Recension

Phantasy Star Universe

Publicerad 2006-11-19
Text: Jonas Mäki

Segas klassiska rollspelsserie är tillbaka, och Jonas gör sig redo för ytterligare ett tusental timmar i Phantasy Stars digitala onlineuniversum

Redan 1987 debuterade Phantasy Star till Segas Mastersystem. Spelet var ett av de första med inbyggt minne som gjorde att man kunde spara sitt äventyr istället för att använda lösenord. Sedan Phantasy Star IV släpptes 1994 har ingen ny del i huvudserien släppts, utan numera är det endast onlinespel som gäller.

Men tyvärr missade alltför många Segas episka rymdsåpa Phantasy Star Online när det släpptes till Dreamcast. Den fantastiska lilla vita konsolen sålde långt sämre än den förtjänade, och en god spelidé höll på att gå förlorad. Senare gavs spelet ut till Gamecube och Xbox, men det var då för sent. Allt detta tänker Sega nu åtgärda med råge i Phantasy Star Universe som innehåller mycket mer av allt, fantastiska onlineupplevelser och ett fullödigt offlineäventyr.

I alla fall om man får tro Sega själva. Verkligheten är dock lite annorlunda för även om Phantasy Star Universe faktiskt är ett alldeles sagolikt läckert spel online, så är hela offlinegrejen bara att glömma. Det består av ett banalt äventyr med den dåligt läppsynkade och synnerligen störige 17-åringen Ethan Waber i huvudrollen som inte kommer att göra någon glad.

Nej, online är det som gäller. Då växer spelet ordentligt och blir en fantastisk upplevelse där man kan mingla med tusentals andra spelare på tre olika planeter i solsystemet Grarl. Dessutom finns en enorm rymdstation där man dels får ett eget rum, men också har utmärkta möjligheter att både skaffa förnödenheter samt göra nya bekantskaper.

Att spela Phantasy Star Universe påminner mycket om gamla Phantasy Star Online, eller för all del om Guild Wars för er som spelat det. Det är inte förrän man tagit sig ett tiotal timmar in i spelet som alla nyheter sedan föregångaren verkligen märks. Till exempel är spelet nu svårare, vilket gör taktik till en oumbärlig levnadsstrategi och att ha en magiker med helande förmågor i sin grupp är en absolut nödvändighet. Tack vare att man numera kan ha två vapen känns även striderna mer underhållande och skillnaderna mellan raserna är större. Dessutom kan den som vill numera byta yrke i spelet för att skapa en balanserad figur med många färdigheter.

Ett annat plus med Phantasy Star Universe kontra många andra onlinerollspel, även de till PC, är möjligheten att ge sin figur ett personligt utseende. Du väljer själv din kroppsform helt fritt, väljer mellan mängder av ansiktsattiraljer och justerar hår och liknande med den fulla RGB-skalan så ingen ska ha samma färg på håret som du har.

Solsystemet Grarls tre planeter erbjuder sköna miljöer att utforska med mörka grottor, uråldriga hemligheter och färgsprakande natur. Alla har de dessutom stora städer, var och en med unika möjligheter och butiker. Det gör att man måste resa omkring för att hålla sig ajour med sin utrustning. Uppdragen är också mer varierade denna gång och framför allt långt fler. Det gör att man inte behöver göra om samma sak på samma sätt som tidigare.

Spelmässigt är Phantasy Star Universe klart bättre än sin föregångare. Nu kan man blanda vapen på ett helt annat sätt, det går snabbare att växla mellan det man har i sin utrustning och möjligheterna att skräddarsy saker som man vill ha det är numera nästan oändligt. Det gör det roligare att pyssla om sin figur och det handlar inte om att bara klättra i nivå på samma sätt som tidigare. Ett exempel är att varje figur numera får ett eget rum, vilket egentligen bara tänkt för förvaring. Man kan dock släppa in kompisar där genom att dela med sig av koden dit, eller alla genom att inte ha någon kod. Det har många spelare nyttjat genom att öppna konstgallerior eller regelrätta butiker.

Tyvärr är inte allt frid och fröjd. Phantasy Star Universe började nämligen som ett Playstation 2-spel, vilket från början var tänkt att släppas 2004. Visserligen utannonserades en PC-version samtidigt, men Playstation 2-diton var helt klart i fokus. Två år har gått sedan dess och i denna bransch är det en smått oändlig tid. Men vad Sega än ägnat den tiden åt, så inte är det i alla fall det grafiska, för rent tekniskt är spelet mest troligt alltför primitivt till både PC och Xbox 360 för att tilltala de stora massorna.

99 kronor per månad kostar det att spela Phantasy Star Universe och då krävs inget Xbox Live Guld. Priset känns fullt motiverat när man ser vad spelet innehåller. Redan första veckan avverkade jag närmare 40 timmar, vilket är mer än de flesta andra spel kan erbjuda över huvud taget. Då har jag ändå bara skrapat på ytan i ett spel som lär underhålla mig kungligt lika länge som sin föregångare, där jag för länge sedan spräckt 2000-timmarsvallen. Undvik om du bara tänkt spela offline, men annars är det ett synnerligen köpvärt onlinerollspel och sådana växer sannerligen inte på träd till konsol.

Phantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star Universe
Phantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star Universe
Phantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star Universe
Phantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star Universe
Phantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star UniversePhantasy Star Universe
Relaterade länkar:
Kommentera text

För att kommentera måste du vara inloggad. Om du inte är medlem än - bli medlem nu!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Fet text</b> <i>Kursiv text</i> <u>Understruken text</u>


Kommentarer
  • Skrivet av: Critizizer
    2009-05-29 22:34

    Phantasy star är så grymmt jävla dåligt så det finns inte!!

    (Men inget ont om recnsionen så bli inte arg! )

     
  • Skrivet av: razori
    2008-12-29 12:02

    verkligen kul att slakta elaka fiender

     
  • Skrivet av: Stektanudlar
    2008-06-28 18:51

    Vet någon om det finns stöd för voicechat på PS2-versionen =)?

     
  • Skrivet av: Arolove
    2007-12-06 08:16

    Ett otroligt bra online spel. Lätt värt pengarna i månaden!

     
  • Skrivet av: ZogeZ
    2007-07-31 13:55

    Ska inskaffa det här spelet (På tiden) men innan jag gör det vill jag höra mo det finns ok med spelare online..

     
  • Skrivet av: Baxter
    2007-04-30 08:41

    Nja detta ska man väll lira online? Körde demot men nja inget för mej.

     
  • Skrivet av: Krafton
    2007-04-28 01:52

    Wii60:
    Det är ganska självklart att man måste betala för både guld och den avgiften. Guldavgiften går till microsofts servrar. PSU-avgiften går till segas serverar. Sega och MS är inte samma företag. Så sega tjänar ju inga pengar på folk som betalar guld.

     
  • Skrivet av: Wii60
    2007-04-24 13:40

    Bra spel men tyvärr dåligt att det måste kosta varje månad 100 kr visst för silver medlemar kan dom få betala 100 kr men vi som har guld då? då borde vi få spela gratis för att vi betalar guld medlem varje månad eller per år .

     
  • Skrivet av: Savve
    2007-02-23 19:33

    Ja det är månadsavgift på PC/PS2 versionen och 360 versionen. Månadsavgiften är till för att täcka serverkostnaden och allt underhåll som hör till MMO-spel. Samt att se till att Sega fortsätter tjäna pengar på spelen.

     
  • Skrivet av: RatMan
    2007-02-23 10:24

    Är det någon månads avgift på PC versionen? Är det inte onödigt med månadsavgift?

     
  • Skrivet av: _wolf_
    2007-01-17 09:45

    lättfett att jag ska dra och köpa det den 25: de

     
  • Skrivet av: Rosebud
    2007-01-08 13:11

    är det månadsavgift om man köper det till dator?

     
  • Skrivet av: The Bullet
    2006-12-21 23:18

    Njaa, jag fortsätter nog med GW...

     
  • Skrivet av: KH_fan
    2006-12-09 16:42

    Grafiken ska inte få en femma minst en 8

     
  • Skrivet av: Dark_Matters
    2006-11-29 21:36

    verkligen ett bra spel om ni frågar mig.

    Spelade det över Xbox Live på Xbox 1 och de var grymt ;) rekommenderar att köp de även om de kostar över månaden !!!

     
  • Skrivet av: -RadiuZ-
    2006-11-27 00:10

    Gillade inte betan något vidare. Plus att jag inte vill betala i månaden.

     
  • Skrivet av: KebabrullareN
    2006-11-26 22:54

    Naruto_Rasengan!!! tack för den UNDERBARA inspirationen till min nya "signatur i forumet".

    Check it out bro...(se nedan)

     
  • Skrivet av: KebabrullareN
    2006-11-26 22:46

    Ja håller med the_mithril!

    Singelplayer delen var allt annat än ONÖDIG.
    Ett BRA äventyr där man stöter på många starka personligheter och mellansekvenserna är underbara och sådana man vill spela vidare för att se den nästa.

    Förstår f*n inte hur Gamereactor tänker ibland (eller snarare OFFTAST) när de recenserar spel...

     
  • Skrivet av: Mister_Bungle
    2006-11-26 17:49

    Jag tänkte inhandla spelet imorgon. Hoppas jag inte dör av missnöjdhet!

     
  • Skrivet av: The_mithril
    2006-11-26 16:14

    Jag tycker att singleplayer delen var riktigt intressant, även om det blev lite enformigt till och från. Dålig var den dock verkligen inte.

     
  • Skrivet av: KebabrullareN
    2006-11-26 13:06

    Fan va störd ja blir på gamereactor ibland asså, eller väldigt ofta, speciellt när man skrivit ett skiit långt brev som defenitivt är "intressent för allmänheten" och "välformulerat" så de e bara en jäävla whaist att skriva brev till dom, om du då inte vill fråga frågor om dom själva...En MYCKET intressant fråga som, "vem tycker du är bäst, Master chief i halo eller Samus i Metroid".

