ESL har meddelat att de ändrar formatet på StarCraft II Pro Tour för säsongen 2023/24. Säsongen kommer nu att innehålla veckovis ESL Open Cups, före två online Masters Regionals, som kommer att innehålla live personliga finaler - en som kommer att vara i Sverige i maj och den andra i Atlanta i november.
Detta kommer sedan att följas av ESL Pro Tour Championship, som kommer att meddelas och förklaras ytterligare ingående senare i år.
För att lägga till detta kommer ESL att slå samman regionerna Latinamerika och Nordamerika, och kommer också att göra detsamma med många asiatiska länder (och till och med Oceanien här) för att skapa en stelnad Asienregion. Europa och Korea kommer att fortsätta att fungera som det gör för närvarande.
Slutligen avslöjade ESL också att det framöver skulle finansiera alla prispengar för turneringen, eftersom det ytterligare ger allt internt.