Det har varit mycket snack och rykten om en uppföljare till Frasier senaste åren, och Kelsey Grammer själv har inte gjort någon hemlighet av att han skulle vilja återvända till rollen som Frasier Crane i en ny serie. Nu har projektet fått grönt ljus av Paramount+ och produktionen kan börja.
Frasier var enormt populär under 90-talet och konkurrerade med både Friends och Seinfeld. Serien var en spinoff baserad på Cheers, där Grammer hade en mindre roll som psykiatern Frasier. I spinoffen flyttade Frasier från Boston till Seattle och blev radiopsykolog, och nästan alla större karaktärer från Cheers dök upp som gäster i den nya serien.
Det verkar som om vi kan förvänta oss ett liknande upplägg den här gången, eftersom de andra huvudrollerna inte kommer att vara ordinarie skådespelare. Istället kan bland annat Daphne, Ross och framför allt Niles förväntas besöka den nya showen, där Frasier återigen flyttat till en ny stad. Tio avsnitt väntas i den första säsongen, som förhoppningsvis visar sig vara tillräckligt bra och populär så vi får se mer av Frasier i framtiden.

Tack Deadline