Skip to main content
Recensioner Call of Duty: Warzone Mobile

Call of Duty: Warzone Mobile

Efter år av utveckling är det nu dags för Warzone att göra storslagen debut till våra mobiltelefoner men Hegevall är allt annat än imponerad...
Petter Hegevall 21 mars 2024

Under lång tid har vi matats med information om att Activisions framgångsrecept på spelvärldens mest hektiskt snabba och utmanande Battle royale-upplevelse varit på väg till våra mobiltelefoner och nu är det äntligen här, fem månader efter premiären av Warzone 2.0 till PC samt våra konsoler. Call of Duty: Warzone Mobile är dock ingen miniversion av Warzone 2.0 utan snarare en slags fusion mellan Warzone och Warzone 2.0. Spelmekanik, spelsystem och vapenutbud samt perks och inventory är hämtat från 2022-spelet medan kartan stavas Verdansk och alltså hämtats från det första spelet (från 2020).

Jag har väl inte varit någon större Call of Duty-anhängare under de senaste 15 åren, direkt. Detta ändrades dock med Warzone 2.0 som åtminstone vid release var en helt annan typ av upplevelse än det första spelet. Tempot var mycket långsammare med mindre skillgaps baserat på ultrarappa rörelsemönster, slidecancels och annat och med mer av ett "militärsim"-upplägg med ryggsäckar, mer fokus på lootvapen och mindre hysteriska loadout-rusher. Mig passade det utmärkt och med tanke på hur mycket mer jag gillar Al Mazrah än vad jag tycker om Verdansk (eller Caldera, som var den enskilt sämsta Battle royale-kartan jag testat) har det varit enkelt för mig att återvända, på daglig basis.

Det här spelet är så gräsligt fult att det nästan känns parodiskt. Tänk Nintendo 64 med en bildskärmsuppdateringshastighet på fyra.
Idag har jag spelat 256 matcher i Warzone 2.0 under de senaste fem månaderna och har rafsat ihop 20 vinster, vilket naturligtvis inte är det minsta imponerande men något slags mått på hur svårt det verkligen är, särskilt för någon som inte tillbringat särskilt mycket tid med spelserien de senaste 15 åren. Att Activision (Raven + Infinity Ward) med regelbundna uppdateringar försökt göra Warzone 2.0 mer som Warzone har för min del inte hjälpt, heller. Jag gillade helt klart grundupplägget vid release mer än spelet som existerar idag och var nyfiken på var någonstans i denna balans som mobilversionen skulle hamna. Både Fortnite Mobile samt Playerunknown's Battlegrounds Mobile fungerar förbluffande väl vilket fick mig att tro att Activisions multimiljard-projekt skulle bli riktigt bra. Jag trodde fel.

Call of Duty: Warzone Mobile är gräsligt. Rakt igenom eländigt dåligt.

Det första som inte fungerar här är spelets "Movement" och mekaniken bakom hur man rör sig i Call of Duty: Warzone Mobile. Hoppar jag över till Call of Duty: Mobile är spelkontrollen mer exakt, rörelserna känns mer genomarbetade och följsamma och jag har noll problem med att träffa motspelarna även om jag nyttjar touch-kontrollerna och inte min Nimbus Plus. I Warzone Mobile däremot känns hela spelet trögt, stökigt, bångstyrigt och jobbigt på et sätt som enbart frustrerar. Call of Duty i multiplayer har ju alltid handlat om tempo, tempo, tempo och om att nyttja de rappa rörelserna för att undkomma fiendeeld och även om det blev mindre av den varan i Warzone 2.0, är det ändå aldrig så märkligt dåligt som i mobilversionen där det känns lite som om jag rör mig i gyttja. Som om skorna täckta av klister och liksom haltar runt på marken likt en låghalt dvärg.

Loadout-systemet fungerar väl och går att överföra från exempelvis Warzone 2.0 till PS5, men det kvittar när man rör sig som ett kylskåp.

Detta är det flera år gamla, Tencent-utvecklade Call of Duty: Mobile som alltså är fem gånger snyggare än nya Warzone Mobile.
En annan aspekt av det här spelet som håller skrämmande låg kvalitet är grafiken som är sådär chockerande ful som väldigt få påkostade storspel till våra mobiltelefoner idag är. Jag har spelat på en Iphone 14 Pro Max som har mer beräkningskapacitet än en Playstation 4 (närmare en PS4 Pro, faktiskt) och trots detta ser Warzone Mobile mer ut som ett Nintendo 64-spel än något annat. Delar av miniatyrversionen av Verdansk ser så gräsligt stygg ut att det nästan ser ut som ett dåligt skämt vilket gör att känslan av att man verkligen hoppar ned i en riktig värld aldrig infinner sig. Atmosfären här är horribelt dålig. Jag har spelat i ett par veckor och aldrig för en sekund tänkt att jag är en soldat i en värld utan snarare något slags svävande vapen som haltar runt bland gråbleka flak till superlågupplösta väggar.

Det finns absolut noll atmosfär här vilket är en av de viktigaste aspekterna i ett Battle royale.

Skippa för allt i världen det här och spela Fortnite Mobile istället.
Ljudet är undermåligt, också. Att försöka höra fotsteg där fienden är fungerar hjälpligt som bäst och helt värdelöst när det är som sämst och när det gäller miljöljud och akustik ligger det här spelet långt efter andra namnstarka Battle royale-upplevelser till mobila plattformar. Laddningstiderna är däremot bra och menysystemet är inte fullt så plottrigt som jag hade befarat men på det stora hela har jag verkligen inte särskilt mycket positivt att säga om denna produkt. Sett till resurser, budget och möjligheter samt till hur otroligt kraftfulla våra nya mobiltelefoner verkligen är, fanns det massor av potential hör men precis som den katastrofala multiplayerdelen i Modern Warfare II missar Activision målet här, med flera kilometer.

3
Bristfällig av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Du kan synka denna app med ditt Activision ID i Warzone 2.0 och det är smidigt
Nackdelar Kass spelmekanik, stelbenta och slö spelbarhet, usel grafik, buggigt, dåligt ljud, hopplös karta
Fullständig profil 12 038 publicerade artiklar
3
Bristfällig Nätverksbetyg över 1 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Infinity Ward, Beenox
Utgivare Activision Blizzard
Premiär 21 mars 2024
Genre Action
Plattformar
Android iOS
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.