Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

Nintendogs

Text: Sophie Warnie de Humelghem

Sophie har skaffat hund! Vad tycker hon om valpar, bajsplockande och bus i parken?

Jag har blivit hundägare. Trots sexton år av nässprejer, antihistaminpiller och pricktest har jag äntligen människans bästa vän vid min sida. Sambo heter han, och han är en black and tan-färgad dvärgpinscher. Vi träffades på ett ganska lustigt sätt, han och jag. Det mest komiska är att han egentligen inte finns. Sambo är nämligen en Nintendog.

Nintendogs kennel har ett stort utbud av charmiga valpar. Det svåraste beslutet man tvingas ta i hela spelet är vilken valp man ska ta med sig hem! I Labrador and Friends som jag har haft fördelen att lägga tassarna på finns, förutom de underbara dvärgpinschrarna, många sötnosar. Vad sägs om corgi, shiba, toypudel, dvärgschnauzer och labrador? Se till att betrakta den valp du ämnar ta hem noggrant när de leker med varandra i rastgården, eftersom det ger en fingervisning om hur valpens personlighet är. Om du skulle råka få kalla fötter och börja tråna efter en hundras som inte finns med i just din spelkassett, kan du känna dig lugn. Alla Nintendogs-valpar som finns i de andra versionerna finns att skaffa, det gäller bara att lyckas låsa upp dem! Varför begränsa sig till en sötnos när du kan ha tre?

Att lära sin valp diverse tricks är en stor del av Nintendogs. Att lära valpen trick påminner mig om det gamla betingningsexperimentet Pavlovs hundar, där hundarna betingades att reagera på yttre stimuli i samband med utfodring. I Nintendogs går det till på ett liknande sätt, där man försöker få valpen att koppla ihop trick (eller beteenden) med röstkommandon. Att klappa valpen när den har utfört tricket ger den positiv förstärkning, vilket gör att den lär sig och kommer ihåg tricket snabbare. Nackdelen med hela lydnadsbiten i spelet är att en hel del av tricken som valpen kan lära sig är spegelvända versioner. Valpen kan till exempel lära sig att rulla runt från höger eller vänster sida, men jag hade hellre velat se mer unika trick än spegelvända versioner på befintliga sådana. Nintendo har dessutom lagt in en spärr, vilket gör att valparna bara kan lära sig tre trick per dag. Ett rätt banalt försök att motverka att spelaren lyckas med att träna upp sin valp på ett par timmar, eftersom spelet går i realtid efter DS:ens interna klocka.

Att tävla med sin valp är ett bra sätt att erhålla pengar och tränarpoäng i spelet. Pengarna används naturligtvis för att köpa mat, vatten, leksaker, halsband och annat smått och gott för att piffa upp din valps tillvaro. Pengar har jag aldrig känt vara en bristvara, vilket kanske beror på att Sambo är ett riktigt ess på det mesta. Tränarpoängen får man som sagt genom tävlingar, men att lära valpen trick och att ta promenader med den genererar också poäng. Tränarpoängen är en indikation på hur mycket du är med och bryr dig om din valp, och höga tränarpoäng resulterar i att diverse hemligheter och andra hundraser blir upplåsbara. Om man som hundägare inte är med sin valp på tre dagar, minskar poängen stadigt. Att kalla det för Nintendogs elektroniska samvete eller belöningssystem är inte helt fel.

Tävlingar var det, ja. I Nintendogs finns tre olika tävlingsgrenar att bli mästare i, nämligen lydnad, frisbeeapportering och agility. Att bli bra i dessa tävlingsgrenar innebär idogt tränande, och det finns platser att träna med valpen inför varje tävlingsgren. Samtliga tävlingsgrenar har olika svårighetsgrader för att ge lite utmaning, och det blir faktiskt lite utmanande på de högre svårighetsgraderna. Speciellt om man inte har tränat upp voffsen ordentligt. Precis som med trickinlärandet finns en spärr, man kan bara ställa upp i tre tävlingar per dag.

Även hundar måste få ha roligt emellanåt. Livet ska inte bara innebära lydnadsträning, frisbeetävlingar och agilitychampionat, utan promenader, besök i hundtillbehörsaffären och bus med andra valpar i parken är av högsta prioritet. Promenadsystemet är rätt kul, där du som hundägare får rita upp den tur du vill ta med din valp med hjälp av stylusen. Att pricka in frågeteckenrutorna, som innebär speciella händelser, blir man till slut en riktig virtuos på. Till en början orkar valparna inte ta så långa promenader men ju längre promenader man tar, desto längre orkade de gå nästa gång. Valpar är små och är fulla med sprudlande energi, men de orkar bara gå promenader en gång varje halvtimme - ännu en spärr som Nintendo har lagt in. Att ta promenader med sin valp kan resultera i en hel del händelser, som jag redan nämnt. Ibland kan valpen hitta presenter och äta skräp på gatan, men även stöta på andra valpar. De gånger Sambo och jag springer på hans sina bästa vänner, chihuahuan Coby och cavalier king charles-spanieln Poofle, blir han så glad att han har svårt att lugna ner sig när vi kommit hem. Oftast blir han så exalterad att han somnar, knall och fall, på mattan.

