Ljud:5
Hållbarhet:6
Vårt betyg:5/10
Plus:
Härlig grafik, utmanande, bra spökmotståndare
Minus:
Halvdan spelkontroll, svårhanterlig fordonsfysik, ingen multiplayer
Spelinfo
  • Format:
    iOS
  • Genre:
    Racing
  • Utvecklare:
    Redlynx
  • Utgivare:
    Ubisoft
  • Antal spelare:
    1
  • Premiär:
    15 mars 2012
Motoheroz HD
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

GDC: Dreamfall Chapters - Interview
2013-05-18

We caught up with Red Thread Games' Dag Scheve (writer) and Martin Bruusgaard (lead designer) to discuss the recently kickstarted Dreamfall Chapters.

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 - Interview
2013-05-17

We had a chat with 11 Bit Studios' senior writer Pawel Miechowski about the recently released tower offense game Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

We captured just under half an hour of the early action in tower defence/first person shooter Sanctum 2 for your viewing pleasure. Enjoy!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi Interview
2013-05-16

We sat down with Wargaming.net CEO Victor Kislyi in a boardroom of sorts to discuss their global expansion - the additions of new studios Gas Powered ..

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Runescape 3 - eventuppdatering
2013-05-06

Gillen McAllister besökte Peckforton Castle för avtäckningen av Runescape 3. Få en försmak på vad som kommer att läggas upp på GRTV de kommande dagarn..

PAX: Able Gamers-intervju
2013-05-06

Able Gamers är en stiftelse som jobbar för att göra spel mer tillgängliga för funktionshindrade spelare. Vi har träffat Steve Spohn, community outreac..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Gamereactor träffade Artemis Spaceship Bridge Simulator-skaparen Thomas Robertson under PAX East och fick veta mer om detta unika och fänglande spel s..

Call of Duty Championships Special - The Event
2013-05-03

We travelled to Los Angeles for the Call of Duty Championships and met with players, developers, celebrities and MLG representatives. In this first ep..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Breton-intervju
2013-05-03

Vi träffade Ubisofts creative director Erwan Le Breton under PAX East för att lära oss mer om Might & Magic: Heroes VI Shade of Darkness och Might & M..

Omröstning Vilket spel/spelserie har de bästa zombierna?
  • 10% Dead Rising
  • 13% The Walking Dead
  • 1% The Walking Dead: Survival Instinct
  • 11% Plants vs. Zombies
  • 4% Call of Duty: Black Ops
  • 4% DayZ
  • 6% Dead Island
  • 1% House of the Dead
  • 25% Left 4 Dead
  • 2% Lollipop Chainsaw
  • 14% Resident Evil
  • 7% Minecraft
  • 2% Zombi U
Resultat
BETA +