Gamereactor International Svenska / Dansk / Norsk / Suomi / English / Deutsch / Italiano / Español
Logga in medlem
amigo






Glömt lösenordet?
Jag är inte medlem men vill bli det

Eller logga in med Facebook-konto
FacebookFacebook
Recension

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge

Text: Jonas Mäki

Ryu Hayabusa är tillbaka med demonarm för att erövra Wii U och befria konsolen från terrorister med hjälp av massivt övervåld. Jonas Mäki har hårdtestat Razor's Edge...

Ninja Gaiden-serien har en ovanlig tradition av att vara actionäventyr som alltid fått nya versioner med extra tillägg efter varje nytt spel. Ninja Gaiden 3 är heller inget undantag och nu, knappt ett år efter att det först släpptes har Team Ninja knåpat ihop Ninja Gaiden 3: Razor's Edge. Ett spel där man lyssnat till vad många kritiska fans haft att säga om originalet, och där man försökt åtgärda bristerna.

Därför känns Ninja Gaiden 3: Razor's Edge redan från start mer som föregångarna i serien. Ryu känns lite tightare att styra, det finns fler vapen att välja bland och man har inte tillgång till alla tekniker från start utan blir sakta men säkert bättre. Den karma man samlar på sig används både för poäng och som valuta, guld-skarabéer finns återigen att samla och den stora mängden Quick Time Events har bantats ned.

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge
Ninja Gaiden 3: Razor's Edge är på flera sätt en återgång till ett mer traditionellt Ninja Gaiden-upplägg.

Allt det här är såklart goda nyheter och man måste ändå ha respekt för att Team Ninja faktiskt tagit åt sig av kritiken och inte framhärdat att deras lösningar var de bästa. Det största problemet med Ninja Gaiden 3: Razor's Edge förblir dock Ninja Gaiden 3, för hur bra Team Ninja ändå jobbat med att förbättra spelet, finns det ändå grunder som är svåra att bortse ifrån. Det inkluderar bland annat story och bandesign, vilka inte kan ändras genom annat än att radikalt göra om hela spelet ifråga.

Därför består Ninja Gaiden 3: Razor's Edge av mängder av korrigeringar, snarare än att bjuda på något helt nytt. Men det mesta som förändrats är till det bättre och får spelet att kännas som just Ninja Gaiden. Det märks av redan i spelets inledande strider där det inte går att undgå att se hur mycket smartare fienden blivit.

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge
Till skillnad från i Ninja Gaiden 3 där man bara hade sin katana, finns det här sex vapen att välja bland.

Skurkarna är verkligen ute efter mig och vet att jag kommer hugga dem till köttkonfetti om de inte lyckas med sitt uppsåt - att döda mig. De flankerar, är aggressivare och kommer att kämpa tills varje liten livsgnista är borta. Bli inte förvånad om till synes sönderhuggna fiender plötsligt drar sprinten från en granat och kastar sig mot dig i en självmordsattack, eller om fiender klyvna vid midjan hasar sig fram längs marken som om en komplett benkapning bara är ett ytligt skrubbsår, i bästa Monty Python-anda.

Värt att notera är för övrigt att Ninja Gaiden 3: Razor's Edge är betydligt blodigare än sin föregångare, och det känns riktigt roligt att se att Nintendo är de som serverar mest våld för en gångs skull. Kanske ett tecken på att de faktiskt menar allvar med snacket om att satsa mer på hardcore-spelare och inte kommer att försöka tvinga fram barnvänligare versioner av spelen.

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge
Ryus arm fungerar på ett annorlunda sätt i Ninja Gaiden 3: Razor's Edge jämfört med till Playstation 3 och Xbox 360.

Till skillnad från många andra multiformatsspel som släppts till Wii U försöker Team Ninja inte att tvinga sig på spelaren genom att lägga massa onödigheter på Wii U Gamepad. Något jag applåderar då varken kartor, livmätare eller liknande visat sig vara speciellt praktiska att ha på extraskärmen. Istället får man nu en lista över de attacker man har tillgängliga och med ens känns det helt logiskt. Tidigare har jag varit tvungen att pausa spelet, bläddra i menyer och sedan försökt minnas hur jag gjorde en viss grej.

