Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

Playstation All-Stars Battle Royale

Text: Jonas Mäki

Om det stämmer att imitation är den finaste sortens komplimang, är Nintendo förmodligen väldigt smickrade just nu. Men Playstation All-Stars erbjuder mer än så. Vi har hårdtestat...

Super Smash Bros. Jag vill ha det avklarat direkt eftersom så mycket av förhandsdiskussionerna handlat om just detta. Playstation All-Stars Battle Royale är så likt Nintendos originalkoncept Super Smash Bros att det på Wikipedia beskrivs som en klon. Vilket det också är. Nintendos maskotar är utbytta mot figurer från Playstation-världen och en handfull gästspel, reglerna har modifierats lite men i övrigt är det samma grej på ett sätt som faktiskt känns lite skamlöst.

Och med det ur världen kan vi gå in på vad som däremot inte är skamlöst. Nämligen underhållningsvärdet. För i sina bästa stunder är nämligen Playstation All-Stars Battle Royale riktigt roligt och bjuder på partyfighting med direkt vansinnigt tempo. Och klon eller ej så är väl ändå det viktigast.

Playstation All-Stars Battle Royale
Flera kända Sony-figurer som inte fick plats i spelet finns istället representerade som bakgrunder, dit hör exempelvis Loco Roco.

När man startar spelet möts man direkt av en kort genomgång där man får lära sig grunderna i Playstation All-Stars Battle Royale. Grundpremisserna är enkla, man har tre olika attacker till sitt förfogande som kan riktas i alla väderstreck, man har möjligheten att blockera, utföra kast med höger analogspak samt göra superattacker med R-knappen sedan man lyckats fylla en supermätare.

Mer behövs inte innan man ger sig i kast med maskotfighting och jag plockar resolut Fat Princess för att dela ut rejält med stryk till douchebag-Nathan från Uncharted, den rappande hunden Parappa och käftbödeln Heihachi Mishima från Tekken-serien på en bana hämtad från Killzone-serien. Det första som slår mig innan matchen startar är hur snyggt Playstation All-Stars Battle Royale faktiskt är.

Playstation All-Stars Battle Royale
Första gången man spelar Playstation All-Stars Battle Royale har man fullt upp med att kolla bakgrunderna där det hela tiden händer skumma grejer.

I huvudsak har jag spelat till PS Vita, och även på den lilla skärmen (jämfört med min 50"-TV) ser man hur figurerna är otroligt detaljerade, hur banorna är direkt knivskarpa och den kärlek som lagts ned på att få med massor av fanservice. Under den böljande matchen ändras banan undan för undan från att ha utspelats i luften till att vara på marken och till sist förvandlas allt till en Ape Escape-värld med ilsnabba, trilskande primater överallt.

Det här imponerar ändå på mig och att sitta känna igen allt som händer på skärmen känns roligt och påminner mig om att Sony ändå snart har en 20-årig historia som konsoltillverkare. Visst, det är långt ifrån Nintendos stjärnkvalitet; Nathan Drake har inte mycket att sätta mot Link, Parappa står sig slätt mot mot Donkey Kong, Kratos är fullständigt okänd jämte mot Mario och vad är väl Helghast jämfört med Fox McCloud - men det gör det nästan bara ännu häftigare.

Playstation All-Stars Battle Royale
Undan för undan låser man upp nya saker till de 20 figurerna. Att göra låta Radec svida om till en Elite Shock Trooper går exempelvis utmärkt.

Man känner sig lite utvald som Playstation-spelare som känner igen alla dessa figurer, och där Super Smash Bros i huvudsak är tänkt att erbjuda något för alla, är detta helt klart mer gamer-inriktat och tänkt för oss lite äldre. Inte så att det på något vis egentligen är våldsamt, men att plocka upp ett bredsvärd med den realistiskt designade amazonen Nariko från Heavenly Sword och hugga tölpen Dante från DMC Devil May Cry upprepade gånger känns helt enkelt inte lika fredligt som när de ultrakulörta charmknuttarna i Nintendos original slåss.

