Silent Hill: Downpour
Det var inte bara spöregn, tjock dimma och äckliga monster som väntade Mathias i den lilla staden Silent Hill, utan även en av årets hittills största positiva överraskningar...
När himlen mörknar och regndropparna börjar falla vet jag att det är tid nog att dra sig undan. Jag släpper alla andra tankar och börjar genast söka skydd från både stormen och de hot den lockar fram, för de annars tysta gatorna i Silent Hill är inte så säkra längre. Natten spenderar jag istället med att undersöka mitt senaste gömställe i jakt på nya redskap och ledtrådar till vad som egentligen inträffat här. Var är alla människor? Och vad är det för skuggvarelser som tagit deras plats?
Under de följande 10 timmarna är jag Murphy Pendleton, en rymling som efter att en fängelsetransport kört av vägen befinner sig i den där tysta lilla staden på kullen. Varför stadens dimma slukat just Murphy, och vad det är han gjort sig skyldig till, är såklart frågorna med stort F genom hela Silent Hill: Downpour, och även om storyn i sig inte har samma tyngd som den i till exempel Silent Hill 2 så innehåller den allting man vanligtvis förknippar med serien. De absurda metaforerna och det vuxna temat är väl utfört, och den mindre samlingen gåtfulla karaktärer kommer alla till liv tack vare bra röstskådespel.
Med det sagt så är Silent Hill: Downpour som bäst när man inte följer det självklara spåret av brödsmulor. Det är nämligen när staden öppnar sig för utforskning som Vatras uppfriskande nyheter till formeln uppenbarar sig. Vi snackar om ett mer spännande Silent Hill, med kyrkogårdar, biografer och polisstationer som alla går att besöka utan att vara obligatoriska destinationer på Murphys resa. Dessa platser döljer mörka hemligheter de också, som leder till några minst sagt minnesvärda sidouppdrag.
Att söka skydd i ett kusligt hus och ta del av dess obskyra berättelse får inte bara staden att kännas med levande, det förgyller även spelupplevelsen på ett helt nytt sätt. Förhoppningsvis är det denna riktning man tar i framtiden med serien. Man vet aldrig vad som väntar runt hörnet, i nästa sunkiga gränd eller på vinden i den där ruggiga lägenheten man precis klivit in i. Och det är precis det Silent Hill ska handla om.
De mer storydrivna delarna å andra sidan är väldigt linjära, precis som de alltid varit. Även om man utforskar ett mäktigt skogslandskap så stöter man på gott om osynliga väggar, vilket är beklagligt med tanke på hur mycket en öppen skog hade gjort för inlevelsen. Även de så kallade Otherworld-sekvenserna är väldigt linjära.
Dessa brukar vanligtvis bjuda på de mest obehagliga och svåraste delarna i ett Silent Hill-spel, men den här gången är tömda på fiender och består istället av dödliga hinderbanor och lättare pussel. Ibland stöter Murphy även på en ond ljusboll som jagar honom genom blodtäckta labyrinter, ungefär som i Silent Hill: Shattered Memories.
Men trots att den andra världen inte är en lika hotfull plats längre är den fortfarande grafiskt intressant. Miljöerna är absurda och använder sig av mycket vatten, och atmosfären är även den fenomenal genom hela spelet tack vare fantastisk detaljrikedom och inlevelserika effekter. Stadens gator är fulla med bråte som skvallrar om invånarna slutgiltiga öde, och att bara gå runt och leta efter tidningsurklipp för att få mer bakgrundshistoria känns belönande.
Många föremål går även att plocka upp och använda som vapen om man skulle stöta på trubbel i dimman. I tidigare spel har man alltid haft med sig ett antal redskap, men i Silent Hill: Downpour varar ingenting för alltid. Stolryggar slås av, yxor tappar skaftet och pistolammunitionen sinar till sist. Man känner sig väldigt trygg när man utforskar den farliga dimman med en hagelbössa på ryggen och en stor brandyxa i handen, men jämför det med rädslan man känner när man står där i regnet med ett bräckligt stolsben.
Redan efter 30 minuter har man lärt sig att frukta regnet, för det är när det stormar som mest som varelserna kommer ut för att leka. En blixt kan blända skärmen och plötsligt är man omringad av ett halvt dussin blodtörstiga monster. Tyvärr ser fienderna den här gången ut som billiga zombies hämtade från någon japansk skräckfilm, men lyckas åtminstone vara skräckinjagande. Speciellt när de står och flåsar i regnet och väntar ut spelaren.
Vanligtvis hade jag inte haft någonting emot att köra en kökskniv i ansiktet på dem, men spelmekaniken i Silent Hill: Downpour lider av några brister som är under all kritik. Striderna är rent ut sagt trasiga, med en underutvecklad blockfunktion och vapnen som är sega att svinga och som häften av gångerna träffar någonting i omgivningen. Det hjälper inte att fienderna har billiga attackmönster, och skulle man falla i strid så får man smaka på ett ytterst slumpmässigt sparsystem.
