Colin McRae Rally 3
Visste ni att vår chefredaktör har en vindrutetorkare på dumburken? Man tycker ju att spelets ljudeffekter borde räcka...
En av mina äldsta vänner är rallyförare. Jo, det är sant! Han har alltid varit galen i bilar, alltid varit duktig på att köra alla slags fordon och är i dagsläget en ganska meriterad ung man i rallysammanhang. Jag har alltid velat bli rallyförare, precis som min kompis. Men det har aldrig gått som jag velat. För fyra år sedan deltog jag i ett amatörmästerskap i ekonomirally. Det gick illa. Jag klippte första sträckans sjätte kurva i på tok för hög hastighet och tog en luftburen tur ut i skogen.
Tre enorma skogstallar och en redig hjärnskakning senare insåg jag att rally och jag inte gick ihop, åtminstone inte mer än vad Adolf och Churchill gjorde i mitten på 40-talet. Jag lade givetvis den just påbörjade rallykarriären på hyllan och fortsatte som obota spelnörd istället, en spelnörd som just avslutat det kompletta mästerskapet i Colin 3 med absolut toppbetyg. Det klarar inte ens min rallykompis. Jo, visst, han kör på riktigt, jag sitter i soffan. Jag vet. Men förutom vilda turer med mormors Ford Escort kommer jag inte närmare rallyvärlden än såhär och Codemasters erbjuder nu det fulländade substitutet.
Utvecklarna själva säger att Colin McRaes insats vad gällande expertis varit mer omfattande i utvecklingen av det här spelet än de tidigare, och det märks. Fysikmotorn som fortfarande baseras på en stor dos realism och en gnutta välbehövlig, arkadmässig spelglädje har polerats ytterligare och bjuder på den mest fulländande rallyupplevelsen någonsin. I direkt jämförelse med låt säga V-Rally 3 och WRC är Colins vilda framfart överlägsen. Motorkaraktären hos bilarna har blivit mer realistisk där toppeffekt bytts mot vridmoment och bilarna, kanske för första gången, känns verkligen som de turbomonster de verkligen är.
Detta betyder mycket för helheten då den ursinniga råkraft under kontroll nu gör körningen mer varierad och utmanande. Att göra upphämtningar eller sent påtänkta undanmanövrar är svårt men möjligt tack vare detta, något som självklart tillför till spelets realism.
Även tyngdpunkt och bromsverkan är något som Codemasters förändrat inför del 3. Bilarna överstyr inte fullt lika lätt och de snedställer inte heller lika hårt över körbanan vid sladd. Det är aningen enklare att bromsa in inför kurvtagning men för hård inbromsning skapar rörelse i bilens tyngdpunkt vilket kan leda till avåkning. Ljuvligt.
Även själva inlevelsen och energin har Codemasters lyckats fånga då vyn inifrån bilen bjuder på realism som jag aldrig tidigare upplevt. Det smattrar och smäller och bilens motorljud låter äntligen precis som det ska göra. Fjädringen gnisslar och skriker medan Nicky Grist gör allt för att snabbt leverera noterna. På det stora hela är körupplevelsen i Colin McRae Rally 3 fläckfri och fullkomlig. Upplägget i Colin McRae Rally 3 skiljer sig från de föregående spelen på flera punkter. Dels eftersom du axlar rollen som Colin själv och får en välbvalanserad och superbt utformad inblick i rallyvärldens absoluta högborg, nämligen Ford-stallet. Det gäller att jobba hårt för att nå de resultat som förväntas av dig och i slutändan är detta något som inget tidigare rallyspel lyckats med, även om V-Rally 3 till viss del redan försökt.
Förutom en underbar fysik och ett superbt upplägg innehåller Colin 3 en av de mest imponerande grafikmotorer som jag överhuvudtaget sett. Codemasters som gjort sig kända som mästare på underhållning kan nu även föra upp grafiska trollkarlar på meritlistan. Colins egen Focus är oerhört välgjord och polygonmodellen är detaljmässigt och designmässigt perfekt. Varje del av bilen är modellerad separat och helheten får vilken bilentusiast som helst att skrika av lycka. Bara en sån sak som att man kan se hur bromsskivorna glöder vid hårda inbromsningar, eller att chassit kränger vid extrem påfrestning säger en hel del. Att kollisionssystemet sedan är oerhört välbalanserat tillför ytterligare till en redan sockersöt helhet.
Tillkommer gör suveränt designade banor som sträcker sig från det grusiga Australien till Sveriges snötäckta vidder, samtliga innehållande några av de bästa miljöeffekter jag någonsin skådat. Kvällssolens varmröda strålar som bitvis bländar mig, regnet i England som slår oerhört realistiskt mot vindrutan eller varför inte snön som samlas runt vindrutetorkarna. Allt är perfekt, helt perfekt. Detta är världens bästa rallyspel och något som ingen fullt frisk människa får missa, ingen.
| Grafik: | 10 |
| Spelbarhet: | 10 |
| Ljud: | 9 |
| Hållbarhet: | 9 |
| Vårt betyg: | 10/10 |
- Format:PS2
- Genre:Racing
- Utvecklare:Codemasters
- Utgivare:Codemasters
- Antal spelare:1-2