En annan sak som styrker denna tes är att man faktiskt ska slå sönder sin motståndare i Playstation All-Stars Battle Royale snarare än att bara knuffa ut dem. Det gäller att dela ut så mycket stryk man kan för att fylla sin supermätare, för det är nämligen bara med en superattack man kan ta poäng. Sedan gäller det att slå ut så många fiender som möjligt.

Playstation All-Stars Battle Royale
Narikos sylvassa knivar gör henne till en bra nybörjarfigur med bra snabbhet och räckvidd.

Supermätaren kan laddas upp i tre steg, starkare och starkare. Det sista steget utlöser en specialanimation och en hel vansinnigt kraftfull historia som att sitta med Colonel Radec bakom en stor kanon och styra ett hårkors mot motståndarna där varje skott är omedelbart dödande. Eftersom standardinställningarna är att spela tills man får tre poäng så kan man vinna direkt med en sådan attack, så det gäller att hålla koll på vad motståndarna har för sig.

I dagsläget finns bara 20 valbara figurer, varav två till släpps som gratis nedladdning efter nyår. Det är en uppställning i magraste laget jämfört med vad "riktiga" fightingspel erbjuder idag, och då ska man veta att det dessutom är med två versioner av Cole McGrath från Infamous vi får slåss med. Jag hade velat ha fler figurer och i synnerhet sådana som åtminstone jag förknippar med Playstation. Att man lyckats få med gästspel från exempelvis Bioshock och Metal Gear Rising: Revengeance är coolt, men att man inte fixat så Crash Bandicoot eller Spyro the Dragon är med känns som tjänstefel.

Playstation All-Stars Battle Royale
Banorna ändrar kontinuerligt skepnad, så den bana som började som Little Big Planet slutar som Buzz.

Jag hade gärna även sett några fler ovanliga Playstation-figurer. Varför inte Jumping Flash, dinosaurien från den en gång så populära Playstation-demoskivan, en snowboardåkare från Cool Boarders, någon från Rapid Reload-duon eller en Hot Shots-golfare? Och jag saknar även figurer som inte hör till Sony men som jag förknippar med dem och som bidrog till att göra Playstation störst. Dit hör exempelvis Cloud Strife från Final Fantasy VII, någon ur Toshinden-gänget, Lara Croft och Loaded-clownen.

En petitess kanske, men det går ganska snabbt att känna att lite mer innehåll inte hade skadat. Vad som däremot förtjänar en eloge är banorna som är både föredömligt många och framför allt stora och varierade. De flesta figurer har fått sin egen och de byter hela tiden skepnad under matcherna. En av många favoriter är Sackboys bana som startar som ett mysigt Litte Big Planet-bygge.

Playstation All-Stars Battle Royale
Det finns fyra gästfigurer bland de 20 valbara, dessa är Big Daddy, Dante, Heihachi och Raiden.

Man ser hur det konstrueras med välkända menyer och annat medan man slåss, bara för att halvvägs in i matchen mötas av Buzz som ivrigt sätter igång med att ställa frågor. Och man bör kunna svara, annars får man vara beredd på en riktig tårtning. Två andra favoriter är Loco Roco-banan samt den från Parappa the Rapper-spelen.

Precis som i Super Smash Bros är alla figurer ohyggligt obalanserade. I synnerhet i matcher en mot en tycker jag mig ha sett många oändlighets-combos, och spelandes mot andra kollegor i Gamereactor-nätverket så noterar jag att folk verkar ha svårt för Helghast-krigaren Colonel Radecs grymma distansattacker. Medan sådant här får mig att sparka bakut i alla andra spel, så känns det helt okej i partyfighting.

Playstation All-Stars Battle Royale
Lyckas du ladda upp din superattack fullt ut så väntar en liten filmsekvens följd av makalös massdöd.

Nästan samtliga figurer tycks nämligen vara helt skevt överkraftfulla och på något märkligt sätt jämnar det faktiskt ut sig och bidrar till underhållningsfaktorn. Uttryck som "bara en match till" och "jag ska ha revansch" har hörts flitigt när jag spelat mot polare, vilket är ett tecken på att folk faktiskt har kul.

