Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Världens nyheter

200 döda i Colombia redan efter gårdagens jordbävning

Hjälpinsatserna blir svårare när räddningsarbetare arbetar mot klockan.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

En dödlig jordbävning med magnituden 7,6 drabbade Colombia igår. Nu överstiger dödstalet 200 när räddningsarbetare tävlar för att hitta överlevande, enligt Reuters.

Jordsärvningen var den starkaste som drabbat det sydamerikanska landet på årtionden, och i västra Colombia slog den till mot kaffeodlande hjärtland, där hus, skolor, lägenhetshus och hälsocenter jämnades med marken.

Colombianska räddningsarbetare skyndar sig för att hitta fler överlevande som är instängda under kollapsade byggnader. Arbetslag i städer som Pereira och Cali har arbetat hela natten med kranar, grävmaskiner och bara händer, medan familjer väntar vid rasmassorna på tecken på liv.

Gårdagens katastrof har skadat kritisk infrastruktur och stört hjälpinsatser, då flygplatser, vägar, el, vatten, sjukvård och telefontjänster har påverkats, medan kollapsen av övervåningarna på ett sjukhus i Kalifornien lämnade några patienter fast och tvingade hundratals fler att behandlas direkt på gatan.

200 döda i Colombia redan efter gårdagens jordbävning
Shutterstock

This post is tagged as:

Världens nyheter


Loading next content