Krater
Utvecklaren Fatshark kan inte anklagas för att sakna uppfinningsrikedom. Deras senaste spel, Krater, är något så ovanligt som ett postapokalyptiskt rollspel satt i Sverige. Viktor har spelat
Jag har alltid fascinerats över hur påtaglig och stor den svenska stoltheten tycks vara i svenskutvecklade spel. Givetvis kanske inte i Battlefield 3 eller sådana monsterproduktioner där en utgivare som Electronic Arts nogsamt filar bort allt sådant. Men hos de mindre utvecklarna. Där råder onekligen en klar patriotism över att vara svensk.
Då menar jag förstås "patriotism" i ett kanske lite mer hälsosamt engagemang än de sedvanliga dumheterna som ordet vanligen för tankarna till. Snarare handlar det om självparodier och hemliga små insider-skämt. De små trollkarlarna i Magicka som frågar "Parta dunka dunka?!" eller klottret i tunnelbanan i The Darkness som skriver ut ord som "Fritös" och "Rumpa", för att inte tala om det här landets indiescen som representerar midsommarstänger, dalahästar och svenska språket med ett engagemang som för tankarna till väst och östkusen i en rappares 90-tal.
Aldrig blir detta nationalarv mer tydligt än i det gruppbaserade rollspelet Krater: Shadow over Solside som utspelar sig i ett postapokalyptiskt Sverige. Jag vågar nästan påstå att halva nöjet med Krater har för mig varit att jag själv är från Sverige och kan förstå alla referenser och skämt som spelet badar i. Jag ser onekligen det extra lagret charm i att äventyraren Harald Malm springer ut och jagar livsfarliga Brölbjörnar beväpnad med en hockeyklubba. Eller i att undergångens ordinarie stadsmiljöer har bytts ut mot stugfyllda skrotbyar och lummiga granskogar nedlusade med skyltar för "Ikea", "Tunnelbana" och "Fesk".
Hela stämningen i Krater är snudd på elektrisk. I allt från den färgglatt och disigt snygga grafiken till det stilsäkra soundtracket. Äventyret blandar postapokalyps med humor och samhällssatir på ett utsökt sätt som inte minner så lite om det svenska penna och papper-rollspelet Mutant: Undergångens Arvtagare. Något som i min bok i princip är det finaste beröm jag någonsin kan ge.
Som spel är Krater av en svårbestämd genre, även om jag tidigare i texten refererade till det som ett gruppbaserat rollspel. För det stämmer bara delvis. Krater är egentligen mer av ett strategispels Diablo 3 eller kanske rentav ett MOBA-spel i stil med League of Legends. Om än att du spelar det helt själv. Det är svårt att avgöra exakt vad det är, mer än en frisk fläkt på många sätt och vis.
Tyvärr finns mycket i Krater som kommer i vägen för det fantastiska i spelet. Rentav väldigt mycket. Det största av dessa problem är att spelet inte känns särskilt färdigt. Sedan släppet har Krater varit totalt nedlusat av alla möjliga tänkbara buggar. De första dagarna gick det, för mig personligen, inte ens att spela mer än ett par minuter åt gången innan det att Krater kraschade. Mycket av spelets innehåll har också fått läggas till allteftersom och onlineläget som länge var ett av spelets säljpunkter har fått sitt släppdatum flyttat till den 10 juli.
Förhoppningsvis går allt detta att lösa med Fatsharks ihärdiga patchande men det finns även en del trassligare problem inuti själva spelsystemet. Främst i det märkliga leveltaket för karaktärerna i din enhet. Vissa karaktärer kan bara nå ett visst max på sitt leveltak och en del områden kräver karaktärer på en viss nivå för att kunna spelas. Det hela resulterar i ett omständigt pillande som drar ut på tiden och tar bort det emotionella engagemanget från karaktärerna. Det gör också äventyret onödigt repetitivt då nya karaktärer ständigt måste införskaffas och levlas upp gång på gång.
Krater: Shadow over Solside är det första spelet i en planerad serie på totalt tre som skall släppas. Nästa del väntas i höst och har titeln "Pledge of the Patriarch". Jag håller tummarna för att alla problem kommer att vara lösta tills dess. För trots sina brister så förtjänar Krater en publik. Svensk eller ej.
Oskar Nyström
Jag tycker inte att rollspelande i MOBA-utförande är en bra idé. Redan där har Krater förlorat, för min del, och Fatshark gör inte mycket för att överbevisa mig. Tempot är för långsamt och striderna är alldeles för anonyma. Samtidigt har jag ingen vidare story att engagera mig i, så varför spelar jag vidare då? För den svenska humorn såklart. Hela Krater är kryddat med påskägg som enbart svenskar kommer att förstå, men det är också den enda egentliga anledningen jag kan komma på som skulle motivera ett köp. I övrigt är det här ett buggigt experiment med mediokert slutresultat. Tyvärr. 5/10
- Skrivet av: Henix2012-07-04 12:24Sverige har ingen officiell nationalsång, däremot är det kutym att använda sig av Du gamla, du fria som om den vore officiell.
