Det händer inte så ofta alls i det konkurrenskraftiga Dota 2-utrymmet, men vi har nu en back-to-back Major-vinnare. Efter deras seger på Lima Major i mars har Gaimin Gladiators nu lagt till ESL One Berlin Major i sitt troféskåp och fortsätter därmed ett mycket framgångsrikt 2023.
Detta resultat har gjort att laget har åkt hem med $200 000 i prispengar och en båtlast på Dota Pro Circuit Points, vilket kommer att vara avgörande för att tjäna en plats i The International i slutet av året.
Laget kröntes också nyligen som vinnare av DreamLeague Season 19, och har redan håvat in $700 000 i prispengar, trots att det bara var maj. Vi måste se om laget kan fortsätta denna framgångsnivå i framtiden, eftersom Dota Pro Circuit kommer att vara tillbaka i aktion från och med nästa vecka.