Microsoft kom igår kväll med sin kvartalsrapport för oktober-december förra året, och som vanligt har man enorma vinster att redovisa. Totalt hade Microsoft en omsättning på $24,52 miljarder (runt 160 miljarder kronor), varav $7,97 miljarder (52 miljarder kronor) var vinst. Båda dessa siffror är rekord för Microsoft.
Det kanske mest intressanta för oss spelare är dock antalet sålda konsoler, och Microsoft har sålt (till butik) 7,4 miljoner Xbox-enheter under perioden. De är fördelade på 3,9 miljoner Xbox One och 3,5 miljoner Xbox 360.
Med tanke på att Microsoft härom veckan rapporterade att man sålt över 3 miljoner enheter till spelare i 13 länder betyder det sannolikt att de har sålt ungefär 80% av vad de tillverkat. Det är normalt väldigt bra siffror, men sannolikt ändå efter värste konkurrenten Sony som haft och har regelrätta brister på Playstation 4 som dock släppts i 48 länder och sålde 4,2 miljoner fram till och med 28 december.
Motsvarande siffror för Sony kommer de närmsta veckorna, medan Nintendo rapporterar halvårsvis och inte väntas redovisa sitt resultat förrän i slutet av april.