Skip to main content
Nyheter

Spela F1 22 gratis till helgen

För att uppmärksamma USA:s Grand Prix gör Codemasters sin sim-racingtitel gratis för alla under några dagar...
Jonas Mäki Editor Sweden 19 oktober 2022

Gillar du Formel 1 men har inte provat senaste officiella F1-titeln ännu? Då har vi precis rätt medicin för dig, eftersom utvecklaren Codemasters meddelar att de gör den senaste delen av deras F1-serie gratis för alla spelare under några dagar för att uppmärksamma USA:s Grand Prix, vilken går av stapeln till helgen.

F1 22 är gratis från den 20 oktober till den 24 oktober till alla plattformar och har samtidigt en rad kampanjerbjudanden om du gillar det och vill köpa den fullständiga titeln. Alla framsteg som du gör under den kostnadsfria provperioden kommer också överföras.

Det kommer också bjudas på gratis USA-inspirerat innehåll som du får med posten (i spelet alltså, i verkligheten får vi dras med Postnord) fram till den 7 november. Detta inkluderar en Stars and Stripes-version, hjälm, tävlingsdräkt, handskar och till och med The Griddy-podiumfirandet.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.