Unreal har länge ansetts vara något av en uppstickare i skjutarsammanhang. Det är Quake som har varit enväldig härskare och Unreal som fått spela andrafiolen. Atari gör dock allt för att vända på det här och det senaste ässet i rockärmen är Unreal Tournament 2004.
Atari gör en EA och har börjat släppa nya versioner av Unreal varje år. Till skillnad från sin elektroniske storebror så har man i UT 2004 pumpat in en hel del saftiga nyheter. I år så bjuder man på stora fordonskalaset och spelet innehåller allt från rymdskepp till små buggys. Alla är riktigt läckert designade och fungerar bra. I spelet finns bland annat ett av de läckraste bilarna jag sett i ett spel. Det är en liten oansenlig buggy som heter Scorpio. Den är rätt klen och som förare sitter man rätt oskyddat i den. Men vilka vapen! Som huvudbeväpning har Scorpion en slags energi-bolas som slungas iväg och lindar sig kring kanontorn och annat stort som ska förstöras. Hur fränt som helst. Men det är ändå det alternativa vapnet som sätter ett djävluskt leende på ens läppar. Det är nämligen två stycken utfällbara liar som göra att bilen ser ut som en vansinnig fladdermus. De där blodiga metallstyckena kan fällas ut från bilens sidor och sedan är det bara att ge sig ut och jaga infanterister.
Man har också kokat ihop ett nytt spelläge - Onslaught. Det är bland annat här som fordonen kommer med i leken. Här kämpar varje sida om ett antal kraftnoder. Det gäller att ta över så många som möjligt för att till slut förstöra motståndarens huvudbas. Då noderna är sammankopplade av energifält så låses de enligt ett visst system och kan bara attackeras i en viss ordning. Detta göra att det alltid är full slakt på ett par ställen på kartan och inte bara småstrider lite här och där. I praktiken så kan man jämföra onslaught med till exempel Assault i Far Cry eller Conquest i Battlefield 1942.
Grafiken har fått sig en lättare upputsning, men det är på de nya spellägena, fordonen och de nya vapnen som krutet lagts. Och det märks. Spelet är snyggt utan att för den delen tappa den viktiga skärpan i kontrollen. Själv gillar jag läget Assault och även om det inte är nytt så har man i årets version verkligen lyckats med bandesignen och det ger en välbehövlig vila från alla spel där man planlöst springer omkring och har ihjäl folk. Man har givetvis ihjäl folk här med, men med ett annat mål än bara att samla frags. Gillar du onlineskjutare där snabbhet och precision är viktigare än laganda och samarbete - då ska du ta en titt på Unreal Tournament 2004.