Som jag skrev ovan så har jag personligen mest tillbringat tid med PS Vita-versionen av Playstation All-Stars Battle Royale. Dels för att den är helt interagerbar med Playstation 3-versionen och dels för att det på något sätt känns roligare att spela Playstation All-Stars Battle Royale online mot folk med PS Vita. Till Playstation 3 vill man ju spela mot tre polare på samma skärm och inte harva på anonymt online i ett sådant här partyspel.

Playstation All-Stars Battle Royale
Musiken i Playstation All-Stars Battle Royale är alltför slentrianmässigt gjord och känns tillsammans med presentationen inte helt genomarbetad.

Och det fungerar faktiskt utmärkt. Det är bara att koppla upp sig och sätta igång och spela. Eftersom man möter motstånd till både Playstation 3 och PS Vita blir det inte som i andra Vita-spel, nämligen att man är helt ensam online. Här dräller det istället av folk och jag har tagit mig an världen både sittandes på McDonalds, under en trist släktmiddag och på ett hotell.

Det som saknas i Playstation All-Stars Battle Royale är dock en vettig singleplayer-del. Visst finns pliktskyldiga kampanjer med en början och ett slut, men de känns ganska menlösa. Man får ett kort intro och sedan möter man alla figurer på rad tills man står öga mot öga med den allra första Playstation-maskoten, Polygon Man (som slopades innan Playstation ens släpptes då konsolens skapare Ken Kutaragi sägs ska ha hatat den med passion).

Playstation All-Stars Battle Royale
Banorna inleds med en härlig presentation. Allra bäst är den från Resistance som startar med en omgång ursnygg förstapersonsaction som ger mersmak.

Något lite roligare hade jag allt velat ha. Nu är moroten att spela genom spelet istället troféer och möjligheten att modifiera figurernas utseende lite. Kanske vill man att Sackboy ska ha en annan vinnargest eller att Parappa ska göra entré på ett annat sätt. Sådant går att låsa upp men tillför egentligen inget. Det tillsammans med en aningen snål ensemble pugilister är de enskilt största minuspoängen för Playstation All-Stars Battle Royale.

I slutändan är jag dock positivt överraskad av Playstation All-Stars Battle Royale. Visst är det en ovanligt uppenbar kopia av Nintendos mångmiljonsäljare och extra uppenbart att Sony gjort sin Nintendo-läxa blir det när man släpper det nästan samtidigt som en annan variant av en Nintendo-succé; Little Big Planet Karting. Men så länge det är roligt, vem bryr sig egentligen? Playstation All-Stars Battle Royale är ett givet köp för partyspelssuktande Playstation-spelare, men vänta er inte riktigt samma påkostade fanservice som i Super Smash Bros-serien, där är originalet fortfarande överlägset.

Play movie

En andra åsikt

Jonas Elfving: Playstation All-Stars Battle Royale gör mig kluven. Det första intrycket och den övergripande presentationen är ganska avskräckande, och musik och menyer ger mig nästintill migrän. Konceptuellt är det förstås en ogenerad stöld och jag saknar ett mervärde, som exempelvis Little Big Planet Karting hade med sitt banbyggarverktyg. Väl inne i matchernas kaos glömmer man dock många minustecken, och där är underhållningsvärdet helt okej, minus några balanseringsproblem hos karaktärerna. Men överlag kunde Sony gett sina All-Stars (och oss fans) betydligt mer kärlek än så här. 6/10

Playstation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle Royale
Playstation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle Royale
Playstation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle Royale
Playstation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle Royale
Playstation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle RoyalePlaystation All-Stars Battle Royale
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: Mr_cumulus
    2012-11-27 12:03
    Fattar inte varför de tog med så många människor... Jag hade hellre sett någon apa från Ape Escape och kanske en "chibi" Chocobo och dylika karaktärer som varit mer lätta att ta till sig för någon som kanske inte älskar Uncharted, Metal Gear Solid, God of war och dyl. Hatar att säga det men där vinner Nintendo i mina ögon för deras karaktärsgalleri gör att spelet inte begränsar vem i min familj jag kan spela med.
     
  • Skrivet av: CapYx
    2012-11-26 15:51
    Skulle ha köpt ifall inte Wii U kommit ut samma månad. Mediokert spel. Sony kommer dö inom ort
     
  • Skrivet av: czaros1994
    2012-11-22 21:16
    One does not simply copy SSB.
     