Nu står det istället på skärmen och förenklar hanteringen rejält. Därmed spelar jag också mer varierat och avancerat. Vilket alltså behövs med tanke på det starkare motståndet som dessutom blir bättre och bättre, samt att man även får mer karma av att spela riktigt tjusigt. Allra bäst känns dock ett spel som Ninja Gaiden 3: Razor's Edge med en Pro Controller. Den extra följsamhet man får från en mindre och smidigare handkontroll går faktiskt inte att underskatta i kategorin ilsnabb action.

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge
Det nya co-op-läget online är hyggligt underhållande men väldigt svårt att starta om man inte redan har någon polare att spela med på förhand då så få är online.

Allt är inte frid och fröjd med de förändringar som gjorts till Ninja Gaiden 3: Razor's Edge dock. Bland annat tappar man maxhälsa av att ta stryk, och att komma till en boss med lite liv kvar är lika med bleka döden. För skulle man dö (och det kommer man att göra) så får man starta om striden med lika lite liv. Det här är ett inslag som kändes passé för tio år sedan och som jag verkligen önskar att Team Ninja hade gjort något åt.

På samma sätt har man även rensat bland Quick Time Events, medan andra bara maskerats. Det betyder i praktiken att de fortfarande är Quick Time Events men att man inte informeras om knapptryckningarna man ska göra. Det gör att man ibland inte förstår vilken knapp man ska trycka på och därför går en ond bråd död till mötes helt i onödan. Likaså gillar jag heller inte klättrandet med hjälp av kunais (knivar, typ). Det är onödigt svårt och den bräcklige Jonas Mäki hade förmodligen varit en bättre ninja än Ryu Hayabusa när det kommer till att bestiga väggar.

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge
Både Momiji och Kasumi kommer att släppas som gratis DLC till Ninja Gaiden 3: Razor's Edge.

Grafiskt känns det även snäppet under Ninja Gaiden 3 till Playstation 3 och Xbox 360 med sämre texturer och obefintlig kantutjämning samt bilduppdateringshackande när det blir för mycket action. Team Ninja har heller inte lyckats få bukt med den trilskande kameran och det faktum att det fortfarande står fiender med raketkastare utanför skärmen och beskjuter en mitt i långa ursnygga combos utan att man egentligen har en chans att undkomma. Då hjälper det inte att man lagt in allt extra lullull och fixar, samt försett spelet med möjligheten att spela som Dead or Alive-Ayane på två banor.

Ninja Gaiden 3: Razor's Edge är utan minsta tvekan den bästa versionen av Ninja Gaiden 3. Det påminner mer om de båda tidigare spelet och visar att Team Ninja ödmjukt insett att de var på djupt vatten när de försökte göra om serien. Däremot är det inte så mycket bättre att jag är villig att höja en siffra. Där originalet fick en svag sjua är det här istället en stark sådan, och om du vill ha ett bra actionäventyr till din nyinköpta Wii U så kan jag verkligen rekommendera Ninja Gaiden 3: Razor's Edge.

Play movie

Ninja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's Edge
Ninja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's Edge
Ninja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's Edge
Ninja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's Edge
Ninja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's EdgeNinja Gaiden 3: Razor's Edge
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Kommentarer
  • Skrivet av: FlaXx0R
    2013-02-18 14:02
    Jag läste på tecmo Koei hemsida att de ska släppa detta till PS3 & Xbox med
     
  • Skrivet av: CapYx
    2013-02-17 14:19
    Citerer zZSunTripZz:
    Citerer Tribe:Jag minns den gamla goda tiden när Ninja Gaiden var snyggt.

    Det är inte så lätt på den maskinen. Marknadens tröttaste onekligen. Jag kan tänka mig att sälja mitt wii U när som helst. Inga spel och usel prestanda.

    Det kommer min vän. Man köper inte en konsol för att få bra prestanda.
     
  • Skrivet av: zZSunTripZz
    2013-02-16 08:16
    Citerer Tribe:
    Jag minns den gamla goda tiden när Ninja Gaiden var snyggt.


