Skip to main content
Förtittar

5 Snabba: The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom

Vi tar en titt på det nya Zelda-äventyret som verkligen gör skäl för sitt namn, eftersom vi efter snart 40 år ska få spela som just Zelda...
Jonas Mäki Editor Sweden Uppdaterad 25 juni 2024

Det ser ju precis ut som The Legend of Zelda: Link's Awakening-remaken, är detta också en remake?
Nej, även om det tveklöst bygger på samma grundteknologi, så är The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom något helt nytt. Och det på mer än ett sätt. För trots att serien som bekant alltid hetat Zelda, så har det ju alltid varit Links äventyr. Men denna gång är det istället Link, och många flera, som blir fångad och Zelda som därför tvingas rycka ut för att rädda alla. Det är alltså första gången på 38 år hon får vara hjältinna i sin egen spelserie. Med det sagt kommer den som spelat Link's Awakening-remaken känna igen sig åtminstone visuellt eftersom grafiken är snarlik, men där stannar också likheterna.

Hyrule ser charmigare ut än någonsin och kommer kunna utforskas på ett nytt sätt.

Jaså, vad menar du då?
Nintendo har ju en förkärlek för att aldrig repetera sig, och när de nu byter huvudperson så gäller det mer än någonsin. Zelda-legenden Eiji Aonuma har personligen sagt att han tycker Zelda ska slåss på ett annat sätt än Link för att bryta med Zelda-konventionerna. Därför kommer Zelda vara utrustad med en magisk stav som hon får av fen Tri, men vilken hon kan duplicera föremål (så kallade echoes). Det låter i sig kanske inte så spännande, men gör att du med hjälp av kreativitet kommer kunna ta dig an allehanda utmaningar på helt olika sätt eftersom du kan bygga saker och även stapla dem på varandra. Det gör också att spelvärlden kommer kunna utforskas på ett nytt sätt eftersom du kan bygga konstruktioner som hjälper dig att nå svåråtkomliga platser.

Det finns vattenpussel och uppenbarligen även tvådimensionsionella passager eller banor.

Intressant förvisso, men stapla lådor låter ju halvkul och det har vi väl gjort förr?
Absolut, men Nintendo är Nintendo och har givetvis flera överraskningar i rockärmen, för vem säger att echoes måste vara lådor? Nintendo har redan avslöjat något de kallar vattenblock, vilket är ganska precis vad det låter som. Det vill säga block av vatten som du sedan kan stapla. Och Zelda har naturligtvis fler simmärken än Baddaren (utifrån den första trailern att döma så har hon nog Simborgarmärket, rent av) så hon kan gå in i dessa vattenblock och simma i den. Det betyder att du kan skapa dina egna sjöar och vattendrag helt i strid med fysikens lagar och låta Zelda simma till platser du tidigare inte kunnat komma åt. Dessutom kan du själv skapa "fiender" som hjälper dig i striderna. Och vi kan vara helt säkra på att Aonuma och hans team har betydligt fler överraskningar än så i beredskap för att skapa den där typen av unikt Nintendo-gameplay vi lärt oss att älska genom åren. Kanske får vi en liten försmak av det i trailern för i sprickorna skymtar en värld med öar flytandes i luften - vilket skulle ge helt nya möjligheter.

Fränt, men vem var den där otäcka grisen i videon då?
Det verkar som att The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom utspelas i den tidslinje fansen kallar Fallen Hero, alltså samma som i A Link to the Past och Between Worlds samt Oracle-titlarna. Här är det en annan och grisliknande Ganon vi möter, och som synes verkar Link vara maxlevlad (visst är det väl Master Sword och Hylian Shield vi ser va?) när han möter besten i början av äventyret. Spontant gillar vi denna design på Ganon och tycker det känns trevligt retro att få slåss mot honom igen, denna gång alltså som Zelda.

Visst är det väl svävande öar vi ser i den där dimensionsrevan?

Men kommer man som Zelda-fan känna igen sig då?
Utan tvekan, trots att detta kommer vara ett av de mest unika äventyren i serien hittills, så finns det fortfarande gott om klassiska inslag. Zelda samlar givetvis på rupies (och Business Scrubs är redo att klå dig på dem), det finns grottöppningar att spränga, fienderna är i hög grad klassiska, Skull Chests tycks vara tillbaka, Deku Tree finns med och vi tycker oss till och med se Impa i den hittills enda släppta videon. Dessutom finns massor av småsaker som bara Zelda-fans kommer notera, likt ReDeads och Kyandokyan som knappast hör till de mest kända varelserna från serien. Kort sagt råder det ingen tvekan om att det är ett äkta Zelda vi står inför, och tack vare bytet av huvudperson har Nintendo nu kunnat genomföra fler spelmässiga nyheter än någonsin förr - utan att tumma på det Hyrule vi lärt oss älska under snart fyra decennier.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.