  • Skrivet av: ZikkNixx
    2012-11-22 11:37
    Tyvärr imponerade demot inte jätte mycket på mig, men är såklart ändå sugen. Blir till att införskaffa sig detta när det blivit lite billigare.

    Om man nu jämför med SSB-spelen så kändes nästan varje attack i All-Stars som en B-attack (specialattack) och nästan ingen som en A-attack (normal attack) i detta spelet. Lite synd kan jag tycka.

    Sen att de saknar en väldans massa karaktärer är såklart tråkigt. Karaktärer jag gärna hade sett kommit med:

    Solid Snake
    Sora
    Lara Croft
    Crash Bandicoot
    Ico eller Wander
    Spyro
    Någon Resident Evil karaktär
    Någon Final Fantasy VII karaktär
    Någon Suikoden karaktär
    Någon Assassins Creed protagonist
     
  • Skrivet av: Akurei
    2012-11-21 22:01
    Citerer kane_1371:
    helt sjukt att folk refererar alla de spel som är mycket äldre än PSASBR!

    Du säger "SxT, Tekken tag2, DOA5, SC5, och SSB3 har mer karaktärer"

    en fråga här, hur många karaktärer fanns med första spelet i alla de spel som du nämnde?


    De har varit här för flera år, har haft möjlighet att bygga på....

    PSASBR har precis kommit ut!
    Låt de vara för fan!


    Är du seriös nu? För det första- det är ett fightingspel, han jämför med fightingspel. Spel som Street Fighter t ex har funnits ute i flera år? Självklart, men det kom ut till konsoler som SNES, hur mycket minne fanns i en SNES-kasett jämfört med en Blu-ray till PS3?

    Och som Mäki själv säger, det är ett hyllningsspel, där de har plockat in karaktärer från olika Playstation-spel. Då bör du också ha i åtanke att Playstation funnits ute ett ganska bra tag.

    Lugna ner sig lite.
     
  • Skrivet av: Tano48
    2012-11-21 17:15
    Bra recesion! Från både Jonas och Jonas.
     
  • Skrivet av: kane_1371
    2012-11-21 14:04
    Citerer Jonas / GR®:
    >Dezzan - Det spelar inte roll vilka konsoler du har eller inte har, självklart får du tycka till ändå. Det kan dock vara bra att ha lite kött på benen här som jämförelse. Om vi kollar på stora spel som släppts under det senaste året i fightinggenren så har Street Fighter X Tekken 55 figurer, Tekken Tag Tournament 2 har 59 figurer, Dead or Alive 5 har 24 figurer och Soul Calibur V har 28 karaktärer.

    En rimlig jämförelse är även att titta på konkurrentens motsvarighet, nämligen Super Msash Bros Brawl som har 39 karaktärer. Att ha 20 som Playstation All-Stars långt ifrån någon katastrof, men fler hade behövts i ett hyllningsspel som detta för att skapa riktigt bra hållbarhet.




    helt sjukt att folk refererar alla de spel som är mycket äldre än PSASBR!

    Du säger "SxT, Tekken tag2, DOA5, SC5, och SSB3 har mer karaktärer"

    en fråga här, hur många karaktärer fanns med första spelet i alla de spel som du nämnde?


    De har varit här för flera år, har haft möjlighet att bygga på....

    PSASBR har precis kommit ut!
    Låt de vara för fan!

    Tillagt 2012-11-21 14:10:
    Citerer kaTana87:
    Köpte det igår. Har spelat lite och tycker det är skittråkigt att lira ensam. Får hoppas det är roligare om man är fler.


    Testa onlinen, Sjukt bra Mp funktion, som vanligt.

    Tillagt 2012-11-21 14:12:
    och sist men inte minst, Folk tjatar om Crash och Spyro!
    Vist, jag vill ha dem med, men tänk er, hur lätt är det att förhandla med Activision?
     
  • Skrivet av: Jonas / GR®
    2012-11-21 03:30
    >Dezzan - Det spelar inte roll vilka konsoler du har eller inte har, självklart får du tycka till ändå. Det kan dock vara bra att ha lite kött på benen här som jämförelse. Om vi kollar på stora spel som släppts under det senaste året i fightinggenren så har Street Fighter X Tekken 55 figurer, Tekken Tag Tournament 2 har 59 figurer, Dead or Alive 5 har 24 figurer och Soul Calibur V har 28 karaktärer.