Skrivet av: Anwest2012-06-20 02:13Citerer AngelusRacer:bläddrar igenom screenshotsen... ser Dr Alban... dör av garv! xD
Samma här, dessutom med tanke på att han står på en scen med tre personer framför sig på screenshotet.
Se http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/9911/21/sydafrika.html för förklaring
- Skrivet av: Polar Bear2012-06-19 17:43Citerer Poindaxter:
Det är inte svenska nationalsången.
Du gamla du fria är visst svenska nationalsången. - Skrivet av: AngelusRacer2012-06-19 00:57bläddrar igenom screenshotsen... ser Dr Alban... dör av garv! xD
Skrivet av: Zior2012-06-18 22:27Jag kan inte förstå att ett spel får minus för att inte ha onlineläge. Om ett spel behöver MP för att bli långlivat så är spelvärlden illa ute. Kan utvecklarna inte skapa ett SP läge som inte behöver något för att vara långlivat? Jag bara funderar "högt"...
Skrivet av: ChrillZor2012-06-18 20:27Jag gillar det, fast det känns inte färdigt. Det har Fatshark själva sagt också. Varför man släpper ett spel, uppger att det inte är färdigt än, samt tar betalt för det förstår jag inte. Det största mysteriet är varför de valde att rusha ut spelet nu när Diablo III precis släppts och Torchlight 2 är på ingång. Nej, de skulle väntat tills tidig höst istället.
Skrivet av: killermm2012-06-18 20:05Tycker det ser kul ut men efter ert betyg tror jag det inte är kul.
Skrivet av: Black and White2012-06-18 19:18Citerer Poindaxter:Det är inte svenska nationalsången.
På ett sätt är det faktiskt det.
Den brukar kallas för Sveriges andra nationalsång, och vissa föredrar den som nationalsång över den riktiga.
Skrivet av: Enemtee2012-06-18 18:10Om jag skulle recensera samma spel så skulle jag hålla med om att det finns buggar och att spelet inte känns helt färdigt. MEN, jag tycker dock om spelet mycket, tycker att den långsamma spelstilen påminner om Fallout 1 & 2 fast i realtid med lite gammalt Syndicate ovanpå. Tycker att exempelvis Diablo 3 blir för snabbt, då är Krater mer i min smak, lite mer långsamt och strategiskt.
Skrivet av: Aaandy2012-06-18 18:00Bara sexor och femmor? Attans, jag hade verkligen förväntat mig något mer från Fatshark.
Alla recensioner jag läst har varit ljumna, tråkigt då det såg så förbannat bra ut på förhand.
Skrivet av: Poindaxter2012-06-18 17:47"I Battlefield så spelas ju texten på svenska nationalsången upp i mcom-stationerna plus lite annat grejs"
Det är inte svenska nationalsången.
Skrivet av: Består av Biff2012-06-18 17:10I Battlefield så spelas ju texten på svenska nationalsången upp i mcom-stationerna plus lite annat grejs
Skrivet av: knutte2012-06-18 16:36Tyckte att spelet var riktigt underhållande och väldigt välgjort. Speciellt roligt är det att de lagt in mycket svenska uttryck och använder svenska namn till olika karaktärer.
Onlineläget skulle väl som sagt släppas i ett senare skede?
Skrivet av: f0mpy2012-06-18 14:25Skulle inte onlineläget släppas ett tag efter att spelet kommit?
Ändå tråkigt att spelet fick såpass "dåligt" betyg. Men spel som inte är för alla är oftast guldkornen.
| Grafik: | 6 |
| Spelbarhet: | 5 |
| Ljud: | 7 |
| Hållbarhet: | 6 |
| Vårt betyg: | 6/10 |
- Format:Mac, PC
- Genre:Action, Rollspel
- Utvecklare:Fatshark
- Utgivare:Fatshark
- Åldersgräns:Från 16 år
- Premiär:17 augusti 2012
- Realms of Ancient War Multi
- Dungeon Empires Mac/PC
- Full Mojo Rampage PC
- Diablo II PC
- Crimson Alliance XBLA/Xbox 360
- Torchlight Multi



































































