När PlayStation 4 var nästan tre år gammal fick den sitt kraftfullare syskon Playstation 4 Pro, och Xbox One följdes av Xbox One X efter fyra år. Som du säkert vet fyller Playstation 5 tre år under 2023, och enligt ett nytt rykte planerar både Sony och Microsoft uppgraderingar med nya konsoler i mitten av generationen.
Tez2 är en ganska känd Rockstar-insider på GTA Forums, och hävdar nu att utvecklarna redan fått den uppgraderade hårdvaran för både Playstation 5 och Xbox Series X, något han säger sig veta "for sure". Om Sony och Microsoft planerar att lansera sina nya konsoler nästa år (eller 2024) är det på tiden att utvecklarna får hårdvaran nu så att de kan förbättra sina titlar i tid till lanseringen.
Tills vidare är dock bara ett obekräftat rykte, men det är inte första gången vi hört liknande uppgifter, och om det visar sig vara sant antar vi att vi kommer få höra mer om det snart med tanke på hur transparent branschen är nuförtiden.

Tack GamingBolt