    Det är inte så lätt på den maskinen. Marknadens tröttaste onekligen. Jag kan tänka mig att sälja mitt wii U när som helst. Inga spel och usel prestanda.
     
  • Skrivet av: Tribe
    2013-02-13 22:43
    Jag minns den gamla goda tiden när Ninja Gaiden var snyggt.
     
  • Skrivet av: Selerz
    2013-01-12 02:06
    Plast?
     
  • Skrivet av: Tano48
    2013-01-12 01:07
    Citerer Linkjr:
    Bör tilläggas att denna räknas som den bästa versionen hittills då de förbättrat alla buggar som originalet innehöll (ps3 & 360).
     
  • Skrivet av: tv-spelare
    2013-01-12 00:15
    Är det fulare än till PS3 och 360? Kan knappt se någon skillnad, har sett en hel del av detta spel och det är ju inte direkt fult men jag kan inte direkt se någon skillnad mellan dem.

    Om de släpper denna version till PS3 där de patchat en del grejer och fixat lagget så vore det en solklart-köp i mina ögon.
     
  • Skrivet av: Österberg
    2013-01-11 21:24
    Citerer czaros1994:
    Citerer Österberg:Verkar nice. Synd bara att det verkar vara fulare än respektive andra versioner av spelet. Lite det jag var rädd skulle hända med wii u :/
    Att utvecklare kan inte pressa ut allt från Wii U? De måste kanske lära sig. Hoppas det inte tar så långt tid som för PS3 med vissa utvecklare


    Må så vara men även om wii u på pappret ska vara starkare än både 360 och kanske tillomed ps3, Men utvecklarna kan bara göra spel med den hårdvaran nintendo ger dom. Och om det är lika jobbigt att utveckla till som tex ps3 finns en stor risk att spelen kommer vara fulare till wii u precis som 3:dje partspel ofta ser bättre ut på 360 än ps3 tex. Den som väntar får se.
     
  • Skrivet av: Costae Cavea
    2013-01-11 20:53
    Citerer Linkjr:
    Gillade verkligen Ninja Gaiden Black till Xbox.


    Det gick tyvärr utför sedan då alla andra versioner och uppföljare blev sämre. :/
     
  • Skrivet av: czaros1994
    2013-01-11 20:43
    Citerer Österberg:
    Verkar nice. Synd bara att det verkar vara fulare än respektive andra versioner av spelet. Lite det jag var rädd skulle hända med wii u :/

    Att utvecklare kan inte pressa ut allt från Wii U? De måste kanske lära sig. Hoppas det inte tar så långt tid som för PS3 med vissa utvecklare
     
  • Skrivet av: PumpkinEater
    2013-01-11 20:01
    via mobil Hoppas det dyker upp ett NG Sigma till de båda andra med förbättringarna.
     
  • Skrivet av: Österberg
    2013-01-11 19:52
    Verkar nice. Synd bara att det verkar vara fulare än respektive andra versioner av spelet. Lite det jag var rädd skulle hända med wii u :/
     
  • Skrivet av: Linkjr
    2013-01-11 18:41
    Gillade verkligen Ninja Gaiden Black till Xbox. Det var snyggt, utmanade och hade bra action. Tyvärr verkar del 2 och 3 inte vara lika bra som första delen.

    Bör tilläggas att denna räknas som den bästa versionen hittills då de förbättrat alla buggar som originalet innehöll (ps3 & 360).
     
  • Skrivet av: Paer86
    2013-01-11 17:39
    Haha, stört. Gick in på GR för att kolla om det fanns någon nyhet om den nya bärbara konsollen från Razer som heter Edge. Så kom en recension på ett spel med exakt samma namn.
     