| Ert betyg: | 6/10 |
- 6/10 ironmanken
Bästa eller sämsta i serien? Där en del anser...
- Sega Rally Multi
- Colin McRae: Dirt Multi
- Colin McRae: Dirt 2 Multi




































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









10 av 10 aaa om man är tokig i rally.......för mig är det en 5a
Det finns ju inte särskilt många rallyspel heller. Det är ju lika självklart som att NHL 10 är världens bästa hockeyspel. Det rör sig om ungefär lika stor konkurrens.
Ursäkta mig men...
Att Dirt 2 ens är med i en diskussion om världens bästa rallyspel är skrattretande med tanke på att det inte ens är ett rallyspel. Inte i ordets rätta bemärkelse i alla fall. Det är ett extremsportspel. Rallydisciplinen i Dirt 2 är den som är mest underutvecklad och har fått minst plats i spelet (skärpning till nästa del!!). Vilket i sig är en stor besvikelse, men det är fortfarande ett väldigt bra spel. Och den som säger nåt annat får kolla sin fakta.
Men men.. för att komma till ämnet. Colin Mcrae Rally 3 är ett bra rallyspel, men absolut inte världens bästa. På sin höjd en 7:a, spelet har alldeles för många brister för att få ett perfekt betyg. 4:an är betydligt bättre. Ja, det var allt.
Nej, Dirt är inte världens bästa rallyspel, Dirt 2 är världens bästa rallyspel....
Spel skrev:

"Nej, Petter Hegevall, Colin McRae Rally 3 är inte världens bästa rallyspel. Colin McRae: Dirt är världens bästa rallyspel, men även världens bästa bilspel! Codemasters ska ha en elogé för att de gjort Dirt."
Den här recensionen skrevs 2005, långt innan dirt släpptes
Det är en skam att inte Colin McRae: Dirt fick 10/10! Hade jag varit Petter Hegevall hade det fått maxbetyg.
Tillagt 2008-11-12 00:43:
Nej, Petter Hegevall, Colin McRae Rally 3 är inte världens bästa rallyspel. Colin McRae: Dirt är världens bästa rallyspel, men även världens bästa bilspel! Codemasters ska ha en elogé för att de gjort Dirt.
Eftersom gamereactor älskar det är det väll okej!
Det var ju snyggt när det släpptes.
Jag har spelat det, på PC och gillade det sämst av de fyra Colinspel jag testat. Du kan bara köra Ford Focus i mästerskapet. Bilen hugger tag i hinder och juckar mot träd. Det smidiga flytet jag kände i CMR 04 var som bortblåst i CMR 3. Dock var stenar och hinder utanför banan mindre ondskefullt placerade. Det enda roliga var bonusfordonen som räckte att öka spelets livslängd en kvart. Testa det gärna innan du köper det. (ca 6 av 10)
Jag har "Colin McRea Dirt" det var ganske bra, men jag tror inte att detta är något för mig!
Men 10 i grafik är ju riktigt bra!
Burnout-serien är de enda bilspelen som har intresserat mig.
Skrivet av: dsjog130
Det finns inget bilspel som har så mycket kännsla.
Joho då. RalliSport Challenge 2 erbjuder bättre känsla och är för övrigt världens bästa rallyspel. Någonsin.
wow 10/10 måste köpas även om det är rättså gammalt

oj oj oj 10 av 10 . inte illla

Jag vill ha det!!!!!!!

rigtigt bra bilspel
Bästa bil spelet genom tiderna.
Det finns inget bilspel som har så mycket kännsla.
det finns inget skönare än att ta en perfekt kurva.
Längtar till Colin McRae: Dirt!
Hur fort kan man köra då?
snacka om att grafiken förbättras dom senaste åren

colin McRae Rally 3
tråkigt spel
har kört det och det var ett skit
Tänk efter lite, detta spelet kom ut för ett antal år sedan. Och då visste man inte att man kunde pressa så mkt grafik ur PS2:an..
ser inte så jävla bra grafik ut på bilderna

ööhh, fattar inget.