Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

The Splatters

Text: Mathias Holmberg

Självmordbenägna geggamojavarelser, helgalna stunts och skvättande explosioner. Mathias har fått veta exakt hur knasig döden kan vara i The Splatters...

Är det något The Splatters lärt mig så är det att livet är kort, och att man bör dö med stil. Jag gillar spel som glorifierar döden och som låter spelaren ta en paus från verklighetens allvar. Spel där döden inte nödvändigtvis innebär slutet utan istället är en del av den grundläggande spelmekaniken. Här flyger levande lerklumpar fram och tillbaka på skärmen till dess att de sprängs i färgstarka explosioner av gegga och annat slafs. Döden är helt enkelt kul i The Splatters, och lika beroendeframkallande som i många andra poängbaserade pusselspel på den nedladdningsbara marknaden.

Uppdraget är simpelt: Få alla bomber på banan att explodera i kör genom att täcka över dem med dina karaktärers klibbiga kvarlevor. Detta är dock lättare sagt än gjort, eftersom de karismatiska lerklumpar sitter fast i terrängen. Dessa så kallade "splatters" kan bara hoppa, och därför gäller det att sikta bra och använda tillräckligt med kraft för att deras kroppar ska nå en bergsvägg och explodera likt en piñata på ett barnkalas för att sedan landa rätt över en bombhög.

The Splatters
Fysik spelar en väldigt stor roll i The Splatters, och vill man bli framgångsrik på de 60 banorna gäller det att man förstår sig på den. Trots att den ibland kan kännas slumpmässig.

Med tanke på att man inte kan använda en "splatter" mer än en gång (de dör trots allt) gäller det att hitta en lösningsmetod för att få alla bomber på banan att försvinna. Till sin hjälp har man dock en rad olika manövrar att aktivera i luften, och genom att kombinera dessa utför man diverse stunts som även fungerar som spelets valuta. Fler stunts leder till högre combos, som i sin tur leder till mer poäng. Det kan se fullständigt galet ut när man spelar The Splatters och lyckas tömma ett helt område på bomber med endast en enda lerklump.

Att bemästra The Splatters, det vill säga att göra alla dessa galna saker medvetet, är inte omöjligt. Det krävs dock tid, hängivenhet och snudd på omänskligt tålamod från spelarens sida. Att analysera en bana och ta fram en lösningsmetod som leder till mycket poäng är kul och tillfredsställande när det faktiskt går som planerat, men det är här spelets begränsande kontrollschema och stundtals oberäkneliga fysik kommer in i bilden. Man kan bli fast på en banan i över en timme bara för att man inte får det exakt så som man vill ha det.

Många kommer inte att kunna nå den höga nivå av spelande som krävs på de senare banorna. Dessa spelare måste istället förlita sig på tur, och då försvinner också mycket av tillfredsställelsen. Ett bra pussel ska vara över ögonblicket efter man listat ut lösningen. Man ska inte behöva göra samma sak om och om igen och aldrig riktigt förstå vad det är som skiljer ett lyckat försök från ett misslyckat sådant.

The Splatters
Spelets karaktärer strålar av samma färgstarka personlighet som maskarna i Worms-spelen. De lever en bekymmerslös livsstil och verkar njuta av de katastrofala dödsolyckorna lika mycket som spelaren själv.

Det finns många andra pusselspel där ute som lyckas bättre på den här fronten än vad The Splatters gör, och det finns heller inte mycket att hitta här som skiljer sig från mängden. Trots att det är ett spel till en stationär konsol så skriker designen bärbarhet, med korta banor och ett högt tempo som gör sig bäst i korta spelsessioner. Det känns ungefär lika ambitiöst som ett typiskt Ios-spel, men säljs för hela 800 Microsoft Points. Därför är det väldigt svårt att rekommendera The Splatters till någon, trots dess underhållande kärna.

The SplattersThe SplattersThe SplattersThe Splatters
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Grafik:5
Spelbarhet:5
Ljud:6
Hållbarhet:7
Vårt betyg:5/10
Plus:
Beroendeframkallande, utrymme för bra spelare, charmiga karaktärer, många banor
Minus:
Stundtals frustrerande, slumpmässig fysik, ytligt speldjup, generisk speldesign
Spelinfo
The Splatters
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

PAX: Edge of Space - Interview
2013-05-21

We caught up with Handyman Studios' Jack Crane to discuss the upcoming indie title Edge of Space. He talks about influences from various games includi..

Dreamfall Chapters - intervju med Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

Vi har träffat Red Thread Games Dag Scheve (writer) och Martin Bruusgaard (lead designer) för att diskutera det nyligen Kickstartade spelet Dreamfall ..

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - intervju och livedemo
2013-05-17

KnapNok Games Lau and Dajana snackar Spin the Bottle.

GDC: Anomaly 2 - intervju
2013-05-17

Vi har snackat med 11 Bit Studios senior writer Pawel Miechowski om det aktuella Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi har filmat en halvtimme gameplay från tower defence/förstapersonsskjutaren Sanctum 2. Ha så trevligt!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi-intervju
2013-05-16

Vi har satt oss ned med Wargaming.nets VD Victor Kislyi för att diskutera massa saker.

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Runescape 3 - eventuppdatering
2013-05-06

Gillen McAllister besökte Peckforton Castle för avtäckningen av Runescape 3. Få en försmak på vad som kommer att läggas upp på GRTV de kommande dagarn..

PAX: Able Gamers-intervju
2013-05-06

Able Gamers är en stiftelse som jobbar för att göra spel mer tillgängliga för funktionshindrade spelare. Vi har träffat Steve Spohn, community outreac..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Gamereactor träffade Artemis Spaceship Bridge Simulator-skaparen Thomas Robertson under PAX East och fick veta mer om detta unika och fänglande spel s..

Call of Duty Championships Special - The Event
2013-05-03

We travelled to Los Angeles for the Call of Duty Championships and met with players, developers, celebrities and MLG representatives. In this first ep..

Omröstning Vilket är viktigast för dig i spel?
  • 11% Multiplayer
  • 90% Singleplayer
Resultat
BETA +