Det har inte varit någon hemlighet att Saudiarabien, under ledning av kronprins Mohammed Bin Salman, försökt diversifiera sina investeringar och bli mindre beroende av priset på råolja som exportvara. Därför har de investerat kraftigt i underhållningsindustrin, inklusive spelbranschen.
Medan de köpt in sig på flera håll, finns tydliga indikationer på att de har en särskild kärlek till Nintendo och har upprepade gånger ökat sin andel i företaget genom att köpa fler och fler aktier. Först köpte de 5,01 procent, sedan ökade de denna andel till 6,07 procent förra månaden. Nu avslöjar Trading View att Saudiarabien ökat sin andel igen, den här gången till 7,08 procent.
Nintendo hävdade efter första omgången att de "inte var medvetna om investeringen förrän efter det att transaktionen hade slutförts". De har dock inte kommenterat dessa två senaste affärer.
Bryr du dig vilka som äger och tjänar pengar på våra TV-spel?