 
Grafik:6
Spelbarhet:8
Ljud:7
Hållbarhet:7
Vårt betyg:7/10
Plus:
Förbättrad spelkontroll, härlig design, intensiv action, flera wow-moment, varierade banor, stort omspelningsvärde
Minus:
Fulare än Ninja Gaiden 3, obalanserad svårighetsgrad, ogenomtänkta Quick Time Events
Spelinfo
  • Format:
    Wii U
  • Genre:
    Action
  • Utvecklare:
    Team Ninja
  • Utgivare:
    Tecmo Koei
  • Antal spelare:
    1
  • Antal spelare online:
    2-8
  • Åldersgräns:
    Från 18 år
  • Premiär:
    11 januari 2013
Ninja Gaiden 3: Razor's Edge
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Toki Tori 2 - Two Tribes iDÉAME interview
2013-05-22

Co-founder and programmer Martijn Reuvers explains Toki Tori 2 simple but challenging concept, Wii U upcoming level editor and Steam plans in a sunny ..

GDC: Godsrule: War of Mortals - Interview
2013-05-22

We caught up with a couple of Gogogic founders, Gudmundur Björgmundsson and Jónas Antonsson, in a secret room during GDC to discuss browser game Godsr..

PAX: Call of Juarez: Gunslinger - Interview
2013-05-22

Call of Juarez is going digital with Gunslinger and we caught up with brand manager Aymeric Evennou to learn more.

Call of Duty: Ghosts - Lead Animator Interview
2013-05-22

We sat down with lead animator Zach Volker in L.A. to discuss the recently announced Call of Duty: Ghosts.

Watch Dogs - Lead Game Designer-intervju
2013-05-21

Gamereactors Matti Isotalo besökte Paris för att tala med Ubisoft Montreals Danny Belanger om det efterlängtade Watch Dogs.

Jacob Jones and the Bigfoot Mystery - Gameplay
2013-05-21

De första minuterna från detta gulliga Vita-spel.

GDC: Magicka: Wizard Wars - intervju
2013-05-21

John Hargelid och David Nisshagen från Paradox North talar om sitt första projekt Magicka: Wizard Wars.

Turbo Super Stunt Squad - Global Gamer's Day-intervju
2013-05-21

Vi har träffat Dreamworks Andrea Frechette och senior producer Brian Etheridge och snackat Turbo Super Stunt Squad.

PAX: Edge of Space - intervju
2013-05-21

Vi har träffat Handyman Studios Jack Crane för att diskutera kommande indiespelet Edge of Space.

Dreamfall Chapters - intervju med Dag Scheve & Martin Bruusgaard
2013-05-18

Vi har träffat Red Thread Games Dag Scheve (writer) och Martin Bruusgaard (lead designer) för att diskutera det nyligen Kickstartade spelet Dreamfall ..

Call of Duty Championships-special - Kändisar
2013-05-17

Håller de bästa Call of Duty-spelarna på att bli superstjärnor? Vi har frågat spelarna på Call of Duty Championships i Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - intervju och livedemo
2013-05-17

KnapNok Games Lau and Dajana snackar Spin the Bottle.

GDC: Anomaly 2 - intervju
2013-05-17

Vi har snackat med 11 Bit Studios senior writer Pawel Miechowski om det aktuella Anomaly 2.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Vi har filmat en halvtimme gameplay från tower defence/förstapersonsskjutaren Sanctum 2. Ha så trevligt!

GDC: Wargaming - Victor Kislyi-intervju
2013-05-16

Vi har satt oss ned med Wargaming.nets VD Victor Kislyi för att diskutera massa saker.

GDC: Big Bite Soccer - Intervju
2013-05-16

Det är inte varje dag vi täcker ett Facebook-spel på GRTV, men Big Bite Soccer är lite annorlunda - och det borde tilltala fans av klassiska fotbollsp..

GDC: Nvidia Shield - Intervju
2013-05-16

Jason Paul, director of product marketing hos Nvidia, ger oss en genomgång av hur landet ligget med deras kommande bärbara spelenhet Shield, vilken so..

PAX: Wildstar - Mike Donatelli-intervju
2013-05-15

Vi har träffat content director Mike Donatelli och han har berättat en hel del matnyttigt om det kommande onlinerollspelet Wildstar.

Trailershow - 15 maj
2013-05-15

Är du redo för en ny omgång av vår Trailershow?

PAX: Dungeon Defenders II - Intervju
2013-05-15

Josh Isom på Trendy Entertainment berättar om det nya kompetitiva spelläget i Dungeon Defenders II (eller MOBA mode om du så vill), så väl som förändr..

