Dota 2's 12th The International är på väg att sparka igång. För många spelare av hit MOBA är detta det ultimata testet av skicklighet, motståndskraft och lagarbete när de kämpar för ett av de största priserna i hela eSports.
Team Liquids Boxi hade en karriärskräck i år och fick föras till sjukhuset i mars på grund av allvarlig gastrointestinal blödning. Boxi har haft magproblem i flera år, men en ny dokumentär från Team Liquid visar hur nära hans karriär kom att ta slut.
Fortfarande, kämpar genom sin allvarliga sjukdom, planerar Boxi att komma ut starkt på TI12. Han var en viktig komponent i lagets otroliga säsong 2022 som såg dem sluta i topp 3 på TI11. Gruppspelet för TI12 börjar den 12 oktober.
Tack, DotEsports.
