När Grand Theft Auto VI äntligen släpps, förmodligen nästa år enligt flera källor, kommer det med största sannolikhet vara en kandidat till det dyraste spelet att utveckla genom tiderna. Utvecklingen har inte bara tagit mycket lång tid, den har också inkluderat enorma team och produktionsvärdena förväntas vara skyhöga.
Enligt sajten Niche Gamer kommer de höga utvecklingskostnaderna på påstådda över två miljarder dollar därmed återspeglas i prislappen för spelet som faktiskt uppges kosta 150 dollar (runt 1700 kronor). Eftersom de flesta spelare redan klagat på de höjda spelpriserna denna generation, antar vi att detta inte kommer falla i god jord om det visar sig stämma.
Vi skulle dock arkivera detta rykte under "mycket osannolikt", eftersom det inte känns logiskt alls. Färre försäljningar är inte heller bra för ekonomin och Rockstar behöver många människor som spelar multiplayer-delen för att kunna tjäna mycket pengar på mikrotransaktioner. Kort sagt tvivlar vi på att det är sant, även om vi inte skulle utesluta en mindre prisökning för Grand Theft Auto VI eftersom det både varit exceptionellt dyrt att utveckla samt även är extremt efterlängtat.
Skulle du köpa ett spel för 1700 kronor?