GDC: Age of Wulin - Intervju
2013-05-15

Vi åkte limo med Gala Networks Claas Wollter för att få veta mer om de mer unika funktionerna i Age of Wulin - ett free-to-play MMORPG i det historisk..

GRTV: Indiepub - intervju
2013-05-15

Gillen McAllister har träffat Indie Pubs content manager och kalkonimitatören PJ Hruschak på Namco Bandai Global Gamers Day.

PAX: Sanctum 2 - Lead Designer-intervju
2013-05-15

V har träffat Sanctum 2:s lead designer Oscar Jilsén för att diskutera spelet.

Full Mojo Rampage - intervju och exklusiv gameplay-demo
2013-05-14

Vi besökte Over the Top Games för att få en exklusiv första titt på Full Mojo Rampage, studions första actionrollspel. Lär dig mer om precis allt om s..

RuneScape - Design Director-intervju
2013-05-14

Med massa hot tvingade vi design director Mark Ogilvie på Jagex att berätta om sitt gratisonlinerollspel. Han löd.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios iDÉAME-intervju
2013-05-14

Ena grundaren och programmeraren Jordan Fisher pratar om ett av de svåraste plattformsspelen vi någonsin testat.

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Knäck en cola, lägg upp fossingarna och titta på när vi spelar Metro: Last Light på Xbox 360 en timme från spelets början. Det är underhållning det!

PAX: Luftrausers - intervju
2013-05-14

Vi har träffat Vlambeers Rami Ismail på PAX East och lärt oss mer om Luftrausers.

Watch Dogs - Cinematic Lead-intervju
2013-05-13

Vi har talat med cinematic lead Lars Bonde på ett preview-event för Watch Dogs för att lära oss mer om hans bidrag till utvecklingsprocessen och vad n..

GDC: Expeditions: Conquistador-intervju
2013-05-13

Vi har träffat creative director Jonas Waever från Logic Artists för att diskutera det turbaserade strategirollspelet Expeditions: Conquistador.

The Bureau: Xcom Declassified - Senior Producer-intervju
2013-05-13

Mike Holmes har träffat senior producer Nico Bihary för att diskutera det taktiska actionspelet The Bureau: Xcom Declassified och hur det har utveckla..

Call of Duty Championships-special - att börja med Call of Duty
2013-05-10

I detta andra avsnitt talar vi med spelare på Call of Duty Championships om hur de började med Call of Duty.

Runner 2 - Alex Neuse-intervju
2013-05-10

Runner 2 kan nu spelas på många olika plattformar och vi har träffat en av grundarna av Gaijin Games, som berättar om kommande DLC, hur spelet mottagi..

Young Justice: Legacy - intervju
2013-05-09

Doug Panter, director of marketing på Little Orbit, talar oss genom Young Justice.

GDC: The Drowning - intervju
2013-05-08

Ben Cousins karriär sträcker sig från Lionhead till Sony och Dice, men hans nästa projekt handlar om nåt annat.

Spel att hålla utkik efter: maj 2013
2013-05-08

Vi har spanat in några av månadens hetaste spel, som Metro: Last Light, Fuse och Grid 2.

GDC: Ubisoft - Yannis Mallat-intervju
2013-05-08

Vi har talat med Ubisoft Montreals Chief Executive Officer Yannis Mallat om branschtrender.

PAX: Neverwinter - Jack Emmert-intervju
2013-05-08

Cryptic Studios VD Jack Emmert har talat med oss om Neverwinter.

GDC: Infinite Crisis - Executive Producer-intervju
2013-05-07

Vi har talat med Turbines Jeffrey Steefel om deras kommande MOBA - Infinite Crisis - där en massa DC Comics-figurer fightas.

GDC: Cloudbuilt - intervju
2013-05-07

Vi har träffat Johannes Smidelöv från svenska Coilworks för att snacka om deras lovande plattformsspel Cloudbuilt.

Omröstning Vad tycker du om Xbox One hittills?
  • 5% Grymt imponerad
  • 19% Känns ganska lovande
  • 23% Hade hoppats på mer
  • 46% En besvikelse
  • 7% Va, har den visats?
Resultat
BETA +