Att vara hundägare är underbart, det råder ingen tvekan om det. Det lilla Nintendogs-samhället är gemytligt och välkomnande, bara man kommer ihåg att plocka upp efter sin bajsande ögonsten. Trots sockersöta valpar och stunder fyllda av bus, lek och hundschamponering finns det en risk att man tröttnar på sin lilla elektroniska älskling. Dagarna är ofta likadana och rätt styrda av diverse spärrsystem vilket kan verka tråkigt i längden, men trots det finns det alltid en ängel som välkomnar dig med skall och svansviftningar - bara ett knapptryck bort.

NintendogsNintendogsNintendogsNintendogs
NintendogsNintendogsNintendogsNintendogs
NintendogsNintendogsNintendogsNintendogs
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: stålfabbe24
    2011-01-02 21:52
    the assasin2
    Hur kan du INTE gilla nintendo?
    det heter nintendögs!!
    och förresten, MJAU!!!!!!!!
     
  • Skrivet av: TheSWe
    2008-11-08 00:46
    En fråga: Hur går man vidare när man ska ge hunden ett röstkommando, men ska ge den ett namn men man fastnar bara där och får upprepa nytt namn 1000 ggr? nån som vet?
     
  • Skrivet av: The assassin2
    2007-11-21 19:54
    Jag är nästan "hundist" istället för kristen, jag ÄLSKAR hundar!!!!!

    Om jag hade haft en DS hade det här klart varit mitt första spel!
    Men jag gillar inte nintendo.
     
  • Skrivet av: Larzzon
    2007-10-27 13:50
    Kul i någon timme... sedan begav jag mig direkt tillbacka till affären och lämna in det...
     
  • Skrivet av: wii_alle
    2007-08-13 15:26
    Nintendogs äger
     
  • Skrivet av: davegame
    2007-07-30 11:24
    ett klart köp till ds när jag skaffar ett(till jul)

    jag älskar hundar så.

    tyhunter man sköter bara om en hund svår att förstå??
     
  • Skrivet av: tyhunter
    2007-05-01 17:23
    Jag fattar inte... vad gör man?
     
  • Skrivet av: Destroyah18
    2007-01-07 22:39
    Det här är riktigt kul må jag säga! Visst, kanske lite enformigt i längden, men det e så kul att ta hand om en Urgullig liten valp på ett Ds
     
  • Skrivet av: Gavling
    2006-10-12 18:56
    Ett riktigt tråkigt och enformigt spel, tycker jag.
    Men småbarn uppskattar det säkert.
     
  • Skrivet av: Trog
    2006-10-12 18:51
    Köpte det på premiären, spelar än
     
  • Skrivet av: TwentyOne
    2006-10-12 13:51
    Nej, det här är för sött för mig
     
  • Skrivet av: Gamer_93
    2006-10-12 13:49
    lillbrorsan har spelet och jag kanske ska skaffa det själv!
     
  • Skrivet av: 360-Mannen
    2006-10-08 18:54
    lol
     
  • Skrivet av: iron_maiden93
    2006-08-22 22:32
    en klassiker:D
     
 
Grafik:10
Spelbarhet:7
Ljud:9
Hållbarhet:7
Vårt betyg:8/10
Plus:
En underbar hundsimulator! TV-spelande allergiker kan inte bli lyckligare
Minus:
Stundom repetitivt och något styrt
Spelinfo
Nintendogs
Din spelsamling
Ert betyg:7/10
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

GDC: Dreamfall Chapters - Interview Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

We caught up with Red Thread Games' Dag Scheve (writer) and Martin Bruusgaard (lead designer) to discuss the recently kickstarted Dreamfall Chapters.

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 - Interview
2013-05-17

We had a chat with 11 Bit Studios' senior writer Pawel Miechowski about the recently released tower offense game Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

We captured just under half an hour of the early action in tower defence/first person shooter Sanctum 2 for your viewing pleasure. Enjoy!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi Interview
2013-05-16

We sat down with Wargaming.net CEO Victor Kislyi in a boardroom of sorts to discuss their global expansion - the additions of new studios Gas Powered ..

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Runescape 3 - eventuppdatering
2013-05-06

Gillen McAllister besökte Peckforton Castle för avtäckningen av Runescape 3. Få en försmak på vad som kommer att läggas upp på GRTV de kommande dagarn..

PAX: Able Gamers-intervju
2013-05-06

Able Gamers är en stiftelse som jobbar för att göra spel mer tillgängliga för funktionshindrade spelare. Vi har träffat Steve Spohn, community outreac..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Gamereactor träffade Artemis Spaceship Bridge Simulator-skaparen Thomas Robertson under PAX East och fick veta mer om detta unika och fänglande spel s..

Call of Duty Championships Special - The Event
2013-05-03

We travelled to Los Angeles for the Call of Duty Championships and met with players, developers, celebrities and MLG representatives. In this first ep..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Breton-intervju
2013-05-03

Vi träffade Ubisofts creative director Erwan Le Breton under PAX East för att lära oss mer om Might & Magic: Heroes VI Shade of Darkness och Might & M..

Omröstning Vilket spel/spelserie har de bästa zombierna?
  • 10% Dead Rising
  • 12% The Walking Dead
  • 1% The Walking Dead: Survival Instinct
  • 11% Plants vs. Zombies
  • 4% Call of Duty: Black Ops
  • 4% DayZ
  • 6% Dead Island
  • 1% House of the Dead
  • 25% Left 4 Dead
  • 2% Lollipop Chainsaw
  • 14% Resident Evil
  • 7% Minecraft
  • 2% Zombi U
Resultat
BETA +