    En rimlig jämförelse är även att titta på konkurrentens motsvarighet, nämligen Super Msash Bros Brawl som har 39 karaktärer. Att ha 20 som Playstation All-Stars långt ifrån någon katastrof, men fler hade behövts i ett hyllningsspel som detta för att skapa riktigt bra hållbarhet.
     
  • Skrivet av: Thomas
    2012-11-21 01:00
    Citerer Dezzan:
    nu har jag inte spelet, inte ens ett ps3!
    men "för få figurer" när det finns 20 olika figurer att spela?
    är ni sköna eller?


     
  • Skrivet av: Dezzan
    2012-11-20 22:48
    nu har jag inte spelet, inte ens ett ps3!
    men "för få figurer" när det finns 20 olika figurer att spela?
    är ni sköna eller?
     
  • Skrivet av: zibbz95
    2012-11-20 22:28
    Tror att sony har en liten baktanke bad gäller antalet karaktärer. Svär på att det kommer komma billigare expansioner i form utav en ny spelbar karaktär för ca 7kr för att själv utöka listan med andra favoriter. Däremot kommer dessa karaktärer inte förrän dem märker att det faktiskt finns något att hämta ur spelet.

    Hade dessutom varit asgrymt att se ett spel som detta fast med olika karaktärer från både MS, Sony och Nintendo eller andra kända titlar. Hade varit sjukt skoj att fightas Master Chief vs Kratos vs Super Mario vs Nomad.
     
  • Skrivet av: bazookajoe_83
    2012-11-20 22:17
    Man kanske skulle skaffa det, känns som de kan vara riktigt kul att lira mot polare. verkar ju ändå få rätt hyffsade betyg, flesta verkar ligga mellan 7 & 9
     
  • Skrivet av: KaninenRupert
    2012-11-20 22:02
    Citerer genie_sims:
    Blir lätt ett köp! Förstår ärligt talat inte varför folk bara snackar om plagiat så fort nån nämner PS All-Stars. Spel ska vara roliga och det är jag säker på att detta kommer vara


    Ärligt talat är det inte per automatik dåligt med plagiat. Men det är lätt att prata om plagiat när det är det. Och skulle dom plagiera på något är inte Super Smash Brothers en dålig förlaga
     
  • Skrivet av: genie_sims
    2012-11-20 21:48
    Blir lätt ett köp! Förstår ärligt talat inte varför folk bara snackar om plagiat så fort nån nämner PS All-Stars. Spel ska vara roliga och det är jag säker på att detta kommer vara
     
  • Skrivet av: kaTana87
    2012-11-20 21:39
    Köpte det igår. Har spelat lite och tycker det är skittråkigt att lira ensam. Får hoppas det är roligare om man är fler.
     
  • Skrivet av: eRKSToCK
    2012-11-20 21:35
    spelade det på gamex Det var tillsammans med Halo 4 det som jag spelade mest och gillade bäst. Ett av mässans mest underskattade utställda spel
     
  • Skrivet av: xX C0d lover 4 l1fe Xx
    2012-11-20 21:27
    Citerer fottbol:
    då skulle man bra kunna ha maserchief och marcus


    Glöm inte Alan Wake och Agent!
     
  • Skrivet av: rageee
    2012-11-20 20:48
    Kan vara ganska skoj, 20 karaktärer är enligt mig mer än nog, vem behöver 40st att välja bland. Man vill ju ha en karaktär som man gillar mest och tränar med. SF2 till SNES var perfekt, 8 karaktärer och i uppföljaren 12st, behövs inte mer.
     
  • Skrivet av: Antiochos
    2012-11-20 20:45
    Visst blir jag lite sugen, då jag älskar Super Smash Bros-spelen, men när karaktärsgalleriet är fruktansvärt svagt och tråkigt så väntar jag hellre på ett nytt Super Smash Bros, Nintendo snålar ju inte med karaktärer då i alla fall.
     
