Världsmästaren i schack 2024 har stigit och han är den yngsta någonsin. Igår, under världsmästerskapet i schack 2024, har Gukesh Dommaraju, känd som Gukesh D, besegrat den tidigare mästaren Ding Liren. Matchen bestod av totalt 14 partier: Liren vann 2, Dommaraju vann 3 och resten slutade oavgjort, vilket innebar att hela matchen slutade 7,5-6,5 (vinst är en poäng, oavgjort om hälften för varje).
Det mest troliga scenariot skulle ha varit ett tiebreak som skulle spelas dagen därpå, men Liren gjorde ett chockerande misstag i det 14:e och sista gamet. Faktum är att Dommaraju till en början inte insåg vidden av misstaget som hans rival hade begått, förrän han log.
Liren insåg sitt ödesdigra misstag, men det var för sent. "Jag var helt i chock när jag gjorde ett misstag, hans ansiktsuttryck visar att han var väldigt upphetsad, glad", sa kinesen, enligt Chess.com.
Gukesh brast ut i tårar efter segern och sa att det var det enskilt största ögonblicket i hans liv. Som India Today rapporterade, när han var elva, sa Gukesh till en reporter att hans dröm var "att bli den yngsta världsmästaren", i en video som har blivit viral.
Nu har Indiens premiärminister Narendra Modi gratulerat honom, liksom Viswanathan Anand, den tidigare indiska världsmästaren i schack. Den tidigare yngsta mästaren var Garry Kasparov, 22 när han blev mästare för första gången 1985, en titel han försvarade sex gånger.
Är du nyfiken på att testa det själv? Innternational Chess Federation (FIDE) har lagt upp hela matchen återskapad av Google, så att du kan se den exakta rörelsen som orsakade Lirens slutliga misstag. Exakt är den rörelsen 55.Rf2??.