Trots hård konkurrens från den tredje av Poirot-filmerna, A Haunting in Venice, som hade premiär under helgen, så fortsatte The Nun II att regera i biosalongerna. Och med en inspelningsbudget på knappt 400 miljoner så har uppföljaren till Conjuring-spinn-off-rullen nu spelat in närmare 1,6 miljarder kronor. Verkligen inte illa och med det sagt är sannolikheten därmed hög att vi kommer få se fortsatta uppföljare och avknoppningar baserade på James Wans kreation.
A Haunting in Venice gick det som nämnt ovan lite trögt för, och lyckades med nöd och näppe överträffa den förra Poirot-premiären. Det har varit en lång och mödosam resa för filmen som blivit försenad flertal gånger på grund av pandemin och döm av betygen från kritiker och vad publiken sagt så är fortfarande den första, Murder on the Orient Express, också den bästa av remake-trilogin.
Sist men inte minst är det värt att nämna Oppenheimer, som nu officiellt blivit den mest framgångsrika biopic-filmen i historien när den nu gått om den tidigare rekordhållaren Bohemian Rhapsody i biljettintäkter. Nolan kan verkligen vara stolt.
Har du sett någon kul film på bio under helgen?

Den arga nunnan spökar vidare!