För en tid sedan utannonserade Nintendo att vi från och med den 27:e mars kommer det inte längre kommer kunna köpa digitala spel varken på Wii U eller 3DS. Detta då de helt skrotar sin digitala butik eshop för att fokusera på framtiden istället. Detta fick den populära Youtubern Jirard Khalil, även känd som The Completionist att agera.
Han bestämde sig nämligen att köpa samtliga digitala spel som finns på eshop till de respektive konsolerna. Ett rejält projekt minst sagt med 866 spel till salu i butiken till Wii U och 1547 stycken till 3DS. I rent lagringsutrymme motsvarar det 1,2 TB för Wii U-spelen och 267 GB för 3DS-spelen med en sammanlagd prislapp på nästan 230 000 kronor.
Jirard går igenom hela processen i sin video och det gränsar helt klart på vansinne med flertalet oväntade hinder som dyker upp. Inte minst på grund av de väldigt strikta regler Nintendo har. Du kan spana in hela videon här.
Spelar du fortfarande något på Wii U och 3DS?

"Jag köpte alla spel som fanns".