Det är ganska vanligt att det första avsnittet av en ny TV-serie lockar stora mängder tittare, där vissa gillar vad de ser och återvänder för mer av det goda när det andra avsnittet sänds, medan andra inte blev övertygade och går vidare till annat. Detta leder normalt till färre tittare vecka två.
Men uppenbarligen har House of the Dragon inte detta problem. Inte nog med att det första avsnittet av serien slog HBO-rekord - det slogs även av avsnitt två. Det första avsnittet sågs av strax under 10 miljoner människor under första dygnet, medan det andra avsnittet nådde 10,2 miljoner under samma tid.
Det verkar uppenbarligen som om folk saknat Game of Thrones, och om resten av serien håller samma kvalitet tror vi att publiken faktiskt kan växa ännu mer.
Vad tycker du om House of the Dragon så här långt?