Jag tvivlar starkt på att detta skulle vara någonting medvetet från Vatras sida, men tack vare stridernas problem undviker jag alla konfrontationer till vilket pris som helst, vilket gör partierna där jag kartlägger staden ännu mer givande. Det är nämligen med stort obehag jag ständigt tittar mig över axeln och fruktar nästkommande oväder. Silent Hill är som bäst när man flyr från en strid, och i Downpour är det så man ska gå tillväga för att kunna njuta så mycket som möjligt. Ljuddesignen bidrar ytterligare till dessa känslor av obehag, och David Lichts musik gör ett beundransvärt jobb med att ersätta Akiras Yamaokas stycken från tidigare spel.
Spelets absolut största brist är dock den dåliga optimeringen. Utvecklarna har satsat på harmlösa laddningsskärmar, men som följd sköts mycket av laddandet under spelets gång istället. Detta skadar bildskärmsuppdateringen när man går från ett område till ett annat, och ibland kan hela gator kännas ospelbara. Det är underligt hur det kan bli så, med tanke på att den ständiga dimman borde underlätta spelets uppritningsavstånd ("draw distance") avsevärt.
Men trots dessa problem dryper själva grundidén av potential, och ibland glimmar den av genialitet. Jag trodde att min kärlek för serien försvunnit någonstans i den tjocka dimman, men att vandra genom Vatras tolkning av Silent Hill med endast överlevnad på tankarna blev för mig en nytändning. Här skulle jag kunna gå vilse, och jag skulle älska varje sekund av det.
Skrivet av: Bateman822012-05-25 19:36Har längtat sen jag såg första trailern 2010 nåt på att få spela detta spel. Köpte det idag. Smått förväntänsfull.
Skrivet av: themaker12312012-04-15 19:51Har köpt det nyligen och det är jättebra och spännande
Skrivet av: dinmammaspelarcs2012-04-08 02:00Ett tips till er som spelar Silent Hill till PS3 är att sätta på "PS utjämning" som finns på inställningar. Tycker personligen att de blev väldigt stor skillnad.
Skrivet av: Mathias Holmberg / GR®2012-04-07 14:38"Måste säga att "teaterföreställningen" var något av det mest stämningsfulla, läskiga och brillianta jag stött på i något spel."
Instämmer, det var riktigt grymt!
Skrivet av: Medusa2012-04-07 12:35Jag hade en helt hackfri spelupplevelse, tills det att jag nådde klostret/barnhemmet. Undrar om det hjälper att rensa cache minnet?
Måste säga att "teaterföreställningen" var något av det mest stämningsfulla, läskiga och brillianta jag stött på i något spel. Faktiskt otroligt nöjd med detta spelet i överlag, och eftersom jag missade en del sidouppdrag så blir det en andra spelomgång när min bättre hälft kommer hem.
Skrivet av: dinmammaspelarcs2012-04-06 12:46Riktigt kass bilduppdatering och spelet hänger sig i några sekunder då och då (ännu värre om man kör spelet i 3D). Har det till PS3. Men förövrigt så har de verkligen lyckats fånga paniken och skräcken som finns i de äldre Silent Hill spelen
Men spelet känns ofärdigt..
Skrivet av: KaptenPirx2012-04-03 08:06Läste nyss Aftonbladets recension, nog för att spelet har sina brister, men så dåligt betyg förtjänar det inte.
Skrivet av: T-Boy2012-04-02 22:34Låter faktiskt väldigt lockande.
Skrivet av: DropShadow2012-04-02 03:25Verkar coolt ska nog köpa spelet imorgon.
Skrivet av: Mathias Holmberg / GR®2012-04-02 00:48@Jackowski: Spelet var installerat på min hårddisk under hela speltiden. Det laggade fortfarande när nya områden av staden laddades. Jag kan inte tänka mig hur det är om man inte installerat det.
Skrivet av: NemNoX2012-04-01 22:32Finns ett jätte enkelt sätt att få bort lagget och samtidigt få ännu bättre grafik med bara två(!) bokstavskombinationer!!...PC
Skrivet av: Jackowski2012-04-01 17:51lagget beror på många olika saker
men det är oftast skivan ett tips installera skivan på xboxet hdd så slipper du lagget då den inte läser allt ifrån disken 
så gör jag har nästan aldrig lagg på mina spel några enstaka gånger kanske efter 7-9 timmars spelande då konsolen varit aktiv nonstop
xD
Skrivet av: broderfrej2012-04-01 15:26Stör mig på lagget, då och då är det kanske 3-4 sekunder man inte kan röra sig eller se nåt på grund av lagget.
Musiken är INTE i klass med tidigare spel. Långt ifrån. Helt anonym större delen av tiden. Var är pianot? Mer piano för satan.
