Om du är på jakt efter en ny processor till din dator, kan det vara en idé att inte klicka på köp-knappen riktigt ännu. Det verkar nämligen som att AMD har ett bundle med Starfield på gång, där spelet kommer medfölja företagets Ryzen 7000-processorer.
Exakt vilka krav som krävs för att du ska få Bethesdas kommande rollspel på köpet samt när erbjudandet gäller, vet vi dock inte. Sannolikt kommer ett utannonserande av denna kampanj inom en snar framtid med tanke på att den nu har läckt, och folk är såklart sugna på att få veta mer.
AMD är för övrigt officiell partner till spelet, och det betyder förhoppningsvis att PC-spelare kan se fram emot stöd för FSR 2.0 (Fidelity FX Super Resolution 2.0, en avancerad uppskalningsteknik) redan från och med premiärdagen. Däremot lär stöd för Nvidias DLSS saknas.

Tack Tom's Hardware