  • Skrivet av: fottbol
    2012-11-20 20:37
    då skulle man bra kunna ha maserchief och marcus
     
  • Skrivet av: special ops
    2012-11-20 20:07
    Dem borde göra ett sådant fast till Xbox för fan!
     
  • Skrivet av: MrKill
    2012-11-20 20:04
    Fruktansvärd identitetlöst när man,
    som man måste, ändå jämför med vad de härmat ... Det finns varken hjärta eller själ i det här spelet på samma sätt som det finns i super smash.


    Synd, vi vet ju alla att Donkey äger mest.
     
  • Skrivet av: mamz
    2012-11-20 18:22
    Testade det på Gamex. Det är som Super Smash Bros fast med bättre kontroller
     
  • Skrivet av: Peddi93
    2012-11-20 18:22
    Bra recension Mäki!
     
  • Skrivet av: Alienshade
    2012-11-20 18:13
    "För få figurer" Det luktar dlc!
     
  Fler läsarkommentarer>>
Grafik:7
Spelbarhet:8
Ljud:6
Hållbarhet:7
Vårt betyg:7/10
Plus:
Härlig partyfighting, bra onlinestöd, underbara banor, massor av fanservice, goda inställningsmöjligheter
Minus:
Dålig singleplayer-del, för få figurer, tjatig musik
Spelinfo
Playstation All-Stars Battle Royale
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Watch Dogs - Lead Game Designer Interview
2013-05-21

Gamereactor’s Matti Isotalo was in Paris to talk to Ubisoft Montreal’s Danny Belanger about the hugely anticipated open-world adventure, Watch Dogs.

Jacob Jones and the Bigfoot Mystery - Gameplay
2013-05-21

We filmed the first few minutes of gameplay of this cute Vita game.

GDC: Magicka: Wizard Wars - Interview
2013-05-21

John Hargelid and David Nisshagen from Paradox North, a new development team, talks about their first project - a PvP focused Magicka title called Mag..

Turbo Super Stunt Squad - Global Gamer's Day Interview
2013-05-21

We caught up with Dreamworks' Andrea Frechette and senior producer of the game Brian Etheridge to discuss Turbo Super Stunt Squad - the film and the v..

PAX: Edge of Space - Interview
2013-05-21

We caught up with Handyman Studios' Jack Crane to discuss the upcoming indie title Edge of Space. He talks about influences from various games includi..

Dreamfall Chapters - intervju med Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

Vi har träffat Red Thread Games Dag Scheve (writer) och Martin Bruusgaard (lead designer) för att diskutera det nyligen Kickstartade spelet Dreamfall ..

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - intervju och livedemo
2013-05-17

KnapNok Games Lau and Dajana snackar Spin the Bottle.

GDC: Anomaly 2 - intervju
2013-05-17

Vi har snackat med 11 Bit Studios senior writer Pawel Miechowski om det aktuella Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi har filmat en halvtimme gameplay från tower defence/förstapersonsskjutaren Sanctum 2. Ha så trevligt!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi-intervju
2013-05-16

Vi har satt oss ned med Wargaming.nets VD Victor Kislyi för att diskutera massa saker.

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

GDC: Auto Club Revolution - Intervju
2013-05-07

Auto Club Revolutionär ett nytt free-to-play racingspel till PC från racing-veteranerna Eutechnyx. Vi haffade Simon Jones som berättade mer om det amb..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilson-intervju
2013-05-07

Vi fick chansen att snacka med Johann Sebastian Joust-skaparen Douglas Wilson under PAX East. Kolla in turnerandet och lyssna till den kreativa skapar..

Intervju med Pixel Toys VD och grundare
2013-05-07

Super Little Acorns 3D Turbo har nyss släppts. VD Andrew Wafer och grundaren Alex Zoro talar om spel med retroinslag, samt skillnaden mellan konsol- ..

PAX: R.A. Salvatore-interview - Neverwinter & 38 Studios
2013-05-06

Bästsäljande författaren R.A. Salvatore berättar om hans senaste böcker förlagda till Forgotten Realms-universumet, deras kopplingar med Neverwinter o..

Omröstning Vilket är viktigast för dig i spel?
  • 12% Multiplayer
  • 88% Singleplayer
Resultat
BETA +