Storyn är väl helt ok. Jag tycker inte det är särskilt läskigt, och fienderna väldigt trista och enformiga och dessutom inte alls i silent hill stil. Kontrollen är störig som fan. Då och då måste man använda krokar för att hissa ner stegar och SLÄNGER han pistol och hagel man har på handen för han kan inte ha både hagel, pistol och krok. Så då får man slänga pistolen springa bort till stegen. Springa tillbaka plocka upp pistolen och slänga krokfan. Suck!
Annars har spelet rätt skön stämning bitvis och det är ibland rätt snyggt med. Helt klart godkänt trots rätt sjuka brister. Känns ofärdigt men med skaplig potential, precis som alla recensioner säger.
Skrivet av: Pyrrus2012-04-01 15:23Aftonbladets recension är iofs ingen recension, utan en personlig ilska som "journalisten" kräker ur sig ett ganska pubertalt sätt. Det må kanske inte vara Årets spel, men det är knappast värt ett (-) i betyg.
Skrivet av: Jackowski2012-03-31 14:14coolt
- Skrivet av: bastrixer2012-03-31 13:57förutom den dåliga bilduppdateringen så älskar jag verkligen detta spel!
här känns det verkligen att det finns den där obehagliga stämningen som var totalt borta i silent hill homecoming
Och roligt att man äntligen får utforska staden och husen som finns lite mer än att bara få gå in i det huset man måste gå igenom för att komma vidare i spelet!
Skrivet av: dinmammaspelarcs2012-03-31 12:57Fick det betyget jag förväntade mig. Är ett givet köp för min del oavsett om de fått 5/10. Älskar genren. T o m mer än FPS.
Mer skräck åt folket.
Skrivet av: weirdwolf812012-03-31 09:47Ja jag hade verkligen inte heller några förväntingar på detta, men eftersom jag är ett fan av Silent Hill-serien själv så ser jag nu väldigt mycket fram att få inhandla och spela det, och inte bara för att komplettera samlingen!
Skrivet av: BulletBill2012-03-31 01:10Fick det idag. Suveränt förutom att det fryser till ibland..
Skrivet av: Bateman822012-03-31 00:44Ska införskaffa detta när jag spelat igenom Silent Hill HD collection som jag fick igår. En fröjd för ögat att få spela om tvåan i bättre grafik, och även med bättre ljud. Och sen trean oxå.
Sen blir det att testa detta. Hoppas och tror ändå det verkar va bättre än det förra, Homecoming.
Skrivet av: RobinsTaste2012-03-30 21:05Mm...vet inte. Den psykiska terrorn av Silents 3 första spel verkar förlorade, tyvärr. Håller mig gladeligen till HD collection ett tag!
Skrivet av: Ztormie2012-03-30 19:03Citerer Paralight:vadå "horribla strider?" är de ens ett ord... swenglish då eller?
Nej du, det är vanlig hederlig svenska. Jag hoppas inte du ska göra högskoleprovet imorgon, kan bli lite knivigt med ordförståelsedelen för din del.
Skrivet av: Paralight2012-03-30 18:45vadå "horribla strider?" är de ens ett ord... swenglish då eller?
Skrivet av: shoo2012-03-30 18:30Homecoming var ju en riktig praktflopp, och det här spelet ser till och med sämre ut. Tror inte att jag skulle tycka att det här spelet är bra, och kommer inte köpa det. Att det fått riktigt lusiga betyg gör mig än mer säker.
Hoppas Silent Hill kan hitta tillbaka till gammal god form snart =/
Skrivet av: killermm2012-03-30 17:52Trodde på en 6:a av 10 i betyg.
| Grafik: | 7 |
| Spelbarhet: | 6 |
| Ljud: | 9 |
| Hållbarhet: | 7 |
| Vårt betyg: | 7/10 |
- Format:PS3, Xbox 360
- Genre:Skräck
- Utvecklare:Vatra Games
- Utgivare:Konami
- Antal spelare:1
- Åldersgräns:Från 18 år
- Premiär:30 mars 2012
| Ert betyg: | 7/10 |
- 7/10 Devilsknight
Happy Reading! Recensionen av Downpour. Då var...
- Silent Hill Origins PS2/PSP
- Silent Hill 2 PS2
- Deadly Premonition: Director's Cut PS3
- Spirit Camera: The Cursed Memoir Nintendo 3DS
- Silent Hill 3 PS2
- Silent Hill: Book of Memories PS Vita
- Silent Hill HD Collection PS3/Xbox 360
- Resident Evil 6 Multi
- Aliens: Colonial Marines Multi
- Alone in the Dark Multi

Spana in The Wonderful 101-omslaget

Kolla in Resident Evil: Revelations till Wii U

Metal Gear Legacy Collection släpps tidigt i juli

E-sport: Tvärstopp för svenskarna i WCS






















