    Jo men, vässt, MYYYCKET intressant för allmänheten o veta va lilla David tycker om detta...

    Ursäkta mig folk, va bara tvungen att få ur mig den lilla aggressionen man hade inom sig av detta.

    Peace out fölk...ta hand om er

     
  • Skrivet av: rovbin
    2006-11-25 01:22

    Singleplayer delen va riiktigt dåligt faktiskt.
    multiplayer vet ja inte, men ja tänker inte testa för grafiken + layouten va så fruktansvärt dålig.

    4/10 av mig ÄVEN fast ja är ett stort mmorpgfan.

     
  • Skrivet av: Boromir
    2006-11-24 22:49

    Boring... Inget spel för mig

     
  • Skrivet av: Viskey
    2006-11-24 19:42

    Tänker nog köpa det Det har ju blivit dags för ett nytt spel i min kära spelhög ^^

     
  • Skrivet av: DC Carter
    2006-11-23 16:27

    Blir väl att skaffa ill jul.

     
  Fler läsarkommentarer>>
Grafik:5
Spelbarhet:8
Ljud:8
Hållbarhet:7
Vårt betyg:8/10
Plus:
Varierat, massor att göra, goda figurskaparmöjligheter, ljuv musik, mycket lång speltid
Minus:
Gammal grafik, tråkigt offlineäventyr
Spelinfo
  • Format:
    PC, PS2, Xbox 360
  • Genre:
    Onlinerollspel
  • Utvecklare:
    Sega
  • Utgivare:
    Sega
  • Antal spelare:
    1
  • Antal spelare online:
    1-1000
  • Premiär:
    24 November 2006
Phantasy Star Universe
Din spelsamling
Liknande spel

De 20 senaste programmen:
(Intervjuer, reportage, recensioner mm)

Preview: Alpha Protocol
2010-03-19

Obsidian Entertainment's Alpha Protocol seems to have been in development for an eternity, but this summer time has finally come to step into the shoe..

GDC10: Mafia II interview
2010-03-19

We met with senior producer Denby Grace to get the latest information on the highly anticipated Mafia II.

GRTV News - 19 March
2010-03-19

Petter is back again, with the biggest gaming-news for you!

GDC 2010: Dragon Age: Origins - Awakening
2010-03-19

We met Bioware to get the latest on the upcoming expansion for Dragon Age.

GDC 2010: Age of Conan: Rise of the Godslayer interview
2010-03-18

GRTV met game director Craig Morrison from Funcom and had a talk about Rise of the Godslayer - the coming expansion for Age of Conan: Hyborian Adventu..

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 2
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: Presentation: Age of Conan: Rise of the Godslayer Part 1
2010-03-18

Funcom and Game Director Craig Morrison shows us some details from character creation, new factions, areas and dungeons.

GDC 2010: NeuroSky Mind Controller
2010-03-18

Motion controllers are for old people. The new hype is playing using only the power of your brain! Bengt tried the mind controller NeuroSky at GDC, S..

GDC 2010: Green Day: Rock Band - American Idiot Gameplay
2010-03-18

Off-screen gameplay from GDC, showing American Idiot in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - Boulevard of Broken Dreams Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing Boulevard of Broken Dreams in action.

GDC 2010: Green Day: Rock Band - When September Ends Gameplay
2010-03-17

Off-screen gameplay from GDC, showing When September Ends in action.

GDC 2010: Socom 4 Gameplay
2010-03-17

Gameplay from the showfloor of GDC

Trailershow week 11
2010-03-16

Petter has gathered the hottest trailers from last week

GRTV News - 16 March
2010-03-16

GDC is over, and so Petter is back with the biggest news from last week.

Preview: Alan Wake Gameplay
2010-03-16

We went to see Alan Wake in Helsinki, Finland at developer Remedy, and came back with this gameplay straight from the game.

GDC 2010: Playstation Move - Gameplay Demos
2010-03-15

We filmed the Playstation Move press conference at GDC and have edited out the juiciest gameplay bits for you to enjoy. Socom 4, Little Big Planet, Mo..

Review: Guitar Hero: Van Halen
2010-03-15

Guitar Hero is back! Now featuring Van Halen, and other artists, such as Blink 182, Weezer and Judas Priest.

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Omröstning Var brukar du köpa dina spel?
  • 41% Dedikerade spelbutiker
  • 13% Elektronikaffärer
  • 2% Stormarknader
  • 40% Beställer online
  • 3% Annat
Resultat
Store locator
Nyheter | Förhandstittar | Recensioner | Artiklar | Hårdvara | Tema | Dvd | Blu-ray | Tidningen | Prenumerera | Ladda hem PDF | Hitta butik | Forum | Bloggar | Brev | Medlemsrecensioner | Tävlingar | Game Servers | Bli medlem | Grupper | Grupper | Kontakt | Annonsera | Redaktionen | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark